• ROK SZKOLNY 2017/2018

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

          Podsumowując zakończony dnia 22 czerwca rok szkolny 2017/2018 możemy być dumni z naszych wychowanków. Po ciężkiej dziesięciomiesięcznej pracy, niezliczonych sprawdzianach, klasówkach, pracach domowych, uczniowie podczas uroczystych akademii odebrali swoje cenzurki. Wśród nich aż 124 zostało wyróżnionych odznaką WZOROWY UCZEŃ za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, a 178 otrzymało świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Liczną grupę stanowili również stypendyści, nagrodzeni za swoje osiągnięcia w nauce oraz sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Podczas uroczystości zgodnie już  z wieloletnią tradycją wręczono PUCHARY DYREKTORA SZKOŁY  dla najlepszej sportsmenki oraz sportowca minionego roku szkolnego. Z rąk p. Iwony Kardasz odebrali je uczniowie klasy VI a – Jagoda Grześkowiak oraz Oliwier Sławiński. Pani Dyrektor wyróżniła także statuetką Jana Wiśniewskiego z klasy VII d, przyznając mu tytuł OSOBOWOŚCI ROKU 2017/2018. Zakończony rok szkolny wiązał się również z pożegnaniem p. Beaty Tryki, pełniącej funkcję przewodniczącej Rady Rodziców przez ostatnie trzy lata. W podziękowaniu za wkład wniesiony w działalność na rzecz naszej placówki, p. Dyrektor oraz przedstawiciele RR wręczyli pani Beacie przepiękny bukiet, a zgromadzona publiczność wyraziła swoją wdzięczność gromkimi brawami. Był to również bardzo ważny dzień dla szóstoklasistów, gdyż dla większości z nich był ostatnim w murach naszej szkoły, a dalszą edukację będą kontynuować już w innej placówce. W ich imieniu pożegnalny występ artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy VI c pod opieką p. Małgorzaty Ossowskiej z towarzyszeniem szkolnego chóru „Carpe Diem” pod kierunkiem p. Elwiry Andraszewicz. Fotorelacja z przebiegu wszystkich uroczystości, przygotowanych przez Samorządy Uczniowskie przy współpracy wychowawców klas, w pełni oddaje ich niecodzienny charakter. /zdjęcia…/

          PRZEDWAKACYJNE SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

          W dniu 12 czerwca 2018 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantami dotyczącym bezpieczeństwa podczas wakacji. Prelegenci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady zachowania się nad wodą, na zaludnionych plażach i kąpielach pod nadzorem dorosłych. Uczniowie usłyszeli także o bezpieczeństwie na wycieczkach rowerowych, krajoznawczych, jak również podczas zabaw w domu lub na podwórku. Wspomniano o prawidłowym korzystaniu z ruchu drogowego oraz ostrożnym nawiązywaniem  kontaktów z nieznajomymi. Uczniowie w dyskusji wykazali się dużą wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, ale każda dodatkowa rozmowa służy ich utrwaleniu i uwrażliwieniu na najczęściej pojawiające się zagrożenia. Na pożegnanie goście skierowali się do swoich słuchaczy z życzeniami wspaniałego wypoczynku i szczęśliwego powrotu z wakacyjnych wojaży. /zdjęcia../

          OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA "ROWEROWY MAJ"

          Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła po raz pierwszy do ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Rowerowy Maj”. To największa akcja w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, a także grona nauczycielskiego, która poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, utrzymujących się również po jej zakończeniu. Kampania trwała od 7 do 30 maja. Przez cały ten okres uczniowie i uczennice podstawówek oraz gimnazjów z Tczewa, którzy dotarli na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce,  otrzymywali od szkolnych koordynatorów naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy, a osoby kierujące akcją w placówce wprowadzały dane do dzienników elektronicznych, dzięki czemu organizator na bieżąco mógł śledzić statystki. Podsumowanie kampanii odbyło się dnia 13 czerwca i wówczas okazało się, że nasza szkoła zajęła III miejsce. Najwyższy wyniki rowerowej frekwencji - 78,1% uzyskali uczniowie klasy 2b, a na II miejscu uplasowali się uczniowie klasy 4d z frekwencją 64,8%. Gratulujemy!!! Koordynatorami kampanii na terenie szkoły byli: pani Paulina Resmerowska oraz pan Paweł Fabich. /zdjęcia.../

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

          Dnia 8 czerwca 2018 roku nasza szkoła wraz z wieloma innymi z całego kraju, przystąpiła do trzeciej już edycji ogólnopolskiej akcji masowego czytania, przebiegającej pod hasłem: ”Jak nie czytam, jak czytam!”.
          Jedynym warunkiem przystąpienia dzieci i nauczycieli do tej inicjatywy było zabranie ze sobą ulubionej książki. Punktualnie więc o godzinie 10.00 chętni uczniowie spotkali się przy świetlicy szkolnej, gdzie odbył się piknik z książką.
          Wszystkim uczniom oraz wychowawcom świetlicy serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej kampanii. Inicjatorkami akcji były: p. Hanna Domanek i p. Karolina Konieczna. /zdjęcia.../

          SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

          W dniu 4 czerwca br. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych dla uczniów klas V i VI z rozszerzonym językiem niemieckim. Uczniowie musieli wykazać się znajomością nie tylko geografii, historii ale również kultury, sztuki i polityki państw niemieckiego obszaru językowego.

          Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:
          w grupie klas V:
          I miejsce Emilia Gardzińska
          /5c/
          II miejsce ex aequo Wiktoria Sadowska /5c/ oraz Alicja Kosicka /5c/
          III miejsce Milena Schleser /5c/
          wśród klas VI:
          I miejsce Bartosz Michalak
          /6c/
          II miejsce Paweł Dietrich /6c/
          III miejsce Joanna Goryńska /6c/
          Gratulujemy ogromnej wiedzy i wygranej! Życzymy kolejnych sukcesów.
          Organizatorami konkursu byli: p. Karolina Wlazłowicz, p. Joanna Bobik i p. Piotr Wojtysiak. /zdjęcie.../

          TCZEWSKI KONKURS RECYTATORSKI

          W ostatnich dniach maja w CKiS  odbył się cykliczny Tczewski Konkurs Recytatorski „MÓJ ULUBIONY WIERSZ” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tczewa -pana Mirosława Pobłockiego. Każdą zgłoszoną szkołę z Tczewa i okolic powiatu tczewskiego, reprezentowało czworo uczniów na poziomie klas I – III  i  IV – VII oraz Gimnazjów. Naszą placówkę promowały talenty artystyczne: z klasy III d (integracyjnej) – uczennica Wiktoria Szyżkowska, która zajęła II miejsce w konkursie oraz uczennica klasy III h – Adrianna Czyżewska, która zdobyła wyróżnienie.
          Natomiast w kategorii klas IV – VII w konkursie zaprezentowali się chłopcy: Wojciech Faliński z klasy IV d oraz uczeń klasy VII d - Jan Wiśniewski, który wystąpił w ostatniej kategorii wiekowej klas VII i Gimnazjów. Janek Wiśniewski, podobnie jak w ubiegłym roku, zachwycił jury konkursu prezentacją wiersza Wandy Chotomskiej „Preludium deszczowe” i zajął I miejsce w tej najliczniej reprezentowanej kategorii.
          Laureatom GRATULUJEMY! i życzymy dalszego rozwoju talentów artystycznych oraz kolejnych sukcesów już w przyszłym roku szkolnym. /zdjęcia.../

          UROCZYSTOŚCI MAJOWE

          We wtorek 08 maja 2018 roku odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Majowych, związanych z historią naszej Ojczyzny. Akademię przygotowali uczniowie klasy 7d pod opieką p. Katarzyny Andrearczyk oraz p. Magdaleny Hildebrandt. Muzyczną oprawę zapewnił chór szkolny „Carpe Diem” oraz zespół gitarowy pod kierunkiem p. Elwiry Andraszewicz.  
          Artyści w trakcie uroczystości przedstawili ciekawe informacje na temat 1 maja – Święta Pracy, 2 maja - Dnia Flagi RP, 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 08 maja – Dnia Zwycięstwa. Wszyscy wykonawcy na scenie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało akademii uroczysty charakter. Chór wykonał piękne utwory, które ozdobiły przekazywane wiadomości na temat naszej historii.
          Dziękuję pięknie wszystkim za zaangażowanie. /zdjęcia.../

          KONCERT DLA CHOPINA

          24 kwietnia 2018 roku po raz kolejny występami artystycznymi uświetniono postać wielkiego artysty Fryderyka Chopina. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy VIb pod opieką pani Elwiry Andraszewicz oraz klasy IVf pod opieką pani Doroty Jażdżewskiej- Rozum.
          W trakcie uroczystości nie zabrakło utworów muzycznych Fryderyka Chopina, a także licznych dedykacji dla wspaniałego kompozytora odegranych na instrumentach przez uczniów naszej szkoły i jednocześnie Szkoły Muzycznej w Tczewie.
          Na instrumentach wspaniale grali:
          •    Wiktoria Węglerska- pianino
          •    Julia Morus- skrzypce
          •    Julia Rączkowska - flet poprzeczny
          •    Zuzanna Wechterowicz- pianino
          •    Milena Schleser- skrzypce
          •    Julian Wechterowicz- akordeon
          •    Kornelia Kraska- klarnet
          •    Delfin Czapski- Pruszak- saksofon
          W koncercie w roli gości udził wzięli: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz zaproszeni uczniowie z  klas 0-7. Na zakończenie uroczystości czwartoklasiści przy akompaniamencie pianina wspólnie odśpiewali piosenkę pt.: "Muzyczne echo Warszawy". Występy wszystkich artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. /zdjęcia.../

          SZKOLNY TURNIEJ WIEDZY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          Dnia 27 kwietnia 2018 roku odbył się Szkolny Turniej Wiedzy z j. angielskiego pt. ‘’Go & know’’. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny, reprezentujące wszystkie klasy trzecie naszej szkoły. Celem turnieju było sprawdzenie wiadomości oraz sprawności językowych, które uczniowie nabyli w ciągu trzech ostatnich lat. Każda drużyna odznaczała się innym kolorem i miała przygotowany okrzyk anglojęzyczny. Uczniowie reprezentujący poszczególne klasy dzielnie walczyli, wspólnie naradzali się i odpowiadali na pytania oraz rozwiązywali zadania językowe na tablicy interaktywnej.
          Poziom wiedzy z j. angielskiego, jaki zaprezentowali uczniowie był bardzo wysoki, o czym świadczy dodatkowa dogrywka. Jury miało nie lada wyzwanie. I tak:

          I miejsce zajęli reprezentanci  klasy IIIe,
          II miejsce uczniowie klasy IIIc,
          III miejsce przedstawiciele klasy IIIf.

          Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody, a także upominki dla całej klasy. Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Na zakończenie uczestnicy oraz organizatorzy zrobili sobie wspólne zdjęcie.
          Dziękujemy za udział i zaangażowanie małym Anglistom z klas trzecich! Życzymy kolejnych sukcesów językowych!!! Opiekunami turnieju były panie: Olga Nowakowska, Beata Grajko, Małgorzata Szczuka oraz  Dominika Słopiecka. /zdjęcia.../

          KONKURS CZYTELNICZY "CO KRYJĄ TAJEMNICE?"

          Dnia 27 kwietnia 2018 roku biblioteka szkolna przeprowadziła  III edycję konkursu czytelniczego dla uczniów klas III pt. „Co kryją tajemnice” na podstawie serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Rozstrzygnięcie nastąpiło 8 maja 2018 r.
          Komisja w składzie: Hanna Domanek i Karolina Konieczna wyłoniła następujących laureatów:
          I miejsce Borys Wojciech /3c/
          II miejsce Borys Agata /3c/, Migus Adrian /3c/ i Wroński Dariusz /3c/
          III miejsce Borsukowicz Patrycja /3g/, Jabłońska Aniela /3g/, Kania Wiktoria /3b/, Szewc Gracjan /3c/. GRATULUJEMY! /zdjęcia.../

          KONKURS TEATRALNY "OD NITECZKI DO BAJECZKI"

          Dnia 17 marca 2018 roku odbyła się  w świetlicy szkolnej czwarta edycja SZKOLNEGO KONKURSU TEATRALNEGO  „OD NITECZKI DO BAJECZKI”. Pomysłodawcą tego twórczego przedsięwzięcia jest pani Ewa Hildebrandt. Do przeglądu przystąpili uczniowie klas: 0b, IIc, IIb oraz IIId wraz z nauczycielami: panią Katarzyną Wasielewską i Marleną Falińską, Izabelą Szczodrowską i Sławomirą Szarmach, Bożeną Czerwińską oraz Grażyną Giełdon i Ewą Hildebrandt. W jury zasiadły panie  Iwona Irzyk oraz Hanna Domanek. Uczestników powitała oraz całość prowadziła pani Karolina Konieczna. W części konkursowej uczniowie zaprezentowali ciekawe i różnorodne  inscenizacje. I miejsce i puchar przechodni zdobyła klasa IIb za przedstawienie „Toruńskie pierniki”, drugie oddział przedszkolny Ob za inscenizacje autorskiego tekstu wychowawcy pani Katarzyny Wasielewskiej dotyczącego zdrowego odżywiania, trzecie miejsce zdobyli ubiegłoroczni laureaci - klasa IIId za przedstawienie o charakterze ludowym dotyczące wiejskiego wesela. Wyróżniona klasa IIc zaprezentowała przedstawienie zatytuowane „Ścieżka pod górkę”.  Dyplomy i nagrody wręczyła pani dyrektor Ludmiła Schleser, która zaprosiła uczestników do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym. Cieszy fakt, iż uczestnikami imprezy byli też goście specjalni – nauczyciele oraz przedszkolaki z Akademii Krasnoludków w Tczewie. Całość przygotowali nauczyciele i bibliotekarze: p. Ewa Hildebrandt, p.Hanna Domanek, p.Grażyna Giełdon oraz p.Karolina Konieczna. /zdjęcia.../

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS II-III

          Tuż po I etapie Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, w czwartek 26 kwietnia 2018 roku, odbył się w naszej szkole kolejny etap Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: „Mój ulubiony wiersz” dla uczniów klas II - III. W tym roku swój udział w konkursie zgłosiło 8 uczniów z czterech tczewskich szkół: SP7, SP8, SP12 i SP10. Towarzyszyli im wychowawcy, opiekunowie, a także rodzice. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dla dzieci wśród uczniów klas młodszych, rozwój zdolności recytatorskich uczniów i prezentacja ich umiejętności artystycznych, promowanie talentów recytatorskich i aktorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie żywego słowa wśród dzieci, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze oraz integracja środowisk szkolnych.                                                                                           
          Uczestników konkursu w kategoriach klas II i klas III oceniała komisja w składzie: p. Małgorzata Ossowska (polonista), p. Lucyna Masłowska (logopeda) i p. Hanna Domanek (nauczyciel bibliotekarz). Poszczególne prezentacje komisja oceniała kierując się kryteriami:  doboru repertuaru (dostosowany do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacji tekstu, kultury słowa (dykcja, emisja głosu, tempo recytacji, intonacja, akcentowanie) oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Podczas, jak zwykle trudnych obrad komisji, małych gości i ich opiekunów zabawiała zagadkami pani Joanna Łuczak. W tak pogodnej i przyjaznej atmosferze ogłoszono wyniki konkursu. Spośród uczestników konkursu wyłonieni zostali laureaci. Na poziomie klas drugich I miejsce zajęła uczennica SP nr 7 Blanka Krzemińska, która zaprezentowała wiersz „Dwa wiatry”, miejsce II przypadło uczniowi naszej szkoły Adamowi Bielińskiemu z klasy II b, a miejsce III zajął uczeń SP nr 12 – Daniel Rupiński.
          W kategorii klas trzecich laureatką I miejsca została uczennica SP nr 12 - Marta Zbyszyńska, która sugestywnie zaprezentowała wiersz „O Grzesiu kłamczuchu”, II miejsce zajęła uczennica SP nr 7 – Olga Wojciechowska, a dwa równorzędne miejsca III przypadły uczniom SP nr 8 – Oliwii Lilla oraz uczennicy SP nr 10 – Adriannie Czyżewskiej.
          Laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi, a pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania i drobne upominki. Na koniec wszyscy mali artyści w towarzystwie komisji oraz organizatorów upamiętnili tę uroczystość wspólną fotografią. Mamy nadzieję, że z niektórymi uczestnikami spotkamy się ponownie za rok, podczas kolejnej edycji konkursu. Za przygotowanie, wiosenną, pogodną atmosferę i przyjazną rywalizację dziękują organizatorki: Iwona Irzyk, Janina Kordek, Joanna Łuczak i Dorota Protasiuk. /zdjęcia.../
          Klamrą spinającą rywalizację talentów recytatorskich uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów będzie Tczewski Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz” organizowany przez Centrum Kultury
          i Sztuki w Tczewie dnia 29 maja 2018 roku.

          ZAJĘCIA W SALI EDUKACYJNEJ "OGNIK" KP PSP W TCZEWIE

          W czwartek 26 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy II a z naszej szkoły pod opieką wychowawcy p. Janiny Kordek oraz rodzica p. Marty Stormy  uczestniczyli z zajęciach dydaktycznych w sali edukacyjnej „OGNIK” na terenie  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.
          Na początku spotkania strażak zapoznał dzieci z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Funkcjonariusze przybliżyli dzieciom tematy związane z bezpiecznymi zachowaniami w domu i szkole, przypomnieli o tlenku węgla oraz jak uniknąć zatruć poprzez domowe czujki czadu i dymu, a także pokazali jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe. Te ważne informacje strażacy przybliżali dzieciom w oparciu o ciekawe i zabawne prezentacje multimedialne dotyczące zachowania i radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia pożarem, tablice demonstracyjne oraz wyposażenie ppoż.
          Po krótkiej rozmowie uczniowie przebrani w stroje prawdziwych strażaków mogli wcielić się w ich role. Ich zadaniem było wykazanie się uzyskanymi wiadomościami i umiejętnościami podczas przygotowanych testów sprawnościowych, do których należało m.in. sprawne uruchomienie alarmu dźwiękowego, prawidłowe wezwanie służby ratunkowej i udzielenie pierwszej pomocy na fantomie. Najciekawszy jednak okazał się symulator zagrożeń pożarowych w budynku mieszkalnym, gdzie podczas pokazu dzieci zobaczyły na własne oczy jak rozprzestrzenia się dym w realnych warunkach pożaru, jak działają czujki czadu i dymu oraz jak ugasić płonącą na piecu patelnię.
          Uczniowie byli bardzo zainteresowani zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i chętnie włączali się w dyskusję o zagrożeniach. Na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Po tej pouczającej wycieczce, pełni wrażeń i emocji, a także wiedzy, którą zdobyli w czasie zajęć  wrócili do szkoły. /zdjęcia.../

          "BĄDŹMY BEZPIECZNI NAD WODĄ"

          W piątek 20 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 6c, 6e, 5f, 3a, 3c oraz 3f wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod hasłem „Bądźmy bezpieczni nad wodą”. Prelegentami byli ratownicy z Centrum Turystyki Wodnej PTTK. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej – teoretycznej – uczestnicy obejrzeli bardzo ciekawą prezentację na temat bezpieczeństwa, profilaktyki wypadków, zasad zachowania się nad wodą i procedur alarmowych. Druga część dotyczyła już wykorzystania wiedzy w praktyce. Przeszkolenia odbywały się w małych grupach, w czasie których używano fantomów, aby naocznie przekonać się jak ratować ludzi w sytuacji zagrożenia życia. Oprócz samej techniki udzielania pierwszej pomocy, uczniowie ćwiczyli także działanie procedury udzielania pierwszej pomocy.
          Były to na pewno bardzo owocne i pożyteczne zajęcia, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się lata i wakacji. /zdjęcia.../

          ŻYWA LEKCJA HISTORII

          18 kwietnia 2018 roku - w środę odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii. Uczestniczyły w niej klasy od IV do VII. Tematem było życie w starożytnej Grecji i Rzymie. Członkowie Bractwa Rycerskiego wciągnęli uczniów w zabawę pokazującą stroje, zajęcia i w ogóle społeczeństwo w tamtych czasach. Ponieważ program historii w szkole podstawowej oszczędnie dotyka starożytności, lekcja ta ma dużą wartość dla późniejszego tłumaczenia źródeł europejskiej tożsamości. Łatwiej będzie po takiej lekcji odwołać się do demokracji, filozofii, czy na przykład matematyki greckiej, do prawa rzymskiego, czy symboliki 12 gwiazd Unii Europejskiej, która jak nasza moralność ma konotacje chrześcijańskie, czyli z czasów starożytnego Rzymu. W pokazie brało udział prawie 300 uczniów. Dziękujemy grupie rekonstrukcyjnej "Chorągiew komturstwa gniewskiego" za lekcję, nauczycielom WF za przygotowanie sali i wychowawcom za pomoc, oraz opiekę nad klasami. Organizacją spotkania zajął się p. Piotr Piasecki. /zdjęcia.../

          BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

          W  czwartek 05 kwietnia 2018 odbyły się miejskie eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju BRD - Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Eliminacje odbyły się SP nr 4 w Tczewie. Brały w nich udział szkoły podstawowe  i oddziały gimnazjalne. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy oraz gimnazjaliści z tej samej placówki. Oba te zespołyy wezmą udział w powiatowym Turnieju BRD. Nasza szkoła uplasowała się na VII miejscu wśród szkół podstawowych, a w składzie reprezentacji byli:

          Jakub Czirson 5a
          Paweł Dietrich 6c
          Dominika Herold 6c
          Zuzanna Wechterowicz 6c

          Pierwszy etap dotyczył testu z wiedzy o ruchu drogowym. Kolejny - to przejazd rowerem przez miasteczko ruchu drogowego, gdzie oceniającymi byli przedstawiciele policji z Wydziału Ruchu Drogowego. Następnie należało wykonać zadanie dot. zagadnień z pierwszej pomocy przedmedycznej, a  na zakończenie pozostawiono najtrudniejszą konkurencję - tor przeszkód. M.in. przejazd po pochylni, przejechanie ósemki między ogranicznikami, przewiezienie przedmiotu. Opiekunem grupy była p. Andżelika Szewe. /zdjęcia.../

          POWITANIE WIOSNY

          Wiosna to chyba najpiękniejsza pora roku. Po niezbyt życzliwej zimie wszyscy z utęsknieniem czekali na ciepłe, słoneczne dni. Dzieci z naszej szkoły postanowiły powitać wiosnę w poniedziałek - 26 marca. Ubrani w wesołe i barwne stroje z ,,ekologicznymi” kwiatkami w ręku, ,,uzbrojeni” w głośne instrumenty radośnie podążali nad Wisłę. Wszystkich uczestników przemarszu prowadził kolorowy GAIK. Za nim, z wesołymi okrzykami podążali uczniowie klas: 0b, 1a, 2b, 3b i 4f wraz z opiekunami. Tym radosnym pochodem wzbudzaliśmy ogromne zainteresowanie, niektórzy przechodnie wesoło się uśmiechali i gratulowali pomysłu. Po dotarciu na miejsce zatańczyliśmy na łące ,,Wiosenny taniec”. Potem były radosne okrzyki i pamiątkowe zdjęcia. Następnie z szerokim uśmiechem na ustach oraz z nadzieją, że zła ,,Zimucha” została przegoniona  wracaliśmy do szkoły. Jeszcze długo potem dzieliliśmy się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami. MAMY NARESZCIE WIOSNĘ!!! /zdjęcia.../

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w dniu 28 marca 2018 roku nasza szkoła wyraziła swoją solidarność z osobami z autyzmem i włączyła się w globalną inicjatywę „Zaświeć się na niebiesko”.
           Autyzm na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi. Statystyki są alarmujące, dane z USA (CDC Autism) wykazują, że 1 na 68 dzieci w Ameryce ma diagnozę spektrum autyzmu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikowaniem się, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji społecznych. Bywa, że dziwią nas ich zachowania. Dzisiaj nie mamy lekarstwa na autyzm, ale możemy pomagać, akceptować i rozumieć…
          Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się i przyłączyły do akcji. Organizatorki: Aleksandra Kubak, Marlena Kowalczyk. /zdjęcia.../

          KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

          W sobotę 24 marca 2018 roku podczas I Wielkanocnego Spotkania Tczewian przy fontannie na Suchostrzygach  odbyło się rozwiązanie Konkursu na Najwyższą Palmę. Nasza palma mierzyła prawie 5 metrów. Nie była najwyższa, ale przypadła nam nagroda w wysokości 300 złotych. Była śliczna i bardzo dostojna, a to dzięki Wam drodzy uczniowie klas I-VII i Waszym opiekunom. Pragniemy podziękować, za to że prawie wszystkie klasy odpowiedziały na apel i pod okiem nauczycieli i rodziców wykonali przepiękne kwiaty.
          Nasza palma w okresie wielkanocnym ozdabiała kościoł na Suchostrzygach - nowo wybudowany przy ulicy Jodłowej. /zdjęcia.../

          "GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE..."

          Dnia 14 marca 2018 roku po raz kolejny gościliśmy przyszłorocznych uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaków oddziałów przedszkolnych wraz z rodzinami, otwierając swe podwoje podczas Dnia Otwartego, któremu w tegorocznej edycji przyświecało hasło „Grunt to dobre wychowanie…”. Nasze zaproszenie przyjęli także: p. Adam Urban - wiceprezydent Miasta Tczew, p. Sylwia Olek - Naczelnik Wydziału Edukacji przy UM, p. Mirosław Augustyn - przewodniczący Rady Miasta, ks. Jan Buk - proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, p. Brygida Giełdon - pedagog Poradni Psychologiczno—Pedagogicznej w Tczewie, ks. Zbigniew Gełdon - wicedyrektor Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”, p. Marta Irzyk - przedstawiciel Radia Tczew.

          Już przy drzwiach wejściowych witano wszystkich słodkościami oraz wręczając najmłodszym obiegusy, które umożliwiały zdobycie dyplomu Młodej Damy lub Młodego Dżentelmena, po uzyskaniu sześciu pieczęci za zaliczenie wyznaczonych na terenie całej szkoły stacji zadaniowych. Oficjalne rozpoczęcie imprezy miało miejsce jak zawsze na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Zgromadzonych powitał piosenką szkolny chór „Carpe Diem”, a następnie głos zabrała p. dyrektor Iwona Kardasz, dziękując wszystkim gościom za tak liczne przybycie i życząc miłych wrażeń podczas zwiedzania szkoły. Następnie p. wicedyrektor Ludmiła Schleser przedstawiła rodzicom ofertę edukacyjną, zwracając uwagę na coraz lepsze wyposażenie placówki, umożliwiające uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych, wykwalifikowaną kadrę pracowników oraz efekty codziennej ich pracy. Po oficjalnych wystąpieniach widzowie zostali zaproszeni do obejrzenia inscenizacji wiersza Jana Brzechwy pt.: „Kwoka” w niecodziennym wykonaniu, a mianowicie nauczycieli naszej placówki. Po nim wystąpili jeszcze uczniowie naszej szkoły i jednocześnie kursanci tczewskiej Szkoły Tańca, prezentując się widzom w przepięknych tańcach towarzyskich. Podniosłą chwilą przygotowanego programu było wręczenie przez p. Dyrektor stypendiów dla najlepszych uczniów naszej placówki w I semestrze br. szkolnego oraz listów gratulacyjnych ich rodzicom /więcej w zakładce Sukcesy uczniów SP10…/. Po tej uroczystej chwili na scenie wystąpiło jeszcze wielu artystów bawiąc publiczność m.in. pokazem Zumby, regionalnymi tańcami i piosenkami, pokazem mody, koncertem gitarowym, bluesowym czy tańcem baletowym.
          Dużo działo się również poza salą gimnastyczną. Zaglądając do szkolnych kronik, można było powspominać lub poznać historię SP10 Tczew. W pamiątkowej księdze gości zostawić „ślad” swojej wizyty w naszych murach. W świetlicy jak zawsze częstowaliśmy domowymi, smacznymi wypiekami z filiżanką kawy lub herbaty. Dla osób lubiących bardziej konkretne smakołyki proponowaliśmy swojskie jadło, a także zdrowe produkty, jak świeżo wyciskane soki.
          Odwiedzając poszczególne sale lekcyjne można było zagrać w przeróżne gry planszowe, logiczne czy zręcznościowe, obejrzeć niecodzienne doświadczenia i eksperymenty chemiczne, zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi kultury i zachowania się w różnych sytuacjach, np. miejscach użyteczności publicznej, wobec symboli narodowych, przy stole czy obcując z książką. Goście mogli również obejrzeć wystawę zwierząt, ekspozycję dotyczącą naszego regionu – Kociewia. Ponadto proponowaliśmy - i tym małym i tym dużym - zabawy z „Magicznym Dywanem”, Ozobotami - próby zmierzenia się z programowaniem i kodowaniem, widowisko szachowe z udziałem „żywych” pionków oraz rozgrywki sportowe.
          Podczas Dnia Otwartego Szkoły prowadziliśmy również akcję charytatywną na rzecz mamy jednego z uczniów naszej szkoły, zbierając dobrowolne datki do puszek. Za każdy życzliwy gest bardzo gorąco dziękujemy.
          Dwugodzinny pobyt naszych gości minął w oka mgnieniu. Mamy nadzieję, że wszystkim dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Miło nam było spoglądać na uśmiechnięte i zadowolone twarze dzieci oraz ich rodziców. Dziękujemy za liczne przybycie i zainteresowanie naszą placówką. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie z Wami spotkanie i zechcecie Państwo nawiązać współpracę z naszą szkołą począwszy już od września br.

          Wszystkim pracownikom składamy gorące podziękowania za ogromne zaangażowanie w organizację Dnia Otwartego, jak i podczas jego trwania. Słowa wdzięczności kierujemy także do p. Tomasza Korowaj, który prowadził zajęcia pod hasłem "Mały Ratownik", p. Magdalenie Szeliga - prezentującą ofertę edukacyjną nauki j. angielskiego ze szkołą Bright oraz p. Langowskim - właścicielom Restauracji K2 za bogactwo witaminowych soków.

          Koordynatorkami całego przedsięwzięcia były: p. Elwira Andraszewicz, p. Katarzyna Wasielewska, p. Dorota Jażdżewska-Rozum, p. Iwona Irzyk oraz p. Marlena Falińska. /zdjęcia.../

          Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie https://drive.google.com/drive/folders/17zbIXa3kufkMSs4itIa3-KCkE4u2nQRn?usp=sharing

          Relacja newsowa oraz zdjęcia są również dostępne na stronie internetowej Diecezjalnegp Radia Głos...

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS 0-III

          Dnia 15 marca 2018 roku odbyła się w naszej szkole kolejna, XVI edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas 0 – III pod hasłem: „Mój ulubiony wiersz”. Do tegorocznego konkursu organizatorki - p. Iwona Irzyk, p. Janina Kordek, p. Joanna Łuczak i p. Dorota Protasiuk - zaprosiły uczniów edukacji wczesnoszkolnej, w tym również przedstawicieli klas integracyjnych, wyłonionych w ramach klasowych konkursów recytatorskich. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dla dzieci wśród uczniów klas młodszych, rozwój zdolności recytatorskich i prezentacja umiejętności artystycznych uczniów, bogacenie biernego i czynnego języka ucznia, ukazanie piękna poezji i rozwijanie zainteresowania literaturą oraz nauka rywalizacji w przyjemnej atmosferze. Uczestnicy oceniani byli między innymi pod względem doboru repertuaru, znajomości tekstu oraz interpretacji utworu w ogólnym wyrazie artystycznym. Wyraz artystyczny owych prezentacji oceniało jury w składzie – p. wicedyrektor Ludmiła Schleser, p. Małgorzata Ossowska (polonista) oraz p. Hanna Domanek (nauczyciel bibliotekarz). Uczestnicy oceniani byli w kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie wiekowej, miejsce I przypadło uczniowi oddziału przedszkolnego 0b -  Grzegorzowi Bielskiemu, a miejsce II  Małgorzacie Switalla z grupy 0a.  Laureatami wśród uczniów klas I zostaliAleksandra Kupryciuk z klasy 1b - miejsce I za recytację wiersza „Kto się ze mną pobawi?”, miejsce II przypadło Joannie Nitkowskiej  również z klasy 1b, a miejsce III zajęła uczennica klasy 1a  Iga Gębczyk, która zaprezentowała się w wierszu „Żaba”. W kategorii klas drugich, I miejsce przypadło uczniowi klasy 2b - Adamowi Bielińskiemu, który pięknie zadeklamował wiersz „O Janku Nieuku”,  miejsce II zajął Wojciech Ziemann z klasy 2a, a miejsce III zajęła uczennica klasy 2c – Eliana Ścibior. W ostatniej kategorii wiekowej, wśród uczniów klas trzecich wszystkich zachwyciła recytacja wiersza „Kos” zaprezentowana przez uczennicę klasy 3h - Adriannę Czyżewską , która zajęła I miejsce. Równorzędne miejsca II przypadły uczennicy klasy 3d Wiktorii Szyżkowskiej oraz Marcie Dietrich z klasy 3e, a miejsce III zajęła uczennica klasy 3f Maja Lipińska.
          Organizatorki podziękowały wszystkim uczestnikom za ich przygotowanie do konkursu i wręczyły nagrody oraz dyplomy laureatom i zdobywcom II i III miejsc oraz wyróżnionym uczniom z klas integracyjnych.  /zdjęcia.../
          Wśród uczestników konkursu nie było jednak przegranych. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz dyplomami za uczestnictwo w konkursie. Laureaci szkolnego konkursu wkrótce reprezentować będą naszą szkołę na szczeblu Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który niebawem odbędzie się w SSP nr 2 w Tczewie dla uczniów klas 0 – I oraz już wkrótce, bo 11 kwietnia 2018r., w SP nr 10 w Tczewie dla uczniów klas II i III.

          ABC RATOWNICTWA

          Dnia 13 marca 2018 roku przy współpracy z tczewskimi, specjalistycznymi służbami ratowniczymi odbyły się w naszej szkole już po raz piąty zajęcia z cyklu ABC RATOWNICTWA „Mały ratownik". Celem tych zajęć było propagowanie idei niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia oraz podnoszenie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
          Zajęcia były prowadzone metodą stacyjną tzw. „karuzelą” w czterech salach, które zostały wyznaczone i odpowiednio oznakowane do różnych zadań, wspólnie tworzących hasło WOPR, a indywidualnie oznaczających:
          W- wzywanie pomocy – stanowisko zabezpieczała Pani strażak pracująca w Centrum Powiadamiania Ratunkowego; O - opatrywanie ran – obsługiwane przez naszą panią Danusię Dziewiątkowską - pielęgniarkę szkolną; P - pozycja boczna ustalona – którą demonstrowała p. Sylwia Brykarczyk - nauczyciel SP11; R – resuscytacja - przywracanie oddechu i krążenia – prezentowana przez specjalistę - ratownika medycznego Straży Pożarnej.
          Uczniowie uczyli się jak zapewnić bezpieczeństwo poszkodowanemu, jak sprawdzić czy jest przytomny, ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i jak wezwać pomoc, jak wykonywać oddechy ratownicze i uciskać właściwie klatkę piersiową. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie wykonywały zadania, stawiały mnóstwo dodatkowych pytań. W efekcie wykazali się dobrą znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy nie tylko w teorii, ale także w praktyce.
          Organizatorka zajęć – pani Karolina Wlazłowicz z pomocą pani Janiny Sobolewskiej czuwała nad prawidłowym przebiegiem szkolenia. W tegorocznej edycji szkolenia udział wzięli uczniowie klas: 1b z panią Iwoną Gaj, panią Iwoną Irzyk, panią Agnieszką Kołek, 2b z panią Izabelą Szczodrowską i panią Sławomirą Szarmach, 3d z panią Grażyną Giełdon i panią Ewą Hildebrandt, 3h z panią Magdaleną Hildebrandt. Na zakończenie zajęć pani dyrektor Ludmiła Schleser wręczyła pamiątkowe certyfikaty. /zdjęcia.../

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          W dniach 19 - 23 lutego, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który miał na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
          W ramach DBI został przeprowadzony konkurs pt.”Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, w którym I miejsce zajął Maciej Klasa /6d/, II miejsce Wojciech Faliński /4d/, III miejsce Stanisław Szczodrowski /5a/. Poza tym wyróżnione zostały prace: Oliwii Siadak /5c/, Pawła Dietrich /6c/, Leona Zwiefki /6e/, Honoraty Trytko /6e/ oraz Agnieszki Grzybowskiej /4d/. Gratulujemy!!!

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          Dnia 28 lutego 2018 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs J. Angielskiego pt. ,, My world - Mój świat’’  zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 12 w Tczewie. Uczniowie: Natan Aniołek (7d), Szymon Słowicki (7d), Aleksandra Turzyńska (4a), Nikodem Ciesielski (4f) oraz Tomasz Kowalczyk (4g) dzielnie reprezentowali naszą szkołę. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie w formie ustnej wypowiedzi na wybrany temat w j. angielskim. Konkurs odbył się w kategoriach klas: IV-V oraz VI-VII. Jakość prezentacji była oceniana pod względem poprawności gramatycznej, fonetycznej i stylistyki. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności opowiadania oraz prezentacji na forum publicznym w j. angielskim , a także promowanie uczniów z uzdolnieniami lingwistycznymi. Uczennica naszej szkoły – Aleksandra Turzyńska z klasy 4a bardzo oryginalnie zaprezentowała wybrany przez siebie temat pt. ,,My family – Moja rodzina’’ i tym samym zajęła I miejsce w kategorii klas IV-V. Opiekunami konkursu były p. O. Nowakowska, p. B. Grajko oraz M. Szczuka. Poziom językowy wszystkich uczestników był bardzo wysoki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! /zdjęcia.../

          REKONSTRUKCJA BITWY O TCZEW

          24 lutego 2018 roku uczestnicy koła przyrodniczo-regionalnego pod opieką pani Ewy Litwińskiej udali się na ulicę Ogrodową w Tczewie w celu obejrzenia inscenizacji bitwy o nasze miasto.
          Przez licznie przybyłych rekonstruktorów z całej Polski zostało odtworzone jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta - bitwa o Tczew, która rozegrała się pomiędzy wojskami pruskimi a napoleońskimi 23 lutego 1807 roku. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie dywizje i bataliony, m.in. z Legionów Dąbrowskiego. Żołnierze w umundurowaniu z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich stoczyli bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z żołnierzami, a nawet z samym Napoleonem Bonaparte! Posmakowali pruskiego chleba, usłyszeli, czym żywili się żołnierze. To było bardzo ciekawe przeżycie! /zdjęcia.../

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          W pierwszym tygodniu drugiego semestru szkolnego 2017/2018 - w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, z jej księgozbiorem, z systemem opracowywania książek oraz z regułami wypożyczania i oddawania książek. Uczniowie uroczyście złożyli przysięgę na pełnoprawnego czytelnika biblioteki szkolnej. Każdy z nich pierwszoklasistów miał możliwość wybrania sobie dowolnej pozycji ze zbioru podręcznego i wypożyczenia po raz pierwszy książki z naszej biblioteki. /zdjęcia.../

          TCZEWSKI ŚWIETLIK

          Dnia 21 lutego 2018 roku w świetlicy szkolnej SP10 w Tczewie odbyło się spotkanie integracyjne przedstawicieli świetlic tczewskich szkół podstawowych pod hasłem:

          „MIĘDZYSZKOLNY ZIMOWY TURNIEJ ŚWIETLICOWY- TCZEWSKI ŚWIETLIK”

          Swoją obecnością zaszczyciły nas Świetliczaki ze szkół: SP1, SSP2, SP5, SP8, SP11 i SP12 z wychowawcami świetlic. Celem turnieju była wspólna zabawa i integracja tczewskich Świetliczaków. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sprawnościowych, manualnych, muzycznych i plastycznych. W czasie kiedy zawodnicy wykonywali powierzone im zadania, pozostali uczestnicy bawili się z p. Karoliną Konieczną w animacji do muzyki „Tup, tup, tup po śniegu”. Ostatnią konkurencją była „Bitwa na śnieżki”, w której ochoczo wzięły udział wszystkie dzieci. W części artystycznej odbył się pokaz tańca, przygotowany przez p. Marlenę Falińską oraz uczennice ze starszych klas. Następnie najmłodsi uczniowie z klas „0b”, pod opieka pań: Katarzyny Wasielewskiej i p. Marleny Falińskiej, wykonały taniec „Zumby”, do którego przyłączyli się wszyscy uczestnicy turnieju. Występ został nagrodzony ogromnym aplauzem.
          P. Dyrektor Ludmiła Schleser wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe przedstawicielom wszystkich szkół biorących udział w turnieju. Uroczystość zakończyła się „słodkim poczęstunkiem” dla wszystkich gości. /zdjecia.../

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          W ramach projektu edukacyjnego "Iż Polacy nie gęsi i swój język mają" /więcej.../ przeprowadzono w naszej szkole dwa konkursy.
          Pierwszy polegał na napisaniu ciekawego tekstu dyktanda.
          I tak tytuł "Ortograficznego Skryby" otrzymują na poszczególnych poziomach klas uczniowie:
          a/ w kategorii kl. 6/7 - Marta Ziemann /6b/,
          b/ w kategorii kl. 5 - Weronika Klamann /5d/,
          c/ w kategorii kl. 4 - Zofia Śledź /4d/ oraz Amelia Galińska /4h/.
          Drugi konkurs polegał na wyłonieniu "Szkolnych Torreadorów Ortografii", czyli uczniowie zmagali się z pokonaniem ortograficznych byków.
          Najlepszymi okazali się uczniowie:
          a/ na poziomie kl. 6/7 - Weronika Babiel /6a/, Marta Ziemann /6b/, Kalina Sumińska /6e/,
          b/ na poziomie kl. 5 - Weronika Klamann /5d/,
          c/ na poziomie kl. 4 - Jan Ziemann/4g/.
          Laureatom i ich opiekunom - p. Małgorzacie Bagnuckiej, p. Hannie Wachowskiej, p. Hannie Brange - serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w doskonaleniu polonistycznych umiejętności.

          KOCIEWSKA IZBA W NASZEJ SZKOLE

          W ramach obchodów Światowego Dnia Kociewia w dniach od 19 do 26 stycznia 2018r. została otwarta i udostępniona zwiedzającym wystawa „U nas na Kociewiu”. Bogactwo i różnorodność  eksponatów stworzyło wrażenie przebywania w autentycznej kociewskiej izbie. W poszczególnych działach tematycznych wystawy znalazły się m.in. naczynia gliniane, drewniane łyżki, miski i makutry, kafle i drzwiczki do pieca, prawidła do butów, strug do drewna, podkowy, latarnie, bat, tarka do prania z szarym mydłem, makatki na ścianę, serwetki z haftem kociewskim, odzież z owczej wełny. Atrakcyjnie prezentowały się przetwory w słoikach, kawa w młynku czy miód pszczeli. Nie zabrakło także albumów i innych książek o regionie, w tym poezje Romana Landowskiego, Zygmunta Bukowskiego czy Emilii Rulińskiej. Były także fotografie i rysunki przedstawiające  dawnych mieszkańców oraz przedmioty kultu religijnego. Całość dopełniła obszerna mapa regionu oraz zdjęcia - „Tczew dawniej i dziś”. W ramach wystawy dnia 23 stycznia zespół Samborowe Dzieci pod przewodnictwem p. Ewy Litwińskiej zatańczył wybrane tańce  kociewskie, zaś chór szkolny „Carpe Diem” odśpiewał „Kociewskie pieśni i przyśpiewki” przy akompaniamencie na  akordeonie p. Elwiry Andraszewicz. Klasy uczestniczące w koncercie zwiedziły także wystawę, tam wysłuchały recytacji wiersza w gwarze kociewskiej „Kuronek i Kokoszka” w wykonaniu Wiktorii Szyżkowskiej z klasy IIId. Ogółem wystawę obejrzały i uczestniczyły w prelekcjach o regionie liczne klasy starsze oraz młodsze, w tym oddziały przedszkolne.  Organizatorami wystawy byli  nauczyciele Ewa Hildebrandt, Violetta Głuszkowska, Mirosława Lech oraz Grażyna Giełdon. /zdjęcia.../

          ŚWIATOWY DZIEŃ KOCIEWIA

          Dnia 13 lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Elwiry Andraszewicz, Ewy Litwińskiej, Marleny Falińskiej i Katarzyny Wasielewskiej uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Kociewia w Szkole Podstawowej nr 4 w Tczewie. Chór „Carpe Diem” odśpiewał hymn kociewski pt. : „Pytasz sia, dzie Kociewiaki...”. Zespół Samborowe Dzieci zatańczył poloneza „Nie ma nad Kociewie”. /zdjęcia oddziału przedszkolnego 0b.../
          Zuzia Grzywińska przedstawiła fragment prozy Antoniego Górskiego pt. „Przysłowia”, a Kinga Ciepiałowska zadeklamowała wiersz Emilii Rulińskiej „Ida sobia boram, lasam...”. Po recytacjach ponownie zaprezentował się nasz szkolny chór, tym razem w piosence pt.: „Szyber”. Zakończenie uroczystości ponownie uświetniły występy naszych zespołów – zaśpiewał Carpe Diem utwór pt.: „A u naszy Anki”, a zatańczyły Samborowe Dzieci do melodii tej piosenki. Akompaniowały im p. Elwira Andraszewicz na akordeonie i uczennica klasy 6c Julia Morus – na skrzypcach. Program artystyczny bardzo się podobał zarówno uczniom szkoły, jak i nauczycielom. Dyrektor gospodarzy – p. Tomasz Szulc - serdecznie podziękował wykonawcom oraz opiekunkom i zaprosił na słodki poczęstunek. /zdjęcia.../

          ZIMOWISKO 2018

          W czasie ferii zimowych od 29 stycznia do 9 lutego 2018 roku zostałozorganizowane w naszej szkole zimowisko. Uczestniczyło w nich 147 dzieci. Zimowisko pod hasłem ‘’Przyjemnie i  bezpiecznie spędzamy czas w czasie ferii‘’ poszerzyły  wiedzę  na temat atrakcji  turystycznych. Wiele radości i wrażeń dostarczyły  wycieczki  rekreacyjno- turystyczne. Dzieci uczestniczyły  w wielu wyjazdach. W czasie wycieczki  do Akwarium Gdyńskiego, zapoznano uczestników z różnymi ekosystemami  morskimi, rybami i roślinami głębinowymi. W muzeum Miodu w Pszczółkach prowadzący opowiadał o działalności pszczelarzy, produkcji miodu i roli pszczół w środowisku. Wycieczka  starszych  grup do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, poszerzyła wiedzę uczniów z zakresu historii Polski i Regionu Kaszub. Nasza półkolonia zwiedziła Fabrykę Porcelany w Lubianie. Celem wycieczki było zapoznanie z technologią produkcji porcelany, możliwościami jej wykorzystania w gastronomii oraz spotkanie z pracownikami zakładu. Nasi uczniowie mogli kupić wyroby w sklepie firmowym. Ogromną przyjemność sprawił uczestnikom udział w zajęciach interaktywnych w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku  z wykorzystaniem  technik multimedialnych dotyczącej tematyki  morskiej. Atrakcją były również zajęcia na basenie krytym w TCSiR, wyjście grup  do kina ‘’Helios’’ na filmy przygodowe, a także pobyt w Centrum Zabaw  w Loopys  World w Gdańsku  i Fun Day w Tczewie. Odbyły  się ponadto ciekawe  zajęcia dla dzieci  w Fabryce Sztuk  oraz prowadzone na terenie szkoły  zajęcia przyrodnicze, przygotowane przez  Pracownię Edukacji Ekologicznej, które prezentowały  i popularyzowały tematykę  z  zakresu ochrony środowiska. Ten dwutygodniowy  czas wypoczynku był okazją do zwiedzania ciekawych miejsc, spotkania dzieci z żywą lekcją historii i przyrody. Półkolonie  zimowe  umożliwiły  poszerzenie wiedzy, integrację w grupach  i nawiązanie przyjaźni. Dzieci miło i bezpiecznie spędziły wypoczynek  pod  opieką  nauczycieli naszej szkoły, którzy okazali dzieciom wiele życzliwości. Podziękowania należą się również Paniom  z kuchni za przygotowanie smacznych  obiadów. Nad przebiegiem i organizacją zimowiska czuwała p. Bożena Czerwińska. /zdjęcia.../

          W KARNAWALE BAWIMY SIĘ RADOŚNIE

          Doroczny Bal Karnawałowy dla uczniów klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych odbył się w naszej szkole 26 stycznia 2018 roku, w ostatnim dniu przed tegorocznymi feriami zimowymi. Już od wczesnych godzin porannych na terenie naszej szkoły można było poczuć niezwykłą atmosferę. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, na której zebrali się przebierańcy – postacie z bajek, gwiazdorzy boisk piłkarskich, idole muzyczni i filmowi. To naprawdę był zjawiskowy karnawał rozmaitości!

          Na „salę balową” wkroczyli najmłodsi uczniowie, których kolorowe i fantazyjne stroje, starannie przygotowane przez rodziców, bajecznie ubarwiły miejsce spotkania. Wszyscy bawili się znakomicie w udekorowanej karnawałowymi plakatami, maskami, balonami i serpentynami sali gimnastycznej, po której przechadzały się, naturalnych rozmiarów postacie z filmów Walta Disneya: Myszka Mickey, Kaczor Donald i Hippo.
          W tym roku szkolną zabawę zorganizował i poprowadził Samorząd Uczniowski „MALUCH”, gdyż termin naszego balu kolidował z planami DJ „Biedronki”. W związku z tym za konsolą zasiedli młodzi nauczyciele wychowania fizycznego: p. Rafał Komorowski i p. Bartosz Heining,  którzy od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewali dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej zabawy i tanecznych korowodów. Oprócz tańców przy dźwiękach skocznej muzyki i piosenkach topowych artystów, organizatorzy przygotowali ekscytujące pokazy. Podczas balu zaprezentował się zespół „Szejkersów”, pod opieką p. Marleny Falińskiej, który przedstawił dwa układy taneczne zachęcając wszystkich do tanecznych pląsów oraz grupa najmłodszych uczestników grupy 0b pod opieką p. Katarzyny Wasielewskiej i Marleny Falińskiej, która rozbawiła wszystkich zaprezentowanym układem do piosenki Shakiry „Waka, waka”.

          Atmosfera na parkiecie była fantastyczna. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca. Zabawy i pląsy na parkiecie dały upust dziecięcej radości i energii. Wyczerpały ich siły tak, że po dwugodzinnych „szaleństwach” zmęczone, ale radosne pod opieką rodziców wróciły do domów, by rozpocząć odpoczynek podczas ferii zimowych.
          Nad organizacją i przebiegiem balu czuwały p. Janina Kordek i Karolina Szymanik.  /zdjęcia/

          ZBLIŻAJĄ SIĘ FERIE ZIMOWE

          Dnia 24 stycznia 2018 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z funkcjonariuszkami Powiatowej Komendy Policji w Tczewie - p. Małgorzatą Modliszewską i p. Anną Modrzejewską.

          Tematem prelekcji były „Bezpieczne Ferie Zimowe”.

          Pani Małgorzata przeprowadziła pogadankę dotyczącą bezpiecznych miejsc i sposobu korzystania z uciech zimowych zabaw na śniegu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi od prowadzącej.  Podczas pogadanki przewijały się hasła: „bezpieczeństwo”, „ostrożność”, „uwaga”itp.
          Pani Ania natomiast przypomniała dzieciom alarmowe numery telefonów oraz jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia.  Pogadanka spotkała się z żywym zainteresowaniem i zaangażowaniem w rozmowie ze strony uczniów.
          Na zakończenie spotkania obie Panie życzyły dzieciom udanych ferii zimowych, bezpiecznych zabaw na śniegu oraz szczęśliwego powrotu do szkoły po wypoczynku. /zdjęcia.../

          ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA SŁODYCZY DLA UCZNIÓW Z DOMU DZIECKA

          W tym roku przeprowadziliśmy w naszej szkole świąteczną zbiórkę słodyczy dla dzieci, które mieszkają w Domu Dziecka w Tczewie.  Zbiórka trwała 2 tygodnie. Nasi uczniowie i pracownicy szkoły  nie zawiedli. Z zebranych słodkości udało nam się zrobić 3  paczki dla każdej z grup, które przekazaliśmy wraz z serdecznymi pozdrowieniami i bożonarodzeniowymi życzeniami dzieciom. Wierzymy, że udało nam  się podarować naszym koleżankom i kolegom z placówki odrobinę radości na święta. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do tej pięknej akcji dzielenia się z innymi. Na pewno będziemy kontynuować tę tradycję i w przyszłym roku również zorganizujemy  szkolną  zbiórkę słodyczy.  
          Akcję  na terenie szkoły zorganizowały p. Kamila Gerka i p. Beata Warsińska.

          AKCJA CHARYTATYWNA "BIBLIOTEKA POMAGA - POMÓŻ I TY"

          W grudniu 2017 roku biblioteka szkolna zakończyła akcję charytatywną (zorganizowaną w ramach  idei  "Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych) zatytułowaną „Biblioteka pomaga - Pomóż i TY!”. Celem jej było zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek dla Łukasza Cabaj - chłopca cierpiącego na wrodzoną łamliwość kości typu V, /wszelkie informacje można znaleźć na stronie fundacji http://ratujmylukaszka.pl/.
          Nie ulega wątpliwości, że biblioteka jest magicznym miejscem, w którym za sprawą książek możemy przenieść się dokądkolwiek zechcemy. Poprzez zorganizowaną akcję, okazało się, że w bibliotece mogą się zdarzyć i inne cuda. Takim właśnie „małym cudem” była aktywność naszych uczniów w zbiorze nakrętek dla chorego chłopca. Uczniowie naszej szkoły z niesamowitym entuzjazmem przynosili nakrętki do biblioteki. Ich ilość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu miesiąca zebrano prawie 300 kg nakrętek (co - jak powiedziała mama Łukasza - jest absolutnym rekordem). W segregacji, porządkowaniu i przekazaniu nakrętek pomagali wolontariusze z klasy 6B. Szczególne podziękowania należą się: Szymonowi Gajdowskiemu, Krystianowi Jachimowicz, Mikołajowi Sikora i Markowi Taflińskiemu /zdjęcia.../
          Dodatkowo, w ramach tej akcji, biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Laurka dla Łukasza”. Uczniowie klas I-III wykonali przepiękne laurki - pełne życzeń powrotu do zdrowia i wiary w wyleczenie chłopca /zdjęcia.../. Niestety, w związku z niedyspozycją Łukasza - planowane wcześniej spotkanie z uczniami naszej szkoły, nie doszło do skutku. Jednakże prace zostały przekazane mamie Łukasza, która nie była w stanie ukryć wzruszenia smiley.
          Wam wszystkim i każdemu z osobna pragniemy podziękować - w imieniu Łukasza i jego najbliższych - za zaangażowanie i okazane serce. Nieważne czy przyniosłeś dla Łukasza jedną nakrętkę czy cały worek. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. BRAWO WY!

          Koordynatorkami akcji były: p. Karolina Konieczna oraz p. Hanna Domanek.

          WYCIECZKA DO DRZEWINY

          Dnia 11 grudnia 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0a oraz uczniowie klasy 2c pod opieką wychowawców – p. Katarzyny Pankanin oraz p. Bożeny Czerwińskiej udały się na jednodniową wycieczkę do Drzewiny na spotkanie ze św. Mikołajem. Na miejscy przywitały ich elfy, które opowiedziały swoim gościom o niezwykłej krainie – Laponii. W trakcie wizyty dzieci mogły spróbować magicznego napoju, ogrzać się przy ognisku i obejrzeć film opisujący historię powstania bombek choinkowych. Potem udały się na Przystanek św. Mikołaja. Tam wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których każdy mógł własnoręcznie wykonać świąteczny stroik oraz bombkę. W nagrodę, za solidnie wykonaną pracę, elfy wręczyły wszystkim uczestnikom certyfikaty oraz pamiątkowe plakietki. Najwięcej emocji wzbudziło jednak spotkanie i rozmowa ze św. Mikołajem., które zostały uwiecznione na wspólnej, pamiątkowej fotografii. Przed powrotem do domu dzieci zaopatrzyły się w miejscowym sklepiku w świąteczne upominki. Wracały więc zadowolone, choć zmęczone dniem pełnym wrażeń i niespodzianek. /zdjęcia 0a.../, /zdjęcia 2c.../

          SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA"

          Dnia 18 grudnia 2017 roku został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny pt. ,,Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa’’ dla uczniów klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej, wyrabianie poczucia estetyki, rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy o barwach oraz rozpowszechnianie tradycji wysyłania kartek świątecznych. Wyróżniono i nagrodzono prace pięciorga uczniów: Oliwii Stormy /2a/, Joanny Nitkowskiej /1b/, Sławomira Glinki  /3e/, Krzysztofa Falińskiego /1a/ oraz Igora Grzywińskiego /3c/. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
          Miło nam poinformować, że świąteczne kartki wyżej wymienionych uczniów będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. ,,Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa’’ organizowanym przez SSP2 w Tczewie. Organizatorkami szkolnych eliminacji były: p. Lucyna Masłowska, p. Karolina Szymanik oraz p. Beata Grajko.

          SERDUSZKO DLA HOSPICJUM

          Od 11 do 15 grudnia 2017 odbył się w naszej szkole charytatywny kiermasz pt. „Serduszko dla Hospicjum”. W trakcie podjętych działań – sprzedaży  ozdób świątecznych, udało się uzbierać 850 złotych. Środki zostały wpłacone na konto Stowarzyszenia Pola Nadziei z dopiskiem dla Hospicjum w Tczewie.
          Składamy serdeczne podziękowania uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do wzbogacenia akcji o ręcznie wykonane prace oraz zakupu oferowanych przedmiotów.
          W dniu 20 grudnia 2017 po raz drugi chór „Smyki” pod opieką Małgorzaty Kornas i Karoliny Koniecznej  zaśpiewał świąteczny mini  koncert dla pensjonariuszy tczewskiego hospicjum.  Na ręce pracowników placówki złożono życzenia i dowód wpłaty na konto. /zdjęcia.../

          MIKOŁAJKOWY FESTIWAL PIOSENKI ZIMOWEJ

          13 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna edycja MIKOŁAJKOWEGO  FESTIWALU PIOSENKI ZIMOWEJ, w której uczniowie z klas 0 - III  mieli możliwość zaprezentowania swoich muzycznych talentów. Dzieci pokazały, że nie tylko potrafią pięknie śpiewać, ale również zaprezentować ciekawą choreografię w wymyślnych strojach.
          W zimowej scenerii, wśród bałwanków i śnieżynek ubrane w ciepłe czapki i rękawiczki, otulone szalikami prezentowały zimowe piosenki o reniferach, zimowych zabawach i swojej sympatii do tej zimnej pory roku. Radosny nastrój udzielił się wszystkim, szczególnie po występie integracyjnej grupy przedszkolnej 0 „b”, która niezwykle kreatywnie zaprezentowała przerobioną wersję piosenki Shakiry „Loca” (w wersji najmłodszych „Zima”). Na koniec wszyscy mali artyści otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz słodkie upominki od świętego Mikołaja. Muzyczna impreza dostarczyła wiele radości, emocji i wrażeń. Jej organizatorkami były opiekunki Samorządu Uczniowskiego „MALUCH”: Janina Kordek, Karolina Szymanik i Dorota Protasiuk. /zdjęcia.../

          MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KLAS CZWARTYCH

          Dnia 6 grudnia odbył się Turniej Mikołajkowy dla klas 4. Dzieci rozpoczęły zmagania od rzutów „śnieżkami” do celu. Wszyscy uczniowie rzucali ulepionymi z gazet kulkami do kosza. Kolejną konkurencją było układanie puzzli na czas. Ciekawe i emocjonujące okazało się zadanie tworzenia wieży z czapek mikołajkowych. Interesujące prace powstały przy rysowaniu Mikołaja z zasłoniętymi oczami. Nauczyciele uczestniczący w turnieju, także mogli wykazać się szybkością i zdolnościami manualnymi tworząc łańcuch choinkowy. Spotkanie przyniosło wiele emocji i wrażeń. Organizatorkami były panie: Dorota Jażdżewska-Rozum, Marlena Kowalczyk i Aleksandra Kubak. /zdjęcia.../

          DZIEŃ GÓRNIKA

          4 grudnia obchodziliśmy ,,Barbórkę”, czyli święto wszystkich górników. W naszym regionie święto to jest mało znane i  niezbyt popularne , dlatego też spotkanie z „prawdziwym” górnikiem jest dla wszystkich niezwykłym wydarzeniem. Z tej okazji  po raz kolejny zaprosiliśmy do naszej szkoły wspaniałego i dobrze nam znanego Górnika -  pana Janka Jasińskiego. Zaproszenie od nas  przyjęły dwie zeróweczki z Przedszkola ,,Chatka Puchatka” oraz klasa 0„a” z naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w przepięknie wystrojonej świetlicy szkolnej. Dzieci z klasy ,,0 b” przygotowały zabawne przedstawienie, które przybliżyło ciężką pracę górnika, tradycje związane z regionem śląskim, tańce  i stroje ludowe. Goście dowiedzieli się także, w jaki sposób i do czego wykorzystuje się wydobyty węgiel. Później były pamiątkowe zdjęcia, laurki, życzenia oraz dla wszystkich pyszny poczęstunek. Potem nasz Honorowy Gość  odwiedził  jeszcze niektóre  klasy i odpowiadał na pytania związane z jego pracą. To było bardzo ciekawe wydarzenie i cudowny dzień pełen wrażeń. Obiecaliśmy, że za rok spotkamy się ponownie. /zdjęcia.../

          SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "Mój czworonożny przyjaciel"

          W listopadzie 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 w Tczewie odbył się pierwszy Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Mój Czworonożny Przyjaciel”. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej czworonożnego przyjaciela (np. kota, psa itp...). Celem konkursu było: *Uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby zwierząt. *Propagowanie wśród dzieci humanitarnego traktowania psów i kotów, ponieważ zwierzęta to współuczestnicy naszego codziennego życia, nasi Bracia Mniejsi, towarzysze doli i niedoli, przyjaciele, nierzadko powiernicy tajemnic, a na pewno Współodczuwający, za których ponosimy odpowiedzialność. Zwierzę nie jest przedmiotem – rodzi się, czuje, cierpi, przeżywa strach, radość, zadowolenie, posiada inteligencję, doświadcza podobnych emocji co ludzie, dlatego -w pełni tego słowa znaczeniu - ma prawo do godnego życia. *Rozbudzanie uczucia empatii. *Rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację tematu. *Pobudzanie i rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży. *Rozwijanie zdolności manualnych. *Odkrywanie drzemiących w nich talentów. *Prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej. Laureatów konkursu prezentujemy w zakładce "Sukcesu uczniów...". /zdjęcia.../

          POMAGAMY ZWIERZĘTOM

          W dniach 15 listopada - 12 grudnia br. uczniowie z Klubu Przyjaciół Zwierząt oraz Klubu Przyjaciół Książki przeprowadzili na terenie szkoły akcję pomocy dla "mieszkańców" schroniska OTOZ Animals w Tczewie pod hasłem „Pomagajmy zwierzętom”. Odzew był ogromny. Zebrane zostały dary w postaci karmy, koców oraz środki finansowe. W wyniku podjętych działań zebraliśmy kwotę 520zł, która została przekazana na rzecz tczewskiej placówki, opiekującej się bezdomnymi zwierzętami.
          Wszystkim darczyńcom (nauczycielom, uczniom oraz rodzicom), ludziom ”wielkiego serca” serdecznie dziękujemy za ofiarność i wsparcie akcji w imieniu naszych mniejszych braci.
          Pamiętajmy, aby od najmłodszych lat budzić w dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Zwierzęta w ludziach mają zarówno przyjaciela jak i wroga. Postarajmy się, aby tych pierwszych było więcej. Pokazy cyrkowe z udziałem dzikich zwierząt, myślistwo czy psy uwięzione na  łańcuchach, to niektóre z przykładów wrogich zachowań wobec naszych czworonożnych przyjaciół.

          Koordynatorkami akcji były panie: Lucyna Masłowska i Hanna Domanek. /zdjęcia.../

          „Der Schönste Adventskalender” -Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy

          W grudniu br. uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w IV Ogólnopolskim Konkursie na najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy „Der Schönste Adventskalender”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolną techniką i wybranym przez siebie formacie, kalendarza adwentowego. W okienkach kalendarza musiały znajdować się słowa lub zwroty w języku niemieckim związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 140 uczniów. Wszystkie kalendarze były bardzo ciekawe i pomysłowe. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, wykorzystanie internetu jako źródła wiadomości i pomocy w tworzeniu pracy, podtrzymywanie tradycji oraz umożliwienie uczestnictwa w konkursie uczniom mającym zdolności plastyczne. Komisja w składzie: Hanna Domanek, Karolina Wlazłowicz, Joanna Bobik i Piotr Wojtysiak wytypowała 15 prac, które zostały wysłane do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miastku, organizatora konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 19 grudnia. Trzymamy kciuki za naszych uczniów. O zwycięstwo na szczeblu ogólnopolskim walczyć będą: Damian Stachurski /5e/, Natalia Janczak /6d/, Bartek Turzyński /6c/, Wiktoria Sadowska /5c/, Igor Hoppe /6b/, Oliwia Wszędybył /5e/, Magdalena Kowalkowska /6b/, Paulina Momotko /5c/, Zofia Muszarska /6c/, Wiktoria Wszędybył /5e/, Adrian Eich /5e/, Marta Ziemann /6b/, Agata Wróżbit /6c/, Julia Rączkowska /6c/, Bartosz Kowalczyk /5f/. Czas przeznaczony na przygotowanie prac wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
          Życzymy Wesołych Świąt! /zdjęcia.../

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA CHARYTATYWNA "PODARUJ MISIA"

          Przez cały listopad nasza szkoła przygotowywała się do Ogólnopolskiej Akcji ,,Podaruj misia” prowadzonej przez Fundację Mam Marzenie. Celem tego przedsięwzięcia było zebranie PLUSZAKÓW dla dzieci przebywających w szpitalach.
           Zbiórka zabawek przerosła nasze oczekiwania!!! Do akcji włączyli się nasi kochani Uczniowie wraz z Rodzicami, Pracownicy szkoły, osoby prywatne oraz Rada Rodziców.
          Do akcji przyłączyły się także inne placówki oświatowe. Pragniemy im teraz gorąco podziękować. Brawo i serduszka dla:

          Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej
          Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Ojca Pio
          Przedszkola ,, Siedem Darów”.

          Wszystkie ,,prezenty” zostały przewiezione szkolnym busem, prowadzonym przez uśmiechniętego pana Wojtka. Reprezentującymi naszą szkołę byli: Katarzyna Wasielewska, Beata Grajko, Marlena Falińska, Rafał Komorowski oraz Bartosz Heinig. W szpitalu przyjęto nas z radością
          i zrozumieniem. Przebrani za kolorowe postaci z bajek składaliśmy życzenia i wręczaliśmy pluszaki. Na twarzach małych pacjentów chociaż na chwilkę zagościł uśmiech i radość. Za rok ponawiamy Akcję! Jeszcze raz Dziękujeeeemy  wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji oraz osobom, które pomogły nam tę akcję zorganizować i przeprowadzić. Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły, paniom z  szatni oraz nauczycielom. WARTO POMAGAĆ!!! A może za rok ktoś jeszcze się przyłączy? /zdjęcia.../

          Wyróżnienie za aktywny udział w akcji należy się również uczniom klasy IV F oraz ich wychowawcom p. Małgorzacie Szczuka i p. Dorocie Jażdżewskiej-Rozum. Czwartoklasiści przekazali również laurki, własnoręcznie wykonane dla małych pacjentów szpitala onkologicznego. /zdjęcia.../

          JESIENNE POTYCZKI

          Dnia 22 listopada 2017 roku odbyła się kolejna edycja „Jesiennych potyczek”, w tym roku pod hasłem: „Grzeczność na co dzień". Do udziału w zabawie zaproszono uczniów klas trzecich. Chcąc zwrócić uwagę na to, jak ważne jest przestrzeganie norm i zasad kulturalnego zachowania się, przygotowano dla uczniów wiele ciekawych zadań i konkurencji. Uczniowie pracując zespołowo odgadywali zagadki, które dotyczyły zastosowania w odpowiedniej sytuacji magicznych słów: proszę, przepraszam i dziękuję. Wszyscy odpowiadali podnosząc kartki w odpowiednim kolorze. Kolejnym zadaniem był test znajomości zasad dobrego wychowania. Dzieci naradzały się w grupach i wspólnie wybierały poprawną odpowiedź. Ciekawą konkurencją okazała się zabawa ruchowa, w której uczestnicy przekazywali sobie piłkę, mówiąc słowa „proszę i dziękuję”. W ostatnim zadaniu uczniowie tworzyli „drzewo” na, którym umieszczali miłe słowa zapisane na liściach. Dzieci miały wiele pomysłów i każde z zaprezentowanych drzew przedstawiało ciekawe propozycje. W tym roku melodią przewodnią turnieju, była piosenka „Grzeczne słówka”, którą wspólnie zaśpiewali wszyscy uczestnicy spotkania. Organizatorkami były panie: Sławomira Szarmach, Izabela Szczodrowska i Aleksandra Kubak. /zdjęcia.../

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ 'LET'S SING

          We wtorek  28 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej pt. ‘’Let’s sing’’ , który odbył się w Szkole Podstawowej nr 8  w Tczewie. Celem konkursu była prezentacja umiejętności zarówno językowych jak i wokalnych wszystkich uczestników biorących udział w dwóch kategoriach wiekowych. W składzie jury znaleźli się nauczyciele języka angielskiego oraz nauczyciele muzyki. Podczas przesłuchań konkursowych oceniane były m.in.: poprawność językowa, dobór repertuaru, a także ogólny wyraz artystyczny. Niezmiernie nam miło poinformować, iż prezentacje  uczniów naszej szkoły zostały  docenione i wysoko ocenione.  I tak w kategorii  klas I-III duet trzecioklasistek z oddziału e - Zuzanna Ossowska oraz Wiktoria Dąbrowska otrzymały wyróżnienie. W kategorii klas IV-VII uczniowie klasy 6: Zofia Muszarska oraz Delfin Czapski – Pruszak również w duecie zajęli II miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszej szkoły za wspaniałe występy, a także paniom Elwirze Andraszewicz, Oldze Nowakowskiej, Beacie Grajko oraz Małgorzacie Szczuka za przygotowanie wokalistów do występu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! /zdjęcia.../

          X FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ im. ROMANA LANDOWSKIEGO

          Dnia 22 listopada 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta o godzinie 9:00 odbyły się eliminacje finałowe w kategorii recytacje. Odnieśliśmy wspaniały sukces w postaci pierwszych miejsc oraz Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego, które zdobyła Wiktoria Szyżkowska oraz Jan Wiśniewski. Tego samego dnia w Muzeum Wisły o godzinie 13:00 odbyło się wręczene nagród w kategorii prace plastyczne. I tu także nasi uczniowie - Ksawery Meyer i Anna Waszyńska zdobyli I i III miejsce oraz Nagrodę Marszałka Województwa. W kategorii juwenilia nagrodę za wyróżniony tekst odebrała Laura Żeglarska. W ramach festiwalu w piątek 24 listopada odbył się uroczysty Koncert Finałowy poświęcony sylwetce Romana Landowskiego i promocji jego książki, a 5 grudnia Dyrekcja Szkoły oraz nauczyciele zaangażowani w kolejne edycje Festiwalu uczestniczyli w uroczystym spotkaniu z prezydentem miasta Tczewa i organizatorami tego doniosłego dla regionu  przedsięwzięcia. Uroczystość uświetniły recytacje naszych laureatów. Gratulujemy wszystkim, także  nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu, za godne reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym. /zdjęcia.../

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          Dnia 22 listopada 2017 roku czwartklasiści z naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego Spelling Bee w SP 11  – wzorowanym na amerykańskich konkursach „Spelling Bee”, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród uczniów w krajach anglojęzycznych. Uczniowie brali udział w 3 rundach bezbłędnego literowania słów. Drużyna w składzie: Bruno Stubba z klasy IVa, Igor Falgowski z klasy IVc, Tomasz Kowalczyk z klasy IVg, Jan Ziemann z klasy IVg oraz Daniel Ligęza z klasy IVh zdobyła III miejsce. Opiekunami uczniów były pani Olga Nowakowska oraz pani Beata Grajko. /zdjęcia.../

          MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ "1 z 10"

          Dnia 19 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs 1 z 10 zorganizowany przez panie: Anettę Budzinską, Małgorzatę Ossowską oraz Hannę Wachowską. Po eliminacjach szkolnych wyłoniono 10 najlepszych zawodników z tczewskich placówek, którzy w turnieju prezentowali swoją wiedzę. Przedstawicielami naszej szkoły byli: Paweł Dietrich oraz Karol Tryka z klasy 6c. Aby zwyciężyć, oprócz bogatej, różnorodnej wiedzy, liczył się jak zawsze łut szczęścia, który tym razem dopisał uczniowi z SP nr 12. Kolejne miejsce na podium należało do reprezentanta SP nr 2 oraz SP nr 11. Po zaciętej rywalizacji na uczestników i ich opiekunów czekał słodki poczęstunek. W czasie wizyty gości w naszej szkole towarzyszyła miła atmosfera, dobry humor, a przede wszystkim chęć wspólnej zabawy, podczas której można było przyswoić różnorodne informacje z wielu dziedzin.

          99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          W czwartek 9 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie odświętnie ubrani wzięli udział w uroczystej akademii, do której scenerię została przygotowana na sali gimnastycznej. Już po przekroczeniu jej progu podziw wszystkich widzów wzbudzała przepiękna dekoracja. W centrum widniał  ogromny orzeł w złotej koronie i rozpostartymi skrzydłami, utkanymi z białych i czerwonych nutek. Nad orłem natomiast uwagę przykuwał tytuł: „W drodze do niepodległości”.  Pod tym właśnie hasłem został przygotowany montaż słowno – muzycznym, w którym zaprezentowali się uczniowie klasy Vc i Vf przygotowani pod opieką p. Hanny Wachowskiej oraz chór szkolny, którym dyrygowała p. Elwira Andraszewicz. Widzowie obejrzeli krótką projekcję filmową zmontowaną przez p. Małgorzatę Kornas, która w obrazowy sposób przedstawiła utratę przez Polskę niepodległości. Poznali sylwetki ważnych dla naszego narodu postaci historycznych i wysłuchali pieśni, w słowach których, jak w lustrze, odbiły się losy polskiego narodu. Aktorzy zabrali widzów w historyczną drogę do niepodległości Polski. A kiedy sam Józef Piłsudski przemówił z ekranu: „Jesteśmy wolni, jesteśmy panami u siebie!”, na sali zabrzmiały radosne dziecięce okrzyki: „Wiwat, Polska!”. Widzowie mogli wspólnie z chórzystami śpiewać pieśni patriotyczne, gdyż słowa utworów pokazywały się na wielkim ekranie.  Najgłośniej zabrzmiał hymn państwowy.  Dużą atrakcją akademii był występ najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy również chcieli uczcić to ważne święto. „Pieśń o wodzu miłym” zaśpiewały dzieci z grupy przedszkolnej „O”b przygotowane przez p. Katarzynę Wasielewską i p. Marlenę Falińską. Wśród wspaniałych wierzchowców na scenie rozpoznaliśmy Kasztankę  - ulubioną klacz Józefa Piłsudskiego. Wszystkie koniki zostały specjalnie uszyte na tę uroczystość, za co gorące podziękowania należą się niezawodnym rodzicom. Kolejną grupą, która zaprezentowała się na scenie w pieśni żołnierskiej byli uczniowie z klasy 2a pod opieką p. Janiny Kordek. Uroczystość zakończył występ „ułanów” z klasy IIIc, którymi dowodziła pani Joanna Łuczak. Kończąc uroczystość głos zabrała p. Elwira Andraszewicz, zapowiadając Festiwal Pieśni Patriotycznej, który zostanie zorganizowany w naszej szkole w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcała już teraz wszystkie klasy do wyboru repertuaru i wzięcia udziału w tym wielkim szkolnym przedsięwzięciu. W podsumowaniu słowa podziękowania za wspaniałą grę aktorską skierowała do wykonawców i ich opiekunów p. dyrektor Iwona Kardasz. /zdjęcia.../

          PIRAMIDA ZDROWEGO WYBORU - zajęcia edukacyjne

          Dnia 09 listopada 2017 roku uczniowie klas 1a, 2b,2c wraz ze swoimi wychowawcami: p. Grażyną Derowską, p. Izabelą Szczodrowską, P. Sławomirą Szarmach oraz p. Bożeną Czerwińską, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela Instytutu Żywienia i  Rozwoju ''ELIGO'' pod hasłem ''Piramida Zdrowego Wyboru. Spotkanie na straganie''. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak ważne są składniki codziennych posiłków, z których śniadanie jest najistotniejszym. Zwrócono zatem szczególną uwagę uczestnikom na konieczność spożywania pierwszego posiłku przed wyjściem do szkoły. Prowadząca przedstawiła i omówiła z dziećmi Piramidę Zdrowego Żywienia. Zaznaczyła wpływ poszczególnych produktów na organizm każdego człowieka. I tak: spożywanie czerwonych warzyw i owoców sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu serca, zielone - oczyszczają organizm, żółte i pomarańczowe wspomagają urodę i narządy wzroku, a białe chronią przed bakteriami i wirusami. Poznaną wiedzę uczniowie utrwalili podczas zajęć praktycznych ''Spotkanie na straganie''. Rozpoznawały i nazywały obrazki z owocami oraz warzywami, a następnie łączyły z roślinami od których pochodzą. W podsumowaniu spotkania dzieci wykazały się zapamiętanymi wiadomościami m.in. o regularnym spożywaniu posiłków z zachowaniem trzygodzinnych przerw, o konieczności włączenia do codziennego jadłospisu owoców i warzyw, piciu odpowiedniej ilości wody niegazowanej, a także dbałości o kondycję fizyczną. Zdawały sobie również sprawę ze szkodliwego wpływu cukru w posiłkach, którego nadużywanie prowadzi do otyłości i wielu innych, poważnych chorób. Zajęcia w atrakcyjny sposób promowały właściwe zasady odżywiania i zdrowy styl życia. Uświadomiły, że już od najmłodszych lat należy dbać o swój organizm, aby każdy człowiek mógł długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał Piramidę Zdrowego Wyboru. /zdjęcia.../

          MUZYKOTERAPIA

          Jedną z propozycji zajęć dodatkowych realizowanych w naszej szkole w br. szkolnym jest muzykoterapia, czyli zajęcia rytmiczno-muzyczne, które prowadzi p. Ewa Hildebrandt. Podczas cotygodniowych spotkań dzieci śpiewają, rytmizują, tańczą oraz grają na instrumentach muzycznych. Dzięki temu poznają wspaniały świat muzyki, która potrafi skutecznie stymulować, korygować i usprawniać rozwój dzieci. Formy muzyczne prezentowane na zajęcia są zarówno bogate i złożone – dzieci poznają utwory wielkich kompozytorów klasycznych, jak i też proste, jednodźwiękowe – np. pojedyncze dźwięki: szumy, szmery, szelesty, trzaski, stuki. Zajęcia dają uczniom wiele radości, są formą zabawy przy okazji której mogą się zrelaksować i wyciszyć. /zdjęcia.../

          TYDZIEŃ PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

          W dniach 23-27 października 2017 roku p. pedagog Iwona Siadak oraz p. psycholog Beata Szreder  zorganizowały w naszej placówce kolejną edcję TYGODNIA PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ.  W ramach tego przedsięwzięcia zostały zrealizowane liczne zadania edukacyjne. Uczniowie klas V - VI uczestniczyli w zajęciach wychowawczych na temat mechanizmów uzależnienia oraz  sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Spotkania prowadziły edukatorki programów profilaktycznych „Spójrz inaczej” – Katarzyna Wasielewska oraz Violetta Głuszkowska. Szóstoklasiści dodatkowo odbyli spotkania z pracownikiem SANEPIDU, którego celem było zapoznanie uczniów z rodzajami substancji szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka. Prelegent uświadomił także słuchaczom, że niektóre lekarstwa również mogą doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia, jeśli zażywa się je bez zgody  lekarza lub rodzica. Część społeczności szkolnej miała możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego Grupy T z Torunia pt;” Magiczny kapelusz”. Przedstawienie dotyczyło postaw moralnych oraz właściwych zachowań wobec drugiego człowieka. W okresie realizacji przedsięwzięcia, wychowawcy poszczególnych klas na zajęciach z wychowankami omawiali zagadnienia związane z uzależnieniem na podstawie zaproponowanych scenariuszy. Tygodnie profilaktyki odbywają się w naszej szkole cyklicznie i obejmują profilaktykę oraz przeciwdziałanie agresji i przemocy. /zdjęcia.../

          RELACJA Z NIECODZIENNYCH WARSZTATÓW

          Język angielski w Szkole Podstawowej nr 10 w Tczewie nigdy nie jest nudny! Wspomnimy tu chociaż o zajęciach, w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych w ostatnim tygodniu października.  Rozpoczął się on od ‘’Dnia Dyni’’, a zakończył udziałem w niecodziennych warsztatach poświęconych Halloween - obchodzonym w krajach anglojęzycznych. Czwartoklasiści mieli okazję poznać tradycje mieszkańców tych państw, wspominając jednocześnie o zbliżającym się polskim, bardzo ważnym święcie. Było bardzo "kulturowo", dyniowo i kolorowo! Dzieci wyrzeźbiły bardzo pomysłowe lampiony z dyń, z których stworzyliśmy okazałą wystawę. Na pewno wrócimy do tematu za rok. Nie możemy doczekać się kolejnych, wspaniały dzieł naszych wykowanków. Już teraz zachęcamy do przyszłorocznej zabawy. Organizatorkami zajęć były:. p. Olga Nowakowska, p. Małgorzata Szczuka oraz p. Beata Grajko. /zdjęcia.../

          X FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ im. R. LANDOWSKIEGO

          25 października 2017r. został zainaugurowany w Tczewie i całym regionie  X Festiwal Twórczości Kociewskiej im. ROMANA LANDOWSKIEGO. Nasza szkoła od lat bierze w tym przedsięwzięciu czynny udział. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta, Fabryka Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki, a także Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Festiwal adresowany jest do mieszkańców Kociewia, a w części warsztatowej i konkursowej do dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, w tym do placówek oświatowych wszystkich poziomów edukacyjnych, domów kultury i placówek wychowania pozaszkolnego. IMPREZA MA CHARAKTER REGIONALNY i realizowana jest w następujących kategoriach konkursowych: recytacje poezji i prozy, inscenizacje, programy słowno-muzyczne, juwenilia literackie oraz prace plastyczne. Dnia 25 października 2017r. odbyły się w Bibliotece Miejskiej eliminacje rejonowe w kategorii RECYTACJE. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Marta Dietrich IIIe, Julia Szulc IIIb, Wiktoria Szyżkowska IIId, Delfin Czapski – Pruszak IVc, Julia Miłosz VIc, Aleksandra Sadowska IVb oraz Jan Wiśniewski VIId. Uczniowie zostali przygotowani przez następujących nauczycieli: Małgorzatę Bagnucką, Hannę Brange, Grażynę Giełdon, Mirosławę Lech, Małgorzatę Ossowską oraz Karolinę Szymanik. Po zmaganiach konkursowych, poczęstunku oraz przerwie na zabawę i zajęcia związane z regionem  jurorzy – m.in. aktor Florian Staniewski – ogłosili werdykt.
           
          Osoby nagrodzone i wyróżnione:

          Szkoły podstawowe kl. I-III - kategoria: proza i poezja
          I miejsce: Wiktoria Szyżkowska
          Wyróżnienie: Julia Szulc
           
          Szkoły podstawowe kl. VII i gimnazja -  kategoria: poezja i proza
           II miejsce: Jan Wiśniewski

          Uczniowie nagrodzeni zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu - recytacje finałowe, który odbędzie się 22 listopada 2017 roku również w Bibliotece Miejskiej. /zdjęcia.../

          KIBICUJEMY GDAŃSKIM SIATKARZOM

          W poniedziałek 23 października uczniowie naszej szkoły wraz z kadrą nauczycieli wychowania fizycznego pojechali do ERGO ARENY w Gdańsku na mecz siatkówki TREFL GDAŃSK - MKS BĘDZIN. Był to jeden z ważniejszych meczy "gdańskich lwów". Aby pozostać w walce o najwyższe trofeum musieli zdobyć 3 punkty. Gdańszczanie wygrali pewnie w trzech setach, a MVP meczu został Mateusz Mika. Mamy nadzieję, że nasze gromkie kibicowanie chociaż trochę pomogło zawodnikom w zwycięstwie. /zdjęcia.../

          ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          Dnia 13 października 2017 roku obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Na początku uroczystości pani Dyrektor Iwona Kardasz wręczyła dyplomy wyróżnionym nauczycielom. Następnie zastali uhonorowani laureaci V edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Wspomnienia z wakacji”. Nagrody wręczyły panie: wicedyrektor Joanna Krakowiak, wicedyrektor Ludmiła Schleser oraz Karolina Wlazłowicz. Wzruszającymi chwilami oficjalnej części uroczystości było pożegnanie naszej wieloletniej nauczcielki historii p. Marii Madej, która zdecydowała się zakończyć swoją pracę zawodową i przejść na emerytuę. Wszyscy zgromadzeni gorąco podziękowali p. Marii za trud codziennej pracy w szkole gromkimi brawami. Ciepłe słowa wdzięczności skierowała do całej społeczności  również p. Maria.
          W części artystycznej uczniowie klas 3e, 5a, 5b i 6d pod kierunkiem pań: Anetty Budzinskiej  oraz Karoliny Szymanik  zabrali nas, zgodnie z ubiegłoroczną obietnicą, w kolejną fascynującą podróż marzeń. W tym dniu podczas akademii udaliśmy się w pełną niezapomnianych przygód wyprawę do Nibylandii na spotkanie z Piotrusiem Panem.  Scena na sali gimnastycznej podzielona została na dwie części: świat rzeczywisty i fantastyczny. Na środku kurtyny widniał napis: „Zapraszamy do Nibylandii”. Do obejrzenia spektaklu zaprosił gości autor – James Matthew Barrie, którego wspaniale zagrał Patryk Supernak z kl.6d. W świecie realnym ujrzeliśmy pokój, gdzie mama czyta Wendy książkę pt. „Piotruś Pan”. Następnie Dzwoneczek – Agatka Wysokińska /5a/ - w asyście przecudownie tańczących wróżek, w które wcieliły się dziewczynki z klasy 3e, za sprawą magicznego pyłu przeniósł dziewczynkę do krainy marzeń – Nibylandii, która znajdowała się  po lewej stronie estrady.  Wspaniałe dekoracje, m.in.: góry, wodospad, grotę wykonały panie: Grażyna Derowska, Katarzyna Andrearczyk, Andżelika Szewe, Barbara Hegele, Dorota Ceier oraz p. Dariusz Schleser, dym imitujący mgłę i porywająca nasze serca muzyka dopełniały całości. Młodzi artyści fantastycznie poradzili sobie w programie satyrycznym pt. „W laboratorium Piotrusia Pana”, w którym Wendy – Jagoda Tomaszewska /5b/, Piotruś Pan – Julia Tomaszewska/5b/ oraz wróżki zgodnie z tajną recepturą stworzyli przyjaciół doskonałych – towarzyszy głównego bohatera. Na szczególny aplauz zasłużyła formacja taneczna, w skład której weszli zagubieni chłopcy oraz Indianie, która wykonała fenomenalny taniec do muzyki z filmu pt. „Piraci z Karaibów”. Na długo pozostanie nam w pamięci występ pt. „Wyprawa do Nibylandii” z udziałem utalentowanych aktorów, wzruszająca muzyka oraz scenografia. Mnóstwo ciepłych, życzliwych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Karolina Szymanik oraz p. Piotr Chmara i Paweł Fabich. Ogromne brawa należą się prowadzącym tę uroczystość: Milenie Schleser z kl. 5c– przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego i Jakubowi Hasse z kl.5a.      
          Żegnając widzów i wykonawców pani Dyrektor Iwona Kardasz podziękowała młodym artystom i nauczycielom za przygotowanie akademii. Wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji życzyła wielu sił i wytrwałości w codziennej pracy. /zdjęcia.../

          PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

          W dniu 10 października 2017 roku, w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia kandydatów z klas pierwszych do grona Świetliczaków. Swoją obecnością uświetnili ten czas: pani dyrektor Iwona Kardasz, wychowawczynie klas pierwszych oraz koleżanki i koledzy ze szkolnych ławek uczniów ubiegających się o przyjęcie do "świetliczanej" społeczności.
          Wychowawcy świetlicy przygotowały dla pretendujących na świetliczaków test sprawdzający gotowość świetlicową, a także konkurs dla kibicujących im widzów.
          Dzieci wykazały się dobrą znajomością regulaminu świetlicy i przewodniego hasła szkoły w bieżącym roku szkolnym: „Kultura i szacunek tworzą nasz dobry wizerunek”. Udowodniły, że mają „wygimnastykowane języki” powtarzając trudne wyrazy i zdania, nie boją się poddać trudnym wyzwaniom - a takim niewątpliwie było przejście boso po „jesiennym dywanie” z kasztanów, że znają odpowiedzi na pytania z wielu dziedzin oraz że nawet z zasłoniętymi oczami odgadują smaki owoców czy warzyw. Po takim sprawdzianie zyskały uznanie pani Dyrektor i potwierdziły swoją gotowość do uroczystego ślubowania. Po słowach „Roty Świetliczaka” każdy nowo przyjęty uczeń otrzymał dyplom i słodki upominek. Jako oprawę muzyczną uroczystości wykorzystano piosenkę z „Akademii Pana Kleksa”. Był to miło spędzony wspólnie czas, zwiastujący kolejne ciekawe, przyjemne i wesołe chwile na zajęciach świetlicowych. /zdjęcia.../

          SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI PKP

          Dnia 05 października 2017 roku gościliśmy w świetlicy szkolnej pracowników PKP, którzy przedstawili prelekcję dla uczniów klas młodszych pod hasłem Bezpieczny Przejazd „SZLABAN NA RYZYKO”. Na wstępie dzieci oglądały film, przedstawiający różne sytuacje i zachowania kierowców na przejazdach kolejowych, oceniając jednocześnie, czy ich zachowania były właściwe czy też karygodne i zagrażające bezpieczeństwu. Potem omówiono porządane, niezagrażające użytkownikom korzystanie z przejść przez tory kolejowe i przedstawiono symulacje niebezpiecznych zdarzeń na torach. Na zakończenie goście spotkania przedstawili swego czworonogiego towarzysza, który pomaga strażnikom ochrony kolei w ich pracy. Ten owczarek niemiecki o imieniu ARAB codziennie wraz ze swoim przewodnikiem patroluje tereny kolejowe, pomaga w zatrzymaniu przestępców, a także uspokajaniu np. kibiców jadących pociągiem. Dzieci były bardzo zainteresowane poruszanymi sprawami, zadawały liczne pytania zaproszonym gościom, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie było bardzo ciekawe i przyniosło uczniom wiele wrażeń. /zdjęcia.../

          TRZECIOKLASIŚCI W KIEŁPINIE

          Dnia 02 października odbyła się wycieczka klas trzecich /IIIb, IIId, IIIe/  do Kiełpina na Kaszubach. Uczniowie odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „U Rychertów”. Program pobytu był jednocześnie realizacją podstawy programowej klasy trzeciej. W związku z tym obserwacje przyrodnicze i zaproponowane uczniom  działania stanowiły wyjątkowo atrakcyjne dopełnienie zajęć lekcyjnych. Uczniowie obserwowali zwierzęta hodowane przez człowieka, mieli możliwość je dotknąć, pogłaskać. Duży entuzjazm wywołał  pokaz dojenia kozy, „odważni” mogli sami spróbować. W stajni poznali akcesoria potrzebne do pielęgnacji koni oraz rodzaje zboża, które stanowią ich główne pożywienie. Usłyszeli różne ciekawostki dotyczące ich zwyczajów i zachowań – w tym jak bezpiecznie zbliżać się do koni i je karmić. W podziękowaniu za uważne słuchanie jeden z koni zademonstrował „profesjonalne” sztuczki cyrkowe, co wywołało zachwyt i lawinę śmiechu. W pomieszczeniu z piecem chlebowym dzieci poznały tajniki wypieku pieczywa, własnoręcznie formowały bułeczki z ciasta drożdżowego i lepiły figurki z masy solnej. Szczególną atrakcją była przejażdżka  wozem zaprzężonym w konie, którego woźnica prezentował tradycyjną mowę oraz strój kaszubski. Kolejnym punktem programu było pieczenie kiełbasek na ognisku oraz wspólne biesiadowanie - także z panią przewodnik. Chętni uczniowie zakupili pamiątki, a wszyscy wesoło i bezpiecznie bawili się na placu zabaw.

                        Wycieczka autokarowa klas trzecich do Kiełpina koło Kartuz okazała się wyjątkowo udana, dostarczyła rzetelnej wiedzy na temat zagadnień aktualnie realizowanych na zajęciach oraz dostarczyła powodów do swobodnej  aktywności, zabawy na świeżym powietrzu oraz przede wszystkim bliskiego obcowania ze zwierzętami. /zdjęcia.../

          SPOTKANIE Z MOTOCYKLISTAMI

          Dnia 28 września 2017 roku, na zaproszenie p. Karoliny Koniecznej, do naszej szkoły zawitali członkowie tczewskiej grupy motocykli ciężkich „TORNADO”. Spotkanie odbyło się w świetlicy szkolnej, a jego uczestnikami byli: p. dyrektor Iwona Kardasz, p. wicedrektor Ludmiła Schleser oraz dzieci z klas IIa, IIId i IIIg wraz z wychowawcami. Podczas tej niezwykłej wizyty była okazja do zapoznania się z rodzajami i typami motorów przedstawionymi w prezentacji multimedialnej oraz poznanie historii powstania i działalności grupy „Tornado”. Panowie motocykliści chętnie odpowiadali na zdawane pytania. A ciekawość uczniów była ogromna. Najwięcej emocji wśród wszystkich uczestników spotkania wzbudziły jednak prawdziwe motory, zaparkowane przed szkolnym gmachem, na których dotarli oczywiście zaproszeni goście. Każdy mógł obejrzeć je z bliska, przymierzyć kask i kamizelkę z emblematem grupy, a nawet usiąść na jednej z tych pięknych maszyn. Dzieci z klasy IIId, w imieniu wszystkich uczestników spotkania, serdecznie podziękowały „Tornadowcom” za niezapomniane wrażenia i możliwość poznania wspaniałej pasji, jaką są motory. /zdjęcia.../

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          W czwartek 28 września 2017 roku z okazji przypadającego wkrótce DNIA CHŁOPAKA, Samorząd Uczniowski „Maluch” zaprosił do zabawy o tytuł "super chłopaka" męską część klas I - III. Reprezentanci poszczególnych klas musieli wykazać się różnymi umiejętnościami oraz pokazać swoją inteligencję i tężyznę fizyczną. Chłopcy bardzo dobrze poradzili sobie z tańcem w parach, jak i ze znajomością baśni i bajek. Po tak wyrównanej rywalizacji, komisja konkursowa złożona z nauczycieli i pracowników naszej szkoły zdecydowała, że wszyscy chłopcy zasługują na tytuł "super chłopaka". Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali dyplomy i upominki oraz słodkie niespodzianki dla kolegów z klasy. Nagrody ufundował Samorząd Uczniowski „Maluch”, a imprezę przygotowały: p. Janina Kordek, p. Dorota Protasiuk oraz p. Karolina Szymanik. /zdjęcia.../

          PROMUJEMY FESTIWAL KOCIEWSKI

          27 września 2017 roku szkolny zespół  regionalny „Samborowe Dzieci” pod opieką pani Ewy Litwińskiej oraz szkolny chór „Carpe Diem” pod kierunkiem pani Elwiry Andraszewicz promowały festiwal kociewski, a także naszą szkołę na ulicach miasta Tczew. Dzieci wspólnie odśpiewały hymn kociewski oraz piosenki o Tczewie, a także wykonały taniec regionalny. W indywidualnych występach Kinga Ciepiałowska i Emilia Gardzińska przedstawiły wiersze w gwarze kociewskiej, a Wiktoria Sadowska opowiedziała „Kuronka i kokoszkę” Bernarda Janowicza. Swoimi popisami chcieli zwrócić uwagę mieszkańców na kulturę i tradycję naszego regionu, zachęcić ich do większej integracji z lokalną grupą etniczną, pielęgnowania wspólnych tradycji i kultury, poznawania twórców pochodzących z Kociewia i ich utworów. Mamy nadzieję, że udało się zaciekawić napotkanych przechodniów. Festiwal rusza już pod koniec października. /zdjęcia…/

          ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          Dnia 22 września 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie odbyła się podwójna uroczystość dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W poczet społeczności Szkoły Podstawowej przyjęto pierwszoklasistów oraz  uczczono pamięć patrona szkoły, pułkownika Stanisława Dąbka. Przygotowaną z tej okazji akademię uświetnili zaproszeni goście: pani dyrektor Iwona Kardasz, pani wicedyrektor Ludmiła Schleser, grono pedagogiczne, przedstawiciele Rady Rodziców, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego „Maluch”, reprezentanci klas starszych – poczet sztandarowy, szkolny „Mały chórek”  oraz uczniowie klas pierwszych i ich rodzice.

          W bieżącym roku szkolnym do ślubowania przystąpiły dwie klasy pierwsze: Ia, której wychowawcą jest  p. Grażyna Derowska i Ib integracyjna pod opieką p. Iwony Gaj i p. Iwony Irzyk.  Uczniowie wszystkich klas pierwszych ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Pod okiem swoich pań wychowawczyń dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad bezpieczeństwa. O całościową oprawę uroczystości zadbał Samorząd Uczniowski „Maluch”, który zaprosił na tę imprezę „Dobrą wróżkę”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do grona społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor Iwona Kardasz oraz pani wicedyrektor Ludmiła Schleser, dotykając piórem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ale nie tylko najmłodsi złożyli tego dnia przysięgę. Po głównej ceremonii szkolnej uroczystości, również rodzice pierwszoklasistów przyrzekali, że będą współpracować ze szkołą, wspierać, pomagać, a także mądrze wymagać od swoich pociech pracowitości, sumienności i odpowiedzialności.

          Na zakończenie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła najmłodszym sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Następnie wykonano pamiątkowe zdjęcia i dzieci udały się z rodzicami i wychowawcą do swoich sal lekcyjnych, gdzie własnoręcznie przypieczętowały swoją gotowość do roli ucznia na Akcie Ślubowania, stawiając na nim odcisk kciuka. Tam też dzieci otrzymały słodkie „Rożki obfitości”. I chociaż sprzęt nagłaśniający odmówił posłuszeństwa, przyjęcie pierwszoklasistów do braci szkolnej SP 10 stało się faktem. /zdjęcia.../

          SPOTKANIE PIERWSZOKLASISTÓW Z POLICJANTAMI

          Jak co roku we wrześniu uczniowie klas pierwszych spotkali  się z funkcjonariuszami policji. Takie działania służą wypracowaniu właściwych zachowań najmłodszych uczestników ruchu drogowego, które pozwalają poznać dzieciom przepisy i zasady bezpieczeństwa w teorii i praktyce. Panie policjantki z tczewskiej Powiatowej Komendy – Małgorzata i Anna, które odwiedziły w tym roku naszych pierwszoklasistów, przypomniały jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić na drugą stronę jezdni, jak zachować się, gdy światło zielone już mruga i jakie jeszcze inne zagrożenia czyhają w drodze do i ze szkoły. O konieczności noszenia elementów odblaskowych zwróciły uwagę podczas krótkiego występu dzieci z Klubu Przyjaciół Zdrowia, przygotowanych przez panią Iwonę Irzyk. Jeżeli którykolwiek z siedmiolatków nie miał jeszcze takiego odblasku nie musiał się martwić, gdyż na koniec spotkania pomocnica funkcjonariuszek- wielka mrówka- rozdała wszystkim uczestnikom spotkania elementy odblaskowe, tłumacząc jak ważnym jest, aby być widocznym na drodze. /zdjęcia.../

          WIZYTA NA MECZU EKSTRAKLASY

          W dniu 18 września 2017 roku nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami pojechali na mecz w ramach 9 kolejki LOTTO Ekstraklasy Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok. Mecz był bardzo widowiskowy i zakończył się remisem 3:3. Spotkanie obu drużyn było rozgrywane w bardzo szybkim tempie, było wiele sytuacji podbramkowych, dzięki czemu emocje towarzyszyły wszystkim kibicom do ostatniego gwizdka sędziego. Podczas tego wyjazdu, uczniowie mogli poznać zasady bezpiecznego zachowania podczas imprezy masowej. Byliśmy świadkami nieustającego kulturalnego dopingu kibiców obu drużyn, którzy w liczbie ponad 15 000 zjawili się na meczu. Uczniowie byli zachwyceni piłkarską atmosferą, którą mogli poczuć na Stadionie Energa Gdańsk.­­­ /zdjęcia.../

          INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

          Rok szkolny 2017/2018 zainaugurowaliśmy 04 września 2017 roku. Niesprzyjająca aura nie pozwoliła niestety na wspólne spotkanie całej społeczności szkolnej. W uroczystym powitaniu nowego roku szkolnego w obecności Dyrekcji Szkoły wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas pierwszych, dla których to zupełnie nowe doświadczenie i przed którymi zupełnie nowe wyzwania, a także uczniowie klas czwartych, przekraczających kolejny etap swojej edukacji i przygody z nauką. Pozostali powitali rok szkolny w gronie klasowych koleżanek i kolegów oraz wychowawców. Podczas oficjalnej akademii pani dyrektor Iwona Kardasz szczególnie ciepłe i serdeczne słowa skierowała do tych wszystkich, którzy dołączyli do naszej szkolnej wspólnoty. Przedstawiła uczniom oraz przybyłym rodzicom, nowozatrudnionych nauczycieli. Pracę w naszej placówce w tym roku szkolnym podjęli: p. Joanna Bobik – nauczyciel języka niemieckiego, p. Bożena Bakuła - nauczyciel matematyki i chemii, p. Marzena Skrzypczak – nauczyciel matematyki, p. Piotr Kaschel – nauczyciel fizyki, p. Alicja Puckowska - nauczyciel religii, p. Paweł Heining, p. Rafał Komorowski, p. Paulina Resmerowska -  nauczyciele wychowania fizycznego, p. Marlena Falińska, p. Kamila Gerka – nauczyciele wspomagający w klasach integracyjnych oraz p. Elżbieta Kindler – wychowawca świetlicy. Uroczystość p. Dyrektor zakończyła życzeniami na najbliższe dziesięć miesięcy, aby przyniosły uczniom, pracownikom szkoły, jak i rodzicom wiele satysfakcji i sukcesów. /zdjęcia klasy 4…/, /zdjęcia klasy 0 i 1.../