04.05.2023 r.
1 maja (poniedziałek)
W tym dniu przypada Międzynarodowe Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, który został ustanowiony przez I Kongres II Międzynarodówki w Paryżu 14 lipca 1889 dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Polecamy refleksję na temat wartości pracy oraz jej istoty na przestrzeni wieków. Porozmawiajmy z dziećmi o ich planach na przyszłość. W jaki sposób należy się przygotowywać do wybranych profesji? Poszukajmy też razem książek, w których bohaterami są przedstawiciele różnych zawodów.
3 maja (środa)
Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja
Święto obchodzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była ona pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r.Od 1990 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków. Przeczytajmy z uczniami Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, przeanalizujmy jej treść - każdy obywatel powinien ją znać.
https://liblink.pl/V88gQBzel8
5 maja (piątek)
Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej
Powyższe wydarzenie jest popularnie określane jako Dzień Europy. Stanowi upamiętnienie ustanowienia Rady Europy, które nastąpiło 5 maja 1949 roku i zbiega się z rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - 1 maja 2004 roku.Oficjalnie Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej świętujemy w Europie od 1964 roku.Warto wiedzieć, że Rada Europy zajmuje się:
- ochroną praw człowieka (polityka mniejszości narodowych, etnicznych, językowych, religijnych, seksualnych),
- ochrona praw migrantów (emigrantów, imigrantów, reemigrantów i repatriantów, uchodźców i azylantów, ludów koczowniczych),
- sprawami niepowiązanymi bezpośrednio z prawami człowieka (np. sprawami społecznymi, gospodarczymi, ochroną zdrowia, edukacją, ochroną środowiska, sportem),
- ochroną demokracji (m.in. sprawami młodzieży, uregulowaniami prawnymi),
- współpracą członków UE w obszarze kultury i mediów.
Rada działa do dziś i liczy już ponad 40 państw, wśród których znajdują się również te z części środkowej i wschodniej kontynentu.W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii.Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Tydzień Konstancji Olgi Masiuk, Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, Jabłko Apolejki Beaty Wróblewskiej, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.Przy okazji chcemy też przedstawić odrębne stanowisko Fundacji w sprawie popularnego hasła: TOLERANCJA.Intencje są szczytne, ale w praktyce to bogaty toleruje biednego, mądry - głupiego, zdrowy - niepełnosprawnego, lepszy - gorszego. Mówiąc, że ktoś ma niski poziom tolerancji na coś, mamy na myśli coś uciążliwego, niewygodnego, szkodliwego. Czy zatem relacje między ludźmi powinny być budowane na tolerancji? A może raczej na równoprawnej i symetrycznej wartości, jaką jest szacunek? Zachęcamy do przeczytania rozdziału o szacunku z książki Z dzieckiem w świat wartości - i refleksji, co naprawdę kryje się pod różnymi dobrze brzmiącymi hasłami.
https://liblink.pl/hmD2cxtIO3
5 maja (piątek)
Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku we wsi Wola Okrzejska. Jego pierwszym tekstem wydanym drukiem była recenzja teatralna z występu Wincentego Rapackiego, która ukazała się w 1869 roku na łamach Przeglądu Tygodniowego. Jako dziennikarz współpracował z kilkoma wydawnictwami prasowymi, także w późniejszym okresie życia.W latach 1883-1888 ukazały się trzy części Trylogii. Jest także autorem powieści Ogniem i mieczem, Potop oraz Pan Wołodyjowski, które przyniosły pisarzowi wielką popularność. Sienkiewicz uzyskał nie tylko autorytet, ale również sukces finansowy.
https://liblink.pl/0GE40hmicr
Książki pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury nadal dostarczają wielkich emocji, warto do nich wracać i czytać je nowym pokoleniom Polaków.
https://liblink.pl/n7f6IMUqCc
8 maja (poniedziałek)
Dzień Bibliotekarza, Inauguracja Tygodnia Bibliotek /8-15 maja/
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja - w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.Jubileuszowa, XX edycja ogólnopolskiego programu SBP - Tydzień Bibliotek przebiegać będzie pod hasłem - Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka.Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.W uzasadnieniu wyboru hasła czytamy:Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie - wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze.Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!
https://liblink.pl/WkJYo2jPAq
https://liblink.pl/CMcyYbsEmC
https://liblink.pl/eR46WZYhk3