• 2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
          • 2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • 31.03.2023 r. 

            2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

            Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

            ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

            #tczewananiebiesko

        • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- kwiecień 2023 r. cz.I
          • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- kwiecień 2023 r. cz.I

          • 31.03.2023 r.

            01.04 ( sobota)
            Prima aprilis

            Jest to dzień zabawnych żartów, humoru, nabierania się nawzajem - przypomnijmy dzieciom, by były to żarty inteligentne, ale nie złośliwe, które mogą sprawić komuś przykrość. Młodszym nastolatkom możemy przeczytać opowiadanie Pstryk Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada, tom 2, które pokazuje konsekwencje nieprzemyślanego złośliwego dowcipu. Zachęcamy też do lektury rozdziału Szczęście, optymizm, humor  z książki Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

            02.04 ( niedziela)
            Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
            Międzynarodowy Dzień  Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1979 roku. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena  (1805-1875). Zachęcamy do przeczytania uczniom wybranej baśni tego autora.


            04.04  ( wtorek)
            Rocznica urodzin Václava Čtvrtka

            Václav Čtvrtek (1911-1976) - pisarz czeski, twórca dobranocek i książek dla dzieci, autor wielu zabawnych i ciepłych opowieści o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom, książki Čtvrtka skrzą się wspaniałym, czeskim humorem.

            07.04 ( piątek )
            Światowy Dzień Zdrowia

            Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym. Porozmawiajmy z dziećmi o potrzebie wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie: o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania? Porozmawiajmy też z uczniami o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się zwrócić, gdy czują się bezradni, samotni, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów. Przygotujmy z uczniami tygodniowy Plan zdrowia - zaplanujmy codziennie jedno działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia. Niech to będzie gimnastyka, prawidłowa dieta, odpoczynek, relaksacja, a nawet odkładana wizyta u dentysty.Porozmawiajmy też z uczniami o pracy i oddaniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, naukowców szukających nowych leków. Opowiedzmy im o zaangażowanej i bohaterskiej postawie lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic, którzy jako wolontariusze ratują ludzi w rejonach konfliktów zbrojnych, w czasie epidemii lub endemii, w bardzo biednych regionach świata. Zachęćmy dzieci do podzielenia się znanymi im historiami o medykach, którzy ocalili wiele ludzkich istnień. Może warto wysłać wspólną kartkę z podziękowaniem dla pracowników najbliższego szpitala?

            09.04 i 10.04
            Wielkanoc 2023

            Lany Poniedziałek
            Życzymy dobrej (i mokrej) zabawy w gronie Najbliższych!Poniedziałek Wielkanocny to doskonały dzień na czytanie radosnych, rodzinnych książek, takich jak Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, Podróże furmana Szejtroczka lub O gajowym Chrobotku Václava Čtvrtka.

            12.04 ( środa )
            Dzień czekolady

            W tym dniu zdecydowanie warto połączyć słodycz czekolady ze smakowitą lekturą i choćby przez żołądek starać się dotrzeć do serc młodych czytelników!Czekoladowych książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla, Czekoladowa wojna Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie dwa tomy fundacyjnych opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach  wykorzystywanych w programie edukacyjnym na temat wartości moralnych Wychowanie przez czytanie.Życzymy smakowitych lektur i owocnych dyskusji (ze smakiem czekolady w tle)!

            14.04 ( piątek)
            Rocznica urodzin Danuty Wawiłow

            Danuta Wawiłow (1942-1999) - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, piosenek - także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne. 15 wierszy Danuty Wawiłow znajdziecie też w jubileuszowej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

          • V EDYCJA AKCJI „TCZEW NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU” - INFORMACJE O WYDARZENIU

          • 28.03.2023 r. ​​​​​​​

            Szkoła Podstawowa Nr 8, Fundacja Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, Powiatowe Centrum Sportu oraz AP Tczew we współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych, Szkołą Podstawową nr 2, Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową nr 10 z OI oraz II Liceum Ogólnokształcącym organizuje V edycję akcji „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu”, która będzie trwała przez cały kwiecień, a rozpocznie się 31.03.2023r. 

            W ramach wydarzenia odbędą się:

            • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, którego głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu oraz kształtowanie potrzeby akceptacji, tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych. Został ogłoszony w marcu, a rozstrzygnięcie nastąpi 17.04.2023 podczas Zumby-FitDance na niebiesko w SP8.

            • Działania edukacyjne w tczewskich szkołach, które będą się odbywać na przełomie marca i kwietnia. Szkoły otrzymały scenariusze zajęć, które będą do wykorzystania podczas zajęć wychowawczych. Dodatkowo zachęcamy do wykonania w klasach niebieskich aktywności ukazujących solidarność z osobami w spektrum autyzmu.

            • Przemarsz uczniów Zespołu Placówek Specjalnych oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, który odbędzie się 31.03.2023. Dzieci oraz młodzież spotkają się na Kanonce o 10.30 i przejdą przez miasto z balonami i ulotkami, aby zachęcić mieszkańców do wzięci udziału w naszej akcji.

            • Parkrun na niebiesko, który odbędzie się w sobotę 01.04.2023 r. Zachęcamy mieszkańców naszego miasta, aby wzięli udział w biegu przebrani w niebieskie stroje. Przed biegiem należy się bezpłatnie zarejestrować na stronie www.parkrun.pl. Dodatkowo po biegu będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji. Stoisko animacyjne przygotowują Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Szkoła Podstawowa nr 4. II Liceum Ogólnokształcące zaprasza na herbatę i poczęstunek. Będzie również niebieska fotobudka przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 8 oraz zajęcia sportowe zorganizowane przez AP Tczew.

            • Dzień Otwarty w Fundacji Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, będzie miał miejsce również 01.04.2023r. Od godziny 11.00 do 12.00 zapraszamy na konsultacje dotyczące różnych spraw związanych ze spektrum autyzmu. Od 12.00 do 15.00 odbędą się warsztaty „PoWOLNE spotkania” zorganizowane przez panią psychoterapeutkę i fototerapeutkę Katarzynę Gapską, na które zapraszamy rodziców, opiekunów i terapeutów osób w spektrum autyzmu. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.gle/1C9jBrYUSrtajuT97. Ilość miejsc jest ograniczona.

            • Akcja na Facebooku i Instagramie „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu”, która polega na zrobieniu sobie w domu zdjęcia w niebieskim stroju, z niebieskimi rekwizytami lub zdjęcia domowych dekoracji przygotowanych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz umieszczenia ich na profilach społecznościowych z #tczewnaniebiesko, a także umieszczenia ich na stronie wydarzenia „Tczew na Niebiesko dla Autyzmu” na Facebooku w niedzielę 02.04.2023r.

            • Konsultacje w II Liceum Ogólnokształcącym, które zaplanowane są na 4, 18 oraz 25 kwietnia od godz. 13.30 do 14.30. Nauczyciel wspomagający i pedagog szkolny p. Ilona Ćwiklińska zaprasza na spotkanie osoby w spektrum autyzmu, które chcą poznać szczegóły dotyczące rekrutacji oraz nauki w szkole ponadpodstawowej. Obowiązują zapisy przez nr tel. 58 531 69 60.

            • Niebieski trening AP Sprawni, który odbędzie się 5.04.2023 r. w godzinach 16.30-17.30 na Orliku prze II LO. Będą to otwarte zajęcia piłkarskie, na których ćwiczą dzieci z niepełnosprawnościami, a także osoby w spektrum autyzmu.

            • Warsztaty w Fundacji Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, które będą miały miejsce 15.04.2023r. Od godziny 10.00 do 13.00 pracownicy i wolontariusze fundacji zapraszają na warsztaty „Poznaj swój taletnt”. Są one zaplanowane dla rodziców, opiekunów i terapeutów osób w spektrum autyzmu, którzy chcą spróbować się w nowych aktywnościach i być może znaleźć zainteresowanie dla siebie. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.gle/Q4CE8h2v18Y3givZ9. Ilość miejsc jest ograniczona.

            • Zumba – FitDance na niebiesko w Szkole Podstawowej nr 8 w Tczewie, która odbędzie się 17.04.2023 r. w godz. 15.00-17.00 na hali sportowej. Na zajęcia zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą się trochę poruszać i przy tym okazać solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Oprócz tańca przygotowane będą również inne atrakcje.

            • Konsultacje w Zespole Placówek Specjalnych, które odbędą się 20.04.2023 r. w godz. 15.00-17.00. Pedagog specjalny zajmujący się spektrum autyzmu p. Beata Niesiołowska zaprasza na spotkanie osoby, które chciałby się zaczerpnąć informacji na temat terapii oraz edukacji w szkole specjalnej.

            • Karaoke w Restauracji Vela, które odbędzie się 29.04.2023 r. od godz. 19.00. Będzie to spotkanie dla rodziców, opiekunów i terapeutów osób z spektrum autyzmu, podczas którego będzie można miło spędzić czas i podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wspólnie pośpiewać.

            Wszystkie informacje na bieżąco będą zamieszczane na stronie wydarzenia na Facebooku „Tczew na niebiesko dla autyzmu”.

            Zachęcamy do śledzenia strony oraz aktywnego udziału.
             

            Koordynator wydarzenia

            Agnieszka Synowiec

            Organizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 8 w Tczewie, Fundacja Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa, Powiatowe Centrum Sportu, AP Tczew

            Współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 4, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 10 z OI, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Placówek Specjalnych

            Patronat Honorowy:
            Prezydent Miasta Tczewa Pan Mirosław Pobłocki
            Starosta Tczewski Pan Mirosław Augustyn

            Patronat Medialny:
            Radio Tczew,
            Telewizja Tetka,
            Kurier Tczewski,
            Tcz.pl 
              

            PROGRAM WYDARZENIA
            pdf _png  

          • PROJEKT MATEMATYCZNY  „Lapbook- własności i pola wielokątów”

          • 25.03.2023 r.

             

            Od 17.02.2023 do 10.03.2023 chętni uczniowie klas szóstych wzięli udział w kolejnej edycji projektu matematycznego pt.: „Lapbook- własności i pola wielokątów”.

            Organizatorami projektu byli nauczyciele matematyki: Marlena Aniołek oraz Izabela Pelplińska.

            Celem konkursu było rozwijanie kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów oraz ich aktywnego działania, a także utrwalenie wiadomości dotyczących własności oraz sposobów obliczania pól poznanych wielokątów.

            Zadaniem uczestników było wykonanie lapbook’a, którego bohaterami były trójkąty i czworokąty.

            W ramach projektu zgłoszono 7 prac. Spośród nich organizatorzy postanowili wyróżnić trzy.

            I miejsce – Szymon Kapitkowski z klasy 6a

            II miejsce – Antonina Krzemińska z klasy 6a

            III miejsce – Filip Lubiński, Jakub Pankau, Michalina Tomankiewicz z klasy 6b

            Nagrodzone prace wyróżniły się ciekawym podejściem do tematu pracy, pomysłowością oraz dużym wkładem pracy własnej.

            Autorzy wszystkich lapbook’ów zostali nagrodzeni oceną bardzo dobrą lub celującą z matematyki. Autorów wyróżnionych prac dodatkowo uhonorowano pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami rzeczowymi.

             

             

        • 21 marca
          • 21 marca

          • 21.03.2023 r.

            21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klasy I c pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, przygotowali na tę okazję niesamowite wiosenne nakrycia głowy, a podczas zajęć wykonali piękne prace plastyczne, które przedstawiały "Panią Wiosnę". W tym dniu uczniowie nie zapomnieli również o solidarności z osobami chorującymi na Zespół Downa, dlatego jako symbol ubrali kolorowe skarpetki. W tym dniu wszystkim towarzyszył wspaniały humor i wiele uśmiechów.

             

        • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "ROZUMIEM SIEBIE, ŚWIAT I INNYCH"
          • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "ROZUMIEM SIEBIE, ŚWIAT I INNYCH"

          • 21.03.2023 r.

            W konkursie wzięło udział 97 uczniów z klas I- VIII. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach I-III i IV-VIII. Komisja konkursowa w składzie: Marlena Kowalczyk, Aleksandra Kubak, Agnieszka Kumor i Elwira Andraszewicz wyróżniła następujące prace:

            KLASY I-III

            1 miejsce Hanna Majkowska 1C ( opiekunowie: E. Szczeblewska,B. Janicka)
            2 miejsce Oliwia Burczyk 1B ( opiekun: D. Góżańska- Wajcht)
            3 miejsce Julita Zakrzewska 2C ( opiekun: J. Łuczak, S. Danecka)

            KLASY IV-VIII

            1 miejsce Landowski Tymoteusz 7A
            II miejsce Maja Kaczyńska 5A
            III miejsce Nikodem Szymikowski 5A

            WYRÓŻNIENIA

            Anna Malicka 4A
            Filip Morus 4A
            Julia Bogusz 5A
            Klaudia Struczyńska 5C

            opiekun klas IV-VIII Elwira Andraszewicz

            Organizatorzy konkursu: Marlena Kowalczyk i Elwira Andraszewicz

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          • 21.03.2023 r.

            Dnia 17 marca 2023 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz” dla klas 0-III. Wszyscy uczestnicy bardzo pięknie zaprezentowali swoje wiersze, ale jury wybrało tych najlepszych. Wyniki na poszczególnych poziomach przedstawiają się następująco.

            Klasa „0

            I miejsce Emilia Surma i Aurelia Zydroń
            – wychowawca Bożena Czerwińska.

            Klasy pierwsze

            I miejsce – Marta Szałachowska kl. 1b
            – wychowawca Daria Góżańska-Wajcht

            II miejsce – Agata Nowakowska kl. 1d
            – wychowawcy Janina Kordek i Karolina Szymanik         

            III miejsce – Mateusz Rosół kl.1a i Tymon Krzemiński kl. 1d
            – wychowawca: Dorota Jażdżewska-Rozum

            - wychowawcy: Janina Kordek i Karolina Szymanik   

            Klasy drugie 

            I miejsce – Maja Lica kl. 2b
            – wychowawca Dorota Protasiuk

            II miejsce – Antoni Śmietanka kl. 2c  
            – wychowawcy Joanna Łuczak i Sandra Danecka

            II miejsce – Nikola Janusz kl. 2a
            – wychowawca Dorota Ceier

            Klasy trzecie

            I miejsce – Leon Szymanik kl. 3a
            – wychowawca Marzena Bettin-Langowska

            II miejsce – Zofia Król kl. 3d
            – wychowawcy Iwona Gaj i Violetta Głuszkowska

            III miejsce – Sonia Banak kl. 3a
            - wychowawca Marzena Bettin-Langowska

            Poza konkursem swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali również uczniowie z klas integracyjnych. Należą im się słowa uznania i wielkie brawa.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

          • 20.03.2023 r.

            21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat trisomii 21 oraz potrzeb osób z Zespołem Downa.Data nie jest przypadkowa ponieważ symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę Zespołu Downa.21 marca to także Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki, która stała się symbolem solidaryzowania się z Osobami z Zespołem Downa.W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do:

            1. Założenia do szkoły skarpetek nie do pary w różnych, wesołych kolorach.
            2. Zapoznania się z gazetką tematyczną znajdującą się na tablicy (parter przy wejściu głównym).

            Zapraszamy!
            Emila Morawska
            Beata Warsińska
            Małgorzata Winiarska
            Izabela Zielińska-Korda

        • AKCJA CHARYTATYWNA - NAKRĘTKI DLA  ARTURA
          • AKCJA CHARYTATYWNA - NAKRĘTKI DLA ARTURA

          • 19.03.2023 r.

            Zachęcamy do włączenia się w akcję Nakrętki dla ArturaArtur jest uczniem naszej szkoły. Na co dzień zmaga się z niepełnosprawnością i potrzebuje wsparcia w rozwoju psychoruchowym. Wspólnymi siłami możemy zebrać tony nakrętek, które potem zostaną oddane do skupu w celu uzyskania środków finansowych na rehabilitację ArturaZbieramy nakrętki po napojach, sokach, szamponach, pastach do zębów, płynach do płukania itp.
            Taka inicjatywa ma wiele zalet: nic nie kosztuje, ratuje środowisko i co najważniejsze- pomaga potrzebującym!
            Nakrętki można przynosić codziennie. Miejsce zbiórki nakrętek: dyżurka (przy wejściu do szkoły). 

            Pomaganie jeszcze nigdy nie było tak proste! Nie czekajmy zatem!

        • POLECZKA
          • POLECZKA

          • 19.03.2023 r.

            Wiosna tuż, tuż...a uczniowie z klasy I c chcą powitać Panią Wiosnę tanecznym krokiem. W tym celu postanowili nauczyć się tańca ludowego Poleczki. Poprzez taniec uczniowie wyrabiali w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości i satysfakcji.

    • brak danych