• SAMORZĄD UCZNIOWSKI MALUCH

Plan Pracy Samorządu Uczniowskiego
        „MALUCH” klas 0-III

CEL OGÓLNY:

• Rozwijanie samorządności wśród uczniów klas I-III.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Reprezentowanie ogółu uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 10
          w Tczewie.
        • Kształtowanie umiejętności zespołowego współdziałania uczniów w młodszym wieku szkolnym.
        • Stwarzanie warunków do aktywności, samooceny i samokontroli od pierwszych lat nauki szkolnej. Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych.
        • Wczesne przygotowanie uczniów szkoły do udziału w pracach samorządu uczniowskiego.
        • Podejmowanie inicjatyw zmierzających do podniesienia jakości pracy szkoły.
        • Uczenie samorządności na terenie szkoły i poza nią.
        • Wdrażanie do odpowiedzialności moralnej, poszanowania odrębności przekonań, tolerancji.
        • Zagwarantowanie uczniom przestrzegania Praw Ucznia wynikających ze Statutu Szkoły oraz innych aktów prawnych  (Konwencja Praw Dziecka).
        • Kształtowanie modelu ucznia aktywnego, odpowiedzialnego, umiejętnie współpracującego w zespole.
        • Realizowanie zadań związanych z edukacją patriotyczną, społeczną, regionalną, zdrowotną i ekologiczną.

Założenia:

• Pobudzanie i aktywizowanie różnych form aktywności uczniów na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły.
        • Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów.
        • Wprowadzenie dziecka w świat wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, prawda, piękno.
        • Zapobieganie wszelkim przejawom przemocy i agresji oraz przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania wśród uczniów.
        • Zachęcanie i angażowanie uczniów do wykonywania prac na rzecz klasy, szkoły, środowiska.
        • Dbanie o ład i porządek w szkole i poza nią.
        • Integracja społeczności uczniowskiej – współudział w organizacji imprez i akcji szkolnych, środowiskowych i towarzyskich oraz okolicznościowych.
        • Rozbudzanie szacunku do drugiej osoby i kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć.
        • Organizacja i udział w akcjach charytatywnych.
        • Organizacja imprez, uroczystości i konkursów.
        • Promocja szkoły i współpraca z oddziałami przedszkolnymi w mieście.

Zadania opiekuna Samorządu Uczniowskiego:

• Czuwaniem nad całokształtem prac samorządu.
        • Pośrednictwo między uczniami a Dyrekcją i nauczycielami.
        • Doradztwo i wspomaganie inicjatyw uczniowskich.

Tczew, 10.10.2022 r.

Marzena Bettin – Langowska