08.05.2023r.
11 maja_czwartek
Dzień Bez Śmiecenia
Recykling to nie fanaberia ekologów, ale sposób na znaczne oszczędności energii i surowców naturalnychDzień bez Śmiecenia - to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu Europejski Eko-Parlament Młodzieży w 2007 r., przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i organizowanego w Polsce przez Rekopol.Celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.Warto przeprowadzić zajęcia na temat zanieczyszczenia środowiska, potrzeby segregacji śmieci, a przede wszystkim zmniejszenia produkcji, w tym o ruchu - zero - waste.Przypomnijmy Książkę o śmieciach Stanisława Łubieńskiego.
https://liblink.pl/7HcoDTLVmc
https://liblink.pl/kmx4BX7eEU
https://liblink.pl/GemgpZoUVt /dla klas starszych/
https://liblink.pl/gy4aRZx5Fj /piosenka/
https://liblink.pl/ZzYPKBoigA
13 maja_ sobota
Noc Muzeów 2023
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Polsce odbędzie się 13 maja. W ramach imprezy w całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać liczne muzea, zamki, forty i inne historyczne obiekty.Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić wraz z dziećmi muzea, galerie i inne instytucje kultury - większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje, a wstęp jest na ogół bezpłatny /konieczna bywa wcześniejsza rezerwacja/.
https://liblink.pl/FysICsPIJr / Tczew, Fabryka Sztuk/
https://liblink.pl/XTEhny9Idd
https://liblink.pl/4RLL62P2PB / dla klas starszych/
15 maja_ poniedziałek
Międzynarodowy Dzień Rodziny
Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków.Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.Warto też podjąć temat rodzin borykających się z trudnościami analizując treść książek nagrodzonych w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.
https://liblink.pl/5Qr2w2JLiE
https://liblink.pl/xNJNBT1aXe /zwierzęce rodziny/
18 maja_czwartek
Międzynarodowy Dzień Muzeów
Kilka dni po Nocy Muzeów warto wrócić do tematu instytucji kultury powołanych w celu gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi wartość historyczną bądź artystyczną. Wykorzystajmy w tym celu Międzynarodowy Dzień Muzeów - święto ogłoszone w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO.Proponujemy wycieczkę do muzeum, warto sprawdzić, jaką ofertę przygotowały na swoje święto nasze ulubione placówki muzealne! Pokażmy dzieciom wystawy obrazów, rzeźb, instalacji, itp. Takie wycieczki niezwykle pobudzają wyobraźnię dzieci!Warto przypomnieć, że z uwagi na niedawną sytuację epidemiczną wiele muzeów udostępniło swoje zbiory online, umożliwiło także wirtualne spacery po wystawach. Korzystajmy z tych zasobów!
https://liblink.pl/xLY4DvcgZb
https://liblink.pl/Vw2rFlNmdK
https://liblink.pl/hcLP90Glc7
19 maja_piątek
Dzień Dobrych Uczynków
Pamiętaj! Dobro powraca!Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć, dlatego Fundacja Ekologiczna ARKA zachęca do dobrych uczynków. W naszym otoczeniu są inni ludzie, ale także zwierzęta, a przede wszystkim środowisko naturalne, z którego korzystają wszyscy.Zrób piękny, dobry uczynek w środku maja - jednego z najpiękniejszych miesięcy! Pomyśl z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu czy otaczającej Cię przyrodzie i zrób to, co będzie dla nich gestem zrozumienia i przyjaźni.Co roku 19 dzień maja jest świętem społecznych, bezinteresownych działań.Zaplanujmy zrobienie dobrego uczynku dla kogoś bliskiego - rodziców, babci, dziadka, koleżanki, kolegi.
https://liblink.pl/jEYTgeTDQu
https://liblink.pl/LzOPJtb7iO
21 maja_niedziela
Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej
21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej - Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju.Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2001 roku. Rezolucja odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju.Uczmy dzieci akceptacji, szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które wzajemnie uzupełniają się, ubogacają, a zarazem zachowują własną odrębność.
https://liblink.pl/dQEnVtSn8F
https://liblink.pl/CaRWGKAFR4
26 maja_piątek
Dzień Matki
Początki Dnia Matki sięgają starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie jako symbol płodności i urodzaju.Dzień Matki zbliżony do tego, który znamy dzisiaj wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą Niedziela u Matki. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo.W USA święto to obchodzone jest w drugą niedzielę maja i jest świętem narodowym. Przed domami i instytucjami państwowymi pojawiają się flagi, a w miastach organizowane są imprezy i pikniki rodzinne.Dzisiejsza popularność Dnia Matki w USA jest zasługą nauczycielki Ann Maria Reeves Jarvis, która w roku 1858 rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia święta Matczynej Pracy. Uważała ona, że domowe obowiązki kobiet są niedoceniane i bagatelizowane.Polska to jedyny kraj, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja.Pierwsze obchody odbyły się w Krakowie w 1914 roku.To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy i otrzymać laurkę z najpiękniejszymi życzeniami.Polecamy wywiad z dr. Rossem Campbellem Czy umiemy kochać dziecko?
https://liblink.pl/8FKSPD6HOR
Inne materiały związane ze świętem -
https://liblink.pl/13lNnvnTXB
https://liblink.pl/0nEmhRzqoY
https://liblink.pl/GbgnebkOzr
https://liblink.pl/DPet5JHo54 /liczne materiały/
https://liblink.pl/op4BZ0yJg3 /geneza, obchody w Polsce i na świecie/
https://liblink.pl/iQiicSikOJ /komplementownik i inne pomysły/
https://liblink.pl/e0KvLLk8Se
27 maja_sobota
Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego
Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) - pisarz, nauczyciel, publicysta i podróżnik. Studiował nauki matematyczno-przyrodnicze oraz fizykę i chemię. Często podróżował, odwiedził między innymi Indie, Chiny, Japonię i Kaukaz, znał aż 7 języków. Był także działaczem społecznym i politycznym.Koniecznie przeczytajmy starszym uczniom Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom, można ją znaleźć w wielu bibliotekach.
https://liblink.pl/QXQvgX9B2M /audycja radiowa, życiorys/
https://liblink.pl/V79yw3IaCQ
https://liblink.pl/lIbgy8pfst
https://liblink.pl/lfLH3EFed6