• XV  FESTIWAL  TWÓRCZOŚCI  KOCIEWSKIEJ IM. ROMANA  LANDOWSKIEGO
          • XV  FESTIWAL  TWÓRCZOŚCI  KOCIEWSKIEJ IM. ROMANA  LANDOWSKIEGO

          • 30.11.2023 r.

            LISTA OSÓB NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH  W KATEGORII: PRACE PLASTYCZNE

            Szkoła Podstawowa nr 10  z OI w Tczewie

            I miejsce:
            Jerzy Sągol  kl. 5c

            wyróżnienie:
            Izabela Saez Czapiewska kl. 2a
            Krzysztof Gackowski  kl. 2d

            Gratulujemy  nagrodzonym i wyróżnionym oraz  dziękujemy  wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę  w tej kategorii  Festiwalu Twórczości Kociewskiej.

        • 	CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM_grudzień, cz.1
          • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM_grudzień, cz.1

          • 30.11.2023 r.

            Akcja Zima z książką

            Proponujemy uczniom i rodzicom  trzymiesięczny cykl wspólnego czytania (grudzień, styczeń, luty). Wykonajmy z dziećmi KARTY CZYTELNIKA związane z danym miesiącem np. grudzień - czapki mikołajkowe, choinki itp. ( można skorzystać z gotowych kart umieszczonych w Internecie). Dzieci po skończonym czytaniu  kolorują element w karcie z danego dnia. Wypełnione KARTY CZYTELNIKA uczniowie przynoszą do wychowawcy lub polonisty i otrzymują nagrodę np. pochwałę. Zachęcamy rodziców do współpracy. Niech będą to spotkania z ciekawą zimową lekturą oraz małym co nieco - np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

            02.12
            Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej

            Helena Bechlerowa (1908 - 1995) - autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii Poczytaj mi, mamo (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonie, Kolczatek, Zaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.
            https://liblink.pl/paufwHm1W8

            03.12
            Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

            Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej - dla dzieci młodszych, a dla młodzieży - Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnością, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.

            05.12
            Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

            Wolontariat to dobrowolna, bezinteresowna,świadoma  praca na rzecz innych,wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.Dla wolontariusza zapłatą za jego pracę  jest satysfakcja z pomocy innym.Krótka historia wolontariatu w PolsceWolontariat w Polsce, funkcjonuje od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.  W roku 1993 r. powstało w naszym kraju, w Warszawie Centrum Wolontariatu. Była to pierwsza tego typu placówka w Polsce.Obecnie nazwa Centrum Wolontariatu obejmuje wszystkie organizacje i inicjatywy społeczne , które promują bezinteresowną pomoc innym, przygotowują wolontariuszy, organizacje pozarządowe i placówki publiczne do współpracy. Głównym obszarem działań Centrów jest pośrednictwo wolontariatu, pełniące funkcję skrzynki kontaktowej dla wolontariuszy i wszystkich osób zainteresowanych ich pomocą. Ułatwia ono nawiązywanie kontaktu ochotników z instytucjami i osobami oczekującymi ich pomocy.Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze!

             

            06.12
            Mikołajki z MikołajkiemKrótka historia Świętego Mikołaja

            Wszyscy znamy Świętego Mikołaja jako bajkową postać brzuchatego dziadka w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów. Jednak Święty Mikołaj to postać autentyczna.Urodził się po długich modłach zamożnych rodziców około 270 roku w mieście Patara w Licji (dziś na terenie Turcji). Od dziecka wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. Został biskupem Miry (obecnie Demre) w Licji i podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością.Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinnyego i Jean-Jacquesa Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

             

            13.12
            Dzień Księgarza

            Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.Święto wywodzi się z okresu międzywojnia - o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.

             

             

             

        • SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY "UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH" -  ROZSTRZYGNIĘTY
          • SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY "UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH" - ROZSTRZYGNIĘTY

          • 28.11.2023 r.

            Z przyjemnością i ogromną satysfakcją informujemy o wynikach szkolnego konkursu chemicznego „UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH”. Wszystkie przygotowane przez uczniów prace odznaczały się dużą pomysłowością. Zostały ocenione pod względem zgodności pracy z tematem, pomysłowości i oryginalności.

            Oto zwycięzcy konkursu:

            I miejsce –   AGATA FUDZIŃSKA - kl.8b

            II miejsce –  WIKTORIA PIOTROWSKA - kl.8a 
                                 MAJA JERAMCZYKOWSKA- kl.8a

            III miejsce – LENA LIŻEWSKA - kl.7a 
                                 MARCIN ZAGÓRSKI - kl.7a

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w przygotowanie prac. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni ocenami celującymi z chemii. Osoby, które zajęły I, II, III miejsce dodatkowo otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody.

            GRATULUJEMY:)

            Komisja konkursowa w składzie:
            Bożena Bakuła, Emilia Morawska, Aleksandra Kubak

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          • 23.11.2023 r. 

            Dnia 21 listopada obchodziliśmy Światowy  Dzień Życzliwości i Pozdrowień czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji  powstała na parterze szkoły TABLICA INFORMACYJNA, zapraszamy do oglądania i lektury.

            Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa brzmi „Hallo World Day” i jest jednocześnie postulatem, by powiedzieć  hallo -  cześć do przynajmniej dziesięciu osób. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną dobroć i  życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji.  Przesłanie akcji jest proste -  bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym  do nas powraca. Czyńmy świat lepszym.

                                                                                                                                                                                      Koordynatorki Programu CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM / Izabela  Zielińska-Korda, Mirosława Lech, Grażyna Giełdon/

        • KONKURS XV EDYCJA FESTIWALU TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ - eliminacje finałowe
          • KONKURS XV EDYCJA FESTIWALU TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ - eliminacje finałowe

          • 23.11.2023 r.

            W środę 22 listopada 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie przeprowadzone zostały eliminacje finałowe w kategorii recytacji poezji i prozy twórców z Kociewia. Udział w konkursie wzięli laureaci eliminacji regionalnych z Tczewa, Starogardu Gd. i Świecia, który w swoim regionie zdobyli czołowe miejsca lub wyróżnienia.

            LISTA OSÓB NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH  W KATEGORII: RECYTACJE

            Szkoły podstawowe kl. 1-3

            III miejsce: Hanna Sadowska kl. Id

            Szkoły podstawowe kl. 4-5

            III miejsce: Leon Szymanik  kl. IVa

            Gratulujemy  nagrodzonym  oraz ich opiekunom, cieszymy się tym bardziej, że konkurencja była spora, a tym samym wyjątkowo wymagająca.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym

        • 17 LISTOPADA - XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • 17 LISTOPADA - XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • 17.11.2023 r.

            Organizowanie "Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia" z udziałem różnych klas i …nauczycieli - którzy również byli pytani przez uczniów, może przyczynić się do budowania pozytywnej atmosfery szkolnej oraz rozwijania umiejętności matematycznych w ciekawy sposób. Cieszymy się, że uczniowie biorą w tym aktywny udział. Niektórzy uczniowie  zaangażowali się po raz kolejny w organizację  tego wydarzenia.To z pewnością sprzyja integracji społeczności szkolnej!

            Organizatorzy:
            Nauczyciele matematyki

            Odpowiedz na 5 pytań z tabliczki mnożenia i zdobądż tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA

            Zapraszamy do wspólnej zabawy on-line, link poniżej

            Egzamin online z tabliczki mnożenia

             

        • WOJEWÓDZKI KONKURS KURATORYJNY Z JĘZYKA POLSKIEGO
          • WOJEWÓDZKI KONKURS KURATORYJNY Z JĘZYKA POLSKIEGO

          • 17.11.2023 r.

            Z ogromną przyjemością informujemy, iż  HANNA KOWALSKA, IWAN JANCZAK z klasy 8c oraz DANIEL CYMANOWSKI z klasy 8b, uczestnicząc w Wojewódzkim Konkursie Kuratoryjnym z Języka Polskiego - eliminacje szkolne, zakwalifikowali się do etapu rejonowego w/w knkursu.

            Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

            Gratulujemy sukcesów uczniom i opiekunom- M. Ossowskiej i A. Budzińskiej! 

        • WOJEWÓDZKI KONKURS KURATORYJNY Z GEOGRAFII
          • WOJEWÓDZKI KONKURS KURATORYJNY Z GEOGRAFII

          • 17.11.2023 r.

            Z ogromną przyjemością informujemy, iż AGATA FUDZIŃSKA - uczennica klasy 8b, uczestnicząc w Wojewódzkim Konkursie Kuratoryjnym z Geografii- eliminacje szkolne, dostała się do etapu rejonowego w/w knkursu.

            Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

            Gratulujemy sukcesów uczennicy i opiekunowi- Żanecie Ługowskiej! 

             

        • ŚWIATOWY DZIEŃ FILOZOFII
          • ŚWIATOWY DZIEŃ FILOZOFII

          • 16.11.2023 r.

            Światowy Dzień Filozofii - 16 listopada 2023r.

            Dzieci mają naturalną ciekawość świata, która przekłada się na nieustanne zadawanie pytań. Można stwierdzić, że są filozofami z natury. Filozofia to dziedzina nie tylko inspirująca rozwój myśli ludzkiej, lecz także obecna w codziennej praktyce,pomagająca w dokonywaniu istotnych zmian społecznych.

            Koordynatorzy akcji "Cała Polska czyta dzieciom" zapraszają do zapoznania się z materiałami znajdującymi się na gazetce na parterze szkolnym. Zachęcamy również do czytania książek i bajek filozoficznych dla dzieci.

        • XV FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ -  WYNIKI ELIMINACJI FINAŁOWYCH
          • XV FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ - WYNIKI ELIMINACJI FINAŁOWYCH

          • 16.11.2023r.

            15 listopada odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej XV Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego eliminacje rejonowe w Tczewie.

            LISTA OSÓB NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH  W KATEGORII: RECYTACJE

            Szkoła Podstawowa nr 10 w Tczewie

            Szkoły podstawowe kl. 1-3
            III miejsce: Hanna Sadowska
            Wyróżnienie: Maja Lica  

            Szkoły podstawowe kl. 4-5
            I miejsce: Leon Szymanik

             Gratulujemy  nagrodzonym i wyróżnionym oraz  dziękujemy  wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę na dzisiejszych eliminacjach  Festiwalu Twórczości Kociewskiej.

        • 	CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM_ listopad  /cz .2, zakończenie/
          • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM_ listopad /cz .2, zakończenie/

          • 13.11.2023r.

            13 poniedziałek
            Rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona

            Robert Louis Stevenson (1850-1894) - powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.Stevenson urodził się w Edynburgu (Szkocja). Prawdopodobnie po matce  odziedziczył słabe płuca.  Postanowił studiować literaturę angielską. Resztę życia spędził na podróżach i szukaniu lepszego klimatu dla zdrowia, często wyjeżdżał do Belgii i Francji. We Francji przebywał w towarzystwie młodych artystów: malarzy i pisarzy. Jego pierwszą opublikowaną pracą był esej Roads, a książki miały tematykę podróżniczą. W 1878 r. ukazała się An Inland Voyage,o podróży drogą wodną z Antwerpii do północnej Francji, która przyniosła uznanie dla zmysłu obserwacyjnego młodego autora.Początkowy okres twórczości,  podsumowuje powieść The Silverado Squatters powstała po jego oryginalnej podróży poślubnej - wraz z żoną spędził trzy tygodnie w opuszczonej kopalni srebra w Kalifornii.Steveson przez całe życie pisał nowele. Te zebrane w tomie zatytułowanym New Arabian Nights (Nowe noce arabskie), wydanym w 1882 r., zostały uznane przez krytyków za wybitne osiągnięcie literackie, zaś sztandarowymi powieściami Stevensona są: Wyspa skarbów, Porwany za młodu oraz nowela Doktor Jekyll i pan Hyde.Ważną dla Stevensona i jego twórczości postacią był jego pasierb, Lloyd Osbourne. To dla niego zaczął tworzyć Wyspę skarbów: pisanie powieści rozpoczęło się od zabaw z dwunastoletnim wówczas przybranym synem w rysowanie pirackiej mapy. Gdy Lloyd Osbourne dorósł, zaczęli pisać razem, a najbardziej znaną z ich wspólnych powieści była czarna komedia Bagaż nie z tej ziemi, w 1966 r. sfilmowana przez Bryana Forbesa z Michaelem Caine w roli głównej, później także jako musical. Stevenson zmarł w wieku 44 lat na udar mózgu.
            https://liblink.pl/ojMC9Z6Mb1
            https://liblink.pl/nUVQ9fMn2z
            https://liblink.pl/zmLd8Wpisx

            14 wtorek
            Rocznica urodzin Leopolda Staffa/

            Dość się weseli serce, gdy daje i sobą się dzieli./Leopold Staff (1878-1957) - poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Kochać i tracić i wielu innych. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.Leopold Staff -  urodził się 14.11.1878 r. we Lwowie, zaś zmarł 31.05.1957 r. w Skarżysku-Kamiennej. Od 1897 był studentem prawa na Uniwersytecie Lwowskim, potem studiował filozofię oraz romanistykę. W tamtym czasie miał kontakt z najnowszą literaturą europejską, między innymi z utworami Nietzschego, które miały istotny wpływ na ukształtowanie artystycznej postawy Staffa.W młodości wiele podróżował do Włoch, spędził też rok w Paryżu. Pierwszą wojnę światową przeżył w Charkowie, a drugą w Warszawie.  Potem często się przeprowadzał - między innymi do Pławowic i Krakowa. Był dwukrotnym laureatem państwowej nagrody literackiej oraz nagrody Lwowa, Warszawy, a także nagrody Pen Clubu za twórczość translatorską. Odznaczony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego. Szczególnie uroczyście obchodzono jego jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Spoczywa na Powązkach w Warszawie.Staff jest określany mianem poety trzech pokoleń, ponieważ był aktywny twórczo w epoce Młodej Polski, a także dwudziestolecia międzywojennego i w latach powojennych.
            https://liblink.pl/coSXnInwvb
            https://liblink.pl/9Zlg7HlxkO
            https://liblink.pl/eezrjt9YOy
            https://liblink.pl/JgwYx22iXg

            14 wtorek
            Rocznica urodzin Astrid Lindgren

            Astrid Lindgren (1907-2002) - ikona szwedzkiego pisarstwa dla dzieci.  Zapoznajmy uczniów z życiem pisarki i jej twórczością.  Wspaniałą lektura to Portrety Astrid Lindgren - pełna archiwalnych fotografii i pamiątek biografia pisarki wydana w Polsce w 2007 r. przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.Astrid Lindgren urodziła się 14 listopada 1907  w rodzinie zamożnego chłopa, Samuela Augusta Ericssona i Hanny z domu Jonsson.  Miała dwie siostry, Stinę i Ingegerd, oraz brata, Gunnara Ericssona, który ostatecznie został członkiem szwedzkiego parlamentu. Od najmłodszych lat przejawiała żywe zainteresowanie literaturą i  talent do jej tworzenia. Najbardziej znany jej utwór -  seria przygód Pippi  okazała się wielkim sukcesem wydawniczym na całym świecie.Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych.W 1981 roku ukazała się jedna z ostatnich powieści Astdrid Lingren - Ronja, córka zbójnika , w późniejszych latach pisarka już sporadycznie udzielała się publicznie.  Zmarła 28 stycznia 2002 roku, a jej pogrzeb w Sztokholmie stał się wydarzeniem rangi państwowej.
            https://liblink.pl/siKl0vKQlR
            https://liblink.pl/n4whNLa5er
            https://liblink.pl/hnE4WXnUvF /Nauka w plecaku/

            16 czwartekŚwiatowy
            Dzień Filozofii/

            Dzieci mają naturalną ciekawość świata, która przekłada się na nieustanne zadawanie pytań. Dzieci są więc filozofami z natury./Ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy UNESCO Światowy Dzień Filozofii, obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada. Wydarzenia organizowane z okazji tego Dnia, mają na celu pobudzenie krytycznego myślenia i dyskusji filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz umożliwienie udziału w niej wszystkim zainteresowanym, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią.Celem Dnia jest także promocja debaty filozoficznej, respektującej zasady ludzkiej godności i różnorodności oraz podkreślenie roli filozofii dla rozwoju ludzkiej myśli, kultury, jak również osobowości każdego człowieka.Filozofia to dziedzina nie tylko inspirująca rozwój myśli ludzkiej, lecz także obecna w codziennej praktyce życia, pomagająca w dokonywaniu istotnych zmian społecznych. Pozwalając odkryć różnorodność prądów intelektualnych na świecie, filozofia stymuluje dialog międzykulturowy, otwierając umysły na racjonalną konfrontację opinii, pomaga budować bardziej tolerancyjne i szanujące się wzajemnie społeczeństwo. W ten sposób filozofia pomaga zrozumieć główne wyzwania współczesnego świata i reagować na nie, tworząc intelektualne warunki do zmiany.
            https://liblink.pl/SOfbr7V50N
            https://liblink.pl/K9KX7AL7rE
            https://liblink.pl/mJYcMsxJnM
            https://liblink.pl/BD2jqVbqy0
            https://liblink.pl/gA8vdTBOdt
            https://liblink.pl/mi7T8y14Cx  /Trzydzieści siedem zilustrowanych cytatów wielkich myślicieli pomoże zagłębić się w sztukę filozofii. /

            20 poniedziałek
            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

            Święto obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, z której inicjatywą wystąpiła Polska.Porozmawiajmy z dziećmi o tym, po co są prawa, także prawa dziecka, o czym informują i co zapewniają. Sięgnijmy po książkę - 12 WAŻNYCH PRAW - autorstwa znanych  pisarzy dla dzieci, takich jak: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz, którzy napisali -  niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ich prawach.Przeczytajmy z młodszymi dziećmi wiersz Marcina Brykczyńskiego O PRAWACH DZIECKA oraz posłuchajmy  piosenki.Rozmawiając   z uczniami o ich prawach -  należy podkreślić, że dzieci i młodzież mają także obowiązki, prawa i obowiązki są ze sobą nierozłącznie związane. Każdy uczeń powinien rozumieć otaczający go  świat i relacje międzyludzkie oraz powinien uświadomić sobie, jak ważna na co dzień jest potrzeba szacunku do drugiej osoby.
            https://liblink.pl/0ftrHtkz7D
            https://liblink.pl/BGbvCPCD5S
            https://liblink.pl/MT3Rb7Jchq
            https://liblink.pl/0xaOfcPJfA

            20 poniedziałek
            Rocznica urodzin Selmy Lagerlöf

            Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf  (1858-1940) urodziła się w Mårbacka w zachodniej Szwecji, gdzie spędziła dzieciństwo.  W 1884 roku rodzina zmuszona była sprzedać swoją posiadłość i przenieść się na południe, do Landskron, gdzie Selma została nauczycielką.To w trakcie pracy z dziećmi Lagerlof rozwijała umiejętność opowiadania historii i rozpoczęła pisać. Wtedy  powstała jej pierwsza,  książka Gosta Berling, którą udało jej się wydać dzięki zwycięstwie w konkursie literackim. Od 1897 roku Lagerlof utrzymywała się wyłącznie z pisarstwa.W 1909 roku za swoje osiągnięcia dostała Nagrodę Nobla, jako pierwsza kobieta w tej dziedzinie. Nagroda przyniosła jej uznanie, czego efektem były kontakty Lagerlof z wieloma współczesnymi  pisarzami  np.  z  Sophie Elkan.Jej najsłynniejszym dziełem jest książka dla dzieci  Cudowna podróż, inne to Jerozolima czy Pierścień generała. Jest jedną z najsłynniejszych Szwedek, a jej podobizna widnieje na współczesnym 20-koronowym banknocie.
            https://liblink.pl/BZXoF2a4AZ

            21 wtorek
            Światowy Dzień Życzliwości/

            Życzliwość podaj dalej!/Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzać innych. Wybierzmy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty tematu. Polecamy przewrotne opowiadanie Pawła Beręsewicza System ze zbioru Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.Pomyślmy także, w jaki sposób możemy okazać życzliwość naszym bliskim, sąsiadom, osobom potrzebującym. Uczniowie mogą wspólnie przygotować projekt, który przyniesie pomoc i radość osobie lub grupie osób - np. choremu dziecku, seniorom. Warto zaangażować się w akcje szkolnego WOLONTARIATU.
            https://liblink.pl/yyaJyfeeTA
            https://liblink.pl/Jd3hKbQhq
            t
            https://liblink.pl/W5ORE8E2QR
            https://liblink.pl/HuU81wVC5Y
            https://liblink.pl/TiJ42UgWJA /piosenka/

            24 piątek
            Rocznica urodzin Carlo Collodiego

            24 listopada obchodzimy 197 rocznicę urodzin Carlo Collodi (1826-1890) - właściwie Carlo Lorenzini - włoskiego pisarza i dziennikarza, autora powieści i komedii znanego jako  autora powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia.  Pseudonim Collodi autor zaczął używać od 1856 r. od nazwy toskańskiego miasteczka, w którym urodziła się matka pisarza.
            https://liblink.pl/uWSJqoyjywhttps://liblink.pl/LbAUT6p08w

             

            24 piątek
            Rocznica urodzin Frances Hodgson Burnett

            Urodzona 24 listopada 1849 roku w Manchesterze, brytyjska autorka powieści. Debiutowała w 1865 roku. Początkowo pisała głównie do kobiecych czasopism. Pierwszą powieścią była Panna Lowrie. Autorka poruszała trudną tematykę problemów społecznych.Burnett napisała 39 powieści. Utwory pisane dla dzieci sprawiły, że autorka stała się rozpoznawalna. Należą do nich m.in. Mały Lord, Mała księżniczka, a także Tajemniczy ogród. Pisarka zmarła 29 października 1924 w Plandome.
            https://liblink.pl/dxmtVk3WLD
            https://liblink.pl/a0f1Yqz5xM

            28 wtorek
            Rocznica urodzin Arkadego Fiedlera

            Arkady Fiedler (1894-1985) - polski pisarz i podróżnik, autor książek przygodowych i podróżniczych dla dzieci i młodzieży, m.in. Przez wiry i pohory Dniestru, Kanada pachnąca żywicą, Ryby śpiewają w Ukajali, Jutro na Madagaskar, Dywizjon 303, Orinoko.Sylwetkę pisarza znakomicie przybliża jego autobiografia Mój ojciec i dęby.
            https://liblink.pl/jdhYLQABds
            https://liblink.pl/f0Y0mqYPpL
            https://liblink.pl/MRIbc8D5Rt
            https://liblink.pl/SoKThnOesY

             

            30 czwartek
            Rocznica urodzin Marka Twaina/

            Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj./Mark Twain (1835-1910) - amerykański prozaik, autor słynnych Przygód Tomka Sawyera, Przygód Hucka, Królewicza i żebraka i wielu innych książek dla dzieci i młodzieży.Podyskutujmy z uczniami na temat znaczenia sentencji Twaina: Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu przy okazji omawiania wartości, jaką jest odwaga (więcej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).
            https://liblink.pl/4eghLwVbwH

            30 czwartek
            Rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery

            Lucy Maud Montgomery (1874-1942) - kanadyjska pisarka, autorka cieszącego się do dziś niesłabnącą popularnością cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza. Historie tam opisane są ponadczasowe, a Ania stała się ulubioną bohaterką nie tylko dla dziewczynek.Autorka przyszła na świat w 1874 roku. Miejscem jej narodzin oraz wczesnego dzieciństwa była wyspa świętego Edwarda. Po śmierci matki była pod opieką swych dziadków. Rok swojego życia spędziła także w domu ojca oraz jego nowej rodziny, która osiedliła się w Prince Albert. Została nauczycielką. Wyszła za mąż za Evena Macdonalda, miała trójkę dzieci. Z rodziną  mieszkała m.in. w Toronto. Pisarka zmarła w 1942 roku.
            https://liblink.pl/atC9IPLcK5
            https://liblink.pl/ZDhJgpLkSd

             

             

             

    • brak danych