• Z ŻYCIA KLAS INTEGRACYJNYCH

        •  

          Uczniowie z klas integracyjnych biorą udział we wszystkich wydarzeniach szkolnych, o których możecie przeczytać w zakładce: KRONIKA WYDARZEŃ SZKOLNYCH, prowadzą również GALERIE KLAS, gdzie relacjonują ważne wydarzenia z życia swojej klasy, ale są też takie przedsięwzięcia, w których to właśnie oni są gospodarzami.

          Zachęcamy do śledzenia aktywności naszych uczniów.

          rok szkolny 2021/2022

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU  


          2 kwietnia 2022r. obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach wydarzeń tego dnia nasza szkoła zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU" włączając się w akcję lokalną TCZEW NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Starosty Powiatu Tczewskiego.

           

          Uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się do akcji poprzez założenie niebieskiego ubrania i symbolicznie wsparli osoby ze spektrum autyzmu.

          W marcu i kwietniu prowadzone były także różne działania propagujące wiedzę o autyzmie i zespole Aspergera m.in. lekcje, które kształtują postawę akceptacji, tolerancji i równości.

          Podsumowanie projektu edukacyjnego „Autyzm - wiem rozumiem”
          W drugim półroczu roku szkolnego 2021/2022 uczniowie wybranych klas I-VIII uczestniczyli w szkolnym projekcie dotyczącym autyzmu. Głównym założeniem projektu było rozpowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat osób ze spektrum autyzmu oraz uwrażliwienie ich na potrzeby takich osób. Dzieci zostały zapoznane z wyzwaniami komunikacyjnymi oraz społecznymi przed jakimi stoją ich rówieśnicy. Uczniowie na różnych poziomach edukacyjnych realizowali treści projektu podczas zajęć lekcyjnych  oraz w ramach godzin wychowawczych.

          Tematyka zajęć obejmowała między innymi:

          • Wprowadzenie do tematu i obejrzenie filmu animowanego pod tytułem „Amazing Things Happen” z polską narracją - klasy I - III
          • wykonanie zadań oraz ćwiczeń dotyczących obejrzanego filmu,
          • układanie historyjek obrazkowych, puzzli nawiązujących do spektrum autyzmu,
          • próba odczytywania emocji ze specjalnie przygotowanych kart.
             
          • Autyzm - łamiemy stereotypy - klasy IV - VIII
          • burza mózgów,
          • projekcja filmu „Tacy jak Wy- autyzm”,
          • przygotowanie przez uczniów kodeksu postępowania wobec osób ze spektrum autyzmu,
          • gra społeczna „Wspólne cechy w kapeluszu”.

          Realizacja projektu zakończyła się wykonaniem przez dzieci quizu dotyczącego poznanych podczas przeprowadzonych zajęć treści dotyczących osób ze spektrum autyzmu.
          Podsumowaniem zrealizowanego projektu była jego ewaluacja – opinia nauczycieli, obecnych podczas prezentacji efektów poszczególnych działań oraz samoocena działań uczniów i nauczycieli. Przeprowadzona ewaluacja potwierdziła celowość projektu.
          Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w pracę nad realizacją projektu. Nauczyli się współpracować z kolegami i koleżankami, poszerzyli swoją wiedzę i wykorzystywali ją w codziennym życiu. 

          Koordynatorzy projektu: Aleksandra Kubak- klasy I-III, Emilia Morawska - klasy IV-VIII.
          Przy współpracy z panią Aliną Maczką, Małgorzatą Szymikowską oraz nauczycieli wspomagających z oddziałów integracyjnych.



          rok szkolny 2020/2021

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          W naszej szkole corocznie 2 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. W ramach obchodów tego dnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami po raz kolejny włączyli się w akcję TCZEW NA NIEBIESKO DLA  AUTYZMU, wyrażając swoją solidarność i akceptację dla osób ze spektrum. W tym roku działania odbyły się w Internecie ze względu na panujące obostrzenia.

          W kwietniu działo się dużo… AKCJA NA FACEBOOKU „POLSKA NA NIEBIESKO”, „NIEBIESKIE RYMY CHALLENGE”, KONKURS PLASTYCZNY „NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU” - wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie i włączenie się w działania !!!

          Krótki reportaż z naszych działań -- plik.pdf
           

          Osoby odpowiedzialne za realizację działań: Aleksandra Kubak, Katarzyna Rożyńska, Ewelina Szczeblewska, Joanna Ewald, Magdalena Manuszewska, Barbara Janicka, Małgorzata Szymikowska.
           

          rok szkolny 2019/2020

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          Akcja "Tczew na niebiesko dla autyzmu"  pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tczewa z dnia 2 kwietnia 2020 roku.

          Przedsięwzięcie to służy poszerzaniu świadomości społecznej i wyrażaniu solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Nasza szkoła włączyła się w organizację działań na rzecz osób z autyzmem. W ramach działań międzyszkolnych pierwotnie ustalono:

          Organizację II Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Na niebiesko dla Autyzmu”.
          Niebieski Marsz i Festyn pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tczewa.

          W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego II Edycja Marszu i Festynu na Niebiesko dla Autyzmu odbyła się w wersji wirtualnej.

          Akcja miała na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat potrzeb i problemów osób ze spektrum autyzmu, kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec osób z autyzmem, a także propagowanie wiedzy o autyzmie.

          Więcej na temat tego przedsięwzięcia znajdziesz TUTAJ.

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA
          Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, a wnuczęta mogą okazać swój szacunek. Z tej okazji dnia 30 stycznia 2020 roku uczniowie oddziałów integracyjnych klas I – III wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny. Zaproszeni goście zostali serdecznie przywitani przez panią Sławomirę Szarmach oraz prowadzących uroczystość uczniów Zosię Cynarską z klasy III b i Grzesia Bielskiego z klasy II c. Koncert rozpoczął chór „Smyki”, który zaprezentował dwa utwory „Pada śnieg” i „Pastorałkę od serca do ucha”. Następnie babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych artystycznych formach. Artyści, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, wyrażali kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia miłości. Z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Wszystkie występy zostały nagrodzone dużymi brawami przez dumnych i wzruszonych dziadków oraz rodziców. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały gromkie 100 lat.
          Obecna na koncercie pani wicedyrektor Ludmiła Schleser podziękowała małym artystom za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom. Podziękowała także za przygotowanie koncertu nauczycielom klas integracyjnych oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości. 
          To było naprawdę wyjątkowe popołudnie, pełne uśmiechu, radości i dumy. Które ukazało nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!

          Koordynatorem imprezy była pani Ewelina Szczeblewska.

          TURNIEJ SPORTOWY

           

          W dniu 9 października 2019 roku odbył się Turniej Sportowy dla klas integracyjnych. W zmaganiach brali udział uczniowie z klas I - III oraz zaproszeni goście ze SSP Nr 2 w Tczewie. Uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych angażujących wszystkich uczestników. Zmaganiom towarzyszyło wiele uśmiechu i radości.

           

          rok szkolny 2018/2019

          Dnia 05 czerwca 2019 roku uczniowie klasy integracyjnej III b wzięli udział w VIII Wojewódzkim Konkursie Teatralnym Klas Integracyjnych "Snuj, się snuj bajeczko". Gospodarzem i organizatorem tego wydarzenia byli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Trzeciklasiści z "Dziesiątki" zaprezentowali się w inscenizacji pt. "Legenda o toruńskich piernikach". Ku wielkiej radości młodych aktorów, zajęli I miejsce, a uczennica Agata Fudzińska została wyróżniona jako najlepszy aktor. Klasę przygotowały: p. Izabela Szczodrowska i p. Sławomira Szarmach.

          DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

          5 maja rokrocznie obchodzony jest DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ. W związku z tym uczniowie klasy integracyjnej Ic pod opieką p. Katarzyny Wasielewskiej oraz p. Marleny Falińskiej uczestniczyli w spotkaniu na Placu Hallera. Pomimo niesprzyjającej pogody na ustach wszystkich zebranych gościł radosny uśmiech. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje i  poczęstunek. Chętne osoby mogły wziąć udział w licznych konkursach i otrzymać wspaniałe nagrody. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili i cieszyli ze spotkania. Atrakcją uroczystości był wysęp Eweliny Liszowskiej. Wszystkie osoby emanowały radością i pogodą ducha, obdarowywały każdą spotkaną osobę szczerym uśmiechem. Chciałoby się ich wszystkich przytulić, uściskać, wysłuchać i pomóc.
          Apelujemy więc do wszystkich: ONI mają prawo do godnego życia. Nie przeszkadzaj im w tym, a wspieraj z całych sił. Pojmij, że ich los czasami  nie jest bajką. Czy można drwić z zachowania tych, których umysł jest mniej doskonały? Uważamy, że są silniejsi od nas – zdrowych, tylko trzeba im pomóc, poprowadzić. Każdy dzień okupiony godzinami nauki prostych czynności zasługuje na szacunek, podziw. /zdjęcia.../

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w dniu 2 kwietnia 2019 roku nasza szkoła wyraziła swoją solidarność z osobami z autyzmem i włączyła się w globalną inicjatywę „Zaświeć się na niebiesko”. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Niebieskim Marszu, gdzie przeszli ulicami naszego miasta do Szkoły Podstawowej nr 8, na terenie której odbył się Niebieski Festyn. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji m.in. liczne zajęcia, występy i pokazy. Podsumowano także międzyszkolny konkurs plastyczny pt. „NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”, wśród laureatów licznie wyróżniono naszych wychowanków. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przyłączenie się do akcji /zdjęcia.../

          DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

          21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny. To również ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA - potocznie zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Sama data nie jest przypadkowa, bowiem osoby z Zespołem Downa w 21 parze mają 3 chromosomy, a nie dwa, jak osoby zdrowe.
          Uczniowie oddziału integracyjnego 1c wraz z wychowawczynią - p. Katarzyną Wasielewską oraz nauczycielem wspomagającym - p. Marleną Falińską, włączyli się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki. Podczas pogadanki ustalili, że każdy z nich na swój sposób jest inny. Różnią się pod wieloma względami i ta inność, czy
          różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my boją się, śmieją, kochają i chcą spełniać swoje marzenia bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Dopełnieniem Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek symbolizujących niedopasowane chromosomy. Mali członkowie naszej społeczności chcieli w ten pokazać, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzicami.

          WYSTAWA IKON w FABRYCE SZTUK

          W dniu 7 marca br. uczniowie klasy integracyjnej 6d wraz z p. Kamilą Gerka i p. Violettą Głuszkowską wybrała się ponownie do Tczewskiej Fabryki Sztuk, tym razem na wystawę ikon pt. „Światłość pędzlem rozpisana”. Uczniowie dowiedzieli się od Pani przewodnik wielu ciekawych rzeczy. Poznali technikę pisania ikon m. in. sposób przygotowania deski, pigmentu, etapy malowania. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. /zdjęcia.../

          UCZNIOWIE 6D w FABRYCE SZTUK

          5 marca 2018 roku uczniowie oddziału integracyjnego VI d wraz z p. Kamilą Gerke oraz nauczycielką historii – p. Marią Jasionowską obejrzeli wystawę pt. „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”, która znajduje się w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15. Zwiedzając ekspozycję, dowiedzieli się m.in. kiedy został wysłany pierwszy sms, jak wyglądało pierwsze lustro, grzebień, ołówek. Poznali też historię różnych artykułów spożywczych: zupy instant, waty cukrowej, herbaty, keczupu i musztardy. Zainteresowały ich eksponaty, począwszy od grzebienia kościanego znalezionego podczas badań archeologicznych w Gdańsku poprzez chińską porcelanę, banknoty, flakony po perfumach i peerelowską suszarkę do włosów, a skończywszy na zabawkach: puzzlach, klockach Lego i lalkach Barbie. Na zakończenie wzięliś udział w warsztatach i samodzielnie robili zwierciadła. /zdjęcia.../

          LEKCJA OTWARTA W KLASIE 4e

          W środę 30 stycznia 2019 r. uczniowie oddziału integracyjnego 4e wraz z wychowawczynią p. Marią Jasionowską zaprosiła na lekcję otwartą niezwykłych gości. Dzieci postanowiły wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta podziękować za to, że po prostu są, przytulają, pomagają w lekcjach, czytają bajki,  pójdą na spacer czy plac zabaw. Przygotowano specjalną lekcję wychowawczą, na której wszyscy uczestnicy obejrzeli bajkę "Jacek i Agatka", po czym wnuki przekazały podarunki i życzenia oraz wystąpiły w przedstawieniu. Na zakończenie zadawały mnóstwo "niewygodnych pytań" swoim babciom i dziadkom. Wspólne świętowanie było czasem uśmiechów,  łez wzruszenia i radości, które są dowodem na to, jak ważne są wspólnie spędzone chwile. /zdjęcia.../

          KONCERT DLA BABCI I DZIADKA

          Tradycją naszej szkoły jest odbywający się co roku w styczniu koncert z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. 23 stycznia uczniowie klas integracyjnych 0 – III wraz ze swoimi nauczycielami zaprosili ukochane babcie i dziadków na koncert z okazji ich święta. Uroczystość poprowadzili: Zosia Cynarska z klasy 2b oraz Igor Więcko z klasy 3b. Na początku wystąpiły uczennice klas starszych: Izabela Czapska-Pruszak, Martyna Majkowska i Olga Sigłowa, które pięknie zaśpiewały kolędy i piosenki świąteczne.  Następnie kolejno prezentowały się klasy integracyjne, wykonując po dwa utwory. Zaproszeni goście usłyszeli piosenki, kolędy i pastorałki. Najmłodsi uczestnicy, grupa 0b, zaprezentowała - akompaniując sobie dzwoneczkami – janczarami,  piosenkę „Boże Narodzenie” i pastorałkę „Największy gazda”. Klasa Id wykonała piękny taniec i zaśpiewała piosenkę „Sen”. Uczniowie klasy Ic z werwą zaśpiewali "7 reniferów" oraz "Choinka, choineczka" przy własnym akompaniamencie na instrumentach perkusyjnych. Dzieci z klasy IIb po wykonaniu utworu „Za kominem świerszczyk śpi” i wzruszającej piosenki „Rodzinne serce” wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane serca. Uczniowie klasy IIIb z solistą Adamem Bielińskim zaśpiewały piękną pastorałkę „Śpij maluszku”, a także kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Wszystkie występy były nagradzane dużymi  brawami. Koncert zakończył się życzeniami i odśpiewaniem przez wszystkie dzieci i nauczycieli „Stu lat”. Uroczystość, wraz ze swoimi uczniami,  przygotowali nauczyciele klas integracyjnych. /zdjęcia.../

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH

          Na dzień 13 grudnia 2018 roku uczniowie klasy integracyjnej Vf pod opieką wychowawcy – p. Małgorzaty Szczuki oraz nauczyciela wspomagającego – p. Doroty Jażdżewskiej - Rozum została zaproszona do udziału w cyklicznym Mikołajkowym Turnieju Klas Integracyjnych. Gospodarzami tej imprezy jest społeczność Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. Podczas zabawy wyznaczone drużyny musiały zmierzyć się z zadaniami matematycznymi, obrazkowymi, językowymi oraz sportowymi. Konkurencje wzbudzały wiele emocji, ale pokonanie trudności gwarantowało na twarzach dzieci radość i satysfakcję. Nasi zawodnicy, wyróżniający się koszulkami z widniejącym LOGO szkoły, godnie reprezentowali „Dziesiątkę” i zostali zwycięzcami całego turnieju. Nie zawiedli także opiekunowie, którzy w swoim zadaniu spisali się równie dobrze. Pozostała grupa naszych wychowanków z przygotowanym transparentem kibicowała i aktywnie wspierała drużynę SP10. Na zakończenie w świetlicy szkolnej gospodarze zaprosili  uczestników spotkania na słodki poczęstunek. /zdjęcia.../

          POLSCY NOBLIŚCI

          Dnia 19 listopada 2018 roku uczniowie klasy integracyjnej IVd wraz z nauczycielami - panią Ewą Hildebrandt oraz Mirosławą Lech odwiedzili przedszkolaków i zaprezentowali montaż słowno - muzyczny  POLSCY NOBLIŚCI – WŁADYSŁAW REYMONT według scenariusza Ewy Hildebrandt oraz  Grażyny Giełdon/. Gościnnie wystąpiła także uczennica klasy VIc Milena Schleser, która  piękną i nastrojową grą na skrzypcach zapewniła odpowiednią oprawę muzyczną dla tego „ludowego” w charakterze przedstawienia. Uczniowie wcielili się w role bohaterów powieści „Chłopi” -  gospodarza Macieja Boryny oraz najpiękniejszej panny we wsi Jagusi i odegrali scenę zaślubin. Wyjątkową atrakcją  okazał się taniec weselny oraz piękna scenografia w postaci Gaiku zielonego niesiona uroczyście przez uczniów ubranych w stroje ludowe.
          Wydarzenie przysporzyło wiele radości i satysfakcji uczniom klasy czwartej, którzy mogli zaprezentować swoje umiejętności młodszym kolegom. Uczniowie klas zerowych mogli zdobyć wiedzę dotyczącą zwyczajów ludowych, posłuchać utworów granych na skrzypcach, obejrzeć instrument z bliska oraz zintegrować się ze starszymi kolegami. Powyższa impreza to jeden z przykładów kulturalnych inicjatyw w naszej szkole. /zdjęcia.../

          "DUMNI Z NIEPODLEGŁEJ"

          Dnia 9 listopada nasza szkoła uroczyście obchodziła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To był niezwykle uroczysty dzień. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły ubrani byli na galowo. Szkoła przybrała barwy narodowe: białe i czerwone. My, wspólnie z kolegami i koleżankami z klas 0-3 udekorowaliśmy drzwi wejściowe do naszej szkoły, a później wzięliśmy udział w Festiwalu Piosenek/Pieśni Patriotycznych. Pierwszoklasiści z oddziału integracyjnego 1c, przygotowani przez p. Katarzynę Wasielewską i p. Marlenę Falińską zaprezentowali piękną piosenkę ,,Od morza aż do Tatr” i wzbudzili zachwyt publiczności bardzoooo długą (30-metrową) flagą. W oczach niektórych widzów pojawiły się łzy wzruszenia. Wszystkie klasy zaprezentowały ciekawe utwory. To był niezwykły i piękny dzień. Kochamy cię Polsko!

          ROBOTYKA

          Elektronika, komputery to jest to, co dzieci szczególnie cieszy. Dnia 29 października uczniowie klasy Ic uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach. Podzieleni na grupy budowali z klocków ROBOTY. Była to zarówno praca, ale i też niezwykła zabawa. Czas spotkania minął więc bardzo szybko i z niedosytem pierwszaki musiały wrócić do codziennych zajęć. /zdjęcia.../

          "ŚNIADANIE DAJE MOC"

          W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania uczniowie klasy Ic  włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Śniadanie daje moc”.  8 listopada dzieci pod opieką pań - Katarzyny Wasielewskiej i Marleny Falińskiej oraz wsparciu rodziców przygotowały zdrowy posiłek. Oprócz tego przeprowadzona została pogadanka na temat roli śniadania, jako najważniejszego i najzdrowszego posiłku w ciągu dnia. To właśnie dzięki śniadaniu mamy siłę i energię do nauki, pracy i zabawy. Lepiej koncentrujemy się do wykonywanych zadań. Akcja dała nie tylko wspaniałą zabawę, ale też okazję do integracji i wspólnych doznań związanych z degustacją przygotowanego posiłku. Wszyscy obiecali, że do następnej akcji nie będą czekać aż rok, ale z ochotą powtórzą taką inicjatywę już niedługo. /zdjęcia.../

          "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

          Klasa Ic przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Cała Polska czyta dzieciom". Zachęceni przez panią Grażynkę do udziału w tej akcji, przebierali się w bajkowe postaci. Były królewny, kowboje, ninje, był nawet elegancik i Kopciuszek. Tego dnia, podczas zajęć, było szczególnie tajemniczo i bajecznie. Dzieci słuchały pięknej bajki o Odważnym Kowalu. Bardzo im się spodobało, gdyż jak wszystkie maluchy, bardzo lubią słuchać, gdy ktoś nam im czyta. Jest to ponadto dobra lekcja do poznawania kolejnych liter i nauki czytania! /zdjęcia.../

          rok szkolny 2017/2018

          MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH

          W dniu 07 czerwca 2018 roku odbył się kolejny Międzyszkolny Turniej Klas Integracyjnych pod hasłem „Bawimy się bezpiecznie i zdrowo”. W tym roku wzięli w nim udział przedszkolaki z oddziału 0b oraz uczniowie klas integracyjnych 1b, 2b, 3d oraz 3e, a gościnnie wystąpili uczniowie ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. Na powitanie zaprezentował się zespół taneczny „Shakers” w dwóch utworach,  zachęcając uczestników do wspólnego wykonania piosenki pt. „Wyginam śmiało ciało”. Zadania, z którymi zmagali się uczestnicy turnieju to: „Układanie sportowego hasła”, „Bieg pod płotkiem”, „Sadzenie ziemniaków”, „Zbieranie klocków na czas”. Konkurencje okazały się bardzo emocjonujące, ale najwięcej wrażeń dostarczyło wszystkim zadanie dla Pań… Ostatecznie zwyciężyła klasa 3e, a drugie miejsce wywalczyli goście ze SSP 2. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wyśmienitą zabawę, zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy już do kolejnych zmagań w przyszłym roku szkolnym. Imprezę przygotowały panie: Marlena Falińska, Katarzyna Wasielewska, Magdalena Hildebrandt, Aleksandra Kubak przy współpracy z p. Sławomirą Szarmach, p. Rafałem Komorowskim oraz p. Tadeuszem Pruszakiem. /zdjęcia.../

          "BLIŻEJ SPRAWNOŚCI" - warsztaty sensoryczne

          W oddziale integracyjnym 5d p. Kamila Gerka oraz p. Małgorzata Bagnucka przeprowadziły warsztaty sensoryczne pod nazwą „Bliżej sprawności”.  Podczas tych zajęć  uczniowie mieli okazję doświadczyć, jak poznają i odbierają świat oraz z jakimi problemami się spotykają  osoby niepełnosprawne ruchowo, niedowidzące i niedosłyszące. Wprowadzeniem do zajęć była projekcja filmu pt. „Cyrk Motyli” i przedstawienie sylwetki Nicka Vujicića.  Kolejnym punktem programu były warsztaty. Podczas nich  uczniowie z opaskami na oczach próbowali   pokonać  drogę, na której były rozstawione liczne przeszkody. Uczyli się również  alfabetu Braila, po czym każdy sam napisał w nim  fragment  tekstu. Mieli też okazję zapoznać się z  książkami  pisanymi tym alfabetem. W ten sposób doświadczyli jak poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością wzorkową oraz ruchową. Na kolejnych zajęciach poznali daktylografię, czyli alfabet migowy - nauczyli się m.in. pokazywać swoje imię i nazwisko, co z kolei pozwoliło im doświadczyć jak porozumiewają się osoby z dysfunkcją słuchu. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały, że dzieci są bardzo wrażliwe na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni je akceptują i są otwarte na wspólną pracę i zabawę. /zdjęcia.../

          TURNIEJ ORTOGRAFICZNO SPRAWNOŚCIOWY "SLALOMEM PRZEZ ORTOGRAFICZNY TOR PRZESZKÓD"

          Turniej  odbył się 30  maja 2018 r. na sali gimnastycznej. Jego celem  było rozwijanie kompetencji ortograficznej uczniów i promowanie zdrowia poprzez udział w rozgrywkach sportowych. Składał się z konkurencji sprawnościowych i zadań ortograficznych, a jego uczestnikami byli uczniowie klas integracyjnych. W każdej konkurencji można było otrzymać punkty za szybkość i poprawność ćwiczeń sportowych oraz za poprawność wykonania zadań  ortograficznych W jury zasiedli: p. wicedyrektor Ludmiła Schleser,  p. Hanna Brange,  p. Dorota Jażdżewska-Rozum,  p. Karolina Konieczna, p. Danuta Zeglara oraz p. Danuta Dziewiątkowska.
          Turniej odbył się w dwóch kategoriach – klas IV-V oraz VI-VII.
          Zwycięzcami turnieju i mistrzami ortograficznymi zostali: wśród klas IV–V: I miejsce zajęli uczniowie oddziału Vd, na II miejscu - IV e, a na III miejscu - IV f.
          W grupie klas najstarszych:  I miejsce wywalczyli uczniowie klasy VI e, II miejsce - VII d,  a III miejsce - VI d.
          Drużyny poszczególnych klas  sprawnie wykonywali  wszystkie ćwiczenia sprawnościowe i ortograficzne. Na zawody przynieśli hasła reklamowe związane z ortografią. Niektórzy uświetnili swoje zmagania  zaśpiewaną piosenką. Zabawa przebiegała w bardzo  wesołej i sportowej atmosferze, a wychowawcy klas „ściskali kciuki" za swoich podopiecznych. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwali prowadzący: Violetta Głuszkowska, Kamila Gerka oraz  Rafał Komorowski. /zdjęcia.../

          XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          12 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się XV Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o  Niepełnosprawności. W tym roku szkolnym do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili uczniów klas trzecich i czwartych tczewskich szkół podstawowych. Uczestnicy rywalizowali indywidualnie. Podczas konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też wrażliwością na potrzeby osób niepełnosprawnych. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o  Niepełnosprawności, jak co roku, przygotowali i przeprowadzili nauczyciele klas integracyjnych naszej szkoły. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach:
          W kategorii klas III:
          I miejsce ex aequo Rozalia Błaszk SSP nr 2 oraz Maria Stolarska SP nr 7
          II miejsce Maja Urbańska SSP nr2
          III miejsce Vanessa Grendzińska SP nr 10
          W kategorii klas IV:
          I miejsce  ex aequo Jan Gogulski SP nr 11 oraz Agata Pilas SSP nr 2
          II miejsce Krzysztof Hałas z SP nr 11
          III miejsce Anna Kamień SSP nr2.
          /zdjęcia.../

          DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

          Dnia 22 stycznia 2018  roku odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski kl. IV-VII. Cała klasa Vd pod opieką nauczycieli p. Małgorzaty Bagnuckiej i p. Kamili Gerka brała w niej udział. Wszyscy  bawili się bardzo dobrze, zwłaszcza, że przygrywał zaprzyjaźniony DJ Biedronka, który wspaniale trafił w muzyczne gusta uczniów. Oto krótka fotorelacja /zdjęcia…/

          KONCERT DLA BABCI I DZIADKA

          Tradycją naszej szkoły jest odbywający się co roku w styczniu Koncert dla Babci i Dziadka. 15 stycznia uczniowie klas integracyjnych 0 – III wraz ze swoimi nauczycielami zaprosili swoje ukochane babcie i dziadków na koncert z okazji ich święta. Uroczystość prowadziły uczennice, które na co dzień działają w kole teatralnym: Vanessa Grędzińska z 3a, Wiktoria Dąbrowska, Marta Dietrich, Agata Kowalska, Olga Sigłowa, Małgorzata Sykut i Amelia Zapaśnik z klasy 3e wraz ze swoją opiekunką panią Karoliną Szymanik. Dziewczęta powitały zaproszonych gości honorowych radosnym śpiewem, tańcem i recytacją. Następnie kolejno prezentowały się klasy integracyjne, które wykonały po dwa utwory: zimową piosenkę i kolędę lub pastorałkę. Występy klas przeplatane były prezentacjami  wierszy i piosenek dziewczynek z koła teatralnego. Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami przez wzruszone babcie i dziadków. Koncert zakończył się życzeniami i odśpiewaniem przez dzieci „Sto lat”. Imprezę przygotowali nauczyciele klas integracyjnych. /zdjęcia.../ Komentarze na temat koncertu oraz zdjęcia dostępne są na stronie radia: www.radiotczew.pl 

          WIGILIJNE SPOTKANIE Vd Z UDZIAŁEM RODZICÓW

          Uczniowie klasy Vd pod okiem p. Małgorzaty Bagnuckiej i p. Kamili Gerka przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe dla rodziców. Do tego dnia klasa przygotowywała się  prawie miesiąc. W jasełkach udział wzięli wszyscy uczniowie. Z dwutygodniowym wyprzedzeniem dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane zaproszenia na tę uroczystość. Pięknie przystroili salę oraz choinkę, by w wyznaczonym dniu  19 grudnia  wspólnie spędzić przedświąteczny czas. Na początku uczniowie przedstawili jasełka, w trakcie którego wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Były również życzenia i słodki poczęstunek. Być może przedświąteczne spotkania wpiszą się w coroczną tradycję zespołu klasowego.  To zapewne ogromnie miło spotkać się przed Świętami - bez pośpiechu, w miłej rodzinnej atmosferze. Wart docenić ten wspólny czas.  Organizacja uroczystości klasowych z udziałem rodziców wpływa na wzmocnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, nauczycielami i ich rodzicami, a łzy wzruszenia w ich  oczach są najlepszym na to dowodem. /zdjęcia.../

          WIGILIA W ODDZIALE 0b - W SZKOLE JAK W RODZINIE

          Dnia 22 grudnia 2017 roku wszyscy uczniowie uczestniczyli w klasowych spotkaniach opłatkowych. Również przedszkolaki z oddziału integracyjnego 0b mieli okazję to takiego spotkania. Odświętnie ubrani zasiedli przy pięknie nakrytych stołach. W skupieniu wysłuchali fragmentu pisma świętego, który odczytał Grzesiu. Potem składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy. Z niecierpliwością oczekiwali na rozpakowanie prezentów. Gwiazdor oczywiście nie zawiódł – podarunków była cała moc!!! Potem uczestniczyli w szkolnych jasełkach przygotowanych przez kolegów ze starszych klas. Było uroczyście i radośnie. To była ich pierwsza szkolna wigilia i już nie mogą doczekać się następnej. /zdjęcia.../

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH W SSP2

          Dnia 14 grudnia 2017 roku uczniowie klasy Vd wraz z p. Kamilą Gerka i Aleksandrą Kubak wzięli udział w kolejnej edycji MIKOŁAJKOWEGO TURNIEJU KLAS INTEGRACYJNYCH, który corocznie odbywa się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. W zabawie udział wzięli uczniowie SSP nr 2 oraz uczniowie naszej szkoły.
          Uczestnicy turnieju rywalizowali w konkurencjach sportowych i umysłowych. Wśród konkurencji było układanie puzzli na czas, krzyżowka, wykreślanka. Ciekawym zadaniem dla uczestników okazało się kodowanie drogi do Świętego Mikołaja. Organizatorzy przygotowali również ciekawe konkurencje sportowe, m. in. rzuty śnieżkami do celu, wyścig saneczkowy z workiem Mikołaja i slalom hokejowy. Emocji było dużo, a każda z drużyn dawała z siebie wszystko. Po podliczeniu punktacji okazało się, że zwyciężyła drużyna z naszej szkoły. Uczniowie klasy Vd zajęli I miejsce. Po wręczeniu dyplomów i nagród wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. /zdjęcia.../

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH 0-III

          Dnia 5 grudnia 2017 roku odbył się Turniej Mikołajkowy klas integracyjnych 0-3 z gościnnym udziałem grupy sześciolatków z tczewskiego przedszkola Chatka Puchatka. Zmagania uczestników rozpoczęły się od rozpoznawania tajemniczych przedmiotów ukrytych w czapce Mikołaja. Wiele emocji dostarczyły konkurencje sportowe - bieg z bombką na łyżce, choinką „z dziurką”, podawanie świątecznych rekwizytów w rzędach. Każda z klas miała również zadanie plastyczne - narysowanie choinki i jej ozdobienie. Turniej z niewielką przewagą nad pozostałymi wygrała klasa 3e zdobywając Puchar Mikołajkowy. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców był wywiad dla Radia Tczew. Wypowiedzi na temat świąt i zmagań mikołajkowych dostępne są na stronie radia: www.radiotczew.pl  Za najpiękniejszy i najdłuższy łańcuch na choinkę pamiątkową statuetkę otrzymali nasi goście - grupa sześciolatków z Chatki Puchatka. Spotkanie przyniosło wiele radości i podgrzało emocje związane z przyjściem Mikołaja następnego dnia. Organizatorkami turnieju były panie: Iwona Irzyk i Ewa Hildebrandt. /zdjęcia.../

          WIZYTA MIKOŁAJA W 0b

          Dzień 6 grudnia to ,,specjalny” dzień w kalendarzu. Wszystkie dzieci, a nawet ,,grzeczni” dorośli czekają niecierpliwie na Mikołaja. Do przedszkolaków z oddziału integracyjnego 0b także przybył Mikołaj. Zaskoczył wszystkich swoją wizytą. Ciekawie opowiadał o sobie, reniferach i dalekiej, mroźnej Laponii. Potem były oczywiście prezenty i supeeeer prezent – choinka; piękna, pachnąca i świeża! Obdarowani ustawili ją w przygotowanym specjalnie miejscu: na kominku pod oknem i zapalili lampki. Od razu można było poczuć w klasie ,,Ducha Świąt”  - To pięknie:) Dziękujemy w imieniu przedszkolaków Mikołaju! I zapraszamy za rok! /zdjęcia.../

          "KOCHAM CIĘ, POLSKO!"

          ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI to ważne święto w życiu  każdego Polaka. Przedszkolaki z grupy 0b w szczególny sposób przygotowywali się do obchodów tej uroczystości. Najpierw ćwiczyli pod czujnym okiem p. Kasi i p. Marleny piosenkę patriotyczną PIEŚŃ O WODZU MIŁYM,  później zaprezentowali ją na uroczystej, szkolnej akademii przed liczną widownią. Był to dal maluchów ogromny zaszczyt, ale też wielkie przeżycie. Po raz pierwszy mieli okazję wystąpić przed tak liczną publicznością. Wszystkim gościom występ bardzo się podobał. Gromkimi brawami doceniono pracę oraz kostiumy przedszkolaków, a zwłaszcza konie i przepiękną Kasztankę – ulubionego konia marszałka Piłsudzkiego. Gorące podziękowania ślemy tą drogą Rodzicom za pomoc w przygotowaniach!!! Na  przyszły rok zapowiedziano I FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH – na pewno tych wykonawców nie zabraknie. /zdjęcia.../

          "ŚNIADANIE DAJE MOC"

          Na jednych z listopadowych zajęć przedszkolaki z oddziału integracyjnego 0’b’ obchodziły wraz ze swoimi paniami: Katarzyną Wasielewską oraz Marleną Falińską dzień ZDROWEGO ŚNIADANIA, choć z uwagi na popołudniowe zajęcia należałoby powiedzieć, że był to dzień „ZDROWEGO PODWIECZORKU”. Istotne jest jednak to, że już od najmłodszych lat, dzieci są ukierunkowywane na zdrowe, pożywne i regularne odżywianie w ciągu. Zasady właściwego odżywiania zostały zawarte w klasowym regulaminie. M.in. ustalono, że w ciągu tygodnia będzie tylko jeden dzień na  „słodkości”. Codziennie należy zjadać porcje surowych warzyw i owoców oraz pić jak najwięcej niegazowanej wodę mineralnej. Ponadto w dniu Zdrowego Śniadania każdy przedszkolak zajadał pyszne płatki zbożowe i kukurydziane z mlekiem. Niektórym tak smakowały, że prosili o dokładkę.
          To przykład godny naśladowania, by być zdrowymi, silnymi i mądrymi uczniami. Pamiętajcie więc wszyscy o codziennych posiłkach i dbajcie o zdrowe odżywianie, a zwłaszcza o śniadanie, które DAJE MOC na cały dzień!!! /zdjęcia.../

          BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

          Dzień Wszystkich Świętych wcale nie musi być smutny. Postanowili udowodnić to nasi przedszkolacy z oddziału integracyjnego 0b, pod opieką swoich Pań – Katarzyny Wasielewskiej i Marleny Falińskiej. W przeddzień święta wszystkie dzieci przebrały się za wesołe aniołki lub postacie świętych i spędzili w nich całodzienne zajęciach, podczas których wesoło bawili się, tańczyli, jedli pyszne smakołyki - zupę z Dyni, anielskie ciasteczka oraz popcorn. Czekała też na nich tego dnia wielka niespodzianka. A mianowicie dostali dużo nowych, pięknych, kolorowych zabawek. Teraz koniecznie muszą o nie dbać, aby mogły długo służyć. To musiał być dla maluchów kolejny, niezwykły dzień spędzony w szkole. /zdjęcia.../

          WYCIECZKA UCZNIÓW 1b DO MUZEUM MIODU

          19 października 2017 roku klasa 1b pod opieką pań - Iwony Gaj oraz Iwony Irzyk wybrała się na wycieczkę do Muzeum Miodu w Pszczółkach. Uczniowie mogli zapoznać się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi życia pszczół. Poznali sposób wytwarzania przez nie miodu i innych produktów miodowych. Dzieci obejrzały maszyny i przedmioty oraz stroje jakimi posługują się pszczelarze. Podczas warsztatów wykonały świeczkę z węzy. „Najsłodszym” momentem spotkania okazała się degustacja miodu. Mniam! Najwięcej radości przyniosły zdjęcia ze ścianką. Było super!  Polecamy to miejsce. /zdjęcia.../

          "I" jak INDIANIN - CIEKAWA ZAJĘCIA U PRZEDSZKOLAKÓW

          Na jednych z październikowych zajęć przedszkolaki poznawały literkę ,,I’’ w dość nietypowy sposób. Panie zorganizowały im oprócz nauki, wspaniałą zabawę. Na początek wszyscy zamienili się  w Indian.  Potem każdy wybierał sobie indiańskie imię. Pojawiła się więc np.: Szybka Stopa, Długi Warkocz, Wysoki Kok czy Pędząca Błyskawica. Następnie odbył się indiański chrzest, podczas którego panie nadając dzieciom wybrane  imiona, malowały na ich buźkach różne barwy i symbole. W kolejnej części zajęć zostały wykonane pióropusze i naszyjniki z makaronów. Nie zabrakło również indiańskich namiotów – TIPI, które również samodzielnie zbudowały maluchy. Nie dość, że zabawa była super, to i nauka ciekawa. Na pewno wielu nowych rzeczy się dowiedziały przedszkolaki. Zajęcia prowadziły: p. Katarzyna Wasielewska oraz p. Marlena Falińska. /zdjęcia.../

          WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI

          W październiku u przedszkolaków z oddziału integracyjnego 0b jeden ze zwykły, szkolnych dni stał się owocowy. Każdy przyniósł swoje dwa najbardziej ulubione owoce. A wykorzystali je do zabawy w zgadywanki. Panie zakrywały oczy, a dzieci po zapachu i dotyku odgadywały jaki to owoc. Wszystkie owoce pachniały znakomicie! Aż od samego zapachu ślinki ciekły. Później poszły umyć rączki i owoce, pamiętając, że bezpieczeństwo i higiena w kuchni są najważniejsze. Z niecierpliwością czekały na pyszne koktajle, które wspólnie z p. Kasią i p. Marleną przyrządziły. Po takich zajęciach na pewno już wiedzą, że owoce należy jeść codziennie. Są one nie tylko zdrowe, ale przepyszne!!! /zdjęcia.../

          DRUGOKLASIŚCI Z WIZYTĄ W MALBORKU

          Dnia 28 września 2017 roku uczniowie oddziału integracyjnego IIb pod opieką p. Izabeli Szczodrowskiej oraz p. Sławomiry Szarmach byli na ciekawej wycieczce w Zamku Krzyżackim w Malborku. Podczas pobytu w tej niesamowitej twierdzy  zwiedzali sale zamkowe oraz dziedziniec. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznali ówczesne życie mieszkańców zamku i panujące tam zwyczaje. Zapoznali się z elementami ubioru i wyposażenia rycerzy. Dzieci wysłuchały legendy związanej z krzyżacką fortecą, a następnie wykonały do niej ilustrację. Poznały także pracę archeologa i oglądały eksponaty z wykopalisk sprzed wielu tysięcy lat. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. /zdjęcia.../

          DZIEŃ CHŁOPAKA W Ob

          23 września przedszkolaki z oddziału 0b obchodzili Święto chłopców. Z tej okazji dziewczynki przygotowały niespodzianki dla swoich kolegów; wręczyły im prezenty, zaśpiewały piosenki, w tym oczywiście symboliczne 100 LAT. Ponadto sami przygotowali pyszną pizzę. Ugniatali ciasto, nałożyli smaczny sos,  pieczarki i ser. Potem zanieśli wszystko do szkolnej kuchni, gdzie przemiłe panie kucharki dopilnowały, aby ciasto pięknie się upiekło. Pizza była wyśmienita, wszystkim smakowała, a  zabawa była przednia. /zdjęcia.../

           

          rok szkolny 2016/2017

          SPORTOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia 08 czerwca 2017 roku odbyła się na boisku sportowym ORLIK kolejna edycja Sportowego Turnieju Klas Integracyjnych. Zawody zostały podzielone na dwie tury.  W pierwszej bawili się uczniowie klas I-III, a w drugiej młodzież z klas starszych. Gościnnie do zabawy włączyli się także dzieci z oddziałów integracyjnych Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Uczestnicu turnieju podczas rozgrywek mogli sprawdzić swoje siły w konkurencjach sportowych i zręcznościowych, takich jak m. in.: wyścigi rzędów, wiązanie kokardek, turlanie piłki, bieg na czas czy slalom.

          W kategorii klas I-III puchar zdobyli uczniowie klasy IIIe, a w kategorii klas IV-VI zwyciężyli zawodnicy z klasy VId. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

          Imprezę przygotowały i przeprowadziły panie: Małgorzata Kornas, Agnieszka Kumor i Aleksandra Kubak przy współpracy animatora boiska Orlik pana Tadeusza Pruszaka i koordynatorki  pani Sławomiry Szarmach. Uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę, a zwycięzcom gratulujemy!

          V WOJEWÓDZKI KONKURS TEATRALNY KLAS INTEGRACYJNYCH

          Kolejny sukces, i to podwójny, wywalczyli uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły podczas V Wojewódzkiego Konkursu Teatralnego Klas Integracyjnych „Snuj się, snuj bajeczko…”, którego organizatorem i gospodarzem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku. Dnia 12 maja 2017 roku w młodszej kategorii wiekowej na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy integracyjnej 3e w inscenizacji baśni „Szewczyk Dratewka”, przygotowanej pod opieką p. Hanny Wachowskiej oraz p. Agnieszki Kumor. Ich  kunszt aktorski był tak wielki i tak zachwycił turniejowe jury, że bezdyskusyjnie przyznano im I nagrodę festiwalu.  W role bohaterów baśni wcielili się: Weronika Burdzicka, Weronika Epp, Maja Czarnecka, Olga Grund, Adam Heldt, Maria Jaszczyk, Tomasz Kowalczyk, Katarzyna Lachowicz, Antonina Kul, Natalia Muller, Mikołaj Ossowski, Sebastian Pałkowski, Anna Karpińska, Zuzanna Tomczak, Paweł Ziegert, Bartosz Szpara, Oliwia Stawicka, Jakub Szuman. Trzecioklasiści zdobyli również I miejsce w kategorii PLAKAT TEMATYCZNY. /zdjęcia 3e.../

          W grupie wiekowej IV-VI naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5d, pod opieką p. Anetty Budzińskiej oraz p. Marleny Kowalczyk. Piątoklasiści „zgarnęli” konkurencji aż trzy statuetki. W kategorii INSCENIZACJE zdobyli wyróżnienie za interpretację i przedstawienie legendy pt. „Siostrzany spór”. Zagrali w nim: Emil Bleja, Oskar Bochenek, Oliwia Bojarska, Dominik Burdzicki, Klaudia Eich, Maciej Klasa, Kacper Frydrychowicz, Paulina Grabowska, Patryk Gwizdek, Natalia Janczak, Kinga Kłos, Karol Knopp, Oskar Kubik, Laura Kul, Karol Lubiński, Patryk Supernak, Nikodem Szwarkowski, Wiktoria Węglarska. Dodatkowo w kategorii NAJLEPSZY AKTOR pierwszą nagrodę przyznano uczniowi naszej szkoły - Maćkowi Klasa, jak i  w kategorii PLAKAT TEMATYCZNY – klasa 5d okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce. Gratulujemy aktorom tak znakomitych występów, nagród i wyróżnień. Gorące podziękowania składamy nauczycielom za ogromny trud włożony w przygotowanie tych przedsięwzięć, a także ukłony kierujemy w stronę rodziców, którzy dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieli nie mniejszy wkład w ten niezwykły sukces. /zdjęcia 5d.../

          XIV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY o NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          We wtorek 11 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Niepełnosprawności. Swój udział zadeklarowało siedem tczewskich szkół podstawowych SSP2, SP 5, SP11, SP7, SP8, SP12 oraz SP10. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy trzecie i klasy czwarte.

          Reprezentanci klas trzecich rozwiązywali zadania parami. Wyniki rywalizacji w tej kategorii przedstawiały się następująco:

          I miejsce Oliwia Dettlaff i Michał Sielski /SP nr 5/

          II miejsce Jan Gogulski i Krzysztof Hałas /SP nr 11/

          III miejsce Anna Kamień i Ksawery Skotnicki  /SSP nr 2/

          III miejsce Zuzanna Winsławska i Agata Kwiatkowska /SP nr 12/

          Przedstawiciele klas czwartych odpowiadali na pytania indywidualnie. Każdą szkołę reprezentowało dwóch zawodników. Poniżej prezentujemy wyniki w starszej grupie:

          I miejsce Piotr Kamień /SSP nr 2/

          II miejsce Julia Jakubowska /SP nr 7/

          III miejsce Olga Kochańska /SP nr 5/

          Wręczenie nagród odbyło się 12 maja 2017r. Uroczystość uświetniły występy uczniów klas integracyjnych. Agnieszka Mokwińska i Wojtek Faliński z klasy 3d recytowali wiersze, a uczniowie klasy 1b zaśpiewali piosenkę i zagrali na instrumentach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom wiedzy, wrażliwości i empatii. Konkurs przygotowali i przeprowadzili nauczyciele klas integracyjnych i terapeuci. /zdjęcia.../

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest rokrocznie 02 kwietnia. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a głównym jego przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski. Nasza szkoła włącza się od kilku już lat do rozpowszechniania idei ONZ. W br. w ramach akcji „Light It Up Blue” przeprowadzona została wśród uczniów I edycję konkursu plastycznego pt:. „Na niebiesko dla autyzmu”. Wśród laureatów znaleźli się: Agnieszka Mokwińska /3d/, Klaudia Eich /5d/, Ireneusz Dalidowicz-Karpiej /3a/. Ponadto jury wyróżniło prace: Agaty Szajda /3a/, Zuzanny Miler /3d/, Weroniki Epp /3e/, Kacpra Frydrychowicza /5d/, Dominika Burdzickiego /5d/, Macieja Klasy /5d/, Konrada Kamrowskiego /5e/. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym uczniom. Prace uczestników konkursu zaprezentowano na specjalnie przygotowanej wystawie. Organizatorkami konkursu były panie: Aleksandra Kubak i Marlena Kowalczyk.

          DZIEŃ OTWARTY W KLASIE INTEGRACYJNEJ 3d

          W Dniu Otwartej Szkoły - 10 marca 2017 - sale 102 i 103 zamieniły się w wielkie pracownie. W sali 102 klasa III d gościła pszczelarza. Pan pszczelarz rozmawiał ze zwiedzającymi na temat swojej pasji. Starannie przygotował się do swojego występu, gdyż przyniósł ze sobą strój pszczelarza, figurki woskowe, pyłek miodowy, miód do degustacji oraz zdjęcia ukazujące jego codzienną pracę przy ulach. Udekorowana specjalnie na ten dzień sala zachęcała wszystkich zwiedzających naszą szkołę do wejścia i zatrzymania się przy stoliku z wyrobami pana pszczelarza. Ciekawscy zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Małe dzieci w tym czasie mogły rysować i kolorować pszczele pasieki.

          Sala 104 natomiast przypominała swoim wyglądem mieszkanie hobbita – Bilbo Bagginsa. Wchodzący tutaj goście ulegali czarowi tego niezwykłego miejsca. Na kilka chwil mogli się przenieść w świat hobbita. Zwiedzając dom Bagginsa, mogli zatrzymać się w kuchni, gdzie pachniało czosnkiem i cebulą. W kuchni serwowano pyszne kanapki ze smalcem i skwarkami. Poczęstunek sprzyjał rozmowie z miłośnikami twórczości Tolkiena. Ci przybyli na podwieczorek u hobbista Bagginsa w specjalnie uszytych strojach, przynieśli prezentacje multimedialną poświęconą „Władcy pierścieni”. Zwiedzający mogli również obejrzeć wystawę książek Tolkiena oraz poznać tytuły gier, których pierwszoplanowym bohaterem jest hobbit. Wychodząc z sal goście wyrażali podziw i zadowolenie z tak  pełnej wrażeń wizyty. /zdjęcia.../

          KONCERT KOLĘD

          Jak co roku, odbył się w naszej szkole Koncert Kolęd dla Babci i Dziadka. Uczniowie klas integracyjnych wraz ze swoimi nauczycielami zaprosili 09 stycznia 2017 roku swoje kochane babcie i wspaniałych dziadków do odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej. Goście zostali serdecznie powitani przez prowadzące koncert panią Karolinę Szymanik i Martę Wiśniewską. Natomiast uczniowie: Agata Fudzińska i Dawid Kozikowski z klasy 1b oraz Monika Pizon z klasy 3d przywitali naszych kochanych dziadków wierszami. Po ich występie chórek szkolny "Małe Smyki" pod opieką pani Małgorzaty Kornas i Karoliny Koniecznej wykonał dwa utwory dla naszych gości. Następnie kolejno prezentowali się uczniowie wszystkich oddziałów integracyjnych I - III. Na zakończenie wystąpił zespół złożony z uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z miejscowości Grabiny - Zameczek, który gościł z wizytą w naszej szkole. Wszystkie występy zostały nagrodzone dużymi brawami przez dumnych i wzruszonych dziadków oraz rodziców. Dziękując wszystkim widzom za przybycie i udział w tej niecodziennej uroczystości oraz żegnając honorowych gości, uczennica klasy 1b złożyła także życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji zbliżającego się ich święta. Do życzeń dołączyła się również pani wicedyrektor Ludmiła Schleser, gratulując jednocześnie organizatorom wspaniałego koncertu. /zdjęcia.../

          ŚWIETLICOWE POTYCZKI KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia  03 stycznia 2017 roku w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone potyczki dla klas integracyjnych pod tytułem „Przystanek biegun północny”. Współorganizatorkami imprezy były panie: Małgorzata Kornas i Marta Wiśniewska. Uczniowie oddziałów 3d i 4d wraz z dziećmi ze świetlicy rywalizowały w konkurencjach zimowych. Wśród nich znalazły się: nawlekanie koralików na sznurek w rękawiczkach zimowych, ubieranie w ciepłe rzeczy kolegę/koleżankę z klasy czy rysowanie karmnika dla ptaków. Po prezentacji multimedialnej na temat sportów zimowych dzieci brały udział w konkurencji „biathlonowej”- bieg w nartach połączony z rzutem do tarczy. W nagrodę za dobrze wykonane zadania wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za przybycie oraz dobrą zabawę, z nadzieją, że za rok zabawa będzie równie dobra. /zdjęcia.../

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia 02 grudnia 2016 roku uczniowie klasy V d wraz z wychowawcą - panią Marleną Kowalczyk oraz panią terapeutką Aleksandrą Kubak wzięli udział w kolejnej edycji Mikołajkowego Turnieju Klas Integracyjnych, który rokrocznie odbywa się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie.

          Turniej rozpoczął się wspólnym śpiewem bardzo popularnej wśród dzieci piosenki „Ulepimy dziś bałwana”, a po nim uczestnicy przystąpili do wspólnej zabawy, wykonując kolejne zadania, przygotowane przez organizatorów. Wśród różnych konkurencji znalazły się m.in. układanie puzzli,  rozwiązywanie zagadek bożonarodzeniowych czy świątecznych wykreślanek. Obok zabaw umysłowych dzieci zmagały się także z zadaniami sprawnościowymi, wśród których nie zabrakło oczywiście biegu z workiem Mikołaja przez komin, wyścigu z prezentem na rakietce czy skoków w mikołajowych workach. Nie zapomniano również o opiekunach uczniów - na nich czekało klejenie świątecznych łańcuchów.

          Nasza drużyna zdobyła I miejsce. Turniej mimo współzawodnictwa przebiegał w atmosferze wesołej zabawy i ze względu na ogromne zaangażowanie nagrodzona została każda ekipa. Na pożegnanie uczestnicy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Mam tę moc”. A po turnieju wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

          Po raz kolejny okazało się, iż dzieci nie znają barier. Pomimo różnic potrafią wspólnie cieszyć się zabawą, są nie tylko tolerancyjne, ale otwarte i kreatywne! /zdjęcia.../

          rok szkolny 2015/2016

          III SZKOLNY TURNIEJ SPORTOWY DLA KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia 16 czerwca 2016 roku tym razem na sali gimnastycznej odbył się III już Turniej Sportowy Klas Integracyjnych. W tym roku do wspólnej zabawy zostali zaproszeni uczniowie z dwóch oddziałów integracyjnych ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie. Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych. Jako pierwsze do zabawy przystąpiły dzieci młodsze. Podczas turnieju zawodnicy rywalizowali między sobą w wielu ciekawych, często zabawnych konkurencjach. Były to np.: wyścig slalomem połączony z turlaniem piłki oraz piłeczką na łyżeczce, nadmuchiwanie i wiązanie balonów na czas, przebijanie balonów przywiązanych do nóg uczestników, wyścig z przeciąganiem na workach jednego z zawodników, a także zdejmowanie i ubieranie butów na czas. Turniej, mimo zaciętego współzawodnictwa przebiegał w atmosferze wesołej zabawy, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników nagrodzona słodkimi upominkami została każda drużyna. Natomiast główne trofeum - puchar - w grupie klas młodszych otrzymali nasi goście, pierwszoklasiści z SSP2, a zwycięstwo wśród klas 4-6 wywalczyła klasa 4d pod opieką swojej wychowawczyni p. Marleny Kowalczyk. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Szczególne podziękowania kierujemy do głównego organizatora imprezy pana Tadeusza Pruszaka i czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku szkolnym. /zdjęcia.../

          POBYT W OSINACH uczniów 4d i 4e

          Dnia 09 czerwca 2016 roku uczniowie klas integracyjnych IVd i IVe wraz ze swymi wychowawcami: p. Marleną Kowalczyk, p. Karoliną Chrobak oraz p. Iwoną Kowalską wyjechali na dwudniową wycieczkę do Osin w Bory Tucholskie. Dla uczniów klas czwartych był to już kolejny wyjazd, a wraz z nim nowe przeżycia, wielkie emocje i jednocześnie okazja do integracji. Zakwaterowano ich w domkach ośrodka wypoczynkowego >Słoneczna Polana<, położonego nad samym jeziorem Radodzierz. Właściciele ośrodka starali się zapewnić gościom ciekawe zajęcia. Na początek wysłuchali krótkiej historii oraz legend związanych z miejscem wycieczki. Później czekały na nich takie atrakcje jak: jazda na quadach oraz „bujanie w obłokach” na eurobungee. W paintball’u dziewczyny udowodniły chłopcom, że nie są wcale gorsze w strzelaniu do celu. Dla niejednego z uczestników największą frajdą było pływanie rowerami wodnymi po jeziorze, a w oczekiwaniu na „swój kurs” moczenie nóg w rozgrzanej słońcem wodzie. Do tego po tych wszystkich zabawach na świeżym powietrzu byli bardziej opaleni i pełni słonecznych witamin. Na terenie ośrodka spędzali czas równie aktywnie. Mecze siatkówki plażowej i oczywiście piłki nożnej cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zorganizowano też ognisko z pieczeniem kiełbasek. Brali udział w zajęciach edukacyjnych „Woda - królowa życia”. Wyborny humor towarzyszył wypoczywającym przez cały czas pobytu. Dopisywał on szczególnie podczas „imprez” organizowanych w domkach, na które wzajemnie się zapraszali. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy… Gdy autokar wyruszył w drogę powrotną, na wielu buziach malował się żal. Wycieczkę przetrwali szczęśliwie. Jedynie trochę zadrapań i kilka siniaków było efekt ich sporej aktywności smiley. Można więc powiedzieć, ze był to udany pobyt i za rok na pewno będą chętni na kolejne przygody. /zdjęcia.../

          "PŁYNIE WISŁA, PŁYNIE" -

          niecodzienna lekcja geografii i przyrody w klasie 2d

          Jeżeli ktoś myśli, że nauka i lekcje są nudne, to się myli. Przekonali się o tym uczniowie oddziału integracyjnego II d w piątek, 10 czerwca 2016 roku. Zajęcia w terenie przygotowały dla nich babcie jednej z uczennic - MONIKI. Najpierw wszyscy udali się do MUZEUM WISŁY i tam zapoznali z najważniejszymi informacjami dotyczącymi królowej naszych rzek. Potem przyszedł czas na jedzonko, które zjedli w nietypowym miejscu – PARKU MIEJSKIM przy fontannie. Wsłuchani w odgłosy przyrody pałaszowali z ogromnym apetytem swoje kanapki, które w takiej scenerii musiały smakować wyjątkowo pysznie. Wzmocnieni posiłkiem ruszyli w dalszą drogę w kierunku Wisły, której „wstążeczkę” widzieli już z oddali. Babcia Moniki, pani Teresa z ogromnym entuzjazmem odkrywała przed nimi tajemnice tej najdłuższej polskiej rzeki, a które mogli sprawdzać i obserwować bezpośrednio, na własne oczy. Pomocne były aparaty, lornetki oraz tablice informacyjne rozstawione wzdłuż ścieżki edukacyjnej przy Wiśle. Ostatnim, ale jakże uroczym etapem zajęć była wizyta u drugiej babci Moniki – pani Wandy. Czekała na swych małych gości w pięknym ogrodzie z pysznym poczęstunkiem. Spotkanie zakończyło się „mini testem”, sprawdzającym zdobytą przez drugoklasistów wiedzę o Wiśle i jej mieszkańcach. W nagrodę otrzymali upominki, pozyskane przez babcię oraz Monikę, a których sponsorem był Urząd Miasta w Tczewie (dział promocji). Dzieci z kolei jako podsumowanie i w dowód wdzięczności zaśpiewały ”babciom” przygotowane specjalnie na tę okazję piosenki: PŁYNIE WISŁA PŁYNIE oraz TAM NAD WISŁĄ. Takie zajęcia na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów. Życzymy ich jak najwięcej. /zdjęcia.../

          Wycieczka uczniów klasy 2d i 2e do Teatru na Ołowiance na przedstawienie

          „KOCIE ZABAWY Z MUZYKĄ”

          Uczniowie klas integracyjnych 2d i 2e wraz z wychowawcami” p. Katarzyną Wasielewską, p. Eweliną Szczeblewską, p. Hanną Wachowską oraz p. Agnieszką Kumor, zakończyli majowe zajęcia niezapomnianą lekcją muzyki. Mieli bowiem okazję wziąć udział w bardzo ciekawym przedstawieniu pt:. „KOCIE ZABAWY Z MUZYKĄ”. Spektakl pozwolił im poznać i usłyszeć różne instrumenty muzyczne oraz zobaczyć popisy taneczne dziewcząt z gdańskiej szkoły baletowej. Wszystko to za sprawą zabawnego „kota”, który w niezwykle ujmujący sposób poruszał się po scenie i przekazywał muzyczną wiedzę. Taki sposób poznawania muzyki okazał się bardzo interesujący. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem obserwowali wydarzenia na scenie. Nie lada gratką okazało się zakończenie tej nietypowej lekcji, kiedy to uczniowie spotkali się z aktorami, muzykami – wykonawcami obejrzanego przedstawienia. Podziękowali im wówczas za wspaniałe atrakcje i poprosili o pamiątkowe zdjęcia. Drugim etapem wycieczki był spacer w pięknym OLIWSKIM PARKU. Wszyscy mogli podziwiać tam przepiękną i bujną przyrodę, która przecież o tej porze roku objawia się w najpiękniejszej krasie. Pełni wrażeń, troszkę zmęczeni i głodni wstąpili jeszcze do Mc Donalda na „małe co nieco”. W drodze powrotnej humory ich też nie opuszczały. Autokar uczynili „sceną muzyczną”, na której można było popisać się talentem wokalnym. Chętnych nie brakowało, repertuar był bardzo bogaty, więc droga powrotna minęła bardzo szybko. I w tak miłych nastrojach, z uśmiechami na twarzy się pożegnali. Na pewno nie jeden z uczestników chciałby powtórzyć taką „ muzyczną lekcję”. /zdjęcia.../

          XII DZIEŃ INTEGRACJI W SSP2

          Dnia 20 maja 2016 roku w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 w Tczewie odbyła się XII edycja Dnia Integracji. Imprezę zainaugurował dyrektor pan Robert Kraska, witając wszystkich przybyłych gości, wśród których byli: Prezydent Miasta - Mirosław Pobłocki, wiceprezydent - Adam Urban, Naczelnik Wydziału Oświaty - pani Sylwia Olek, dyrektorzy tczewskich szkół i przedszkoli. Po oficjalnych przemówieniach gospodarze nagrodzili licznie przybyłych laureatów międzyszkolnych konkursów: plastycznego, literackiego, ortograficznego i matematycznego. W gronie wyróżnionych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Tymon Łuczak /3b/, Wiktoria Sadowska /3a/, Aleksandra Tomaszewska /3c/, Natalia Łucka  /3c/ oraz Zuzanna Deja /3b/. Po wręczeniu nagród zgromadzeni goście obejrzeli wspaniałe przedstawienie pt. „Piękna i Bestia” w wykonaniu uczniów i nauczycieli SSP2 w Tczewie. Grupą naszych uczniów opiekowała się pani Ewa Litwińska. /zdjęcia.../

          IV WOJEWÓDZKI KONKURS TEATRALNY

          Uczniowie klasy II d mogą poszczycić się ogromnymi sukcesami teatralnymi. Dnia 27 kwietnia 2016 roku uczestniczyła w Turnieju Talentów Teatralnych w Tczewskim Centrum Kultury. Swoimi aktorskimi umiejętnościami zauroczyła publiczność i Jury zajmując III miejsce. To nie był jedyny konkurs aktorski naszej klasy. Dnia 09 maja 2016 roku dzieci wzięły udział w IV Wojewódzkim Konkursie Teatralnym Klas Integracyjnych „Snuj się, snuj bajeczko…”. I tym razem dzieci wykazyły się ogromnym kunsztem teatralnym i zajęły II lokatę, natomiast w kategorii „Plakat” były bezkonkurencyjne i zwyciężyły!!! Brawo II d, brawo rodzice, którzy włożyli ogromny wkład i wysiłek w przygotowania i z ogromnym zaangażowaniem oklaskiwali swoje pociechy. Brawo również dla p. Katarzyny Wasielewskiej oraz p. Eweliny Szczeblewskiej za tak wspaniałe przygotowanie uczniów do występów. /zdjęcia.../

          XIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY o NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          We wtorek 12 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Niepełnosprawności. Swój udział zadeklarowało sześć tczewskich szkół podstawowych SSP2, SP11, SP7, SP8, SP12 oraz SP10. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: trzecioklasiści i czwartoklasiści.

          Klasy trzecie rozwiązywały zadania drużynowo – parami, reprezentując swoje szkoły. W tej kategorii klasyfikacja przedstawiała się następująco:

          I MIEJSCE BARTOSZ KOWALCZYK, ANNA JARZĄBEK - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10

          II MIEJSCE MARTYNA DROZD, ANTONI OT - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12

          III MIEJSCE ex aequo ZOFIA SAWCZAK, MARIA SAMOLEJ - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7

          MARTA MASSOWA, LEOKADIA ŚWIECIAK - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2

          WYRÓŻNIENIE KALINA KORTAS, MAGDALENA PAWŁOWSKA - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8

          Przedstawiciele klas czwartych natomiast odpowiadali na pytania indywidualnie. Każdą szkołę reprezentowało dwóch zawodników. Wyniki w starszej grupie przedstawia poniższa tabela:

          I MIEJSCE JAGODA KULPA - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7

          II MIEJSCE KATARZYNA KLIMEK - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 11

          III MIEJSCE ADRIANNA CYLKA - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2

          Mimo, że spotkanie przebiegało w formie konkursu i zawodnicy z dużym zaangażowaniem rozwiązywali zadania, to jednak na ich twarzach widać było uśmiech i przyjazne spojrzenia. A po zakończonej rywalizacji humory jeszcze bardziej rozweselił słodki poczęstunek.

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy i empatii, a w szczególności zwycięzcom. Życzymy dalszych sukcesów i za rok zapraszamy ponownie kolejnych przedstawicieli tczewskich podstawówek do wspólnej zabawy i rozpowszechniania idei integracji w szkole. A przez te kolejne miesiące oczekiwania na następną edycję niech wszystkim przyświeca myśl J. Jacsona : „Nigdy nie patrz na nikogo z góry chyba, że pomagasz mu wstać”. Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki integracji SP 10 – p. Andżelika Szewe, p. Katarzyna Andrearczyk, p. Iwona Kowalska, p. Agnieszka Kumor, p. Aleksandra Kubak, p. Marta Wiśniewska. /zdjęcia.../

          VIII Mikołajkowy Turniej Klas Integracyjnych w SSP2 w Tczewie

          Dnia 03 grudnia 2015 roku uczniowie oddziałów integracyjnych: IIId - p. Izabeli Szczodrowskiej i p. Sławomiry Szarmach oraz Vd – p. Katarzyny Andrearczyk wzięli udział w cyklicznym Mikołajkowym Turnieju Klas Integracyjnych, którego organizatorem od ośmiu już lat jest Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. Tematyka spotkania nawiązywała do aktualnej pory roku i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Zabawa odbywała się w dwóch turach. Do każdej przystąpiła 10-osobowa drużyna z oodziałów integracyjnych naszej szkoły. Uczestnicy turnieju zmagali się z różnymi konkurencjami. M.in. odpowiadały na pytania świątecznego quizu, dotyczącego tradycji świątecznych z Polski, Hiszpanii, Rosji, Meksyku i Wielkiej Brytanii, na podstawie obejrzanego wcześniej przedstawienia w wykonaniu Gospodarzy spotkania; wzięły udział w kolędowym wydaniu znanego programu „Jaka to melodia”, a także w konkurencjach anglojęzycznych. Współzawodniczyli również w zabawach sportowych takich jak: lepienie papierowych kul, rzut do celu czy wykonanie pierników. Do rywalizacji włączeni zostali również kibice oraz opiekunowie drużyn, a ich zadaniem było zdobienie bombek. Zabawa jak zawsze przebiegała w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze, a zwycięzcami zostali wszyscy jej uczestnicy, bo miarą sukcesu nie była ostateczna klasyfikacja drużyn, ale radość dzieci, wspólna zabawa i integracja. /zdjęcia 3d.../ /zdjęcia 5d.../

          Noc ze św. Mikołajem w klasie 2d

          „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,

          wszystkie dzieci na niego czekają.

          Moc prezentów każdemu przyniesie

          Każde dziecko z prezentów się cieszy.”

          Tak śpiewali uczniowie klasy II d podczas oczekiwania na przybycie Świętego Mikołaja, które rozpoczęli już w sobotę 5 grudnia 2015 roku wieczorem, kiedy to wszystkie dzieci wraz z rodzicami przybyły do szkoły, aby spotkać się z tym przesympatycznym i przez cały rok wyczekiwanym gościem. Zapowiadała się noc pełna wrażeń i emocji. Najpierw rodzice Zuzi zaskoczyli wszystkich specjalnie na ten wieczór przygotowanym tortem. Jak się okazało był to urodzinowy tort Zuzi, najmłodszej siedmiolatki z oddziału 2d, która kilka dni wcześniej obchodziła urodziny. Po tak znakomitym poczęstunku dzieci zaczęły przygotowywać kartki dla św. Mikołaja, czujnie obserwując, czy oczekiwany gość już nie nadchodzi. Wreszcie wszyscy usłyszeli upragniony dźwięk dzwonka! Zgasło światło, a w drzwiach pojawiła się postać pięknej Śnieżynki i św. Mikołaja. Wszystkim zaparło dech w piersiach. Na niejednej twarzy pojawiła się niepewność, obawa, a nawet lęk, ale urocza Śnieżynka swym uśmiechem i ciepłem wspaniale złagodziła atmosferę. Nawiązała rozmowę z każdym dzieckiem i wspólnie z Mikołajem rozdawała prezenty. Drugoklasiści podziękowali za prezenty piosenką, a potem nie omieszkały zasypać swych gości mnóstwem pytań. Przed pożegnaniem zaprosiły jeszcze Mikołaja i Śnieżynkę na ciepłą kawę oraz słodki poczęstunek, a także poprosiły o pamiątkowe zdjęcia i wymogły obietnicę, kolejnego spotkania już za rok. Przyszedł wreszcie czas pożegnania gości, ale w programie „Nocy z Mikołajem” czekały jeszcze dalsze atrakcje. A wśród nich: filmy o Świętym Mikołaju, wspaniała kolacja, zawody sportowe i oczywiście sen, w przytulnej, szkolnej „sypialni”, w którą przeistoczyła się na tę okazję świetlica. Tam każde dziecko przygotowało sobie „łóżeczko”, a pani Ania i pan Waldek usypiali zmęczone smyki, czytając bajki „Na dobry sen”. Niektórzy po dniu tak pełnym wrażeniach i emocji zasnęli bardzo szybko, ale innym z tych samych powodów trudno było „zamknąć oczy”. Wreszcie po północy zapadła cisza. Ranek dzieci rozpoczęły od uporządkowania świetlicy oraz gimnastyki, a potem oczywiście czekało na wszystkich smaczne śniadanie! Apetyt dopisywał! Na zakończenie tego niezwykłego spotkania dzieci malowały i ozdabiały świąteczne pierniki. A gdy nadszedł czas powrotu do domu, wszyscy jednogłośnie zgodzili się z tym, że tak niezwykłą imprezę koniecznie trzeba powtórzyć. Zatem z niecierpliwością czekamy do następnego roku. Inicjatorkami spotkania były: p. Katarzyna Wasielewska oraz p. Ewelina Szczeblewska. Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym przy zorganizowaniu tej niezapomnianej przygody. /zdjęcia.../

          Uczniowie 3d i 3e w Bukowcu

          Dnia 29 października 2015 roku uczniowie oddziału integracyjnego IIId oraz ich rówieśnicy z klasy IIIe, pod opieką wychowawców – p. Izabeli Szczodrowskiej, p. Sławomiry Szarmach i p. Małgorzaty Bagnuckiej udali się na wycieczkę do lasu. W Bukowcu po leśnych bezdrożach oprowadzał ich pan leśniczy. To od niego dzieci dowiedziały się jakie są warstwy lasu, wspólnie nazywali rośliny i zwierzęta leśne. Gospodarz chętnie odpowiadał również na liczne pytania uczniów. Po tym teoretycznym wstępie wszyscy wzięli udział w zajęciach praktycznych w terenie, podczas których odrysowywali korę, mierzyli obwody drzew, rozpoznawali i nazywali gatunki liściaste oraz iglaste. Ostatnim punktem wycieczki były zawody sportowe. Wyprawa wszystkim bardzo się podobała. Przyniosła dzieciom chwile radosnej zabawy na świeżym powietrzu, jak i także nowe wiadomości, umiejętności i doświadczenia. /zdjęcia 3d.../ /zdjęcia 3e.../

          Warsztaty kulinarne w Borzechowie

          W dniu 26 października 2015 roku uczniowie klasy integracyjnej IIId oraz IIIe wraz z nauczycielami – p. Izabelą Szczodrowską, p. Sławomirą Szarmach, p. Ludmiłą Schleser i p. Małgorzatą Bagnucką uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez restaurację K2 w Borzechowie. Do udziału w nich zaproszono uczniów naszej szkoły w ramach wspólnie realizowanych programów Agencji Rynku Rolnego i Unii Europejskiej „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Szklanka mleka”. Warsztaty prowadził p. Marcin Wypych - kucharz restauracji K2, który przybliżył dzieciom zalety zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz skutki spożywania niezdrowej żywności. Opowiadał o przyrządzaniu posiłków z zachowaniem higieny, a także zapoznał dzieci z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi oraz bezpiecznym ich użytkowaniem. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego przygotowania zdrowych kanapek i soków owocowo-warzywnych. Obierały warzywa i owoce, korzystając z wcześniej zaprezentowanych przyrządów kuchennych. Kolejną niespodzianką dla uczniów było samodzielne przygotowanie surówki, która uświetniła przygotowany dla uczestników przez organizatorów pyszny obiad. Serdecznie dziękujemy Państwu Katarzynie i Krzysztofowi Langowskim – właścicielom restauracji K2, za zorganizowanie warsztatów kulinarnych dla naszych uczniów oraz kucharzowi – p. Marcinowi Wypychowi za wspaniałe przeprowadzenie tego spotkania. Myślimy, że informacje zdobyte podczas warsztatów, dzieci wykorzystają w swoim codziennym życiu i przyczynią się one do zdrowych nawyków żywieniowych. Nie możemy doczekać się kolejnych takich spotkań. /zdjęcia 3d.../ /zdjęcia 3e.../

          Jesień w lesie - wycieczka klasy 2d

          Dnia 13 października 2015 roku uczniowie oddziału integracyjnego II d pod opieką swoich pań: Katarzyny Wasielewskiej i Eweliny Szczeblewskiej wybrali się na wycieczkę do Bukowca. Na miejscu dzieci przywitał pan leśniczy, który opowiadał im wiele o swojej ciekawej i nietypowej pracy. Celem wycieczki było również poszukiwanie w lesie darów jesieni, którymi uczniowie mogliby upiększyć klasowy kącik przyrody. Zbierali więc liście, szyszki, żołędzie czy kasztany. Podczas wycieczki dowiedziały się także wielu ciekawych informacji na temat tego ważnego dla ludzi ekosystemu, jakim jest las. Pogłębiły wiadomości o roślinach i zwierzętach żyjących w tym środowisku, poznały warstwy lasu oraz słuchały jego odgłosów. Miały również możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z otaczającą je przyrodą i spędzić przy tej okazji miło i zdrowo czas na świeżym powietrzu. Po długim spacerze i interesujących opowieściach leśniczego, przyszedł czas na ciepły posiłek - pyszną grochówkę. W podziękowaniu za opiekę i cenną naukę, drugoklasiści zaprezentowali przed gospodarzem przygotowane specjalnie na tę okazję recytacje - wiersze o liściach. Po dniu tak pełnym wrażeń, dzieci szczęśliwe i radosne, wróciły do szkoły, a tam od razu podzieliły się swoimi wrażeniami z oczekującymi na nich rodzicami. /zdjęcia.../

          "BEZPIECZNY PIES-BEZPIECZNE DZIECKO"

          02 października 2015 roku uczniowie klasy integracyjnej 2e wybrali się do Galerii Kociewskiej w Tczewie, by wziąć tam udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu BEZPIECZNY PIES - BEZPIECZNE DZIECKO. Spotkanie prowadzili doświadczeni terapeuci z Polskiego Centrum Dogoterapii. Idea została opracowana z myślą o najmłodszych, aby przybliżyć, oswoić i uwrażliwić ich na potrzeby innych, a także przekazać wiedzę i umiejętności, dzięki którym kontakt z psem będzie bezpieczny i komfortowy dla obu stron. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się: jak bezpiecznie podejść do psa, w jakich sytuacjach nie zbliżać się do czworonoga; jak się zachować w sytuacji, gdy pies zaatakuje; jak bezpiecznie bawić się ze zwierzęciem; jak właściwie pielęgnować swojego pupila; jak i kiedy nagradzać go; a także jak ważne i istotne role może pełnić pies w społeczeństwie – np. pies ratownik, policjant, strażak, terapeuta czy przyjaciel. Uczniowie poznali również mowę ciała psa. Drugoklasiści bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyli w tych niecodziennych zajęciach. Przetestowali w praktyce pozycję obronną zwaną ŻÓŁWIKIEM. Wszyscy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z psimi terapeutami. Padło też sporo pytań dotyczących tych czworonożnych przyjaciół. Na zakończenie cała klasa odbyła krótki spacer z psem, prowadzonym na „klamerkowej” smyczy zrobionej własnoręcznie przez uczniów. Każdy uczestnik spotkania otrzymał ulotkę zawierającą najważniejsze informacje poznane w trakcie zajęć. /zdjęcia.../

          "W poszukiwaniu jesieni" - oddział przedszkolny 0a

          Dnia 29 września 2015 roku dzieci integracyjnego oddziału przedszkolnego 0a wybrały się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni. Pod opieką pani Iwony Gaj i pani Karoliny Wlazłowicz dotarły na działkę pani Małgorzaty Przybylskiej, gdzie mogły spróbować świeżych warzyw i owoców. Nie zabrakło również wesołych zabaw w otoczeniu zieleni, na świeżym powietrzu. /zdjęcia.../

          "Jarzynowo, smacznie i zdrowo" - lekcje w klasie 3d

          Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie się, a szczególnie jedzenie warzyw. Uczniowie z klasy 3d też już wiele na ten temat mogliby powiedzieć, wiele razy już o tym rozmawiali, ale dbałość o własne zdrowie nigdy nie traci na wartości, więc również i w tym roku wrócili do zajęć poświęconych warzywom i ich dobrodziejstwom. Podczas zajęć dzieci poznawały różne rodzaje roślin okopowych - oglądały je uważnie, dotykały, wąchały, wskazywały części, które nadają się do spożycia. Przypomniały również dlaczego ważne jest systematyczne jedzenie jarzyn. Punktem kulminacyjnym tego cyklu lekcji było samodzielne przygotowanie, a następnie degustowanie sałatek jarzynowych. Dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały przy swoich stanowiskach: obierały, kroiły, tarły, wrzucały do miski, doprawiały, mieszały, by w końcu z zadowoleniem podziwiać efekt końcowy i ze smakiem zjeść przygotowane samodzielnie śniadanie. /zdjęcia.../

          "Od ziarna do chleba" - lekcje w klasie 3d

          W miesiącu wrześniu uczniowie oddziału integracyjnego 3d uczestniczyli w cyklu lekcji poświęconych powstawaniu chleba i innych wyrobów z mąki. Zajęcia przygotowały i poprowadziły  panie: Izabela Szczodrowska oraz Sławomira Szarmach. Pierwsza część cyklu przybliżyła uczniom różne rodzaje zbóż, oglądali je i rozpoznawali. Następnie poznali etapy powstawania chleba, a na zakończenie degustowali produkty zbożowe. Dzieci przyniosły różne rodzaje pieczywa, a Panie zapewniły oliwę z oliwek oraz miód. Tak wykwintne smakołyki dzieci próbowały ze smakiem i wielką ochotą. /zdjęcia.../

           

          rok szkolny 2014/2015

          II SZKOLNY TURNIEJ SPORTOWY DLA KLAS INTEGRACYJNYCH

          We wtorek 16 czerwca 2015 roku na boisku Orlik przy naszej szkole odbył się II Turniej Sportowy dla klas integracyjnych o Puchar Dyrektora Szkoły. Organizatorem tego przedsięwzięcia był animator boiska Orlik pan Tadeusz Pruszak, a wspierali go nauczyciele klas integracyjnych. Celem turnieju było popularyzowanie zdrowego stylu życia poprzez sport, ruch, zdrowe odżywianie, a także dobra zabawa podczas rywalizacji. Zawody odbyły się w dwóch turach. Jako pierwsi konkurowali uczniowie klas IV - VI, a wśród nich zaproszeni goście – klasa Vd ze Sportowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. Następnie do rywalizacji przystąpiły dzieci z klas I-III. Podczas turnieju uczestnicy brali udział w wielu ciekawych, urozmaiconych konkurencjach. Zawody dostarczyły dzieciom i ich opiekunom wiele emocji. Puchar dyrektora szkoły w kategorii klas IV – VI zdobyła klasa VI d wraz z wychowawczynią p. Andżeliką Szewe, natomiast wśród klas I-III najlepsza okazała się klasa I d pod opieką p. Katarzyny Wasielewskiej i p. Eweliny Szczeblewskie. Wszyscy uczestnicy zabawy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami i pamiątkowymi dyplomami. Podczas zawodów sędziom pomagały uczennice z klasy Vc. Zawodnicy jak i kibice byli zadowoleni z radosnej zabawy i z niecierpliwością czekają na kolejny turniej w następnym roku szkolnym. /zdjęcia.../

          WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W NASZEJ SZKOLE

          Dnia 02 czerwca 2015 uczniów klasy 3e odwiedziły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 8 w Tczewie. Było to pożegnalne spotkanie wychowanków oddziału integracyjnego naszej szkoły z grupą Puchatków, kończące trzyletni cykl współpracy. We wrześniu przedszkolaki zostaną już uczniami.

          Gospodarze powitali swoich gości piosenką, a następnie wspólnie wzięli udział w lekcji przygotowanej przez panią Jankę Sobolewską, przy współpracy z panią Iwoną Kowalską. Tematem zajęć były zbliżające się już wielkimi krokami wakacje. Podczas realizacji zajęć dzieci rozwiązywały rebusy, zadania matematyczne, układały zdania związane z wakacjami. Uczyły się także pakować walizkę i poznały zasady bezpiecznego wypoczynku. Na zakończenie spotkania wszystkim należał się słodki poczęstunek.

          Naszym młodszym kolegom i koleżankom dziękujemy za współpracę, życzymy udanych wakacji oraz samych sukcesów w szkole. /zdjęcia ze spotkania.../

          III WOJEWÓDZKI KONKURS TEATRALNY

          Dnia 11 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku odbył się III WOJEWÓDZKI KONKURS TEATRALNY „SNUJ SIĘ, SNUJ BAJECZKO” dla uczniów klas integracyjnych szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3d oraz 6d. Trzecioklasiści z przedstawieniem pt. „Przygoda niegrzecznej żabki”, przygotowani przez panią Karolinę Szymanik oraz panią Marlenę Kowalczyk, zajęli I miejsce w kategorii klas I-III i otrzymali statuetkę oraz nagrody dla wszystkich aktorów. Dodatkowo w kategorii "Plakat teatralny" klasa III d również zdobyła główną nagrodę. Natomiast uczniowie klasy VI d w kategorii grup starszych zdobyli wyróżnienie za przedstawienie pt.: "Śpiąca królewna”. Szóstoklasistów przygotowały panie Małgorzata Ossowska oraz Andżelika Szewe. /zdjęcia 3d.../; /zdjęcia 6d.../

          DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

          Dnia 05 maja 2015 roku uczniowie oddziału integracyjnego 4d pod opieką p. Marii Madej oraz p. Katarzyny Andrearczyk udali się na tczewski Stary Rynek, by tam wraz z innymi mieszkańcami naszego miasta oraz całą społecznością osób niepełnosprawnych wziąć udział w corocznych obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Podczas festynu, zorganizowanego przez tczewskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, uczniowie mogli podziwiać występy artystyczne zaproszonych gości, m.in. Laury Dziąba – absolwetki naszej szkoły, posmakować kociewskiego jadła oraz obejrzeć i zakupić prace wykonane przez niepełnosprawnych. Ponadto dzieci mogły wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów oraz Straż Miejską, w których wykazywali się swoimi talentami i sprawnością ruchową. Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych są zatem doskonałą okazją do wspólnej zabawy, integracji społeczności naszego miasta, ale również do zwrócenia uwagi na bariery, jakie towarzyszą osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu. /zdjęcia.../

          XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY o NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          Dnia 21 kwietnia 2015 roku odbyła się w naszej szkole dwunasta edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Niepełnosprawności pod hasłem „ONI SĄ WŚRÓD NAS”. W tym roku szkolnym do udziału organizatorzy zaprosili uczniów klas trzecich i czwartych tczewskich szkół podstawowych. Klasy trzecie rywalizowały w dwuosobowych drużynach, natomiast uczniowie klas czwartych konkurowali indywidualnie. Uczestnicy rozwiązywali test zawierający zadania zamknięte, jak i też otwarte, w który musieli wykazać się znajomością tematyki związanej z życiem i funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnością, a także wrażliwością na potrzeby oraz oczekiwania tych osób.

          Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja w składzie: Marlena Kowalczyk, Izabela Szczodrowska, Aleksandra Łucka i Sławomira Szarmach przyznała:

          w kategorii klas trzecich:

          I miejsce SP5 Tczew /Urszula Sobkiewicz, Dominika Piórecka/

          II miejsce SP12 Tczew /Olgierd Witkiewicz, Michał Burdon/

          III miejsce SP10 Tczew /Paulina Grabowska, Natalia Janczak/;

          w kategorii klas czwartych:

          I miejsce ex aequo Zofia Pawłuszewicz /SP11 Tczew/, Zuzanna Rozum /SP10 Tczew/

          II miejsce Jan Wiśniewski /SP10 Tczew/

          III miejsce Zuzanna Trawczyńska /SP8 Tczew/.

          Wręczenie nagród odbędzie się w czasie uroczystości związanej ze Świętami Majowymi. Konkurs przygotowali nauczyciele oddziałów integracyjnych, terapeuci oraz nauczyciele biblioteki szkolnej. /zdjęcia.../

          SPOTKANIE Z KOLEGAMI I KOLEŻANKAMI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MALBORKU

          14 kwietnia br. uczniowie i nauczyciele klas integracyjnych II d i V d gościli koleżanki i kolegów z klas II i VI zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Malborku. Uczniowie wspólnie w Fabryce Sztuk obejrzeli wystawę „Kociewie – serdeczna strona świata”, a także uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali papierowe witraże. Wzięli także udział w grach i zabawach w naszej szkole. Gospodarze ugościli swoich rówieśników i ich opiekunów pysznym poczęstunkiem, który przygotowali rodzice uczniów obu oddziałów integracyjnych. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Goście wyjeżdżali bardzo zadowoleni ze spotkania i zaprosili nas do odwiedzenia Malborka na początku przyszłego roku szkolnego. Zapewniliśmy, ze chętnie skorzystamy z zaproszenia. Spotkanie w naszej szkole przygotowały panie Izabela Szczodrowska, Emilia Kamrowska, Joanna Glaza, Marta Wiśniewska. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Sławomira Szarmach. /zdjęcia.../

          WIOSENNE POTYCZKI W PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM NR 8 W TCZEWIE

          We wtorek 31 marca 2015 roku uczniowie klasy 3e wraz nauczycielkami – p. Janiną Sobolewską i p. Iwoną Kowalską odwiedzili przedszkolaków z zaprzyjaźnionego z naszą placówką Przedszkola Integracyjnego nr 8 w Tczewie. Gospodarze przywitali ich bardzo serdecznie i zaprosili do udziału w „wiosennych potyczkach” - wspólnej zabawie z konkursami. Wiele przyjemności sprawiły dzieciom igraszki z muzyką oraz układanie puzzli o różnym stopniu trudności. Natomiast najwięcej emocji wywołało tworzenie portretu „Pani Wiosny” w formie kolażu. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem malowały, wycinały, kleiły, dekorując piękną suknię Pani, rządzącej obecną porą roku. Rywalizujące drużyny z napięciem oczekiwały werdyktu jury, oceniającego efekt ich pracy. Okazało się jednak, że wszyscy znakomicie wykonali swoje zadania, w związku z czym ogłoszono remis. Po części konkursowej spotkania przyszedł czas na występy artystyczne, zarówno gospodarzy, jak i gości. Przedszkolaki przepięknie zaśpiewały piosenkę o wiośnie, a trzecioklasiści zaprezentowali wiersze o tematyce wiosennej. Następnie wszyscy udali się do sali „Puchatków”, gdzie czekała kolejna niespodzianka - słodki poczęstunek. Podczas wizyty był też czas na zawarcie głębszych, osobistych relacji i znajomości miedzy dziećmi, podziwianie prac plastycznych przedszkolaków i obejrzenie całego obiektu, jego wyposażenia. W podziękowaniu za miłe przyjęcie, przyjemną naukę i zabawę uczniowie klasy 3e wręczyli Dyrekcji Przedszkola, nauczycielom oraz młodszym kolegom i koleżankom własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z najlepszymi życzeniami, a także zaprosili ich do rewizyty i udziału w spotkaniu integracyjnym, które w maju odbędzie się w naszej szkole. /zdjęcia.../

          VII MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH W SSP2 W TCZEWIE

          Dnia 03 grudnia 2014 roku uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły, korzystając z zaproszenia zaprzyjaźnionej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie, wzięli udział w VII edycji Mikołajkowego Turnieju Klas Integracyjnych. W zabawie uczestniczyły także uczniowie z SP nr 1 w Pelplinie i oczywiście gospodarze imprezy. Turniej został podzielony na dwie tury. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowali przedstawiciele oddziału 2d pod opieką pani Izabeli Szczodrowskiej oraz Sławomiry Szarmach oraz przedszkolacy z oddziału 0d z panią Grażyną Giełdon i panią Ewą Hildebrandt, natomiast w grupie klas starszych wystąpili uczniowie klas 4d, 5d i 6d oraz pani Andżelika Szewe i pani Aleksandra Kubak. Uczestnicy spotkania jak co roku mieli okazję, poprzez ciekawe konkurencje, w miłej, przyjaznej i bardzo radosnej atmosferze, świetnie się zabawić. Nie zabrakło również emocji i głośnego dopingu podczas wykonywania kolejnych zadań. Największe jak zawsze, towarzyszyły konkurencjom sportowym, szczególnie tym, w których bohaterkami były Panie. Przygotowane dla nich zadanie było nie lada wyzwaniem. Wspólnie musiały wystukać rytm piosenki „Panie Janie”, według przygotowanego kolorystycznie zapisu nutowego. Nad przebiegiem konkursu czuwało oczywiście jury, które wyłoniło zwycięzców. W grupie klas młodszych wszystkim uczestniczącym drużynom przyznano tytuł laureata, natomiast w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce przyznano SP1 Pelplin, drugie gospodarzom, a trzecie – również na podium - SP10 Tczew. Nie to jednak było najważniejsze i tak naprawdę nikt nie czuł się przegranym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, a po zakończeniu zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. /zdjęcia.../

          rok szkolny 2013/2014

          I SZKOLNY TURNIEJ SPORTOWY DLA KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia  13 czerwca 2014 roku odbyła się w naszej szkole I edycja Szkolnego Turnieju Sportowego dla klas integracyjnych o Puchar Dyrektora Szkoły SP10 Tczew. Głównym celem tej imprezy było rozwijanie sprawności motorycznej i ruchowej poprzez gry i zabawy sprawnościowe, tworzenie sytuacji propagujących zasady "zdrowej rywalizacji", promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów, a także zachowania bezpieczeństwa podczas wspólnej zabawy, a przede wszystkim integracja społeczności szkolnej, w tym szczególnie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Konkurencje, które przygotował i prowadził pan Tadeusz Pruszak, dostosowane były do wieku i możliwości każdego dziecka. Turniejada podzielona na dwie tury, dostarczyła wszystkim wiele radości, wspaniałej zabawy i niezapomnianych emocji. Wszyscy, nawet ci najstarsi, bawili się znakomicie i z wielkim zaangażowaniem walczyli o punkty dla swojej drużyny. Zwycięzca każdej grupy wiekowej otrzymał w nagrodę Puchar Dyrektora Szkoły. Wśród klas 0-3 pierwsze miejsce wywalczyła klasa 2e. Natomiast w kategorii klas IV-VI statuetka powędrowała do uczniów z klasy 5d. Wszystkim uczestnikom zabawy  wręczono słodkie upominki i pamiątkowe dyplomy. Organizatora turnieju dzielnie wspierali harcerze z tczewskiego hufca. Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę.

          zdjęcia z turnieju prezentujemy w Albumie fotograficznym...

          II WOJEWÓDZKI KONKURS TEATRALNY DLA KLAS INTEGRACYJNYCH

          9 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku odbył się II Wojewódzki Konkurs Teatralny klas integracyjnych pt.”Snuj się, snuj bajeczko...”. Naszą szkołę reprezentowały klasy 3d i 5d. Trzecioklasiści  z przedstawieniem przygotowanym na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”  pod opieką pani Doroty Jażdżewskiej oraz Iwony Irzyk, zajęli II miejsce w kategorii klas I-III i otrzymali statuetkę oraz nagrody dla wszystkich aktorów. Natomiast uczniowie klasy 5d w kategorii grup starszych wywalczyli III miejsce. Tak wysoka lokata przypadła im za przedstawienie pt.”Pomylona bajeczka”, które wraz z piątoklasistami przygotowywały panie: Maria Jasionowska, Małgorzata Ossowska oraz Andżelika Szewe. Dodatkowo Milena Meller z klasy 5d otrzymała nagrodę indywidualną za najlepszą grę aktorska spośród wszystkich występujących dziewczynek.

           

          Ponadto obie nasze trupy teatralne otrzymały w swoich kategoriach wiekowych wyróżnienia za plakaty reklamujące wystawiane sztuki.

          Konkurs  był dla uczniów niesamowitą przygodą, a także ciekawym doświadczeniem. Młodzi aktorzy mieli okazję wystąpić na pięknej scenie, w barwnych strojach i w profesjonalnej scenografii. Ich występy można podziwiać w Albumie fotograficznym - klasa 3d... - klasa 5d...

           

          XI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          Dnia 14 kwietnia 2014 roku odbyła się w naszej szkole XI już edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Niepełnosprawności „ONI SĄ WŚRÓD NAS”. Do udziału w tegorocznych zmaganiach zaproszeni zostali czwartoklasiści wszystkich tczewskich szkół podstawowych. Rywalizacja odbywała się w formie drużynowej. Dwuosobowe zespoły miały za zadanie wypełnić przygotowany przez organizatorów test zawierający zarówno pytania zamknięte, jak i też otwarte, wykazując się przy tym posiadaną wiedzą na temat osób niepełnosprawnych i ogólnie niepełnosprawności. Musieli m.in. wymienić rodzaje niepełnosprawności, znać rodzaje sprzętów ułatwiających życie codzienne osobom chorym i z różnymi dysfunkcjami. Ponadto uczestnicy zmierzyli się z zadaniem poetyckim, w którym musieli ułożyć rymowankę nawołującą do życzliwego i tolerancyjnego traktowania osób niepełnosprawnych. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród laureatom nastąpi na początku maja br. podczas obchodów Świąt Majowych.

          Konkurs przygotowali nauczyciele wspomagający oraz terapeuci.

          zdjęcia z konkursu można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

          ŚWIATOWY DZIEŃ SŁUŻBY ZDROWIA

          Dnia 04 kwietnia 2014 roku, kilka dni wcześniej przed właściwymi obchodami, Klub Przyjaciół Zdrowia, działający przy naszej szkole pod opieką p. Iwony Irzyk, zorganizował spotkanie dla uczniów klas integracyjnych edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, z okazji Światowego Dnia Służby Zdrowia. Impreza przebiegała pod hasłem „O zdrowie dbam – dobrze się mam” i miała charakter edukacyjno-rekreacyjny. Podczas wspólnej zabawy uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat zdrowego stylu życia, zaprezentować przepis na zdrowe zęby, a także dowieść swojej sprawności fizycznej i pomysłowości, które przy konkurencji polegającej na próbie zjedzenia jabłka wiszącego na sznurku były niezwykle konieczne. Rozgrywkom towarzyszyły występy przedszkolaków z oddziału 0d, przygotowane pod kierunkiem p. Katarzyny Wasielewskiej oraz p. Ewy Hildebrandt. Zawodników oceniała pani Danuta Dziewiątkowska – szkolna pielęgniarka – gość honorowy tego spotkania, która z okazji zbliżającego się Dnia Pracownika Służby Zdrowia otrzymała od uczniów, w podziękowaniu za codzienną opiekę, życzenia oraz przepiękny bukiet kwiatów. Bezkonkurencyjna w rywalizacji międzyklasowej okazała się klasa Id. Serdecznie gratulujemy, a wszystkim życzymy dużo zdrowia.

          zdjęcia z tego spotkania prezentujemy w Albumie fotograficznym...

          ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE

          Dnia 11 grudnia 2013 roku odbyły się w naszej szkole świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci uczęszczających do klas integracyjnych i ich rodziców. Spotkanie zorganizowały nauczycielki pracujące w tych oddziałach oraz panie terapeutki. W trakcie zajęć uczniowie z pomocą mamy, taty, babci lub rodzeństwa wykonywali ozdoby świąteczne, które tydzień później można było zakupić na szkolnym kiermaszu bożonarodzeniowym. Było to pierwsze tego typu spotkanie. Mamy jednak nadzieję, że przybiorą one formę cyklicznych zajęć i na stałe wejdą do kalendarza imprez szkolnych, gdyż zarówno dzieci jak i dorośli chętnie skorzystali z zaproszenia, a przy dźwiękach kolęd mieli okazję w miłej atmosferze wspólnie spędzić przedświąteczne popołudnie.

          zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

          VI MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH W SSP2 W TCZEWIE

          W dniach 02 i 04 grudnia 2013 roku uczniowie z dwóch klas integracyjnych naszej szkoły – 4d i 2e – pod opieką wychowawców i nauczycieli wspomagających: p. Emilii Kamrowskiej, Joanny Glaza, Mirosławy Lech i Janiny Sobolewskiej uczestniczyli w VI Turnieju Mikołajkowym oddziałów integracyjnych, którego organizatorem byli nauczyciele Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie. Do rywalizacji i wspólnej zabawy włączyły się także grupy z Zespołu Szkół Nr 1 w Pelplinie oraz z tczewskiego Przedszkola Nr 8. Impreza odbywała się w dwóch turach. Jako pierwsi w potyczkach udział wzięli uczniowie klas IV-VI. Młodsi bawili się dwa dni później. W przygotowanych konkurencjach: umysłowych, zręcznościowych, kulinarnych, a także muzycznych startowały sześcioosobowe zespoły, w skład których wchodziły zarówno dzieci niepełnosprawne jak i zdrowe. Pozostali wystąpili w roli kibiców, wyposażonych w kolorowe pompony i dopingujących swoich kolegów do walki.
          Po godzinie wspólnej zabawy i podliczeniu punktów jury ogłosiło remis w młodszych grupach wiekowych, gdyż wszystkie doskonale poradziły sobie ze wszystkimi konkurencjami i wspaniale współpracowały ze sobą. W grupie klas starszych rozgrywki wygrała drużyna gospodarzy, a tuż za nią znalazły się ex aequo Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi i Zespół Szkół Nr 1 w Pelplinie. Nagrodzeni zostali jednak wszyscy uczestnicy spotkania. Upominki otrzymali zarówno zawodnicy, jak i też kibice, a po zakończonych zawodach organizatorzy zaprosili swoich gości na słodki poczęstunek.

          Dziękujemy SSP2 w Tczewie za zaproszenie i wspaniałą zabawę, która rokrocznie pokazuje, że dzieci nie widzą żadnych przeszkód, aby wspólnie dobrze się bawić i cieszyć.

          zdjęcia z TURNIEJU prezentujemy w Albumie fotograficznym...

          MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia 3 grudnia 2013 roku odbyło się coroczne Spotkanie Mikołajkowe klas integracyjnych naszej szkoły i jak zawsze uczniowie stanęli do rywalizacji ze swoimi rówieśnikami w dwóch grupach wiekowych. Klasy 0 - III rywalizowały o STATUETKĘ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, a starsze o PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA SZKOŁY. Do wspólnej zabawy została zaproszona także grupa sześciolatków z Przedszkola Integracyjnego nr 8 w Tczewie. Nasi goście radzili sobie bardzo dobrze. Od początku prowadzili wyrównaną walkę z klasą IIe. Punkty można było zdobyć za rzuty papierowymi śnieżkami do celu, budowanie wieży z mikołajkowych czapek, sklejanie łańcucha choinkowego. Była również konkurencja dla pań - rysowanie Mikołaja z zawiązanymi oczami pod dyktando uczniów. Ostatecznie w dogrywce pomiędzy gośćmi z przedszkola a klasą IIe wygrali nasi uczniowie. Klasy starsze natomiast musiały wykazać się umiejętnościami praktycznymi - zapakować świąteczny prezent, narysować i ozdobić choinkę, a także bezpiecznie dowieźć do celu swoje panie w śnieżnych zaprzęgach. Najlepsza okazała się klasa VIe i to ona zdobyła PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. Gratulujemy, a z okazji zbliżających się świąt składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Spotkanie przygotowali nauczyciele wspomagający SP10 Tczew, pod kierownictwem pani Iwony Irzyk.

          zdjęcia z tej niecodziennej imprezy można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

          rok szkolny 2012/2013

          FESTYN RADOŚCI

          Dnia 25 maja 2013 roku odbył się Festyn Radości, który zorganizowało Stowarzyszenie Terapii i Profilaktyki Szkolnej „Przemiana”. Uczestniczyły w nim dzieci i młodzież z tczewskich szkół i organizacji. Na uczestników czekało wiele atrakcji: pokaz wozu strażackiego i policyjnego, zawody sportowe, mierzenie poziomu cukru oraz występy artystyczne uczniów z tczewskich szkół. W kawiarence można było zakupić  smaczny bigos, ciasto, gorącą kawę i herbatę. W tym roku wsparcie uzyskały dzieci chore na cukrzycę, cierpiące na mózgowe porażenie i mające trudności z poruszeniem. Zebrano ok. 2100 złotych. Część z tej sumy przeznaczono na rehabilitację naszej uczennicy Moniki Nowakowskiej z klasy VI D.

          Zdjęcia z FESTYNU można obejrzeć w Albumie fotograficznym...


          I WOJEWÓDZKI KONKURS TEATRALNY
          dla klas integracyjnych
          „Snuj się, snuj bajeczko”

          Dnia 22 marca 2013 roku uczniowie klas I e i VI d wraz z opiekunami: p. Mirosławą Lech, p. Janiną Sobolewską oraz p. Ewą Hildebrandt i p. Aleksandrą Łucką udali się na I Wojewódzki Konkurs Teatralny dla klas integracyjnych pod hasłem „Snuj się, snuj bajeczko”. Nad prawidłową wymową młodych aktorów czuwała pani logopeda Lucyna Masłowska.
          W siedzibie organizatorów konkursu - Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku – aktorzy z tczewskiej „Dziesiątki” zaprezentowali przygotowane przez siebie sztuki: klasa I – „Calineczkę”, a klasa VI – „Smerfy w szkole”. W komisji oceniającej zasiedli: przedstawiciel Rady Rodziców gospodarzy, pani dyrektor SP nr 1 w Gdańsku, kierownik Osiedlowego Domu Kultury oraz aktor gdyńskiego teatru. Sponsorami tego przedsięwzięcia byli: ENERGA S.A. oraz Rada Rodziców SP nr 1 w Gdańsku.
                    Uczniowie naszej szkoły swój udział w tych teatralnych zmaganiach uwiecznili ogromnym sukcesem: klasa I e zajęła I miejsce w kategorii klas 0 – 3, natomiast klasa VI d wywalczyła III miejsce na poziomie klas 4 – 6. Ponadto uczennice Julia Morus z kl. I e oraz Monika Nowakowska z kl. VI d otrzymały tytuły „najlepszej aktorki”. Po rywalizacji uczestnicy konkursu zostali poczęstowani słodyczami i pozowali do pamiątkowych zdjęć. Zadowoleni, ze zdobytymi trofeami, wrócili do Tczewa.

          Zdjęcia z KONKURSU  prezentujemy w Albumie fotograficznym...

           

          KONCERT KOLĘD

          Tradycją już w naszej szkole stał się coroczny styczniowy koncerty kolęd. Tym razem odbył się on dnia 15 stycznia 2013 roku. Podczas prawie dwugodzinnego widowiska, najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne przedstawili zaproszonym gościom uczniowie wszystkich oddziałów integracyjnych naszej placówki. Na scenie wystąpiło łącznie ponad 100 wykonawców. Koncert przygotowany siłami uczniów i  nauczycieli wspomagających pozostawił wyjątkowe wrażenia artystyczne. Wykonawcy wykazali się nie tylko wysokim kunsztem muzycznym czy artystycznym, ale także przepiękną choreografią i strojami.  Stworzonej podczas koncertu atmosferze rodzinnego ciepła, radości i miłości ulegli bodaj wszyscy. Starania o wyjątkowość tego przedstawienia wynika również z jego celu. Jest on formą podziękowania wszystkich dzieci, składanego ukochanym dziadkom w przede dniu ich święta, za obecność, troskę, pomoc, opiekę i wsparcie. Dumy z uczniów nie krył także pan dyrektor Wojciech Borzyszkowski, który podziękował wszystkim artystom za wspaniałe występy oraz wręczył im pamiątkowe dyplomy. Gościom z kolei pogratulował tak utalentowanych wnuków, a także złożył życzenia z okazji zbliżjących się  Dni Babci i Dziadka. Podziękowania skierował także do organizatorów koncertu oraz wszystkich nauczycieli, czuwających nad przygotowaniami uczniów do występu. Koordynatorem imprezy była pani Iwona Irzyk, a do współpracy włączyli się wszyscy nauczyciele wspomagający naszej placówki.

          Zdjęcia z KONCERTU  prezentujemy w Albumie fotograficznym...

           

          WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MALBORKU

          W piątek 14 grudnia 2012 roku uczniowie klas integracyjnych 2d, 5d oraz 5e pod opieką wychowawców p. Iwony Irzyk, p. Grażyny Derowskiej, p. Izabeli Pelplińskiej, p. Olgi Nowakowskiej oraz p. Iwony Kowalskiej udali się do Malborka na zaproszenie pań: Beaty Komoszyńskiej i Brygidy Sudak oraz ich wychowanków z klas 3a i 6a z zaprzyjaźnionej z naszą placówką Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi. Gospodarze powitali nas na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego. Stamtąd pod opieką przewodnika jedna z grup udała się w głąb murów malborskiej twierdzy. Podczas jej zwiedzania mieli okazję obejrzeć m.in. salę bursztynową, kuchnię i izbę kuchmistrza, sypialnię i kaplicę Wielkich Mistrzów. Słuchając historii zamku i jego mieszkańców poznali zasady średniowiecznego systemu grzewczego. W tym samym czasie druga grupa piekła świąteczne pierniki w Akademii Kulinarnej Restauracji Gothic Café u Mistrza Bogdana Gałązki, mieszczącej się na terenie zamku. Potem role odwrócono. Po wizycie w tym jednym z największych zabytków Europy, wszyscy udali się do budynku szkoły naszych gospodarzy, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          To przedświąteczne spotkanie, które przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze pozostawiło miłe i radosne wspomnienia. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana w ubiegłym roku szkolnym współpraca między naszymi placówkami będzie kontynuowana i przyniesie wiele jeszcze pozytywnych i ciekawych wrażeń.

          Zdjęcia z wizyty w Malborku prezentujemy w Albumie fotograficznym...

           

          JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

          Dnia 7 grudnia 2012 roku – już po raz kolejny - w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, dzieci i młodzież z tczewskich szkół oraz pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy wystąpili z bożonarodzeniowym przesłaniem do mieszkańców naszego miasta. Młodzi artyści wystawili jasełka i śpiewali kolędy. Jako pierwsi wystąpili uczniowie naszej szkoły z kl III d integracyjnej, przygotowani przez panie: Sławomirę Szarmach, Izabelę Szczodrowską oraz Izabelę Drzeżdżon. Podczas ich występu na scenie widzowie mogli zobaczyć pastuszków, biblijnych mędrców, aniołki, nie zabrakło również diabłów, a wszystko to w nawiązaniu do historycznego wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Dzieci wspaniale wcieliły się w kreowane postacie i z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role. Występ trzecioklasistów uświetniły także kolędy, śpiewane i grane przez uczniów. Wykonanie jednej z nich wzbudziło wśród widzów szczególne wzruszenie.

          Zdjęcia z przedstawienia można obejrzeć w Galerii klasy III d...

           

          MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE KLAS INTEGRACYJNYCH SP10 TCZEW

          Tradycyjnie już w Dzień Świętego Mikołaja oddziały integracyjne naszej placówki spotkały się na sali gimnastycznej na dorocznym Turnieju Mikołajkowym. W zabawie, przygotowanej przez nauczycieli wspomagających pod kierownictwem pani Iwony Irzyk, dzieci walczyły o Statuetkę Świętego Mikołaja /młodsze klasy/ oraz Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły /starsze klasy/. Wygraną gwarantowała sprawność fizyczna, predyspozycje plastyczne, pomysłowość, współpraca w zespole oraz spryt. Takich bowiem umiejętności wymagały przygotowane konkurencje. Dzieci m.in. ścigały się na kocykowych sankach, tworzyły olbrzymią czapkę mikołajkową, rysowały bałwana z zawiązanymi oczami czy lepiły papierowe kole śniegowe. Do rywalizacji i walki o punkty włączono także wychowawców i nauczycieli wspomagających klas integracyjnych. Zaangażowano ich do sklejania kolorowego łańcucha na choinkę.
          Najlepsza wśród najmłodszych uczestników okazała się klasa 3d wraz z paniami Izabelą Szczodrowską oraz Sławomirą Szarmach. I to ona właśnie odebrała trofeum przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Natomiast Puchar trafił do klasy 6d i pani Ewy Hildebrandt, która okazała się najbardziej twórcza spośród klas starszych. Pozostali uczestnicy zabawy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami, a także słodkimi upominkami. 

          Zdjęcia z Mikołajkowego Spotkania można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

           

          V MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH

          Dnia 5 grudnia 2012 roku w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 w Tczewie odbyła się piąta już edycja Międzyszkolnego Turnieju Klas Integracyjnych. Nasza szkoła również uczestniczyła w tegorocznej zabawie, współzawodnicząc z wychowankami Szkoły Podstawowej Nr 24 w Gdańsku oraz gospodarzami turnieju, a w grupie najmłodszej również z przedszkolakami grupy integracyjnej „Kubusia Puchatka”. Grupę młodszą naszej szkoły reprezentowała drużyna uczniów z klasy 3d wraz z paniami: Izabelą Szczodrowską i Sławomirą Szarmach, natomiast w starszej kategorii wiekowej uczniowie z klasy 4d i 5d wraz nauczycielkami: panią Olgą Nowakowską, Małgorzatą Ossowską i Andżeliką Szewe.
          Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Mikołajkowe zabawy zimowe” i do tego tematu nawiązywała też przepiękna dekoracja, zadania oraz emblematy startujących drużyn. Zawodnicy podzieleni na dwie kategorie wiekowe rywalizowali ze sobą zarówno w konkurencjach umysłowych, jak i sprawnościowych. Musieli m.in. wykazać się wiedzą o zimie i znajomością zagadek zimowych, przygotować papierowy łańcuch choinkowy, ulepić „śnieżne” kule i celnie rzucać nimi do komina, ścigać się w mikołajowych workach, saneczkowych kocykach, froterkowych łyżwach, ulepić bałwana z zamkniętymi oczami, rozpakować worek z prezentami czy wykonać portret Świętego Mikołaja. Do zabawy włączono także opiekunów startujących drużyn, z zadanie jakie przed nimi postawiono to „anielski labirynt”.
          Nasi reprezentanci zarówno w młodszej, jak i starszej grupie wiekowej spisali się znakomicie. Wspaniale poradzili sobie z każdym zadaniem i wykazali się doskonałą umiejętnością pracy zespołowej. W nagrodę otrzymali kolorowe balony, gry planszowe oraz drobne upominki. Niespodzianki czekały także na kibiców.
          Turniej po raz kolejny pokazał, że współzawodnictwo nie zawsze oznacza zaciętą walkę, ale może być doskonałą okazją do wesołej zabawy w miłej i przyjaznej atmosferze, a co najważniejsze – zgodnie z ideą imprezy - obok dzieci zdrowych mogą bawić i uczyć się dzieci niepełnosprawne.
          Na pożegnanie z tegoroczną edycją wszystkich uczestników zaproszono na słodki poczęstunek.

          Zdjęcia z turnieju prezentujemy w Albumie fotograficznym...

           

          rok szkolny 2011/2012

          TURNIEJ

          „Kocham Cię, Kociewie.”

          Dnia 16 maja 2012 roku klasa 4d integracyjna pod opieką pani Małgorzaty Ossowskiej oraz pani Olgi Nowakowskiej wzięła udział w lekcji o Kociewiu, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.

          Klasa została podzielona na trzy grupy i w formie turnieju utrwalała poznane wiadomości o naszym regionie. Nie zabrakło także ciekawostek dotyczących Kociewia, zdjęć miast kociewskich oraz bajki wyświetlonej przez projektor, urządzenie mało już znane tak młodemu pokoleniu . Wiele zabawy dostarczyła konkurencja dotycząca regionalnej gwary. Na zakończenie tych niecodziennych zajęć, chętni uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju kociewskim.

          Dodatkową atrakcją było obejrzenie wystawy, gdzie dzieci zobaczyły namiastkę dawnego życia w Polsce (od początków XX wieku) w postaci: zdjęć, starych sprzętów np. maszyny do szycia czy maszyny do pisania, dawnych wydań książek dla dzieci oraz zabawek z minionego stulecia. Spore zainteresowanie wzbudziły świadectwa ukończenia szkoły z lat 30-tych i dawne pieniądze.

          Po tak atrakcyjnych wrażeniach i ciekawych doświadczeniach nie było ucznia, który nie wpisałby podziękowań do pamiątkowej księgi wystawy.

          Zdjęcia z wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej można obejrzeć w galerii klasy 4d... w zakładce "Oddziały"

           

          ROZSTRZYGNIĘCIE VIII edycji MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          Dnia 24 kwietnia 2012 roku w świetlicy naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie ósmej edycji Międzyszkolnego  Konkursu Wiedzy o Niepełnosprawności. Pomysł konkursu narodził się wraz z powstaniem w naszej placówce oddziałów integracyjnych, a jego celem rokrocznie jest zwrócenie dzieciom, i nie tylko, uwagi na problemy osób niepełnosprawnych oraz ich potrzeby.

          Podczas spotkania, na które zaproszono laureatów konkursu oraz wyróżnionych uczestników wraz z opiekunami, wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe zwycięzcom.  /Pełną listę laureatów można znaleźć w zakładce "Sukcesy uczniów SP10".../

          Rozdanie nagród poprzedziły występy artystyczne uczniów naszej szkoły. Wystąpiły w nich dzieci z klas integracyjnych Vd oraz IIId, prezentując zgromadzonym inscenizację pt.: „Smerfy w szkole”, wyreżyserowaną pod kierunkiem pani Hanny Domanek, pani Małgorzaty Ossowskiej oraz pani Mirosławy Lech.

          Pani wicedyrektor Ewa Litwińska podziękowała wszystkim za udział w konkursie. Ich obecność podczas tego typu imprez świadczy o tym, iż trudności i problemy osób niepełnosprawnych nie są im obojętne.

          Z kolei organizatorzy imprezy zapraszali już uczestników do udziału w kolejnej edycji konkursu.

          Zdjęcia z wręczenia nagród umieściliśmy w Albumie fotograficznym…

          Przebiegiem i organizacją konkursu zajmował się zespół nauczycieli nauczania integracyjnego naszej szkoły.

           

          XII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUCZANIA I WYCHOWANIA INTEGRACYJNEGO

                          „Integracja. Idea a życie.”

          Dnia 20 kwietnia 2012 roku nauczyciele wspomagający klas integracyjnych naszej placówki uczestniczyli w konferencji dotyczącej problemów integracji w kształceniu i wychowaniu, która odbyła się jak co roku w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku.

          Panie wzięły udział w wykładach, zajęciach warsztatowych oraz obserwowały lekcje przeprowadzone w klasach integracyjnych. Jedną z prowadzących warsztaty była pani Marlena Kowalczyk – nauczyciel wspomagający w klasie 6e SP10 Tczew. Wspólnie z koleżanką prowadziła zajęcia na temat „Grupa bawi się i pracuje – techniki plastyczne w pracy z grupą”, prezentując metodę Quilingu w pracy z dziećmi. Gratulujemy!!! Jesteśmy dumni z tego, że nasi pracownicy szkolą kadrę nauczycielską z całego województwa.

           

          TURNIEJ PROFILAKTYCZNY KLAS INTEGRACYJNYCH 0 – III

          „Baw się zdrowo – na sportowo”

          Dnia 13 kwietnia 2012 roku z okazji Światowego Dnia Zdrowia odbył się w naszej szkole Turniej Profilaktyczny Klas Integracyjnych 0 – III o puchar przechodni Dyrektora Szkoły. Organizatorem imprezy był Szkolny Klub Przyjaciół Zdrowia pod opieką pani Iwony Irzyk.

          Uczestnicy turnieju musieli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, higieny osobistej oraz innych działań prozdrowotnych. Walka była bardzo zacięta. Ostatecznie dogrywka między klasami 2d i 3d zdecydowała o zwycięstwie młodszej drużyny i  zdobyciu upragnionego pucharu.

          Prawidłowy przebieg konkurencji oraz trafność odpowiedzi uczestników oceniała szkolna pielęgniarka – pani Danuta Dziewiątkowska. Nie tylko jednak z tego powodu była ona gościem honorowym zorganizowanego spotkania. Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia dzieci złożyły jej życzenia i wręczyły kwiaty w podziękowaniu za troskę i opiekę w ciągu każdego dnia pobytu w szkole.

          zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej imprezy...

           

          GOŚCILIŚMY PRZEDSZKOLAKÓW

          Dnia 28 lutego 2012 roku gościliśmy w naszej szkole grupę dzieci z Przedszkola nr 8 w Tczewie. Uczniowie klasy IIId z wychowawczyniami panią Mirosławą Lech i panią Janiną Sobolewską przygotowali dla maluchów przedstawienie kukiełkowe  pt. „ŚWIAT BAJEK”. Przedszkolaki oglądały scenki z różnych bajek i odgadywały zagadki dotyczące bajkowych postaci.  Były też wesołe zabawy ze śpiewem i chustą. To był miły dzień. Dzieciom trudno było się rozstać. 

          zdjęcia z obu spotkań z udziałem przedszkolaków zobaczysz w Albumie fotograficznym...

           

          SPOTKANIE INTEGRACYJNE UCZNIÓW KLASY IIID Z PRZEDSZKOLAKAMI

          Dnia 09 grudnia 2011 roku uczniowie klasy IIId wraz z wychowawczyniami spotkali się z grupą dzieci  z Przedszkola nr 8 w Tczewie. „Puchatki” powitały gości wesołą piosenką, która nie tylko rozbawiła, ale także wzruszyła. W przedszkolu były wspólne wesołe zabawy, dzięki którym dzieci poznały się i miło spędziły czas. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

           

          WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

          Dnia 02 marca 2012 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne dla nauczycieli pod hasłem „Wiosenno – świąteczne origami”. Zajęcia prowadziły: pani Jolanta Kubiak oraz pani Marzena Strociak ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie.

          Uczestniczki warsztatów doskonaliły umiejętności wykorzystania w pracy z dziećmi technik origami płaskiego i przestrzennego z koła. Poznały zabawy plastyczne połączone z muzyką, które uatrakcyjnią każde zajęcia terapeutyczne czy plastyczne. Efektem spotkania były wspaniałe wiosenne kwiaty, drzewa, elementy świata podwodnego i wiele innych form plastycznych. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana w ten sposób współpraca z kwidzyńską placówką rozwinie się w następnych latach.

          zdjęcia z warsztatów oraz ich efekty można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

           

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH w SP10

          Dnia 08 grudnia 2011 roku uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły spotkali się już po raz kolejny na Mikołajkowym Turnieju Klas Integracyjnych. Do tegorocznej edycji zaproszono także dwie klasy – IIa i Va – ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Malborku, które oprócz wspólnej zabawy wraz z uczniami naszej placówki, miały także możliwość obejrzenia wystawy „Pradzieje Tczewa” w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły oraz zwiedzić Muzeum Wisły i nasze miasto.

          Impreza odbyła się w dwóch turach: dla klas 0 – III oraz IV – VI. Uczestnicy spotkania, ubrani w barwy mikołajkowe, przybyli punktualnie na salę gimnastyczną, aby stanąć do rywalizacji sportowej. Wszyscy w znakomitych nastrojach i przygotowani na miłą oraz niezapomnianą przygodę. Zabawę oficjalnie rozpoczął Dyrektor Szkoły pan Wojciech Borzyszkowski, życząc jej uczestnikom przede wszystkim niesamowitych wrażeń.

          Dalej przystąpiono już do zawodów. Wytypowani zawodnicy z dużym zapałem rywalizowali między sobą w wielu ciekawych, a czasem i zabawnych konkurencjach. Były to m.in. zdobienie choinki, wsiadanie do kartonowych sań Świętego Mikołaja, jazda saniami, ubieranie Mikołaja, „lepienie” balonowych bałwanów czy budowanie komina dla Świętego Mikołaja.

          Różnorodność dyscyplin umożliwiała udział w zabawie zarówno dzieciom zdrowym, jak i też niepełnosprawnym. Wszyscy dzielnie pokonywali trudności dopingowani przez zgromadzoną publiczność. Każdy mógł wykazać się swoimi umiejętnościami, a po zakończeniu sportowych zmagań zostać nagrodzonym słodką niespodzianką i drobnym upominkiem za swój wysiłek. Sponsorami wręczonych nagród dla uczestników zabawy byli: Urząd Miasta Tczew, Lotos, Cartondruck oraz Rada Rodziców SP10 Tczew.

          Mikołajkowe Spotkanie Klas Integracyjnych  już po raz kolejny okazało się znakomitym pomysłem. Dało uczestnikom wiele radości i zabawy, odbywającej się w miłej i przyjaznej atmosferze. Była to także doskonała okazja do integracji uczniów zdrowych i niepełnosprawnych.

          Jego autorami byli nauczyciele klas integracyjnych SP10 Tczew, którzy bardzo często podejmują się realizacji niełatwych wyzwań, ale zawsze stają na wysokości zadania i radzą sobie doskonale.

          zdjęcia z turnieju umieściliśmy w Albumie fotograficznym...

           

           

          TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH w SP2

          W dniu 16 listopada 2011 roku odbyła się kolejna już edycja Turnieju Sportowego Klas Integracyjnych, którego organizatorem jest Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie. Wśród zaproszonych gości byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 w Gdańsku oraz nasi wychowankowie - Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. 

          Reprezentantami naszej placówki byli przedstawiciele klas integracyjnych: 2d, 4d, 4e, 5d, 5e, 6d oraz 6e wraz z opiekunami: Izabelą Szczodrowską , Sławomirą Szarmach, Olgą Nowakowską, Iwoną Kowalską, Małgorzatą Ossowską,  Andżeliką Szewe i Marleną Kowalczyk.

          Zawody podzielono na dwie tury. W pierwszej rywalizowały klasy I – III, a w drugiej IV – VI.

          Przed konkurującymi drużynami postawiono nie małe wyzwania, zarówno sprawnościowe jak i wiedzowe. Uczniowie musieli zmierzyć się między innymi z quizem wiedzowym czy ułożeniem rymowanki o owocu przypisanym każdej drużynie /symbolem "Dziesiątki" był grzyb. Uczestnicy musieli także wykonać pracę manualną - ulepić symbol swojej drużyny z kolorowego styropianu. Zręcznością, ale także opanowaniem wykazywali się opiekunowie startujących grup -  dla nich bowiem przygotowano konkurs obierania jabłek. Naszą szkołę reprezentowała w tych zmaganiach pani Iwona Kowalska, która dzielnie zmierzyła się z zadaniem.

          Ważnym elementem każdego turnieju jest oczywiście publiczność. O nich organizatorzy także pamiętali. Za entuzjazm i doping swoim drużynom kibice nagradzani byli słodkimi niespodziankami. 

          Nasze drużyny zarówno w kategorii klas młodszych, jak i starszych w klasyfikacji ogólnej uzyskały znakomite wyniki i otrzymały Puchary oraz nagrody rzeczowe.

          Ale oczywiście rezultat nie był najistotniejszy. Liczyła się przede wszystkim super zabawa i  uśmiech na twarzy.

          zdjęcia z imprezy można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

           

           

          rok szkolny 2010/2011

           

          DZIEŃ INTEGRACJI I PARAOPLIMPIADA W SSP2 TCZEW

          Dnia 27 maja 2011 roku uczniowie klasy 3e integracyjnej wraz z wychowawczyniami panią Iwoną Gaj oraz panią Joanną Łuczak wzięli udział w obchodach Dnia Integracji oraz Paraolimpiadzie, które  zorganizowała  Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie.

          Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia nagród laureatom różnych konkurów, a jednym z nich – zdobywcą I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym klas trzecich „KAKTUS” - był uczeń, reprezentującej naszą szkołę klasy 3e, Wojciech Włodarczyk. Wszyscy klasowi koledzy Wojtka, a także  panie wychowawczynie, byli bardzo dumni z jego sukcesu.

          Po wręczeniu nagród rozpoczęła się Paraolimpiada, w której godnie uczestniczyli wszyscy uczniowie klasy 3e, zmagając się z licznymi konkurencjami sportowymi. Dzieci  m.in. pokonywały tor z przeszkodami na drabinkach, kolorowy tunel, strzelały piłką na bramkę, ścigały się w workach, rzucały ringo do celu, kręciły hula-hop…  Wynik jednak nie był istotny. Ważne było, aby przezwyciężyć swoje słabości i dotrwać do końca.

          Ponadto w trakcie imprezy na dzieci czekało mnóstwo innych atrakcji od malowania buziek czy loterii fantowej, aż po stoiska z pysznymi ciastami.

          Wizytę w zaprzyjaźnionej SSP2 nasi uczniowie zakończyli obejrzeniem przedstawienia, mówiącego o równości wszystkich dzieci  – tych zdrowych jak i tych wymagających większego wsparcia.

          Cały dzień dostarczył trzecioklasistom wielu niezapomnianych wrażeń.

          zdjęcia z imprezy można obejrzeć w galerii klasy 3e... w zakładce „Oddziały”…

           

          VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

          Dnia 10 maja 2011 roku odbyło się uroczyste podsumowanie siódmej edycji Międzyszkolnego  Konkursu Wiedzy o Niepełnosprawności. Idea konkursu narodziła się w związku z utworzeniem w naszej placówce oddziałów integracyjnych, a jego celem rokrocznie jest zwrócenie uwagi na problemy osób niepełnosprawnych, ich potrzeby m.in. akceptacji, przyjaźni czy pomocy.

          Podczas spotkania, na które zaproszono laureatów konkursu wraz z opiekunami, wręczono puchary oraz nagrody rzeczowe zwycięzcom.  Puchary, za zdobycie I miejsca, wywalczyły dwie szkoły: SP11 Tczew oraz SP Subkowy. /Pełną listę laureatów można znaleźć w zakładce "Sukcesy uczniów SP10".../

          Pani wicedyrektor Ewa Litwińska podziękowała uczniom i ich nauczycielom za tak liczny udział w konkursie, co świadczy o dużym zainteresowaniu problemami osób niepełnosprawnych, a poziom konkursu i lista jego laureatów wskazuje na dużą świadomość dzieci odnośnie poruszanej problematyki. Z kolei  pani Ewa Hildebrandt zapraszała wszystkich do udziału w następnej edycji konkursu, w której pytania dotyczące osób niepełnosprawnych poszerzone zostaną o nowe zagadnienia, m.in. o język migowy.  

          Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród uświetniły występy uczniów naszej szkoły z oddziałów integracyjnych.

          Zdjęcia z konkursu oraz wręczenia nagród można obejrzeć w Albumie fotograficznym…

          Przebiegiem i organizacją konkursu zajmował się zespół nauczycieli naszej szkoły w składzie: p. Ewa Hildebrandt, p. Iwona Kowalska, p. Marlena Kowalczyk, p. Aleksandra Łucka, p. Aleksandra Kubak, p. Andżelika Szewe , p. Małgorzata Ossowska oraz p. Hanna Domanek.

           

          AUTORSKIE SPOTKANIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM

           

          W dniu 11 maja 2011 roku w Miejskiej Bibliotece publicznej w Tczewie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim – autorem poczytnych książek dla dzieci, scenarzystą filmów i programów telewizyjnych dla najmłodszych, autorem ponad 400 piosenek dla dzieci.

          W spotkaniu tym udział wzięły dzieci klas trzecich tczewskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III e integracyjnej pod opieką pani Iwony Gaj oraz pani Joanny Łuczak.  

          Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci miały okazję bliżej poznać pisarza, jego pasje, zainteresowania, a przede wszystkim jego twórczość. To on stworzył takie bajkowe postacie jak: Kulfon, żaba Monika, profesor Ciekawski. Gość spotkania mówił o swym zamiłowaniu do książki, rozbawiał dzieci śmiesznymi anegdotami oraz zwrócił uwagę na znaczącą rolę książki w życiu każdego człowieka.

          W ostatniej części spotkania pan Andrzej musiał odpowiedzieć na liczne pytania zadawane przez uczniów, a po spotkaniu dzieci mogły nabyć książki pisarza, a także poprosić o pamiątkowy autograf .

          Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii klasy 3e... w zakładce "Oddziały"

           

          OTWARTA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE INTEGRACYJNEJ 5e

           

          Dnia  15 lutego 2011 w klasie integracyjnej V e w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej "Edukacja regionalna" odbyła się otwarta lekcja języka polskiego, którą przeprowadziły panie: Maria Jasionowska i Marlena Kowalczyk. Udział w zajeciach wzięli zaproszeni rodzice, pani dyrektor Ewa Litwińska oraz pani dyrektor Iwona Kardasz. Tematem zajęć było: Nasze Kociewie, ziamnie ukochane…, zaś głównymi celami: budowanie poczucia tożsamości narodowej, utrwalanie i pielęgnacja tradycji kulturowych regionu oraz rozwijanie wiedzy o jego kulturze i związkach tradycji regionu z kulturą narodową.

          Lekcję przeprowadzono na zasadzie konkursu dla grup. Zadania miały umożliwiać poznawanie regionu i jego języka, kształtować tożsamość regionalną oraz stwarzać uczniowi sytuacje wyzwalające twórczość i wzbogacające dorobek dziedzictwa kulturowego. 

          Dla uczniów przygotowano  mapki, kolorowankę kociewską, karty pracy, Słownik gwary kociewskiej i płytę z muzyką kociewską.

          Po powitaniu w gwarze kociewskiej oraz słowach papieża Jana Pawła II „ ... Pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnowali więzi rodzinne, pogłębiali znajomość swojego języka i starali się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu” uczniowie wysłuchali nagrania pt. „Jezdóm Kociewiakam”. Dalej nastąpiła uczniowska prezentacja wiadomości  o regionie (pytania i odpowiedzi) i prezentacja utworu kociewskiego (M. Cybulska).

          W części właściwej nauczycielki przeprowadziły podział na grupy:  trygle – garnki, człapy – kapcie, buksy - spodnie, taski – filiżanki, po czym rozdały zadania dla każdej drużyny: puzzle – zabytki Tczewa, wierzenia kociewskie – zwierzęta ( na podstawie tekstu należało wypisać 3 wierzenia związane z wylosowanym zwierzęciem, a także podać jedno nawiązanie do znanego utworu literackiego lub filmowego). 

          Kolejne ćwiczenie wiązało się ze strojem kociewskim (nastąpiło omówienie - strój damski, męski), a zadanie brzmiało  – pokoloruj strój według opisu. Następny krok do zwycięstwa to: ułóż z rozsypanki wyrazowej przysłowia i przetłumacz je z gwary na język polski. Ostatnia trudność - słowniczek (Na podstawie tekstu „Prawie wszystko o kuchach” ułóż słowniczek 10 nazw ciast i ciasteczek). 

          Potem był poczęstunek. Zajadano pómle, szneki z glancem i inne kuchi i kuszki. Rozdano także bómbómy.  Zwyciężyła drużyna złożona z chłopców, czyli BUKSY.

          Na lekcji wspaniale bawiły się dzieci, rodzice, babcie, nauczyciele i panie dyrektorki. Zwycięskiej drużynie gratulujemy!

          Zdjęcia z tych zajęć można obejrzeć w galerii klasy 5e...

           

          Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW Z AKADEMII KRASNOLUDKÓW

           

          Dnia 14 stycznia 2011 roku klasa integracyjna Id wraz ze swoimi nauczycielami: panią Izabelą Szczodrowską oraz panią Sławomirą Szarmach złożyli wizytę przedszkolakom z tczewskiej Akademii Krasnoludków

           

          Nasi uczniowie na spotkanie z przedszkolakami przygotowali niespodziankę. Postanowili, mimo że święta Bożego Narodzenia już za nami, ponownie poczuć świąteczną atmosferę za sprawą jasełkowego przedstawienia. Pierwszoklasiści wcielając się w role bożonarodzeniowych bohaterów zaprezentowali swój talent aktorski.  Dzięki nim sala wypełniła się aniołkami i pastuszkami,  które śpiewały kolędy i wspaniale recytowały swe role. Nie zabrakło oczywiście trzech króli. Aktorzy, we wspaniałych strojach, prezentowali się doskonale.

           

          Inscenizacja była naprawdę wyjątkowa.  Dzieci były zachwycone. W skupieniu i z wielkim zaciekawieniem oglądały spektakl. Było to niezwykłe przeżycie, zarówno dla widzów, jak i też wykonawców, którzy mimo tremy poradzili sobie znakomicie.

          Zdjęcia z wizyty i przedstawienia umieściliśmy w galerii klasy 1d w zakładce Oddziały...

           

          MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE KLAS INTEGRACYJNYCH

           

          Dnia 07 grudnia 2010 roku nauczyciele klas integracyjnych naszej szkoły zorganizowali Mikołajkową Olimpiadę Sportową pod hasłem: „Zdrowie to siła, zwinność i odwaga”, podczas której uczniowie walczyli o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły.

          Impreza odbyła się w dwóch turach: dla klas 0 – III oraz IV – VI. Wszyscy uczestnicy spotkania stawili się na miejsce w wyśmienitych humorach i mikołajkowych strojach, dzięki którym podczas imprezy wszechobecny był duch zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Tym bardziej, że zabawa odbywała się przy dźwiękach najpiękniejszych świątecznych przebojów oraz w zimowo – świątecznej scenerii przygotowanej przez panie: Andżelikę Szewe, Aleksandrę Kubak, Elżbietę Kaszubowską oraz Marlenę Kowalczyk.

          Olimpiadę oficjalnie otworzył Dyrektor Szkoły pan Wojciech Borzyszkowski, życząc jej uczestnikom przede wszystkim wspaniałej zabawy. A potem już wystartowali…

          Kolejni zawodnicy z wielkim zaangażowaniem rywalizowali między sobą w wielu ciekawych konkurencjach, m.in. w wyścigu na nartach czy rzutach papierowymi śnieżkami do celu. Ich pomysłodawczynią była pani Elżbieta Kaszubowska. Natomiast nad właściwym przebiegiem zabawy czuwała pani Iwona Irzyk.

          Zestaw dyscyplin był dostosowany do możliwości i umiejętności uczniów, dzięki czemu umożliwiał udział w zabawie zarówno dzieciom zdrowym, jak i też niepełnosprawnym. Wszyscy dzielnie pokonywali trudności, dopingowani przez kolegów, nauczycieli i rodziców. Każdy mógł wykazać się swoimi predyspozycjami sportowymi, hartem ducha i wolą walki.

          Ich wysiłek został nagrodzony drobnymi upominkami i słodkimi niespodziankami. Puchar jednak mogły zdobyć tylko dwie drużyny: w grupie klas młodszych wywalczyła go KLASA 1D, a w grupie klas starszych – KLASA 5D.

           

          Była to już kolejna edycja Mikołajkowych Spotkań Klas Integracyjnych i po raz kolejny mogliśmy zauważyć jak bardzo tego typu imprezy pozwalają zintegrować uczniów zdrowych i niepełnosprawnych. Udział w  tej „Paraolimpiadzie” sprawił wszystkim jej uczestnikom wiele radości. Umożliwił zaprezentowanie przez dzieci swej odwagi, umiejętności sportowych, woli walki oraz pozytywnych emocji, jakie niesie sport zarówno  ludziom dotkniętym niepełnosprawnością jak i zdrowym.

          Zachęcamy do obejrzenia zdjęć... z tej fantastycznej imprezy

           

          TURNIEJ KLAS INTEGRACYJNYCH

           

          Uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły wraz ze swymi wychowawcami przyjęli po raz kolejny zaproszenie do udziału w trzeciej już edycji Turnieju Klas Integracyjnych, organizowanego przez SSP2 w Tczewie. Impreza odbyła się dnia 17 listopada 2010 roku. Oprócz dzieci z naszej placówki oraz szkoły organizującej spotkanie, udział w turnieju wzięli także uczniowie z Zespołu Szkół w Pelplinie.

          Zmagania sportowe i towarzyszące im rozgrywki intelektualne zostały przeprowadzone w dwóch turach – pierwsza dla grupy uczniów starszych z klas IV – VI, a druga – dla młodszych z klas I – III. Naszą szkołę reprezentowały klasy: 3d, 4d, 5d i 5e pod opieką swych wychowawców i nauczycieli wspomagających: Ludmiły Schleser, Karoliny Szymanik, Małgorzaty Ossowskiej, Andżeliki Szewe, Marleny Kowalczyk.

          W klasyfikacji końcowej w grupie klas starszych drużyna naszej szkoły uplasowała się na I miejscu, natomiast Maluchy, zdobywając II miejsce w swej grupie, spisali się równie dobrze.

          W trakcie rozgrywek zawodnicy mogli sprawdzić się w różnych konkurencjach sprawnościowych, m.in. w skokach w workach, przechodzeniu po kubkach, ubieraniu stroju przeciwdeszczowego. Do zabawy włączeni byli zarówno uczniowie pełnosprawni jak i też niepełnosprawni. Rywalizowali między sobą również opiekunowie.

          Czas wspólnie spędzony minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie. Turniej dostarczył im bardzo wielu wrażeń i pozostawił miłe wspomnienia. Ponadto był okazją do tego, aby ponownie wskazać, jak ważną ideą jest integracja w szkołach. Razem jest zawsze łatwiej, weselej, po prostu lepiej.

          Zdjęcia z turniejowej rywalizacji można obejrzeć w Albumie fotograficznym…

           

          WARSZTATY EDUKACYJNE W ZIELONEJ SZKOLE W SCHODNIE

          W dniach 18 – 20 października 2010 roku uczniowie klas: IId integracyjnej oraz III c wraz z wychowawcami wyjechali na warsztaty ekologiczne do Zielonej Szkoły w Schodnie.

           

          Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą poznawali tajemnice Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Odkrywali jego piękno i wartości. Codziennie odbywały się zajęcia, prowadzone w formie warsztatów przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie mieli okazję poznać pasjonujące zwyczaje bobrów. Uczyli się rozpoznawać drzewa, krzewy, ptaki czy grzyby. Badały także czystość wody. Najatrakcyjniejsze jednak okazały się „Podchody leśne”, w trakcie których edukację połączono z elementami rywalizacji oraz świetną zabawą. Poszukiwanie ukrytych w leśnych zaułkach wskazówek, pytań i zadań wzbudzało wiele pozytywnych emocji. Dzieci oraz ich opiekunowie byli bardzo zadowoleni z tak nietypowych i bardzo ciekawych metod pogłębiania wiedzy. Żal było wyjeżdżać z tak przepięknego miejsca.

           

          W drodze powrotnej uczniowie, korzystając z okazji, odwiedzili Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie mieli możliwość bezpośredniego obcowania z techniką minionych lat. Ekspozycję dawnych lokomotyw, wagonów i urządzeń torowych oglądali z ogromnym zainteresowaniem.

           

          Wszyscy wrócili do Tczewa pełni niesamowitych wrażeń i nowych doświadczeń.

           

          Nad bezpieczeństwem "małych wycieczkowiczów" czuwali: pani Mirosława Lech, pani Ewa Hildebrandt, pani Hanna Wachowska oraz pani Hanna Domanek.

          fotorelację z pobytu w Schodnie można zobaczyć w Albumie fotograficznym...

           

          NIETUZINKOWA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO

           

          W klasie 6 d integracyjnej na zajęciach języka polskiego, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, sala lekcyjna na dwie godziny zamieniła się w Olimp.

           

          Pośrodku stał długi stół zastawiony owocami i ciastkami, czyli posiłkami bogów - ambrozją i nektarami. Uczniowie byli ubrani w przygotowane wcześniej stroje z okresu starożytnej Grecji. Każda osoba wchodziła na scenę i krótko prezentowała wybraną postać, a reszta biesiadników odgadywała tożsamość bóstwa. Nie było z tym żadnych problemów, gdyż wszyscy mieli odpowiadające wybranej postaci atrybuty.

           

          Taka lekcja języka polskiego była znakomitą powtórką z mitologii, a jednocześnie pyszną zabawą. Zajęcia wraz z uczniami przygotowała pani Hanna Brange.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z "Uczty na Olimpie"...

           

          FESTYN PRZYJAŹNI "TACY SAMI"

          Dnia 09 września 2010 roku uczniowie klasy III e integracyjnej SP10 Tczew, pod opieką wychowawcy – pani Iwony Gaj oraz nauczyciela wspomagającego – pani Joanny Łuczak, wzięli udział w kolejnej już edycji Festynu Przyjaźni „TACY SAMI”. Impreza ta organizowana jest już po raz siódmy w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Osób Chorych na Schizofrenię. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim udowodnienie, że wszyscy ludzie są tacy sami, a osoby dotknięte niepełnosprawnością nie muszą być odizolowane społecznie.

           

          Udział w imprezie nasi uczniowie rozpoczęli od przemarszu w barwnym korowodzie ulicami miasta na Plac Hallera. Tam już czekały na wszystkich kolejne atrakcje: pokazy strażackie, kramiki ze słodkościami oraz bigosem lub grochówką, wystawy prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne, a także występy i popisy artystyczne.

           

          Na scenie wystąpił m.in. zespół folklorystyczny z naszej szkoły „Samborowe Dzieci”, który działa już od wielu lat pod czujnym okiem pani Ewy Litwińskiej. Zgromadzonej publiczności zaprezentował tańce kociewskie oraz regionalne piosenki.

           

           

           

          Uczestnicy spotkania mogli też sprawdzić się w różnych zabawach i grach sprawnościowych. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji byli nagradzani drobnymi upominkami. Laureatką „rzutu do celu” została uczennica naszej szkoły z klasy III e integracyjnej – Roksana Szmidt. Impreza była bardzo udana. Dzieci bawiły się wspaniale.

          /więcej zdjęć z festynu można obejrzeć w albumie fotograficznym.../

           

           

          rok szkolny 2009/2010

           

          MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE KLAS INTEGRACYJNYCH

          wiele zabawy, odrobina rywalizacji, słodkie prezenty, a przede wszystkim wspaniała atmosfera

             

           

          WARSZTATY EDUKACYJNE W MUZEUM MIODU W SKOWARCZU

          w warsztatach udział brały: klasa III d integracyjna oraz klasa II f

             

          /więcej zdjęć z pobytu w Muzeum.../