6.12.2022r.
Mikołajki w klasie Vd. Zajęcia języka polskiego zamieniły się w gramatyczny escape room. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi rzeczowników. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze i odnaleźli drogę do nagród:)
J.Ewald
6.12.2022r.
Mikołajki w klasie Vd. Zajęcia języka polskiego zamieniły się w gramatyczny escape room. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi rzeczowników. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze i odnaleźli drogę do nagród:)
J.Ewald
6.12.2022r.
Szkolny Wolontariat w łączności z wolontariuszami Hospicjum - także absolwentami naszej szkoły - organizuje zbiórkę rzeczową dla aktualnie 46 pacjentów.Przydatne produkty - żel pod prysznic, szampon, olejek do ciała, balsam, sudokrem, krem Nivea, krem Bambino, chusteczki nawilżające, słodycze, kawa.Wszystkie wymienione dary należy składać w szatni szkolnej do dnia 14 grudnia.
Z góry dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za DAR SERCA !
Przewodnicząca Beata Szreder wraz z nauczycielami Szkolnego Koła Wolontariatu
5.12.2022r.
Proponujemy uczniom i rodzicom trzymiesięczny cykl wspólnego czytania (grudzień, styczeń, luty). Wykonajmy z dziećmi KARTY CZYTELNIKA związane z danym miesiącem np. grudzień – czapki mikołajkowe, choinki itp. ( można skorzystać z gotowych kart umieszczonych w Internecie). Dzieci po skończonym czytaniu kolorują element w karcie z danego dnia. Wypełnione KARTY CZYTELNIKA uczniowie przynoszą do wychowawcy lub polonisty i otrzymują nagrodę np. pochwałę. Zachęcamy rodziców do współpracy. Niech będą to spotkania z ciekawą „zimową” lekturą oraz „małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.
02.12 Rocznica urodzin Heleny Bechlerowej
Helena Bechlerowa (1908 – 1995) – autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania wydawane m.in. w słynnej serii „Poczytaj mi, mamo” (Kącik ze smokiem, Przygoda na balkonie, Kolczatek, Zaczarowana fontanna) oraz powieści: Wesołe lato czy Ciocia Arnika.
https://zpe.gov.pl/b/nowy-rok----helena-bechlerowa/PhZofJ4fc
03.12 Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
Wskażmy tego dnia osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania młodszym dzieciom: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry oraz O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, a także Kazimierza Szymeczki Tetrusa oraz Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe. Piękny przykład przyjaźni chłopców niepełnosprawnego i zdrowego opisuje Katarzyna Ryrych w znakomitym opowiadaniu Złomek z I tomu Gorzkiej czekolady, które szczególnie polecamy.
Przypomnijmy dzieciom o szacunku dla osób z niepełnosprawnością, o tym, że niepełnosprawnym można się stać w każdej chwili, że zdrowie i sprawność nie są nam dane na zawsze.
05.12 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
,,Wolontariat to dobrowolna, bezinteresowna,
świadoma praca na rzecz innych,
wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.
Dla wolontariusza zapłatą za jego pracę jest satysfakcja z pomocy innym.
Krótka historia wolontariatu w Polsce
Wolontariat w Polsce, funkcjonuje od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W roku 1993 r. powstało w naszym kraju, w Warszawie Centrum Wolontariatu. Była to pierwsza tego typu placówka w Polsce.
Obecnie nazwa Centrum Wolontariatu obejmuje wszystkie organizacje i inicjatywy społeczne , które promują bezinteresowną pomoc innym, przygotowują wolontariuszy, organizacje pozarządowe i placówki publiczne do współpracy. Głównym obszarem działań Centrów jest pośrednictwo wolontariatu, pełniące funkcję „skrzynki kontaktowej” dla wolontariuszy i wszystkich osób zainteresowanych ich pomocą. Ułatwia ono nawiązywanie kontaktu ochotników z instytucjami i osobami oczekującymi ich pomocy.
Święto ustanowione w uznaniu pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, pomaganie innym zmieniają świat na lepsze!
06.12 Mikołajki z Mikołajkiem
Krótka historia Świętego Mikołaja
Wszyscy znamy Świętego Mikołaja jako bajkową postać brzuchatego dziadka w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów. Jednak Święty Mikołaj to postać autentyczna.
Urodził się po długich modłach zamożnych rodziców około 270 roku w mieście Patara w Licji (dziś na terenie Turcji). Od dziecka wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. Został biskupem Miry (obecnie Demre) w Licji i podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością.
Mikołajki to doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!
13.12 Dzień Księgarza
Z tej okazji wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, ich podaży oraz problemach z czytelnictwem.
Święto wywodzi się z okresu międzywojnia – o jego genezie można przeczytać na portalu Legalna Kultura.
4.12.2022r.
Dnia 1 grudnia odbył się TCZEWSKI KONKURS RECYTATORSKI dla uczniów szkół podstawowych z powiatu tczewskiego. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży recytacją jako aktywną formą wypowiedzi, aktywizacja środowisk uczniowskich, popularyzacja literatury poprzez piękno słowa mówionego oraz promocja szkolnego ruchu artystycznego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice:
- w kategorii klas IV - VI Julia Kajzer z klasy 4a /opiekun Małgorzata Ossowska/
- w kategorii klas VII - VIII Adrianna Czyżewska z klasy 8c /opiekun Anetta Budzinska/
Dziękujemy uczennicom za udział w konkursie, a ADRIANNIE CZYŻEWSKIEJ gratulujemy zdobycia I MIEJSCA w kategorii klas VII - VIII.
1.12.2022r.
Uczniowie klasy 4 b odwiedzili Fabrykę Sztuk. Brali udział w warsztatach Pudełko na mydełko. Zwiedzili wystawę SZLACHETNE ZDROWIE - Historia higieny i medycyny.
24.11.2022r.
Dnia 23 listopada klasy Vb, Vd i VIIb wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Malborka w ramach projektu ogólnopolskiego " POZNAJ POLSKĘ". Mimo mroźnej pogody humory dopisywały:)
24.11.2022r.
Paczki świąteczne dla pacjentów TCZEWSKIEGO HOSPICJUM. Szkolny Wolontariat w łączności z wolontariuszami Hospicjum - także absolwentami naszej szkoły - organizuje zbiórkę rzeczową dla aktualnie 46 pacjentów.Przydatne produkty - żel pod prysznic, szampon, olejek do ciała, balsam, sudokrem, krem Nivea, krem Bambino, chusteczki nawilżające, słodycze, kawa.Wszystkie wymienione dary rzeczowe należy składać w szatni szkolnej do dnia 14 grudnia.
Z góry dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za DAR SERCA !
Przewodnicząca Beata Szreder wraz z nauczycielami Szkolnego Koła Wolontariatu
24.11.2022r.
Klasa Vd zamieniła się podczas zajęć języka polskiego w drużynę konstruktorów. Zadanie polegało na stworzeniu czarodziejskiego czerwonego krzesła, które będzie spełniało marzenia (podobnie jak to z lektury:).
22.11.2022r.
21 listopada w ramach Programu Wychowanie Przez Czytanie w łączności z Ogólnopolską Kampanią CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM odbyły się na terenie naszej szkoły uroczyste obchody Światowego Dnia Życzliwości. Na parterze ustawiono tablicę informacyjną dotyczącą genezy święta wraz z hasłami zachęcającymi do aktywnych działań w ramach postawy życzliwości i bezinteresownej pomocy innym, całość dopełniły barwne kartki wykonane i ofiarowane przez uczniów jako wkład samorządu uczniowskiego. Koordynatorki kampanii gościły u najmłodszych uczniów w szkolnej Zerówce z programem słowno – muzycznym „Miękkie i puchate”. Dzieci aktywnie włączyły się w przebieg spotkania, panowała bardzo radosna atmosfera, jak na święto życzliwości i pozdrowień przystało. Cała społeczność szkolna miała natomiast możliwość wysłuchania komunikatu przez radiowęzeł, najważniejsze informacje odczytała wzorowo uczennica klasy czwartej Lena Mętlewicz.
Postulujemy, by Święto Życzliwości trwało w naszej szkole przez cały ROK SZKOLNY!
Koordynatorki Mirosława Lech i Grażyna Giełdon
22.11.20221r.
21 listopada obchodzimy na całym świecie Światowy Dzień Życzliwości /World Hello Day/. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael dowiedzieli się o wybuchu wojny między Izraelem i Egiptem. Bracia, którzy byli wówczas studentami, postanowili pokazać światu, że dobroć i życzliwość jest lepszym sposobem na rozwiązywanie konfliktów niż siła. Pomagali innym, byli wobec nich mili i serdeczni. Głośno mówili o swojej akcji, wierząc, że inne osoby zaczną ich naśladować, a ta piękna idea dotrze do rządzących. I udało się!! Już ponad 180 krajów przyłączyło się do akcji.
W Polsce świętujemy od 2006 roku, a wszystko zaczęło się w naszym pięknym mieście Wrocławiu.
Dzisiaj więc w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości, niech dzięki temu wszyscy poczują się wspaniale, niech panuje radosna atmosfera!! Zawsze warto być życzliwym, gdyż proste gesty i miłe słowa są najlepszym prezentem dla innych!
„Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie”.
/Matka Teresa z Kalkuty/
22.11.2022r.
Do naszej szkoły zawitali dzisiaj bogowie i bohaterowie greccy. Urządzili ucztę na Olimpie. Wśród gości pojawili się: Apollo, Zeus, Posejdon, Demeter, Afrodyta oraz Prometeusz.
Gratulujemy uczniom klasy Vd pomysłowości!!!
Joanna Ewald
22.11.2022r.
Dnia 22 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. "Mój ulubiony wiersz" - EDYCJA MIKOŁAJKOWA.
Gratulujemy laureatom:
kategoria klasy 4-6:
I miejsce Pola Puchowska
II miejsce Julia Kajzer
III miejsce Julia Brzozowska
kategoria klasy 7-8:
I miejsce Adrianna Czyżewska
Wyróżnienie otrzymała również Maja Bartosiak
Organizatorzy: Rafał Buda, Joanna Ewald, Hanna Brange.
21.11.2022r.
W dniach 17 i 18 listopada, w naszej szkolnej świetlicy, odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na ŚWIETLICZAKA. Uczniowie zdali egzamin z gotowości bycia pełnoprawnym Świetliczakiem i bawili się świetnie wykonując przygotowane zadania.
Motywem przewodnim w tym roku szkolnym było „Życie w szkole jak w ulu”, wpisujące się w zakres tegorocznego hasła szkoły: „Rozumiem siebie, świat i innych”.
Nasza uroczystość miała ciekawą oprawę z pięknymi dekoracjami i prawdziwymi eksponatami potrzebnymi w pracy pszczelarzowi jak również różne rodzaje uli.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć...
20.11.2022r.
Dzieci z klasy zerowej przygotowały część artystyczną.
Uczniowie klas pierwszych i klasy zerowej oglądali filmy edukacyjne związane z bezpieczeństwem drogowym, przypomniano o korzystaniu numerów alarmowych w sytuacjach zagrożenia numerów i konieczności noszenia elementów odblaskowych.
20.11.2022r.
W dniach 15 i 16 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjno - profilaktyczne „Bezpieczna droga do szkoły” dla klas 0-1. W zajęciach brali udział wszyscy uczniowie klas pierwszych i uczniowie zerówki.
Celem zajęć było wspieranie bezpieczeństwa dzieci wszędzie tam, gdzie są one uczestnikami ruchu drogowego i ukazanie sytuacji, które mogą stanowić zagrożenia na drodze. Ważnym elementem zajęć była popularyzacja wiedzy na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych, które sprawiają, że każdy z nas jest lepiej widoczny. Przypomniano uczniom o podstawowych numerach alarmowych, z których należy korzystać w sytuacjach zagrożenia zdrowia życia bliskich lub innych osób.
Dzieci wysłuchały część artystyczną przygotowaną przez klasę zerową, oglądały filmy edukacyjne związane z bezpieczeństwem na drodze oraz śpiewały piosenki o tej samej tematyce. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewem i inscenizacją do piosenki pt. „Na ulicy”.
Organizowanie tego typu zajęć edukacyjno – profilaktycznych ma na celu wykształcenie wśród uczniów, w przypadku zaistnienia różnego typu niebezpiecznych sytuacji na drodze, jakie możemy napotkać w życiu codziennym, prawidłowych postaw i zachowań.
Organizatorki:
Bożena Czerwińska
Daria Góżańska-Wajcht
20.11.2022r.
Jest sobota - jest Parkrun. Uczestnicy zdrowego biegania mogli ruszyć na trasę w prawdziwie zimowej scenerii. Dziękujemy że tak licznie Nasi uczniowie przybyli na bieg, bo nie ma złej pogody do biegania.
Brawo :)
20.11.2022r.
Dnia 17 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci i Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewcząt w koszykówce 3x3. W zawodach brało udział 6 szkół podstawowych z naszego miasta: 12, 4, 5 , 2 , 10 i 11 . Uczennice z klasy 8a zajęły 3 miejsce.
GRATULUJEMY wszystkim zawodnikom :)
18.11.2022r.
W wyniku działań promocyjnych, informacyjnych i reklamowych Fundacji i szkół coraz więcej rodziców zaczyna traktować wychowanie dzieci jako swoje najważniejsze życiowe zadanie, a kampania „Cała Polska czyta dzieciom” w wielu miejscowościach stała się osią działań kulturalnych, aktywizujących i łączących pokolenia oraz osoby różnych zawodów.
PROPOZYCJE:
Cala_Polska_Czyta_dzieciom_LISTOPAD_cz.1.docx
Cala_Polska_Czyta_dzieciom_LISTOPAD_cz.2.docx
Cala_Polska_Czyta_dzieciom_LISTOPAD_cz_3.odt
Polecamy Rodzicom STRONKĘ "Cała Polska czyta dzieciom"
Powered by aSc EduPage