1 środa
Czas pamięci o zmarłych
Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Szczególnie polecamy do czytania dzieciom, które doznały takiej sytuacji: Pan Stanisław odlatuje Justyny Bednarek, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, Małą książkę o śmierci Pernilli Stalfelt, Gęś, śmierć i tulipan Wolfa Erlbrucha, Żegnaj, panie Muffinie Ulfa Nilssona i Any-Clary Tidholm, Czy tata płacze? Hilge Ringen Kommedal oraz Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson, a dla młodzieży Świat do góry nogami Beaty Ostrowickiej czy Pozłacaną rybkę Barbary Kosmowskiej.
https://liblink.pl/uk4KSWjcur / dla klas starszych - Perfect/
5 niedziela
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.Proponujemy zabawę w przebieranie się za postaci z popularnych bajek oraz ich korowód w szkole, a także gry i konkursy nawiązujące do ich przygód. Warto także wykonać prace plastyczne np. figurki bajkowych postaci, wystawmy teatrzyk. Opcji jest dużo, wystarczy wyobraźnia!Pamiętajmy też o Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w naszym rodzimym Pacanowie! Warto uwzględnić je w planach wycieczkowych.
https://liblink.pl/AfwKlHYkZd
https://liblink.pl/zaWXJePcsU
https://liblink.pl/XProLy4rjn
https://liblink.pl/3Iv8MPS0hB
10 piątek
Dzień Młodzieży
Święto ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, na wniosek Światowej Konferencji Ministrów odpowiedzialnych za sprawy młodzieży. Święto ma za zadanie zachęcić do działań młode pokolenia na rzecz: rówieśników, społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przekazania pomysłów i sugestii, dotyczących rozwiązywania problemów młodych ludzi na całym świecie.Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, dla starszych powieści Johna Greena Szukając Alaski oraz Gwiazd naszych wina, a także Jutro Johna Marsdena oraz Deklarację Gemmy Malley.Odpowiednią lekturą dla nastolatek, które zmagają się z problemami z odżywianiem, będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami.Porozmawiajmy z młodymi ludźmi o tym, jak postrzegają rzeczywistość, co jest dla nich trudne, problematyczne. Jaką rolę w ich życiu odgrywają rodzice, koledzy, przyjaciele, a także media czy kultura masowa, co młodzi ludzie chcieliby zmienić, gdy dorosną.
https://liblink.pl/2WBuJNZJfo
https://liblink.pl/ZDnjOWG8Zf
https://liblink.pl/3dMeECoSiy
https://liblink.pl/dDYUvN3ZL9
11 sobota
Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.To doskonała okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i legionowych. Zaprośmy w miarę możliwości starszą osobę, która pasjonuje się historią i ma wiele ciekawych przeżyć.
https://liblink.pl/C4sxx2pXrs
https://liblink.pl/F4mWq7LpbZ
https://liblink.pl/quxncusiL9
https://liblink.pl/OWTJmU9v3f
https://liblink.pl/18bvxtDIWQ
11 sobota
Rocznica urodzin Tadeusza Nowaka
Tadeusz Nowak (1930-1991) - poeta, prozaik, autor głośnej powieści A jak królem, a jak katem będziesz. Poczytajmy jego wiersze (m.in. Psalmy, Pacierze i paciorki), do których komponowali muzykę i wykonywali utwory na scenie m.in. Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau.
https://liblink.pl/JCeFn0aKSb /dla uczniów starszych, poważne, głębokie teksty/
13 poniedziałek
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
W Polsce wg statystyk żyje blisko 2 mln osób niewidomych i słabowidzących.Warto zapoznać uczniów ze znakomitą książką Tydzień Konstancji Olgi Masiuk. Prawdziwą ucztą wizualną będzie nagrodzona ilustratorskim Oscarem książka Oczy autorstwa Iwony Chmielewskiej - wzruszająca opowieść o darze widzenia i sile zmysłów.Polecamy także biografię Louisa Braillea - może ona posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny - wartości - omówionej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.
https://liblink.pl/Tl5xGYJIzS
https://liblink.pl/MBAePzRirO
https://liblink.pl/Imu6P5Iyy6