05.09.2023 r.
Z radością przystępujemy do pracy i polecamy KALENDARIUM Fundacji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Mamy nadzieję, że treści w nim zawarte będą konkretną pomocą w codziennej pracy z uczniami.Koordynatorki - Izabela Zielińska - Korda, Mirosława Lech, Grażyna GiełdonNauczycielom, bibliotekarzom, uczniom oraz wszystkim związanym z edukacją dzieci i młodzieży życzymy pomyślnego, przynoszącego satysfakcję roku szkolnego 2023/2024!
Na początek roku polecamy GRĘ EDUKACYJNĄEKOHAKATON Latający talerz - bezpłatna ekogra online dla dzieci i młodzieży! Jeżeli chcecie ze Staszkiem, Żabą, Serżem i Matyldą stworzyć grę komputerową, a przy okazji dowiedzieć się, jak być eko, zagrajcie koniecznie! Wystarczy wejść na: https://liblink.pl/MVYlU3eoIQ.
Gra opowiada o grupie uczniów pod wodzą Staśka, którzy próbują zdobyć wiedzę niezbędną do stworzenia idealnej gry edukacyjnej. Gracze pomagają grupie Staśka swoimi decyzjami i w ten sposób dowiadują się, jak wygląda proces tworzenia gry, a przy okazji poszerzają swoją wiedzę ekologiczną!Gra powstała na podstawie opowiadania Latający talerz Grzegorza Kasdepke, napisanego specjalnie do ekoprogramu OCALIMY ŚWIAT! (czytaj więcej o zbiorze opowiadań Latający talerz)Ta gra to świetne narzędzie do nauki przez zabawę i atrakcyjna dla młodych forma aktywności!W tym roku szkolnym po raz drugi proponujemy wszystkim zainteresowanym placówkom oświatowym połączenie regularnego głośnego czytania z edukacją ekologiczną, a szkoły podstawowe oraz biblioteki zapraszamy do udziału w Ekoprogramie z charakterem OCALIMY ŚWIAT (OŚ)!Jest to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która łączy poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem postaw oraz podnoszeniem umiejętności społecznych i kompetencji cyfrowych.Na zajęciach pod opieką nauczycieli uczniowie zapoznają się z różnorodnymi kwestiami ekologicznymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów ze zbiorów: Latający talerz (klasy I-III), Sieci widmo (klasy IV-VI) i Oddech smoka (klasy VII-VIII). Kolejny krok to praca ze scenariuszem zajęć oraz tworzenie własnego projektu ekologicznego wraz z prezentacją, która weźmie udział w ogólnopolskim konkursie na zakończenie programu.Rekrutacja do Programu rozpocznie się we wrześniu. Osoby, które prześlą do Fundacji wypełniony formularz, otrzymają mailowo powiadomienia, dalsze informacje oraz pierwszeństwo zapisu. Zapraszamy do udziału!
4 poniedziałek
Rocznica urodzin Jerzego Ficowskiego
Jerzy Ficowski (1924-2006) - odkrywany obecnie na nowo poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, wielki znawca życia i twórczości Bruno Schulza (m.in. Regiony wielkiej herezji) oraz kronikarz i piewca kultury polskich Cyganów.Poczytajmy dzieciom jego utwory napisane specjalnie dla nich: Gałązka z drzewa słońca. Baśnie cygańskie, Tęcza na niedzielę, Syrenka, Lodorosty i bluszczary.Ze starszymi dziećmi można obejrzeć film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze pt. Papusza o romskiej poetce, której twórczość odkrył i upowszechnił Jerzy Ficowski, lub przeczytać fragmenty jego książki Cyganie na polskich drogach. Starsi uczniowie mogą sięgnąć po bogaty wybór jego pięknych i poruszających wierszy pt. Lewe strony widoków. https://liblink.pl/N6Mx9kzEOH /wywiad z córką autora/
6 środa
Rocznica premiery trzech zbiorów opowiadań z serii OCALIMY ŚWIAT
6 września 2022 r. na rynku księgarskim zadebiutowały trzy zbiory opowiadań z serii OCALIMY ŚWIAT autorstwa znakomitych polskich pisarzy. Zadaniem każdej z tych wyjątkowych propozycji literackich jest wprowadzenie młodych odbiorców w świat problemów ekologicznych i wartości moralnych. Sfery te są bowiem ze sobą powiązane.Opowiadania stanowić będą ważną lekturę uczniów szkół podstawowych biorących udział w ekoprogramie z charakterem OCALIMY ŚWIAT, którego pomysłodawcą i organizatorem jest nasza Fundacja. Polecamy je także gorąco wszystkim dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym!Wydawcą książek jest Prószyński Media, współwydawcą - nasza Fundacja.SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O KSIĄŻKACH:ODDECH SMOKA (dla dzieci od 7 lat)autorzy: Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko.LATAJĄCY TALERZ (dla młodzieży od 10 lat)autorzy: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Smojlik, Katarzyna Terechowicz.SIECI WIDMO (dla młodzieży od 13 lat)autorzy: Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Smojlik, Katarzyna Terechowicz.
8 piątek
Dzień Dobrej Wiadomości
Każdy drobny deszczyk poprawia zieleń trawy. Podobnie nasze wewnętrzne krajobrazy ożywają pod wpływem dobrych myśli.
Dzień Dobrej Wiadomości - święto proklamowane
8 września 2001 w Warszawie. Inicjatywa ta powstała w środowisku artystyczno-literackiego Salonu 101 prowadzonego przez Małgorzatę Bocheńską.To coroczne święto wydarzeń przebiegających pod wspólnym hasłem Dobrej Wiadomości.Proponujemy rozszerzyć przesłanie tego dnia na cały miesiąc ( nawet rok!) i zamiast zamartwiać się warto zaczynać dzień w domu czy w szkole pytaniem: Z czego będziemy się dziś cieszyć?.Polecamy zapoznać dzieci z książką czeskiego autora Zdeňka Svĕraka Ucieszki Cieszka, która przedstawia pogodną filozofię życia.Możemy przygotować zabawne cytaty literackie na każdy dzień, gromadzić kulturalne dowcipy, kończyć dzień pytaniem: Co dobrego wydarzyło się dzisiaj?.Poprośmy starsze dzieci, by przez tydzień oglądały lub słuchały wiadomości i notowały, ile było w nich informacji negatywnych, ile pozytywnych czy neutralnych.Starajmy się przekazywać sobie nawzajem dobre wiadomości i stosujmy metodę Trzech sit eliminowania z naszego życia informacji niepotrzebnych bądź szkodliwych, np. fałszywych (metoda jest opisana szerzej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).Wsłuchajmy się w słowa pięknej piosenki o zamianie zmartwienia na marzenie pt. La la li li w wykonaniu Ani Brody.https://liblink.pl/f9rEucy3Il /Beata Pawlikowska - przesłanie/8 piątekMiędzynarodowy Dzień AlfabetyzacjiDzień ustanowiony przez UNESCO w 1965 roku.Walkę z analfabetyzmem, także funkcjonalnym, Komisja Europejska uczyniła priorytetem swoich działań edukacyjnych. Porozmawiajmy z uczniami o skutkach analfabetyzmu, czy trudności wynikających z nieznajomości języka w kraju, do którego się przybywa. Zorganizujmy dyskusję - Jak skutecznie zapobiegać analfabetyzmowi? Można przygotować wnioski i przesłać je do Komisji Europejskiej.Przy okazji pokażmy dzieciom różne rodzaje pisma - obrazkowe, klinowe, supełkowe, alfabet Braillea itp.Porozmawiajmy o rzeczywistości bez pisma oraz o tym, co zyskujemy dzięki umiejętności czytania i pisania.Opowiedzmy uczniom o życiu głochoniewidomej od niemowlęctwa Amerykanki Hellen Keller, która dzięki swej niezwykłej opiekunce Anne Sullivan poznała język, ukończyła z wyróżnieniem studia, została pisarką, prowadziła działalność naukową i społeczną, nauczyła się także kilku języków!https://liblink.pl/nffJFERzoT.
9 sobota
Narodowe Czytanie 2023
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Parę Prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.Od tego czasu co roku na początku września odbywa się Narodowe Czytanie utworu wybranego przez Parę Prezydencką. Do tej pory były to m.in. Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza czy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.Tegoroczną lekturą jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
10 niedziela
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Problem samobójstw dzieci i młodzieży jest bardzo poważny, każdego roku wzrasta liczba młodych ludzi, którzy próbują odebrać sobie życie. Wielu z nich, niestety, robi to skutecznie. Porozmawiajmy o różnych sposobach radzenia sobie w sytuacjach, które wydają się bez wyjścia, o skutecznym rozwiązywaniu problemów oraz o ważnej roli osób, które możemy powiadomić lub poprosić o pomoc. /instytucje, specjaliści/.Ważne jest też, by każdy uświadomił sobie, że może kogoś wesprzeć, a nawet ocalić mu życie - słowem, konkretną pomocą, akceptacją, zachętą, obecnością.Proponujemy dzieciom (od 8 lat) opowiadanie o białym marszu po śmierci uczennicy z tomu Małgorzaty Szyszko-Kondej Wtorek, godz. 15.00, a starszym uczniom (od 11 lat) opowiadania: Pierwsze skrzypce Katarzyny Ryrych oraz Pstryk Pawła Beręsewicza z II tomu Gorzkiej czekolady. Znakomitą książką obnażającą mechanizm hejtu, który może doprowadzić do samobójstwa, jest też Siedem dni Eve Ainsworth (od 12 lat).Przeczytajmy też, omówmy rozmowy z psychologami z II tomu Gorzkiej czekolady na temat przyczyn dręczenia innych - lektura i dyskusja na temat tej książki może dać początek autorefleksji, wglądu we własną sytuację i zmianę postawy.
12 wtorek
Rocznica urodzin Stanisława Lema
Stanisław Lem (1921-2006) - pisarz, eseista, filozof, futurolog, autor powieści i opowiadań fantastyczno-naukowych, m.in. Solaris, Bajki robotów, Opowieści o pilocie Pirxie. Zachęćmy uczniów do sięgnięcia po te znakomite, często wybiegające w przyszłość książki. Młodzież warto zapoznać z fragmentami biografii Stanisława Lema autorstwa Wojciecha Orlińskiego pt. Lem. Życie nie z tej ziemi.https://liblink.pl/vzueA41DPz