09.01.2023r.
11 środa
Dzień Wegetarian
Dzień Wegetarian w Polsce obchodzony jest corocznie 11 stycznia. Nie jest znana geneza tego święta, ale z roku na rok staje się ono popularniejsze, warto wspomnieć iż 1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu utworzony przez Międzynarodową Unię Wegetariańską w 1977 roku.Wyjaśnijmy dzieciom, że wegetarianizm to nie tylko sposób odżywiania, ale także styl życia. Wielu wegetarian nie tylko nie spożywa mięsa, ale także nie używa produktów pochodzenia zwierzęcego - futer, skór czy żelatyny. Wegetarianie nie jedzą mięsa z różnych powodów m.in. w celu zdrowego odżywiania się czy ze względu na niehumanitarną sytuację zwierząt wykorzystywanych do celów przemysłowych. Podstawą diety wegetariańskiej są owoce, zboża, orzechy i pestki.Sięgnijmy po lektury omawiające ten temat, obejrzyjmy piękny film dokumentalny Nasze miejsce na Ziemi (The Biggest Little Farm, 2019) w reżyserii Johna Chestera.
https://liblink.pl/ShGoS7X3mi
https://liblink.pl/FV0Vs8ficc
https://liblink.pl/ytKhsuchB1
https://liblink.pl/Wrui3gzvrZ
https://liblink.pl/NlDMKuNkJL
https://liblink.pl/TdWC1UmcSq
12 czwartek
Rocznica urodzin Jacka Londona
Jack London (właśc. John Griffith Chaney ), ur. 12 stycznia 1876r. w San Francisco - amerykański pisarz, samouk. Zanim zajął się pisarstwem podejmował rozmaite zajęcia. Był m.in. gazeciarzem, marynarzem, reporterem, kłusownikiem, a nawet poszukiwaczem złota w Klondike. Doświadczenia zdobyte w tych profesjach przełożyły się w latach późniejszych na treść jego książek. Najbardziej znane to: Biały Kieł, Zew krwi, Wilk morski, Martin Eden. Zmarł 22 listopada 1916 r. w Glen Ellen.Warto zapoznać nastolatków z tymi znakomitymi powieściami, łączącymi przygodę z wielkimi emocjami, podejmującymi tematykę życia i zwyczajów zwierząt oraz postaw ludzi w skrajnie trudnych warunkach egzystencji.
https://liblink.pl/RptolcLA1e
https://liblink.pl/zv7k5ofEIu
https://liblink.pl/uEGWo8DrOt
https://liblink.pl/RioK6uDQZg
14 sobota
Rocznica urodzin Hugh Jonesa Loftinga
Hugo Lofting urodzł się 14 stycznia 1886 r. w Maidenhead - brytyjski autor literatury dziecięcej, znany głównie jako twórca cyklu książek o rozumiejącym mowę zwierząt doktorze Dolittle. Geneza powstania utworów to czas I wojny światowej, gdy walczył jako żołnierz we Francji i Flandrii. Tam autor stworzył postać doktora Dolittle w listach do swoich dzieci, dzięki którym stał się sławny na całym świecie. W skład serii wchodzą m.in. Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Podróże doktora Dolittle, Cyrk doktora Dolittle, Doktor Dolittle i tajemnicze jezioro. Zmarł 26 września 1947 r. w Topanga w Kalifornii.
https://liblink.pl/YvxQmcQfj7
https://liblink.pl/1dZnvgN9h2
15 niedziela
Dzień Wikipedii
Porozmawiajmy o tym, czym jest Wikipedia, jaka była idea jej utworzenia, kto ją redaguje i kto weryfikuje. Czy jest wiarygodna? Czy wystarczy opierać swoją wiedzę na danych pochodzących z jej zasobów? Przeczytajmy Wszystkie lajki Marczuka Pawła Beręsewicza i zacznijmy krytycznie odnosić się do treści zamieszczanych w internecie, w tym także - w największej internetowej encyklopedii świata.
https://liblink.pl/8x92J2X0XF
https://liblink.pl/qoaWsbXsV0
https://liblink.pl/Vk2yOH40hH
https://liblink.pl/AoYwq4x8f9
18 środa
Rocznica urodzin Alana Aleksandra Milne
Alan Alexander Milne, urodził się 18 stycznia 1882 r. w Londynie- brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci: Kubuś Puchatek (1926) oraz Chatka Puchatka (1928). Swoją karierę pisarską rozpoczął od publikacji artykułów dla różnych czasopism. Pierwsza jego książka Lovers in London (1905) okazała się niepowodzeniem. W 1920 roku wystawiona została jego najsłynniejsza sztuka Mr Pim Passes By. Całkowitą zmianę w jego twórczości przyniosły narodziny jedynego syna Christophera Robina. Autor zaczął pisać liczne wiersze, które ofiarowywał swojej żonie, ona zaś wysyłała je do magazynów. Wkrótce stały się niezwykle popularne i tak powstał zbiór 24 wierszy ,,Kiedy byliśmy bardzo młodzi (When We Were Young), a Milne rozpoczął karierę jako twórca książek dla dzieci (1924).W 1926 roku wydany został w Londynie Kubuś Puchatek, który przyniósł pisarzowi międzynarodową sławę. Pierwowzorem Kubusia Puchatka był podarowany synkowi pluszowy miś, a Krzysia - syn autora Christopher. Dwa lata później, w roku 1928 ukazała się drukiem kontynuacja przygód misia - Chatka Puchatka. Jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na dwanaście języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy. Autor zmarł 31 stycznia 1956 r. w Hartfield.Przy okazji warto zwrócić uwagę na niezwykłe tłumaczenia tych książeczek przez Irenę Tuwim, opowiedzmy, na czym polega trudna praca tłumacza, jak trudno jest oddać nie tylko treść książki, ale i jej ducha.Na lekcjach języka angielskiego spróbujmy przetłumaczyć ze słownikiem kilka zdań z Kubusia, a potem przeczytajmy przekład Ireny Tuwim i porównajmy oba teksty. Będzie to znakomita zabawa!Wypiszmy cytaty z Kubusia Puchatka i porozmawiajmy, jaki mają wpływ na współczesny język i kulturę.
https://liblink.pl/U8V3v0utlo
https://liblink.pl/zzsKy9Eptj
https://liblink.pl/EpMInOiXrB
https://liblink.pl/C0k2xDkOiP
https://liblink.pl/W39IXEq9yG /ciekawe, dla nauczycieli, o I. Tuwim/
21 sobota, 22 niedziela
Dzień Babci, Dzień Dziadka
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka polecamy dzieciom następujące książki: Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Babcia na jabłoni Miry Lobbe, Nasza babcia Ilse Kleberger, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej, Jasne dni, ciemne dni Katarzyny Ryrych, Noskawery Pawła Beręsewicza, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti oraz Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinov.Porozmawiajmy o przemijaniu, starości, zachęćmy dzieci do opowiadania o swoich Dziadkach, wspólnie spędzanym czasie, budujących przeżyciach, ale też doświadczeniu choroby czy śmierci. Spróbujmy razem przygotować estetyczne laurki dla Babci i Dziadka pełne poetyckich strof, zachęćmy, by wykonali drzewo genealogiczne swoich rodzin, wykorzystując domowe fotografie.
https://liblink.pl/3XJqnEJV3n
https://liblink.pl/83wjaox8RO
https://liblink.pl/maCB8KZBj0
22 niedziela
Rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Jan Krzyski, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś), urodził się 22 stycznia 1921 r. w Warszawie - polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W okresie okupacji powstały cztery tomy poetyckie: Zamknięty echem (lato 1940), Dwie miłości (jesień 1940), Wiersze wybrane(maj 1942), Arkusz poetycki Nr 1 (1944) i składkę Śpiew z pożogi(1944). Poezja Baczyńskiego najpełniej wyraża cechy pokolenia Kolumbów. Zachowały się wszystkie jego dzieła - ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy.Zginął 4 sierpnia, poległ w pałacu Blanka przy placu Teatralnym. Po II wojnie światowej ciało poety zostało ekshumowane, a następnie pochowane na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.Utwory Baczyńskiego i jego biografia stały się po wojnie wzorcem zaangażowanej liryki patriotycznej oraz tworzywem jednej z najważniejszych legend literackich w literaturze polskiej XX wieku /wątki w utworach J. Iwaszkiewicza, J. Przybosia, Miłosza, J. Zagórskiego, W. Szymborskiej, S. Grochowiaka/.
https://liblink.pl/qZdufkmNmt
https://liblink.pl/CuNpVNJFDY
23 poniedziałek
Dzień bez opakowań foliowych
W ramach działań proekologicznych porozmawiajmy o zanieczyszczeniu środowiska, o nadużywaniu opakowań jednorazowych, o zaśmiecaniu mórz i oceanów. Obejrzyjmy film o zwierzętach morskich, które połykają opakowania. Zastanówmy się, czym można zastąpić torebki foliowe i wprowadźmy zwyczaj ekologicznego pakowania drugiego śniadania do szkoły. Warto przeczytać młodszym dzieciom Basię i śmieci Zofii Staneckiej, a starszym - fragmenty Książki o śmieciach Stanisława Łubieńskiego.
https://liblink.pl/eIpDTVFBFf
https://liblink.pl/Sjs3vCsAWs
27 piątek
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, to właśnie wtedy 100 Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau.W czasie drugiej wojny światowej śmierć z rąk Niemców poniosło około 18 milionów ludzi, z czego około 11 milionów - na terenie Polski. Ponad 6 milionów zamordowanych to osoby narodowości żydowskiej - niemal wyłącznie cywile, zamordowani w obozach zagłady.Rezolucja wydana przez ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie tylko oddaje cześć pomordowanym, jest również apelem o przeciwdziałanie ,,jakimkolwiek formom negacji Holocaustu. Jej cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci - po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.Przypomnijmy książki o tej tematyce: Arkę czasu Marcina Szczygielskiego (I nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację), Bezsenność Jutki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beaty Ostrowickiej, Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej, Szlemiela Ryszarda Marka Grońskiego, Dziennik Anny Frank, Mirabelkę Cezarego Harasimowicza czy Rutkę Joanny Fabickiej.
https://liblink.pl/8lOyVQb2Jc
https://liblink.pl/dcLmp8GdMT
29 niedziela
Urodziny Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk, urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie - polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog; dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieści Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma Na przełaj, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania.Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. Wydała wówczas Podróż ludzi Księgi, która otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Na podstawie jej opowiadań powstały ekranizacje, w tym Żurek w reżyserii Ryszarda Brylskiego i Pokot w reżyserii Agnieszki Holland. W 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.Decyzją Akademii Szwedzkiej i Fundacji Noblowskiej Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Prawa do tłumaczenia jej książek posiada ponad dwadzieścia krajówW rocznicę urodzin polskiej noblistki przeczytajmy ze starszymi dziećmi fragmenty jej książek - np. Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny, Księgi Jakubowe, Opowiadania bizarne. Młodsze dzieci mogą rozpocząć poznawanie twórczości noblistki od krótkiego opowiadania Zgubiona dusza.
https://liblink.pl/zZASb9C8mk
https://liblink.pl/jQqb1LmpyF
https://liblink.pl/hANmyBh0IV
31 wtorek
Międzynarodowy Dzień Przytulania
Międzynarodowy Dzień Przytulania bierze swój początek w Stanach Zjednoczonych w miasteczku Caro, gdzie ustanowiono go w latach 80 XX wieku z inicjatywy Kevina Zaborneya, w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na odczuwany wstyd w trakcie publicznego okazywania uczuć.Porozmawiajmy z dziećmi o ważnej roli dotyku /czułości/ dla rozwoju dziecka. Jako przykład można podać kangurowanie wcześniaków, czy kontrowersyjny eksperyment Harryego Harlowa.Młodsze dzieci zachwycą się pewnie książką Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak Proszę mnie przytulić. Dorosłych i nastolatków zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z dr Rossem Campbellem, który pełen miłości dotyk rodzica, traktuje jako fundamentalny przekaz miłości i warunek zdrowia emocjonalnego dziecka:
https://liblink.pl/eWWlv1zGd9
https://liblink.pl/Y6wCBS78sN
https://liblink.pl/AyDXUuyNUX
https://liblink.pl/5Elc3vPWdy