• RELACJE Z PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W LATACH 2011 - 2018

        • ROK SZKOLNY 2017/2018

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          Na świecie po raz 19. 21 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym ważnym dla każdego narodu świętem w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny pt. "Iż Polacy nie gęsi i swój język mają". Skierowany został do wszystkich uczniów, którzy są zaangażowani do działań przez zainteresowanych takim zdarzeniem nauczycieli.
          Zaplanowane zadania były wielorakie i przeznaczone dla uczniów klas 0-3 oraz 4-7.
          W ramach projektu uczniowie klas 6a, 6e oraz 7d 16 lutego obejrzeli w teatrze "Miniatura" w Gdańsku spektakl pt. "Krzyżacy".
          Przeprowadzony został konkurs na tekst najciekawszego dyktanda na poziomie kl. 4, 5, 6-7 oraz najlepsi klasowi mistrzowie w tym zakresie stanęli w szranki o tytuł "Szkolnego Torreadora Ortografii". /
          więcej w zakładce Sukcesy uczniów SP10.../
          Przygotowana została gazetka okolicznościowa "Szkolny Kurier", a także w poniedziałek i wtorek /19 i 20.02./ zdeklarowane klasy 0-3 gościły oratorów - laureatów Ogólnopolskich Konkursów Krasomówczych w Legnicy i Poznaniu - Bartosza Milera z kl. 6a, Kalinę Sumińską z kl. 6e lub Janka Wiśniewskiego z kl. 7d.
          Uczniowie z kl. 4-7 zapraszeni zostali do wykonania plakatów i transparentów, które zachęcały do dbałości o piękną polszczyznę, a wywieszone zostały w przestrzeni placówki.
          21 lutego, czyli w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zachęcaliśmy do przyjścia ubranymi w narodowe barwy biało-czerwone oraz o przyniesienie ulubionej lub aktualnie czytanej książki i spędzanie przerw na jej lekturze. Dla zaangażowanych w te zadania były przewidziane nagrody!
          Uczniowie kl. 6a i 6e w ten dzień na każdej dużej przerwie zapraszali do s. 108, by wziąć udział w zabawach językowych pt. "Przyjdź, wylosuj, odpowiedz, poczęstuj się...flagą", a w działaniu "Starsi- młodszym, czyli posłuchajcie naszej pięknej mowy" popularyzowane było piękne czytanie.
          Wszystkim zaangażowanym w aktywne i kreatywne działania na rzecz ochrony języka polskiego, składamy gorące podziękowania. Koordynatorem projektu była p. Hanna Brange. /zdjęcia.../

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          W tym roku, pomiędzy 19 - 23 lutego, obchodzimy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
          DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
          Uczniowie klas:
           7 - poznają skutki umieszczania intymnych zdjęć, które bywają następnie używane w celu krzywdzenia osób na nich przedstawionych - seksting;
          6 - zdobędą i uzupełnią swoja wiedzę na temat możliwych konsekwencji cyberprzemocy dla jej sprawców i ofiar oraz poznają metody rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą;
          5 i 4  - zostaną uwrażliwione na problem obrażania w internecie - hejt;
          3 i 2 - poznają skutki cyberprzemocy, nadmiernego korzystania z Internetu, upubliczniania danych osobowych oraz spotkań z osobami znanymi wyłącznie z internetu.

          WARSZTATY W RAMACH TYGODNIA EDUKACJI INFORMATYCZNEJ

          Od 4 do 13 XII obchodziliśmy w naszej szkole jubileusz 50 - lecia kodowania przez dzieci, w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Tydzień Edukacji Informatycznej  jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Można w niej uczestniczyć przez cały rok, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Do tego nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy też w zakresie programowania.
          Tegorocznym mottem jest: Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki - Hadi Portavi, inicjator Godziny Kodowania.
          Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.
          W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.
          W naszej szkole kodowaliśmy dzięki Google Doodle, w którym  programujesz i pomagasz futrzanemu przyjacielowi na 6 poziomach zebrać jego ulubione jedzenie poprzez przyciąganie razem bloków kodujących w oparciu o język programowania Scratch dla dzieci.
          W warsztatach brały udział klasy: 2b, 3c, 3e, 3f, 3g, 4a, 4b, 4c, 4d, 4e, 4f, 4h, 5b,5e, 5f, 6a, 6b, 6c, 6d, 6e, 7d. Koordynatorkami warsztatów były: p. Paulina Hejnowska oraz p. Anetta Budzinska.

          WANDA CHOTOMSKA, ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ - projekt edukacyjny

          W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 27 listopada 2017r. został zainaugurowany w naszej szkole projekt czytelniczy  „Życie i twórczość Wandy Chotomskiej”. Do udziału w projekcie zostały zaproszone klasy I-III. Dla wychowawców przygotowano propozycje działań edukacyjnych w formie konspektów, kart pracy oraz tablicę na parterze szkoły z życiorysem pisarki, fotografiami oraz innymi niezbędnymi informacjami i ciekawostkami.
          W praktyczne  działania związane z projektem  włączyła się także biblioteka szkolna, chętne klasy mogą uczestniczyć tam w zajęciach poświęconych  pisarce i jej konkretnym utworom dla dzieci.
          Projekt edukacyjny będzie kontynuowany w ciągu roku szkolnego. Uczniowie naszej szkoły wezmą także udział w Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Wandy Chotomskiej organizowanym w Słupsku. Głównymi koordynatorami projektu są nauczyciele Ewa Hildebrandt, Grażyna Giełdon oraz Mirosława Lech. /zdjęcia.../

          "SOCK PUPPET" - projekt edukacyjny

          Nauka języka obcego w szkołach to dla nauczycieli nie lada wyzwanie. Już nie wystarczy dysponować wiedzą i przekazać ją uczniom. Potrzebna jest kreatywności, zaplanowanie zajęć, tak aby zachęcały ucznia do dalszej nauki, nie tylko w warunkach szkolnych. Jedną z bardzo interesujących metod w nauce języków obcych jest „metoda projektu”. W naszej szkole organizowane są właśnie na lekcjach języka angielskiego projekty, które za pomocą zabawy uczą dzieci komunikowania się w języku obcym.
          Uczestnikami projektów są uczniowie z klas III i IV. Zadania wykonywane przez trzecioklasistów dotyczyły wykonania ulubionego zwierzątka "animals", a następnie opowiedzenie o nim w w języku angielskim. Natomiast uczniowie klas IV realizowały projekt pt.: "Sock Puppet" - pacynka ze skarpetki. Dzieci za pomocą tych pacynek zadowały sobie podstawowe pytania i odpowiedzi w języku angielskim. Tematy tych przedsięwzięć są związane z podstawą programową, a nauka realizowana atrakcyjną dla dzieci metodą projektu edukacyjnego. Warto ją wykorzystywać na codziennych lekcjach, gdyż dzięki niej zajęcia stają się ciekawsze, mobilizują do większej aktywności i motywują uczniów do nauki. /zdjęcia.../

          ŚWIĘTO SZKOŁY

          Dzień Patrona Szkoły to rokrocznie wielkie wydarzenie dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, które jest perełką w budowaniu historii i pięknej tradycji placówki. Cała społeczność szkolna ma w nim swój udział. Działania edukacyjno – wychowawcze, do których inspiracją jest nasz Patron sięgają roku 1970, kiedy to szkoła otrzymała imię polskiego bohatera wojennego. Do pamięci o nim inspirują nas słowa widniejące na sztandarze szkoły „pokażę Wam, jak Polak walczy i umiera”.  Tegoroczne obchody zostały zaplanowane i zrealizowane w formie projektu edukacyjnego, którego głównymi koordynatorami byli: Katarzyna Korowaj, Piotr Wojtysiak, Małgorzata Kornas, Elwira Andraszewicz, Andżelika Szewe, Marta Wereszczyńska.

          Planując działania w ramach tego przedsięwzięcia i kierując się naszym tegorocznym hasłem przewodnim: „kultura i szacunek tworzą nasz dobry wizerunek”, realizatorzy projektu przygotowali: konkurs tematyczny związany z postacią płk. Stanisława Dąbka, uroczystą akademię, ścienną gazetkę tematyczną oraz wyjazd do Gdyni, do miejsca spoczynku Patrona. Ta forma działalności dydaktyczno-edukacyjnej wzbudziła wśród uczniów ciekawość poznawczą, kreatywność, pozwoliła rozwijać odpowiedzialność oraz umiejętności pracy w zespole. Celem było również wdrożenie ich do poszanowania Ojczyzny, jej historii, tradycji i gotowości uczestnictwa w kulturze.

          W atmosferę zbliżającego się święta wprowadziła całą społeczność szkolną gazetka ścienna na holu I piętra, przybliżająca uczniom postać płk. St. Dąbka. Obfitowała w wiele informacji, przydatnych uczestnikom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły, który został przeprowadzony 19 września 2017 roku, dokładnie w 78. rocznicę śmierci naszego bohatera. Do rywalizacji przystąpiło 13 piątoklasistów. Rozgrywki jak co roku odbyły się w Świetlicy Szkolnej. Uczestników oficjalnie przywitała pani dyrektor Ludmiła Schleser, życząc wszystkim powodzenia i jak najlepszych wyników. Laureatami tych zmagań zostali: I miejsce – ex aequo Weronika Klamann /5d/ i Milena Schleser /5c/, II miejsceJózef Lutyński /5d/, III miejsceKacper Marut /5c/. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, ufundowane przez bibliotekę szkolną. /zdjęcia…/

          Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 22 września 2017 roku - w piątek. W całej szkole czuć było podniosłą atmosferę. Zajęcia odbywały się według zmienionego planu, a cała nasza społeczność uczniowska ubrana była elegancko. Okazja przecież bardzo ważna: Święto Szkoły, Dzień Patrona – płk. Stanisława Dąbka. Większość uczestniczyła w montażu słowno - muzycznym przygotowanym przez koleżanki i kolegów z klas 3a i 5e. Widzowie byli pod wrażeniem pieśni patriotycznych odśpiewanych przez szkolny chór Carpe Diem. Artyści przenieśli nas w świat naszych rówieśników, żyjących w czasie II wojny światowej. Z wielkim skupieniem wysłuchali słów harcerki - Łucji Kłosowskiej, która opowiadała o swoich planach na ówczesny rok szkolny i o tym, jak zaskoczyło ją, że 1 września 1939 roku nie pójdzie do szkoły. Cały występ uświadomił zgromadzonym, w jak trudnych czasach żył nasz Patron i jakim bohaterstwem musiał się wykazać. Jego postawa powinna być dla nas drogowskazem w nauce i pracy. Na zakończenie akademii delegacja uczniów umieściła wieniec pod pamiątkową tablicą na holu oraz wspólnie został odśpiewany Hymn Narodowy. Po części artystycznej, pani dyrektor Iwona Kardasz oraz pani Ludmiła Schleser wręczyły nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o płk Stanisławie Dąbku. To była dla nas prawdziwa lekcja historii, którą zapamiętamy na długo. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować tradycje poświęcone pamięci płk. Dąbka. /zdjęcia…/

          Kolejnym akcentem obchodów Święta Szkoły był wyjazd uczniów klas: 4b i 4d pod opieką wychowawców: p. Andżeliki Szewe, p. Marty Wereszczyńskiej i p. Karoliny Koniecznej do Gdyni, gdzie na Wojskowym Cmentarzu Redłowskim Obrońców Wybrzeża  uczcili pamięć Patrona naszej szkoły, składając kwiaty i zapalając znicze na jego grobie. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję zwiedzić Jednostkę Wojskową 4651 w Babich Dołach, na terenie której znajduje się pomnik upamiętniający miejsce śmierci płk. Stanisława Dąbka. Przy tej okazji też, dzięki uprzejmości gospodarzy obiektu, uczniowie mogli z bliska poznać pracę inżynierów przy obsłudze powietrznych statków. Największe wrażenie wywarły helikoptery oglądane w hangarze technicznym. Szczególne podziękowania składamy włodarzom jednostki za umożliwienie zwiedzania obiektu. /zdjęcia.../

          Podsumowując Obchody Święta należy zwrócić uwagę na liczne działania podjęta w ramach przygotowanego projektu, wysoki poziom realizacji, doskonałe przygotowanie uczniów i duże zaangażowanie nauczycieli.

          Tak kolejne święto naszej szkoły dobiegło końca. Obfitowało w mnóstwo wiadomości, atrakcji i ciekawych wydarzeń. Co będzie za rok? Tego jeszcze nie wiemy, jednak na pewno będzie to jak zawsze niezwykły dzień..

          rok szkolny 2016/2017

          Profilaktyczny Projekt Edukacyjny

          07 listopada - DZIEŃ JOGURTU

          Mleko i jego przetwory należą do produktów o najwyższej wartości odżywczej. Są źródłem wielu składników zapewniających nam zdrowie, a mianowicie: białka, wapnia i wielu witamin. Ponadto zawierają magnez, cynk, potas, fosfor, makro oraz mikroelementy. Uczniowie naszej szkoły przez cały rok piją smaczne, zdrowe mleko. Jednak 07 listopada – podczas obchodów w naszej szkole Dnia Jogurtu - mieli możliwość degustacji pysznego jogurtu BIFI. Ukwaszone produkty mleczne - kefir, jogurt, maślanka - zawierają kultury bakterii pomagające zachować nam zdrowie. Niektóre klasy młodsze w ramach warsztatów kulinarnych „O zdrowie dbam - kucharzę sam” przygotowały w tym dniu własny kefir i koktajl mleczno-owocowy. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do spożywania mleka i jego przetworów. Smacznego! /zdjęcia.../

          Profilaktyczny Projekt Edukacyjny

          O ZDROWIE DBAM - KUCHARZĘ SAM"

          W bieżącym roku szkolnym klasy młodsze przystąpiły do projektu, który będzie prowadzony w formie warsztatów kulinarnych i innych działań im towarzyszących. Uczniowie w ciekawy sposób i co najważniejsze za pomocą praktycznego działania, będą poznawać tajniki zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, bezpiecznego przygotowywania potraw i zasad savoir vivre przy stole. Chcąc najlepiej zadbać swoje zdrowie, najmłodsi sami będą starali się przygotowywać smaczne i zdrowe potrawy. Koordynatorkami projektu są: Iwona Irzyk i Dorota Jażdżewska-Rozum.

          Pierwsze działania w ramach projektu już za nami. Zrealizowali je uczniowie klas: 3a, 3f oraz 3h, którzy przy okazji omawiania bloku tematycznego dotyczącego roślin zbożowych postanowili dokładniej poznać kukurydzę, posmakować tego „złotego ziarna”, ale nie w postaci popcornu, tym bardziej, że dzięki uprzejmości pana Adama Ł. - właściciela gospodarstwa rolnego w Rajkowach, każdy uczestnik programu otrzymał świeżą kolbę kukurydzy. W przygotowaniu  zboża do spożycia pomogła uczniom szefowa szkolnej stołówki - pani Terenia, gotując je we wrzątku, oczywiście zdrowo - bez dodatku soli. W czasie, gdy pachnące już kolby stygły, uczennice ze szkolnego Klubu Przyjaciół Zdrowia - zapoznały wszystkich z podstawowymi informacjami na temat pochodzenia kukurydzy, jej odmianach: spożywczej i pastewnej, wartościami odżywczymi oraz sposobem kulinarnego wykorzystania w różnych krajach na całym świecie. Większość jednak niecierpliwie czekała na chwile, kiedy to będą mogli już podelektować się tym kukurydzianym przysmakiem, posmarowanym odrobiną masła. Pozostali, którzy preferowali kukurydzę w naturalnym wydaniu, przygotowali, a potem skosztowali, surówkę warzywną, w której oprócz głównego składnika - bohaterki dnia, znalazły się także surowa, starta marchewka i pokrojona  kapusta pekińskia. Składniki te połączone za pomocą sosu i z dodatkiem zieleniny skomponowały pyszną i bogatą w witaminy potrawę. Nie wątpimy, że takie drugie śniadanie musiało być przepyszne, a przede wszystkim zdrowe./zdjęcia 3a/; /zdjęcia 3f/; /zdjęcia 3h/

          To nie był jednak koniec przygód z kukurydzą. Uczniowie klas: 3a i 3h wzięły także udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których dorodne kolby posłużyły jako materiał do kreatywnej zabawy i ciekawych prac plastycznych. /zdjęcia3a/, /zdjęcia 3h/.

          Udali się również na wycieczkę do "Kukurydzianego Labiryntu" w Blizinach koło Przywidza, gdzie czekała na dzieci nietypowa atrakcja - ciąg zawiłych korytarzy na kukurydzianym polu. Zadaniem uczestników było oczywiście pokonanie wyznaczonej trasy według wskazówek i odszukanych punktów szczególnych. Urozmaiceniem pobytu było ognisko oraz możliwość wspólnej zabawy na placu z różnymi przyrządami. /zdjęcia3a/; /zdjęcia 3h/.

          rok szkolny 2015/2016

          HISTORYCZNY PROJEKT EDUKACYJNY "Z głebi dziejów..."

          Żeby nauka nie poszła w las, w naszej szkole przeprowadza się co jakiś czas projekty edukacyjne. Tym razem w dniach 12.04 – 06.05.2016r. cała społeczność szkolna realizowała zadania z okazji 1050-lecia chrztu Polski oraz Świąt Majowych. Nasi podopieczni mieli okazję poznać wiele aspektów życia średniowiecznego, począwszy od staropolszczyzny, manuskryptów, przez zasady higieny i żywienia oraz cechy sztuki tego okresu, a skończywszy na faktach historycznych związanych z początkami polskiej państwowości. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się akademia złożona z ważnych w historii Polski pieśni i piosenek ilustrowanych multimedialnie. Nie zabrakło chętnych do „przejechania się” patriotycznym pociągiem, do którego biletem wstępu była znajomość piosenki pt.: „Jestem Polką i Polakiem”. Cała nasza wspólnota szkolna została sfotografowana z lotu ptaka. Na niej uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy ubrani w stroje białe lub czerwone, ustawili się tak by prezentować barwy flagi naszego państwa. Najwięcej jednak emocji było przy zabawach wzorowanych na tych, w których mógł uczestniczyć Mieszko I, kiedy był dzieckiem. Pomysłowością wykazali się uczniowie przy budowie grodu pierwszego władcy Polski. Powstał zamek otoczony murami, bramami i wieżami. Nie zabrakło nawet zagrody dla koni i prawdziwego kucyka. Każdy uczestnik tych zabaw otrzymał z rąk księżnej Dobrawy i księcia Mieszka I dyplom okolicznościowy. Organizatorzy edukacyjnego projektu historycznego „Z głębi dziejów...” mają nadzieję, że za pół wieku, przy kolejnych okrągłych obchodach chrztu Polski, nasi uczniowie powiedzą do swoich dzieci lub wnuków: „Pamiętam, że 50 lat temu w mojej szkole tak świętowano powstanie Polski...”

          Autorami projektu byli: p. Elwira Andraszewicz, p. Katarzyna Andrearczyk, p. Hanna Brange, p. Iwona Irzyk, p. Dorota Jażdżewska-Rozum, p. Lech Korda. Zabawy sportowe przygotowała p. Elżbieta Olszewska-Duluk. Dziękujemy za przygotowanie tak bogatego, różnorodnego i bardzo pouczającego projektu, a wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie podczas jego realizacji. /zdjęcia.../

          CZYTELNICZY PROJEKT EDUKACYJNY uczniów klas II i III

          Dnia 23 października 2015 roku uczniowie klas II i III wzięli udział w czytelniczym projekcie edukacyjnym, nawiązującym do tegorocznego hasła szkolnego programu wychowawczego naszej placówki „Czytanie językiem młodego pokolenia”. W ramach wyznaczonych przez koordynatorów zadań drugoklasiści pod opieką wychowawców tworzyli książeczki obrazkowe w oparciu o Program Terapeutyczny „Bajki wyjęte z worka”. Zabawa czytelnicza rozpoczęła się od wylosowania worka... A w nich niespodziank – osiem „dziwnych”, nie mających ze sobą nic wspólnego rekwizytów, np.: maskotka – szczur, miseczka, konewka, znaczek odblaskowy, czepek kąpielowy, gruszka, orzech włoski, instrument muzyczny – dzwoneczki. I tu zaczęła się przednia zabawa słowem. Uczniowie na zasadzie „burzy mózgów”, podając różne propozycje, bawiąc się jednocześnie wylosowanymi przedmiotami i odgrywając scenki - tworzyli bajkę. W dalszej części projektu, aby niczego nie pominąć w klasowej książce, uczestnicy przypomnieli sobie z jakich elementów powinna się składać. A potem rozpoczęła się ciężka praca! Ilustratorzy przystąpili do akcji – okładka, strona tytułowa i mnóstwo pięknych ilustracji. Mali pisarze rozpoczęli zmagania i pięknie przepisywali treść bajki. Każdy wniósł jakiś wkład pracy i każdy mógł szczycić się swoim dziełem w książce. A w finale efekty były wspaniałe… Po złożeniu wszystkich wykonanych elementów – kolejnych stron - powstało całkiem spore dzieło, powód do wielkiej dumy i radości! Czy to był już koniec? Ależ nie!!! Zabawa trwała dalej! Dzieci rytmizowały stworzoną przez siebie bajkę i układały melodię. Niektórzy szukali jeszcze innych pomysłów do zabawy i tak powstały komiksy lub dalsza część bajeczki. Kończąc zajęcia i edukacyjne spotkanie z książką, uczniowie w swych klasach, pod kierunkiem nauczycieli, podsumowali kilkugodzinną pracę. Rozmawiali o tym, co im się podobało w trakcie projektu, ale również o tym co należałoby zmienić. Efekty ich twórczej pracy zostały zaprezentowane w formie wystawy na szkolnym holu, a następnie przekazane z powrotem autorom, aby rozpowszechnić te „małe dzieła” i wypożyczyć, udostępnić koleżankom i kolegom z innych klas. Ponadto za wspaniałą pracę każdy zespół otrzymał podziękowanie w postaci pamiątkowego dyplomu.

          Natomiast uczniowie klas III rozpoczęli pracę nad projektem już 20 października 2015 roku kolejną edycją „POTYCZEK JESIENNYCH”, tym razem pod hasłem „Książka moim przyjacielem”, których organizatorkami były: p. Izabela Szczodrowska, p. Sławomira Szarmach i p. Aleksandra Kubak. Podczas tego spotkania trzecioklasiści zmagali się z zadaniami czytelniczymi i sprawnościowymi. A w dniu ogólnoszkolnego projektu, pod opieką wychowawców, tworzyli na ogromnych, barwnych arkuszach gry planszowe w oparciu o wylosowane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Tego dnia utwory naszych wspaniałych poetów ożyły. Dzieci z ogromnym entuzjazmem i wielkim zaangażowanie przystąpiły do wykonania powierzonego im zadania. Były bardzo kreatywne i prześcigały się w pomysłach. Plansze wykonane zostały bardzo estetycznie, a do wielu z nich zostały dołączone przestrzenne elementy. Każda klasa stworzyła także regulamin. Wysiłek dzieci oraz wychowawców został doceniony dyplomami oraz wystawą gier w sali nr 5. A teraz wszyscy nauczyciele mogą wykorzystać gotowe materiały edukacyjno-dydaktyczne w czasie swoich zajęć.

          Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i uzyskanie tak wspaniałych efektów, które świadczą o celowości realizacji zajęć w formie projektów.

          Koordynatorkami projektu były: Małgorzata Bagnucka, Iwona Irzyk, Dorota Jażdżewska – Rozum. /zdjęcia.../, /zdjęcia 2h.../, /zdjęcia 2a.../

          "DAWNO, DAWNO TEMU..., czyli czytać każdy może"

          Zespół humanistyczny nauczycieli w składzie: Hanna Brange, Joanna Glaza, Małgorzata Ossowska, Lechu Korda oraz Małgorzata Kornas przygotował dla uczniów klas IV – VI projekt edukacyjny pod hasłem „Dawno, dawno temu na Kociewiu..., czyli czytać każdy może”. Przedsięwzięciu przyświecały takie cele jak: promowanie literatury i czytelnictwa, kształtowanie kultury i gustów czytelniczych, motywowanie do rozwijania zainteresowań czytelniczych, wzbudzanie refleksji nad rolą i wartością książek w świecie i życiu człowieka, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz wyszukiwania informacji w tekście, kultywowanie twórczości Kociewia, poznanie zwyczajów i obrzędów naszego regionu, bogacenie słownictwa, pobudzanie kreatywności, doskonalenie ortografii i zasad pisowni, nauka poprzez zabawę, integracja uczniów oraz nauczycieli.

          Realizacja projektu miała miejsce dnia 23 października 2015 roku. Uczniowie pod opieką wychowawców wzięli udział w zajęciach, które podzielono na dwie części. W pierwszej uczestnicy czytali legendę Romana Landowskiego „Waćmir i jego córka Graża”, bardzo dokładnie omówili jej treść, a następnie wykonali plakat przedstawiający wizerunek wybranego boga z legendy wraz z jego atrybutami. W drugiej części realizacji projektu reprezentanci poszczególnych klas przystąpili do rywalizacji w zawodach czytelniczo-sportowych. Zawodnicy musieli zmierzyć się w pięciu konkurencjach, sprawdzających m.in. stopień zrozumienia przeczytanego tekstu, zaprezentować krótką dramę na podstawie legendy, wykazać się wiadomościami historycznymi, a także znajomością ortografii. Po zakończeniu wszystkich zadań organizatorzy projektu podsumowali zmagania uczniów i wyłonili zwycięzców. Najlepszymi na poszczególnych poziomach zostali uczniowie klas: 4d, 5c i 6c. Podczas tych zajęć, innych niż zazwyczaj, wszyscy bawili się znakomicie, do zadań przystępowali z wielkim zainteresowaniem i wykonywali je z właściwym zaangażowaniem, a słowa Ignacego Krasickiego, żeby „ucząc bawić i bawiąc uczyć” kolejny raz znalazły swoje odzwierciedlenie w pracy naszych pedagogów. /zdjęcia nagrodzonych prac..../

          NASZ PRZYJACIEL PLASTUŚ

          Dnia 23 października 2015 roku w naszej szkole był realizowany PROJEKT CZYTELNICZY. Temat dla klas pierwszych brzmiał "Nasz przyjaciel Plastuś - podsumowanie lektury "Plastusiowy pamiętnik" autorstwa Marii Kownackiej. Koordynatorkami projektu były: p. Mirosława Lech i p.Grażyna Giełdon. Wszyscy wychowawcy otrzymali plan projektu wraz z załącznikami. Do realizacji niektórych zadań aktywnie włączyli się również rodzice, którzy dostarczyli eksponaty na wystawę tematyczną pt.: „Przybory szkolne dawne i obecne”. Każda klasa w ramach projektu wykonała różne zadania, m.in. omówiła wybrane (ulubione) fragmenty książki "Plastusiowy pamiętnik", zapoznała się z ostatnim jej rozdziałem, ułożyła rymowanki i zagadki związane z tematem, które zostaną umieszczone w szkolnej gazetce, nauczyła się „plastusiowej” piosenki oraz wykonała w grupach postać Plastusia za pomocą różnych technik plastycznych. W przerwie zwiedzili wystawę przygotowaną specjalnie na tę okazję, na której mogły obejrzeć przybory szkolne jakimi posługiwali się dawniej uczniowie. Projekt edukacyjny sprzyjał integracji wewnątrzszkolnej, rozbudził zainteresowania czytelnicze dzieci oraz dostarczył im wiele radości i satysfakcji, a także zachęcił rodziców do wspierania działań szkoły, której nadrzędnym hasłem tegorocznej edukacji jest myśl: „Czytanie – językiem młodego pokolenia”. /zdjęcia.../

          rok szkolny 2014/2015

          MATEMATYCZNE PROJEKTY EDUKACYJNE

          W bieżącym roku szkolnym czwartoklasiści na zajęcia koła matematycznego zrealizowali dwa projekty edukacyjne pod kierunkiem pani Marleny Aniołek. Pierwszy z nich związany był z produkcją papieru. Przygotowania do udziału w tym przedsięwzięciu rozpoczęli od obejrzenia filmu „Magia produkcji papieru”, udostępnionego przez wydawnictwo GWO w ramach cyklu Matematyka na faktach. Już sam tytuł pobudził wszystkich do działania. Następnie na jego podstawie oraz dołączonych kart pracy uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi opartymi o tematykę papieru i wybrali spośród wielu propozycji jeden projekt badawczy w ramach którego własnymi rękami wyprodukowali papier. W jaki sposób? Nic prostszego. Porwali stare gazety, zalali je wrzątkiem, a następnie zmiksowali. Przygotowaną masę odsączyli za pomocą sitka i rozprowadzili pomiędzy dwie warstwy materiału. Po przeschnięciu tak przygotowanego produktu nie zostało już nic innego jak tylko podziwiać własnoręcznie wykonane dzieło i uwiecznić je na zdjęciach...

          W drugim projekcie natomiast uczniowie skupili swoją uwagę na pszczelim produkcie – wosku. Z filmu dowiedzieli się jak żyją i ciężko pracują te niesamowite owady oraz jak bardzo pożyteczne dla człowieka są ich produkty – miód czy wosk. Ten ostatni jest podstawowym składnikiem świec, których proces produkcyjny również został ukazany w oglądanym obrazie. Po zapoznaniu się z tematem uczniowie przystąpili do działania. Najpierw, tak jak poprzednio, podeszli do problemu matematycznie i rozwiązywali zadania nawiązujące do omawianego zagadnienia. W międzyczasie czynili już przygotowania do przeprowadzenia zadania badawczego, by w finalnym etapie projektu samodzielnie wykonać świece. Wykorzystali do tego bezużyteczne już ogarki oraz wosk pszczeli, które rozpuścili w wodnej kąpieli, a następnie przelali do małych pudełek kartonowych po mleku, wrzucając różne dodatkowe składniki: wysuszone skórki cytryny, pomarańczy czy ziarenka kawy. Po zastygnięciu masy i usunięciu osłony efekty były zaskakujące dla samych wykonawców. Powstały świece o różnych zapachach i kolorach, co dokumentują wykonane zdjęcia...

          Zajęcia prowadzone metodą projektu bardzo podobały się uczniom. Rozbudziły ich ciekawość, pozwoliły poszerzyć ich wiedzę o otaczającym świecie w niekonwencjonalny sposób oraz wykorzystać równie nietypowo posiadane umiejętności matematyczne w sytuacjach praktycznych. Zaplanowane prace badawcze zachęcały uczniów do aktywności, twórczego myślenia i działania, ale także do miłej, wspólnej zabawy.

          "NIECHAJ TO NARODOWIE WŻDY POSTRONNI ZNAJĄ, IŻ POLACY NIE GĘSI, IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ" /Mikołaj Rej/

          W dniach 18 – 20 lutego 2015 roku z inicjatywy pani Małgorzaty Ossowskiej, Marii Jasionowskiej i Andżeliki Szewe był realizowany w naszej szkole projekt edukacyjny pod hasłem „Nie taki język straszny …” z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie wśród młodzieży szacunku dla dobra wspólnego, poprawne posługiwanie się językiem ojczystym, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego, zachęcenie do częstszego sięgania po książkę i rozwijanie efektywnego współdziałania w zespole.

          W projekt zaangażowali się chętni uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami – p.Małgorzatą Ossowską, p. Joanną Glaza, p. Marią Jasionowską, p. Hanną Brange, p. Aleksandrą Łucka oraz p. Andżeliką Szewe .

          Pierwszego dnia na hollu I piętra zaprezentowano gazetkę ścienną o wielkich twórcach języka polskiego takich jak: Jan Kochanowski, Andrzej Frycz-Modrzewski czy Mikołaj Rej. Zaprezentowano również łamańce językowe. Natomiast uczniowie przystąpili do I etapu konkursu ortograficznego, który wyłonił najlepszych z pisowni w języku polskim z każdej klasy, aby mogli oni walczyć o tytuł „SZKOLNEGO TORREADORA ORTOGRAFII”.

          Podczas lekcji języka polskiego polonistki rozmawiały z uczniami o naszym ojczystym języku m.in. z jakiej grupy językowej pochodzi, co to są homonimy czy związki frazeologiczne. Zwróciły uwagę na poprawność pisowni oraz prawidłowe mówienie w języku polskim.

          Chętni uczniowie z klasy 6d przed publicznością z klas 0c, 1e, 1f, 2c, 3a, 3d oraz 3d recytowali wiersze „Murzynek Bambo” i „Pan Hilary” Juliana Tuwima , „Leń” Jana Brzechwy, „Obchodź się łagodnie ze zwierzętami” Stanisława Jachowicza oraz „Wilk i zając” Tadeusza Śliwiaka.

          Uczniowie klasy 4a wraz z panią Marią Jasionowską przygotowali szkolną gazetkę „Serio, serio”, której wydanie elektroniczne można obejrzeć klikając na link GAZETKA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO - NR_SPECJALNY.pdf. Ponadto na zajęciach wyszukiwali oraz zapisywali wyrazy o podwójnym znaczeniu, dekorując później nimi drzwi pracowni. Homonimy miały pokazać bogactwo naszego języka.

          Z kolei pani Hanna Brange wraz ze swoimi podopiecznymi z klasy 4e napisała tekst w formie zdjęć zawierający mnóstwo homonimów, które ułożone w jeden ciąg pozwalały odczytać jego treść.

          Ostatniego dnia klasowi zwycięzcy zmagań ortograficznych wzięli udział w II etapie konkursu, który przeprowadziły p. Aleksandra Łucka i p. Maria Jasionowska. Zwycięzcami zostali: w grupie klas szóstych - Jan Tryka /6c/, w kategorii klas czwartych - Stanisław Okoński /4c/ i Michał Kisielewski /4c/. Chłopcy otrzymali tytuł SZKOLNEGO TORREADORA ORTOGRAFII, nagrody książkowe oraz słodkie upominki.

          Zakończeniem projektu był happening, podczas którego uczniowie klas 4e, 6a, 6b spacerowali po szkole z tekstami przyczepionymi na plecach, eksponując w ten sposób zasady ortograficzne w formie wierszyków, przygotowane na zajęciach pod opieką pani Hanny Brange. Natomiast młodzież z klasy 6d, przystrojeni w eleganckie muchy pod szyją, mijając na hollach rówieśników, nauczycieli i innych pracowników szkoły, zwracali się do nich używając kulturalnych słów: dziękuje, przepraszam, proszę, dzień dobry. Wszystkim dziękujemy za współpracę przy realizacji projektu, a organizatorom za pomysł i wcielenie go w życie. /zdjęcia.../

          "ŚWIĘTO TCZEWA" - szkolny projekt edukacyjny

          W dniach 19 – 30 stycznia 2015 roku z inicjatywy pani Hanny Brange oraz pani Marii Madej był realizowany na terenie naszej placówki szkolny projekt edukacyjny pod hasłem „Święto Tczewa”, którego celem było uczczenie 755 – rocznicy powstania miasta i 95 – rocznicy jego powrotu do Polski, a także popularyzacja wiedzy o naszym mieście wśród dzieci i młodzieży. Do pracy przy projekcie zostali zaangażowani uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami, a jego realizacja przebiegała w trzech etapach. W pierwszym z nich nauczyciele w ramach swoich zajęć organizowali lekcje o tematyce związanej z Tczewem. I tak: na języku polskim uczniowie poznawali legendy o Tczewie „Jasna i Dersław” czy „Gryf i Małgorzata”, podczas lekcji historii zgłębiali dzieje naszego miasta. Podobnie na informatyce, śledząc portal internetowy „Dawny Tczew”. Lekcje przyrody zaznajamiały uczniów z topografią Tczewa, a język niemiecki pozwolił poznać nazwy miasta i okolicznych miejscowości w okresie zaborów. Na zajęciach z religii omawiano historię zakonu dominikańskiego i tczewskich świątyń. A na muzyce i plastyce dzieci czciły nasze miasto piosenką i obrazem. Natomiast jak przystało na matematykę, zaprezentowała Tczew w liczbach, ukrytych w różnego typu zadaniach. Wiele kreatywności natomiast od uczniów wymagały zajęcia z techniki, podczas których przygotowywano kostiumy i scenografię do filmów o Tczewie. Do projektu włączono także najmłodszych członków naszej społeczności, którzy wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali wielkie serce dla Tczewa. Dodatkowo wykonano prezentację publikacji o naszym mieście, ścienne gazetki tematyczne oraz wystawę pt: „Moje miasto”. Idea projektu została także zaprezentowana w telewizji regionalnej podczas porannego wydania Panoramy dnia 29.01.2015r.

          Tego też dnia odbył się w naszej szkole Happening dla Tczewa, w czasie którego uczniowie przebrani w średniowieczne stroje spacerowali po hollach i śpiewali piosenki o Tczewie przy akompaniamencie pani Elwiry Andraszewicz /zdjęcia.../. W drugim etapie realizowanego projektu uczniowie, pracując w grupach 5-6 osobowych pod kierunkiem wychowawców, wykonywali w wyznaczonym czasie przydzielone zadania, a były to: dla klas czwartych - plakat reklamujący nasze miasto; piątoklasiści redagowali list do założyciela grodu Sambora II, prezentując mu miasto widziane ich oczami; natomiast uczniowie klas szóstych wcielając się w rolę reżyserów i aktorów kręcili film o swoim mieście. Po zakończeniu zadania każda drużyna prezentowała na forum swojej klasy wykonaną pracę, by najlepszą nominować do udziału w konkursie. Finałem naszego przedsięwzięcia była międzyklasowa rywalizacja podczas Miejskiej Gry Tczewskiej. W zabawie tej poszczególne drużyny musiały wykonać 8 zadań, odwiedzając przygotowane stanowiska, każde o innym charakterze: religijne, historyczne, polonistyczne, matematyczne, sprawnościowe, plastyczne, ogólne i twórcze. Uczniowie z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem wykonywali stawiane przed nimi zadania, wykazując się znajomością swego miasta i jego historii, ale także pomysłowością i kreatywnością.

          Podsumowanie rywalizacji w Miejskiej Grze Tczewskiej, jak i też ogłoszenie wyników konkursów nastąpi 20.02.1015 roku, o czym niezwłocznie poinformujemy - /wyniki klasyfikacji międzyklasowej w zakładce "Sukcesy uczniów SP10.../

          Dziękujemy koordynatorom projektu, wszystkim nauczycielom oraz uczniom za jego realizację. /zdjęcia.../

          rok szkolny 2013/2014

          "NASZ CHLEB POWSZEDNI" - projekt edukacyjny

          27 listopada 2013 roku na lekcji języka polskiego w klasie 6c, którą prowadziła pani Maria Jasionowska uczniowie omawiali temat: „Chleb nasz powszedni”. Pracowali metodą projektu, w którym wykorzystali poznane już zasady sporządzania przepisów, wymieniali składniki potraw i rozróżniali narzędzia, którymi się przygotowuje posiłek, a co najważniejsze sami upiekli różne rodzaje chleba. Klasa podzielona została na grupy, każda przygotowywała własny pokaz. Były filmy, zdjęcia, pokazy slajdów, wiersze. W drugiej części zajęć nastąpiła degustacja. A po niej uczniowie zapisali, czego się nauczyli na lekcji. Uczestnicy uwiecznili swoją niecodzienną lekcję w obiektywie aparatu.

          Przepisy na chleb:
          Chleb Julki
          Składniki: 500 g mąki pszennej, 200 g mąki pełnoziarnistej, 2 łyżeczki soli, 25 g masła, 25 g świeżych drożdży, 1 łyżeczka cukru, 150 ml ciepłego mleka, 300 ml ciepłej wody.
          Na początku rozpuszczamy drożdże w niewielkiej ilości wody z dodatkiem cukru. Czekamy ok. 5 minut, a następnie dodajemy pozostałe składniki. Starannie wyrabiamy ciasto (na początku w misce do połączenia składników, później na blacie). Gdy będzie elastyczne, przekładamy do miski i przykrywamy ściereczką, by wyrosło. Po dwukrotnym zwiększeniu objętości, uderzamy ciasto pięścią, krótko wyrabiamy i formujemy owalny bochenek. Przekładamy do nasmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą blachy (u mnie keksówka). Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na kolejne pół godziny. Za pomocą ostrego noża, kilkakrotnie nacinamy ciasto. Wkładamy do nagrzanego do 230 stopni piekarnika. Pieczemy przez 10 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy kolejne 20-25 minut. Studzimy na kratce. Smacznego!!!
          Chleb kakaowy
          Składniki: 450 g pszennej mąki dobrej jakości, 300 ml wody, 2 kopiaste łyżki kakao, 2 łyżki masła, 2 łyżki cukru pudru, 2 łyżeczki suszonych drożdży, 1/2 łyżeczki soli, ok. 75 g gorzkiej czekolady 70%.
          1. Mąkę przesiejcie przez sito do miski, dodajcie masło i dokładnie posiekajcie je nożem, łącząc składniki.
          2. Dodajcie kakao, cukier puder, drożdże i sól, i wymieszajcie.
          3. Dolewając stopniowo ok. 300 ml letniej wody, wyróbcie ciasto. Ciasto początkowo lepkie, po (dłuższej) chwili wyrabiania stanie się gładkie i sprężyste.
          4. Po wyrobieniu ciasta w misce, wygniatajcie je na stolnicy jeszcze przez ok. 10 minut. W razie potrzeby, stolnicę podsypcie niewielką ilością mąki. Ciasto dobrze wyrobione w misce nie powinno przyklejać się do stolnicy.
          5. Czekoladę grubo posiekajcie nożem.
          6. Ciasto przekrójcie na dwie połowy, każdą połówkę spłaszczcie i rozciągnijcie na coś w rodzaju placka. Każdą część ciasta posypcie posiekaną czekoladą, zawińcie ciasto do środka z każdej strony, tak by czekolada znalazła się wewnątrz i przez chwilę wygniatajcie ciasto, formując okrągłe bochenki.
          7. Na blasze rozłóżcie papier do pieczenia, połóżcie na niej bochenki, szczelnie przykryjcie przezroczystą folią spożywczą, i odłóżcie w ciepłe miejsce na dwie godziny. Bochenki powinny podwoić objętość.
          8. W tym czasie rozgrzejcie piekarnik do temp. 220 stopni.
          9. Pieczcie chlebki w tej temperaturze przez 10 minut, potem zmniejszcie temperaturę do 190 stopni i pieczcie jeszcze przez ok. 20 minut.
          10. W międzyczasie roztopcie na patelni niewielką ilość masła.
          11. Upieczone chlebki przełóżcie na kratkę i posmarujcie roztopionym masłem.

          W ramach projektu został także ogłoszony klasowy konkurs poetycki. Wiersze można przeczytać w zakładce "Twórczość uczniów SP10 Tczew...".
           

          PROJEKT EDUKACYJNY "Święci - lubię to!"

          Korowód Świętych i nie tylko…

          Święty Franciszek Salezy rzekł: „Smutny święty, to nieszczęsny święty”, dlatego też z inicjatywy księży parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz nauczycieli z SP10 w Tczewie, a także katechetów uczących w placówkach na terenie naszej parafii powstał projekt edukacyjny „Święci-lubię to!” Realizowano go przez cały  październik w SP 5, SP 10, Gimnazjum nr 1 oraz Zespole Szkół Katolickich. Jego zadaniem było pokazanie  uczniom radości płynącej z faktu bycia katolikiem. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Projekt  zakładał wieloaspektowe działania.
          Odbywały się wycieczki do fary cieszące się dużym zainteresowaniem uczniów, podczas których odkrywano „tajemnice” ołtarzy, fresków i kaplic. Przewodnikiem był diakon Jakub /zdjęcia.../.
          Na lekcjach religii realizowano tematykę świętości sportretowanych w naszymkościele osób kanonizowanych.
          Zajęcia polonistyczne skupione były na analizie aforyzmów autorstwa Świętych oraz różnego typu powiedzeniach i przysłowiach, by wiedzieć, co np. ma św. Jacek wspólnego z pierogami, natomiast na historii poznawano zasługi Świętych dla Polski.

          Powstała też piosenka napisana przez uczniów kl.4c z SP 10, nakręcono filmik, przygotowano wystawę pt.: „Niebo czeka na Świętych w kościele szkolnym, a w „Dziesiątce” poświęconą drodze Karola Wojtyły do kanonizacji /zdjęcia.../.  Młodzi literaci tworzyli wiersze o swoich patronach lub pisali do nich listy.
          Finał międzyszkolnych twórczych działań projektowych przerósł  wszelkie oczekiwania!  Aniołowie i Święci przemaszerowali w barwnym korowodzie 31 października ulicami miasta, spotykając się z życzliwością przechodniów, by dotrzeć do fary na Bal u Wszystkich Świętych, „aby dusza żywiła się tym, czym się cieszy” (św. Augustyn). Kościół pękał w szwach!
          Wysłuchano pieśni „Alleluja” w wykonaniu uczniów z  kl. I-III SP 10, wystąpień „Świętych” oraz fragmentu prozy i poezji, a potem w „małym” kościele w euforii śpiewano i podrygiwano, słuchając „Biedronek” i zespołu  gitarowego „Credo” s. Doroty! Wręczono nagrody młodym twórcom i częstowano słodyczami. Bal u Wszystkich Świętych był udany!
          Żywić należy nadzieję, że miesięczny trud pracy katechetów, nauczycieli, dzieci i młodzieży przyniesie pożądane owoce i jako społeczeństwo zrozumiemy, że w naszej tradycji  i kulturze nie przystoją halloweenowe  zabawy oddające cześć  pogaństwu i żaden uczestnik korowodu nie oddawał się nim.

          relację przygotowała Hanna Brange

          zdjęcia z wszystkich działań prowadzonych w ramach projektu prezentujemy w Albumie fotograficznym...

          Koordynatorzy projektu „Świeci-lubię to!” - Wasielewska Katarzyna, Brange Hanna, Adraszewicz Elwira oraz Drzeżdżon Izabela dziękują nauczycielom, którzy zaangażowali się i poświęcili swą uwagę Świętym. Działaliśmy na płaszczyźnie religijnej, polonistycznej, informatycznej, historycznej, muzycznej i plastycznej. Bez Was drodzy nauczyciele wszelkie działania nie miałyby sensu. To Wy swoją postawą zachęciliście dzieci do przebrania się i do przyjścia na BAL ŚWIĘTYCH I ANIOŁÓW. Dziękujemy, że sami także się przebraliście. Myślimy, że liczba dzieci i rodziców uczestniczących w paradzie Świętych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. DZIĘKUJEMY!!!

          W związku z projektem „Święci- lubię to!” nasi uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkursach. Celem ich było rozwijanie uczniowskich zainteresowań i talentów. Były to:

          KONKURS LITERACKI  o tematyce chrześcijańskiej inspirowanej świętością /forma gatunkowa dowolna/.

          KONKURS PLASTYCZNY /forma i format pracy dowolny/.

          • „Twoje wyobrażenie nieba”
          • „Tak widzę mojego Świętego”

          KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ DLA KLAS VI

          • „Mój święty patron”

          Laureatów konkursów prezentujemy w zakładce "Sukcesy uczniów SP10..."

          W ramach międzyszkolnych działań twórczych nauczyciele naszej szkoły w październiku 2013 roku realizowali podczas zajęć szkolnych projekt edukacyjny pod hasłem “ Wszyscy Święci – lubię to!”. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim pokazanie i przekazywanie tradycji i kultury obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych jako alternatywy do halloween, zbieranie informacji o wybranych świętych, patronach, odwoływanie się do historii języka oraz tradycji i kultury  narodowej, rozbudzanie potrzeby przynależności do kościoła czy poznanie zasług Świętych dla historii Polski. Ponadto zaplanowane działania pozwoliły na integrację szkół naszego miasta, integrację wiedzy międzyprzedmiotowej, wyzwalanie i rozwijanie kreatywności uczniów i nauczycieli, obcowanie ze sztuką sakralną i poszerzanie horyzontów myślowych. W ramach projektu uczniowie m.in. mieli możliwość poznania tajemnic tczewskiej Fary, jej historię, architekturę, ołtarze, kaplice i figury świętych, a z prac wykonywanych podczas zajęć została przygotowana wystawa tematyczna. Finał odbył się dnia 31 października 2013 roku, a zapoczątkował go przemarsz uczestników projektu w Korowodzie Świętych ulicami naszego miasta.

          rok szkolny 2011/2012

          PROJEKT "Zwierzęta jak ludzie, też czują"

          W bieżącym roku szkolnym 2011/2012 grupa nauczycieli naszej placówki wraz ze swoimi uczniami, podjęła się realizacji projektu pod hasłem: „Zwierzęta jak ludzie, też czują”. Do udziału w tym  przedsięwzięciu zapraszani są także uczniowie i nauczycieli pozostałych tczewskich szkół.

          Główne cele programu to: integracja międzyprzedmiotowa nauczycieli i uczniów, kształtowanie postawy tolerancji oraz potrzeby niesienia pomocy dla innych istot żyjących, uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt, przeciwdziałanie agresji i przemocy, zachowanie przez dzieci bezpieczeństwa w stosunku do nieznanych zwierząt.

          Projekt rozpoczęto w październiku 2011 roku. Finał zaplanowano na maj 2012 roku.

          Autorkami projektu są: Elżbieta Kaszubowska, Hanna Domanek, Katarzyna Wasielewska, Aleksandra Łucka, Marlena Kowalczyk.

          Pierwsze zaplanowane działania już za nami.

          W miesiącu październiku został ogłoszony  Międzyszkolny Konkurs Plastyczny i Fotograficzny „Jestem przyjacielem zwierząt” dla uczniów klas I - VI.

          Jego wyniki prezentujemy w zakładce Sukcesy uczniów SP10Tczew…

          W tym samym miesiącu w ramach projektu uczniowie klas: 0d oraz 2a wzięli udział w spotkaniu z ratownikiem WOPR-u i psem ratownikiem, podczas którego mieli okazję dowiedzieć się na czym polega ich praca, a przede wszystkim jak wielką rolę w ratowaniu ludzkiego życia może odegrać pies. Wyszkolenie jednak psa ratownika wymaga wieloletniej pracy i ogromnej cierpliwości, zarówno ze strony nauczyciela, jak i też „ucznia”. Spotkanie, zainicjowane przez panią Katarzynę Wasielewską, było dla dzieci bardzo ciekawe. Z zainteresowaniem słuchali swojego Gościa, a z jeszcze większym entuzjazmem odnosili się do bohatera niejednej akcji ratunkowej.

          zdjęcia z tego spotkania można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

          Kolejne zaplanowane działanie zaprezentowano dnia 15 listopada 2011 roku. Tym razem była to inscenizacja pt.”Zwierzę nie jest rzeczą”, którą przygotowali uczniowie klasy VIc pod opieką pani Hanny Domanek. Adresatami przedstawienia byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy bardzo żywo i spontanicznie reagowali na poruszany podczas spotkania temat.

          w Albumie fotograficznym… prezentujemy zdjęcia z inscenizacji

          Dnia 18 listopada 2011 roku w ramach projektu edukacyjnego „Zwierzęta jak ludzie, też czują” na zaproszenie pani Hanny Domanek  naszą szkołę odwiedziła pani Eulalia Wojnicz – założycielka fundacji „Zwierzęta Eulaii” [LINK].

          Gość honorowy spotkania przedstawił  krótki film na temat działalności fundacji, losów jej podopiecznych oraz osób, które wspierają działalność fundacji. Są to m.in. Piotr Machalica i Nina Tierentiew.

          Pani Wojnicz była również fundatorką nagród książkowych dla laureatów Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego oraz Fotograficznego, które wręczyła zwycięzcom wraz z panem dyrektorem Wojciechem Boryszkowskim .

          Oprawę muzyczną podczas spotkania zapewnił jak zawsze szkolny chór „Carpie Diem” pod opieką pani Elwiry Andraszewicz. Na zakończenie natomiast wszyscy wspólnie odśpiewali piosenkę pt. „Ptaki”. 

          zdjęcia z tego spotkania można obejrzeć w Albumie fotograficznym...

          Kolejne zaplanowane w projekcie " Zwierzęta jak ludzie - też czują" działania zaprezentowano dnia 19 marca 2012 roku. Tym razem była to lekcja otwarta "Zwierzęta na Kociewiu", którą przygotowała pani Maria Jasionowska i uczniowie klasy IVc. Zajęcia obserwowali rodzice i nauczyciele. Uczniowie układali polsko - kociewski słownik zwierząt, mówili o wierzeniach związanych ze zwierzakami. Pracowali metodami aktywnymi. Lekcja podobała się zarówno rodzicom jak i dzieciom.
          zdjęcia z tej lekcji umieściliśmy w zakładce "Oddziały" w galerii klasy 4c...
          Z kolei trzy dni później lekcję otwartą o tematyce poświęconej zwierzętom przygotowały i przeprowadziły panie Małgorzata Ossowska oraz Olga Nowakowska w klasie 4d. Głównym bohaterem zajęć był wilk, a dokładnie jego stereotyp występujący w bajkach i baśniach /zły wilk/. Dzieci odsłuchały na początku bajkę o dobrym wilku, poznały różnice między bajką a baśnią oraz dopasowywały znaczenia przysłów i związków frazeologicznych z wyrazem wilk. Zrozumiały, że w ocenie innych nie można kierować się streotypem i aby kogoś ocenić, należy najpierw tę osobę poznać. Nie zabrakło także dyskusji o odpowiednim traktowaniu zwierząt. Lekcja bardzo się podobała, o czym świadczyło duże zaangażowanie uczniów podczas zajęć.
          lekcję tę również uwieczniliśmy na fotografiach - znajdziesz je w zakładce "Oddziały" w galerii klasy 4d...