• Świąteczna zbiórka dla Hospicjum w Tczewie_ponawiamy ogłoszenie

• 6.12.2022r.
            Szkolny Wolontariat w łączności z wolontariuszami Hospicjum - także absolwentami naszej szkoły - organizuje zbiórkę rzeczową dla aktualnie 46 pacjentów.
            Przydatne produkty - żel pod prysznic, szampon, olejek do ciała, balsam, sudokrem, krem Nivea, krem Bambino, chusteczki nawilżające, słodycze, kawa.Wszystkie wymienione dary należy składać w szatni szkolnej do dnia 14 grudnia.
            Z góry dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za DAR SERCA !

Przewodnicząca Beata Szreder wraz z nauczycielami Szkolnego Koła Wolontariatu

• Akcja „Zima z książką”

• 5.12.2022r.

Proponujemy uczniom i rodzicom  trzymiesięczny cykl wspólnego czytania (grudzień, styczeń, luty). Wykonajmy z dziećmi KARTY CZYTELNIKA związane z danym miesiącem np. grudzień – czapki mikołajkowe, choinki itp. ( można skorzystać z gotowych kart umieszczonych w Internecie). Dzieci po skończonym czytaniu  kolorują element w karcie z danego dnia. Wypełnione KARTY CZYTELNIKA uczniowie przynoszą do wychowawcy lub polonisty i otrzymują nagrodę np. pochwałę. Zachęcamy rodziców do współpracy. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

02.12 Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej

Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii „Poczytaj mi, mamo” (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonieKolczatekZaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.

03.12 Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
            Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowycha także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.

Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnością, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.

05.12 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

,,Wolontariat to dobrowolna, bezinteresowna,

świadoma  praca na rzecz innych,

wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.

Dla wolontariusza zapłatą za jego pracę  jest satysfakcja z pomocy innym.

Krótka historia wolontariatu w Polsce

Wolontariat w Polsce, funkcjonuje od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.  W roku 1993 r. powstało w naszym kraju, w Warszawie Centrum Wolontariatu. Była to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Obecnie nazwa Centrum Wolontariatu obejmuje wszystkie organizacje i inicjatywy społeczne , które promują bezinteresowną pomoc innym, przygotowują wolontariuszy, organizacje pozarządowe i placówki publiczne do współpracy. Głównym obszarem działań Centrów jest pośrednictwo wolontariatu, pełniące funkcję „skrzynki kontaktowej” dla wolontariuszy i wszystkich osób zainteresowanych ich pomocą. Ułatwia ono nawiązywanie kontaktu ochotników z instytucjami i osobami oczekującymi ich pomocy.

Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze!

06.12 Mikołajki z Mikołajkiem

Krótka historia Świętego Mikołaja

Wszyscy znamy Świętego Mikołaja jako bajkową postać brzuchatego dziadka w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów. Jednak Święty Mikołaj to postać autentyczna.

Urodził się po długich modłach zamożnych rodziców około 270 roku w mieście Patara w Licji (dziś na terenie Turcji). Od dziecka wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. Został biskupem Miry (obecnie Demre) w Licji i podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością.

Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

13.12 Dzień Księgarza

Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.

Święto wywodzi się z okresu międzywojnia – o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.

• TCZEWSKI KONKURS RECYTATORSKI  "Mój ulubiony wiersz"
          • TCZEWSKI KONKURS RECYTATORSKI "Mój ulubiony wiersz"

• 4.12.2022r.

Dnia 1 grudnia odbył się TCZEWSKI KONKURS RECYTATORSKI dla uczniów szkół podstawowych z powiatu tczewskiego. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży recytacją jako aktywną formą wypowiedzi, aktywizacja środowisk uczniowskich, popularyzacja literatury poprzez piękno słowa mówionego oraz promocja szkolnego ruchu artystycznego.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice:

-  w kategorii klas IV - VI Julia Kajzer z klasy 4a /opiekun Małgorzata Ossowska/

- w kategorii klas VII - VIII Adrianna Czyżewska z klasy 8c /opiekun Anetta Budzinska/

Dziękujemy uczennicom za udział w konkursie, a ADRIANNIE CZYŻEWSKIEJ gratulujemy zdobycia I MIEJSCA w kategorii klas VII - VIII.