• SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY  "PAMIĄTKA PO DZIADKU"
          • SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY "PAMIĄTKA PO DZIADKU"

          • 14.06.2023r.

            Z radością przedstawiamy wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego „Pamiątka po pradziadku” dla uczniów SP 10 Tczew klasy IV – VIII w roku szkolnym 2022/2023 przeprowadzonego w maju 20223r. W konkursie uczestniczyło 18 uczniów.

            Po sprawdzeniu prac ustalono:

            I miejsce:  Maja Kaczyńska klasa Va
            II miejsce ex aequo: 1. Patrycja Borsukowicz klasa VIIIg oraz Agata Kowalska klasa VIII e
            III miejsce ex aequo: 1. Antonina Rozum klasa Va oraz Julia Piernicka klasa IVa

            Nagrody wręczone zostaną na apelu w dniu 23.06
             

            Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Maria Jasionowska, Sabina Kossak-Prychła, Rafał Buda.

        • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- CZERWIEC CZ.2.
          • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- CZERWIEC CZ.2.

          • 13.06.2023r.

            21 środa 
            Święto Muzyki

            Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie - zawsze  21 czerwca, pierwszego dnia lata!Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp.  Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka do szkoły muzycznej czy na lekcje śpiewu. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu oraz wyrabianie pracowitości, a w przyszłości granie na instrumencie lub tworzenie muzyki.

            https://liblink.pl/e2B0vZJOuw
            https://liblink.pl/jEVKI5AfUb
            https://liblink.pl/wK1ixN9vyi /piosenka Lato/
            https://liblink.pl/H9Uk3RjBqU /ciekawostki o muzyce/
            https://liblink.pl/9im2i1136D /gatunki muzyczne/

            23 piątek
            Dzień Ojca

            Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Cathariny Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.Można też porozmawiać o ojcach, nie spełniających w zadawalającym stopniu swojej roli jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada.Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie, poczytajmy książki np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz Zuzanny Orlińskiej.A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.
            https://liblink.pl/VhGOwlxRRR
            https://liblink.pl/vuludXoTJU
            https://liblink.pl/3O36V0iOMy
            https://liblink.pl/3ZYXubHOHT
            https://liblink.pl/kWsXdc32Sc
            https://liblink.pl/u9xkXGo4XG

            23 piątek
            Koniec roku szkolnego 2022/2023

            Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!Zachęcamy rodziców czy wychowawców na koloniach i obozach, by czytali dzieciom, dostosowane do wieku książki.Oto pozycje, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:Biała żyrafa Lauren ST. JohnLotnik  Eoina ColferaMoje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary GawrylukPies, który biegł ku gwieździe Henninga MankellaAfryka Kazika, Benedykt i Ja, Dziadek i niedźwiadek Łukasza WierzbickiegoCo tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła BeręsewiczaTsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty StrzałkowskiejPolecamy także ponadczasowe, przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!Życzymy wspaniałych i bezpiecznych WAKACJI!

            25 niedziela
            Rocznica urodzin Georgea Orwella

            George Orwell (1903-1950) - angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek - do przeczytania z nastolatkami - Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.
            https://liblink.pl/LX1nXp7Q0U
            https://liblink.pl/e4slHC1xDi

            30 piątek
            Rocznica urodzin Czesława Miłosza

            Był poetą i we wszystkim, co i jak robił, odciska się emocjonalny i szeroki gest i zmysł poety.Czesław Miłosz (1911-2004) urodził się w 1911 r., w Szetejniach na Litwie. Rodzina Miłoszów, pieczętująca się herbem Lubicz, należała do starego szlacheckiego rodu. Młodość spędził w Wilnie, gdzie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego.Debiutował na łamach prasy uniwersyteckiej. Pierwszy tom poetycki pt. Poemat o czasie zastygłym wydał w 1933 roku a w 1934 został uhonorowany nagrodą wileńskiego Związku Literatów. Miłosz pracował w Polskim Radiu w Wilnie,  a później w Warszawie.Podczas II wojny światowej przebywał w Rumunii, jednak po pewnym czasie wrócił do Ojczyzny i tworzył  pod pseudonimem Jan Syruć. W latach 1945 - 1951 pracował jako radca kulturalny w ambasadach polskich w Stanach Zjednoczonych i Francji, gdzie pisał kolejne utwory. W 1961 r. objął stanowisko profesora języków i literatur słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i osiadł  tam na stałe.W 1980 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. W latach dziewięćdziesiątych mieszkał w Krakowie, posiadał  honorowe obywatelstwo tego miasta.Zmarł 14 sierpnia 2004 r. w wieku 93 lat.Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów /eseje, powieści, wybory wierszy, przekłady/ -  Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolina  Issy, Rodzinna Europa, Król Popiel i inne wiersze, Widzenia nad zatoką San Francisco, Orfeusz i Eurydyka.
            https://liblink.pl/WjvgCBoos
            t
            https://liblink.pl/igCDb5hBEv
            https://liblink.pl/dDWZmEVYUa  

            Dziękujemy wszystkim za uwagę w roku szkolnym 2022 - 2023!

             

          • MAGAZYN ŚWIERSZCZYK- NAJSTARSZE CZASOPISMO DLA DZIECI W EUROPIE

          • Klasa 2b na kółku polonistycznym chętnie sięgała po czasopismo dla dzieci „Świerszczyk”. Z zainteresowaniem dzieci czytały wiersze, opowiadania, fragmenty ciekawych książek, czy też rozwiązywały rebusy, zagadki i łamigłówki. Dowiadywały się również ciekawych wiadomości z dziedziny, przyrody, geografii, fizyki czy historii.
            Na zajęciach kółka dzieci pisały również listy do redakcji czasopisma, tak jak to robiła kiedyś w dzieciństwie ich wychowawczyni pani Dorota. Listy pani Doroty od „Świerszczyka” przetrwały i mają…48 lat. Niektórzy powiedzą – po co pisać listy w erze emaili, smsów, WatsAppa czy Messengera? Patrząc z sentymentem na te stare listy, każdy musi na to pytanie odpowiedzieć sobie sam…

            W latach 50. i 60. do „Świerszczyka” przychodziło nawet 7 tysięcy listów miesięcznie! Świerszczyk odpisywał na wszystkie listy, m.in.: 

            1.pdf    2.pdf    3.pdf    4.pdf    5.pdf    6.pdf   7.pdf    8.pdf

             

            Materiały udostępniła pani Dorota Protasiuk

        • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKI PT.: "WITAJCIE W MOJEJ BAJCE ..."
          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKI PT.: "WITAJCIE W MOJEJ BAJCE ..."

          • 05.06.2023r.

            W dniu 31 maja odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki pt: Witajcie w mojej bajce... organizowany przez Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Tczewie.

            W KATEGORII KLAS IV- VI

            • I miejsce: AGATA WALEROWICZ kl.4a 

            W KATEGORII KLAS VII- VIII

            • II miejsce: RADOSŁAW MANIA kl.8a 
            • III miejsce: FILIP RYBOWIAK kl.8a

            Gratulujemy sukcesów:)

            Opiekun M. Ossowska

        • WYCIECZKA DO OCENARIUM
          • WYCIECZKA DO OCENARIUM

          • 2.06.2023 r.

            Dnia 2 czerwca 2023 roku klasa 8b miała okazję uczestniczyć w niezwykle interesujących zajęciach edukacyjnych w oceanarium w Gdyni. Zwiedzanie oceanarium było fascynującym doświadczeniem, które rozszerzyło naszą wiedzę na temat różnorodności i piękna życia morskiego. Mogliśmy obserwować niezwykłe gatunki ryb o różnorodnych kształtach, kolorach i zachowaniach, co wzbudziło naszą ciekawość i pasję do odkrywania świata morskiego.

            Jednak prawdziwą gratką było badanie krewetek pod mikroskopem. To niewiarygodne, jak wiele detali i fascynujących informacji można odkryć, obserwując mikroświat krewetek. Dowiedzieliśmy się o ich strukturze, funkcjach i roli w ekosystemie morskim. To było niezwykle pouczające odkrywanie ukrytych tajemnic mikroorganizmów i zrozumienie, jak wszystko jest ze sobą powiązane.

            Zajęcia terenowe w MARINIE były kolejnym wspaniałym doświadczeniem. Odławialiśmy organizmy żyjące w wodzie i poznawaliśmy ich różnorodność.

            Wizyta w oceanarium nie tylko dostarczyła nam wiedzy, ale także uwrażliwiła nas na kwestie ochrony życia morskiego. Zrozumieliśmy, jak ważne jest dbanie o ekosystemy i unikanie zanieczyszczeń, które mogą zagrażać życiu w oceanach.

             

        • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - CZERWIEC CZ.I
          • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - CZERWIEC CZ.I

          • 02.06.2023r.

            1-7 czerwca 2023 r.

            XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem Książka jest jak ogród, zainspirowanym chińskim przysłowiem: Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni.

            Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD lub Tydzień Czytania) to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek przedszkolnych, szkolnych bibliotecznych, kulturalnych i wychowawczych w całym kraju.

            Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. Są oni dla dzieci źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości.Jednocześnie - korzystając z metafory książki-ogrodu - zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, sprzątanie parku lub lasu, a także parady postaci z bajek.

            Zapraszamy na stronę internetową XXII OTCD, na której znaleźć można ramowy program Tygodnia Czytania. Codziennie podczas Tygodnia Czytania na stronie będą pojawiać się nowe materiały, m.in. zadania plastyczne dla dzieci oraz informacje z kraju.
            https://liblink.pl/1f1P5DWVyShttps://liblink.pl/ghBGYUbPGL /zachęta do czytania w domu/

            Spotkanie online z okazji100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela

            6 czerwca o godz. 19.00, w przeddzień 100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela, zapraszamy na spotkanie online  z dziećmi Artysty: Moniką Chmielewską-Lehman, artystką plastyczką, i Arturem Chmielewskim, naukowcem z NASA.

            Podczas spotkania pani Monika i Pan Artur opowiedzą Dorocie Koman, jakim ojcem i człowiekiem był słynny twórca serii komiksów o Tytusie, Romku i ATomku. Zaprezentujemy także świeżo wydaną książkę Papcio Chmiel udomowiony (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)

            01 czerwca 2023r._czwartek  
            Dzień Dziecka

            Niech stanie się on Dniem Dziecka z Książką i wielkim świętem czytania dzieciom!Czytajmy dzieciom - w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu z miłością czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie!Przydatną do tego pomocą mogą być dwa tomy opowiadań pt. Gorzka czekolada, znakomite książki nagrodzone w Konkursie im. Astrid Lindgren lub książki ze Złotej Listy Fundacji.Do 1 czerwca na stronie internetowej Wydawnictwa zostanie opublikowanych ponad dwadzieścia opowiadań z ulubieńcami takimi jak Pippi, Emil, Lotta, Madika czy dzieci z Bullerbyn i ich nowymi przygodami. Pojawią się także całkiem nowi bohaterowie!W ramach nowej serii powrócimy zatem do Bullerbyn i poznamy wciąż ujmujące czarem historie o życiu siódemki przyjaciół w tym urokliwym miejscu. Wielbiciele rezolutnej Lotty usłyszą o jej nowych przygodach w wyjątkowym czasie Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz w dniu jej urodzin. Pippi jak zwykle nie zawiedzie - będą podróże, sprawunki i choinkowy zawrót głowy. Emil uraczy nas aż sześcioma opowieściami tak zabawnymi, że będą mogły przyprawić o ból brzuszka. Wyrywanie zęba, niezdejmowalna z głowy waza czy niekonwencjonalny sposób na pozyskanie funduszy to tylko niektóre przygody tego psotnego chłopca. Lisabet, siostra Madiki, przeżyje bardzo niebezpieczną przygodę. Poznamy też nowych bohaterów: Peter opowie, jak to jest mieć młodsze rodzeństwo, a Lena pierwszy raz pójdzie do szkoły. Lasse za sprawą zaczarowanych okularów zobaczy, że nie tylko on musi chodzić wcześnie spać. A dla nieco starszych dzieci, którym niestraszny czarny humor - historia Szymona Szczapy oraz opowieść o znanym złodzieju-hipnotyzerze Assarze Bąblu.

            01 czerwca 2023r._ czwartek  
            Rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

            Właśnie w Dniu Dziecka przyszedł na świat ks. Jan Twardowski (1915 - 2006) - poeta, który nigdy nie utracił dziecięcej ciekawości, Kawaler Orderu Uśmiechu, autor pięknych, mądrych wierszy, a także książek: Znaki ufności, Zeszyt w kratkę, Niebieskie okulary, Który stwarzasz jagody, Na osiołku, Patyki i patyczki, Nie bój się kochać, Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego.15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znajdziecie w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów w Jubileuszowej 15-tomowej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom.
            https://liblink.pl/QwO3laoKZchttps://liblink.pl/8UXT6tgyLqhttps://liblink.pl/3EXbEYj1ZY

            08 czerwca 2023r._ czwartek
            Boże Ciało

            Powyższe Święto i długi weekend, to wyjątkowy czas, by pobyć wspólnie razem z dzieckiem.
            https://liblink.pl/R4XRaQwcKjhttps://liblink.pl/Af6Vt1Qgpm

            20 czerwca 2023r._wtorek   
            Rocznica urodzin Aleksandra Fredry

            Aleksander Fredro (1793-1876) - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego - często nadal aktualnych i bardzo zabawnych - komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.
            https://liblink.pl/sEChcXKTBZhttps://liblink.pl/AkxtZYdfGA  /klasy starsze/
            https://liblink.pl/jbc8fwM1Lzhttps://liblink.pl/y4u95qoxT9 /także język migowy/

        • "POMORZE DZIECIOM"- AKCJA DLA HOSPICJUM
          • "POMORZE DZIECIOM"- AKCJA DLA HOSPICJUM

          • 02.06.2023r.

            Zapraszamy rodziców, uczniów i nauczycieli do udziału w zbiórce charytatywnej dla podopiecznych Hospicjum Pomorze Dzieciom.Fundacja Pomorze Dzieciom zajmuje się organizacją kompleksowej opieki medycznej dla dzieci dotkniętych śmiertelną chorobą, a także opiekuje się rodzinami swoich podopiecznych, ich rodzeństwem oraz rodzinami w żałobie.

            Potrzebne są:
            - pieluchy rozmiary: 2, 3, 4, 5, 6 oraz Seni Junior i Seni Extra Kids,
            - emolienty (kremy natłuszczające skórę),
            - chusteczki nawilżone,
            - płyny do kąpieli, szampony, oliwki etc.,
            - środki czystości.

            Prosimy o przynoszenie artykułów higienicznych do szatni do 23 czerwca.

            Szkolny Klub Wolontariatu

        • Trójbój LEKKOATLETYCZNY DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW rocznik 2012
          • Trójbój LEKKOATLETYCZNY DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW rocznik 2012

          • 01.06.2023r.

            30 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Tczewie odbył się  MIEJSKO-POWIATOWY FINAŁ w TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM. W zawodach wzięło udział 6 zespołów dziewcząt ( SP12, SP11, SP 4, KSP, SP10, SP1 Pelplin)  i 7 zespołów chłopców  (SP12, SP11, SP 4, KSP, SP10, SP2 Pelplin, SP4 II).
            Wszyscy zawodnicy musieli wystartować w 3 konkurencjach lekkoatletycznych: 60m, rzut p.palantową i skok w dal. W tej rywalizacji bardzo dobrze spisała się "DZIESIĄTKA", zarówno dziewczęta, jak i chłopcy stanęli na III MIEJSCU podium, przed nami znalazły się tylko :  SP4 i SP12.  GRATULUJEMY !!!

            Skład zespołów :

            DZIEWCZĘTA : 
            MALICKA ANNA 4a, ERWARD IZABELA 4a, MICHNA LENA 4d, KWAŚNIEWSKA ANNA 4a, TARASEK AGATA 4a, BORATYN OLIWIA 4a .   
            Nauczyciel WF- S. Wasiek

            CHŁOPCY:
            TKACHENKO OLEKSII 4C, NOETZEL LEON 4B, RAFAŁ CZAPLA 4A, MIGUS IGOR 4A, KASZUBOWSKI MACIEJ 4A, BIELIŃSKI MARCEL 4A.
            Nauczyciel WF- Fabich Paweł

        • DZIEŃ DZIECKA
          • DZIEŃ DZIECKA

          •  

            Dnia 1 czerwca 2023 roku klasa 7B miała niezwykłą przyjemność uczestniczyć w ognisku zorganizowanym przez rodziców jednego z naszych kolegów - Państwa Czarneckich. Był to wyjątkowy dzień pełen radości, zabawy i wspólnego spędzania czasu.

            Już od samego początku odczuliśmy, że to nie będzie zwykłe ognisko. Zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy fundusz, abyśmy mogli samodzielnie zrobić zakupy. To było niesamowite doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć wartość planowania i odpowiedzialności.

            Gdy wszystkie zakupy zostały zrobione, przystąpiliśmy do rozpalenia ogniska. Wokół płomieni wspólnie spędzaliśmy czas, śpiewaliśmy piosenki, rozmawialiśmy i słuchaliśmy opowieści. Atmosfera była niesamowita, pełna radości i wzajemnej życzliwości.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować Państwu Czarneckim za tak niezapomniane ognisko. To dzięki Wam mieliśmy okazję spędzić czas wśród przyjaciół, ciesząc się wzajemnym wsparciem i radością.

            Życzymy wszystkim dzieciom spełnienia marzeń, nieustającej radości i niezapomnianych chwil w przyszłości.

            Uczniowie klasy 7B

    • brak danych