13.10.2023 r.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
RAJD NAD JEZIORA ROKICKIE_KL.6B
12.10.2023 r.
6b na pieszym rajdzie nad Jeziora Rokickie Przemaszerowaliśmy łącznie ok. 12 km, ale było warto Mimo fizycznego zmęczenia bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas na łonie przyrody. Poznaliśmy okolicę, pograliśmy w dwa ognie, pochowaliśmy się po lesie I najważniejszy punkt programu- Dzień Pieczonego Ziemniaka Jego organizacją zajęła się mama Iwona i dwóch tatusiów Arturów.
Serdecznie dziękujemy za nieziemskie pyszności
IGRZYSKA DZIECI W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
12.010.2023 r.
Dumni jesteśmy z naszych młodych sportowców! W zeszłym tygodniu nasza szkolna reprezentacja dziewcząt wzięła udział w Igrzyskach Dzieci w sztafetowych biegach przełajowych. Gratulacje dla naszych utalentowanych dziewcząt!
Ale to jeszcze nie koniec sukcesów! Nasza reprezentacja chłopców również błysnęła na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, pokazując świetne wyniki w rywalizacji biegowej. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich sportowej kariery!
Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom za trud, determinację i poświęcenie, które wkładają w treningi i zawody.
Jesteśmy z Was dumni!
Magdalena Zacharek
GALERIA KLASY 2C
PRACE PLASTYCZNE: DARY JESIENI - JESIENNE LIŚCIE
09.10.2023r.
Zerówkowi Artyści i ich nauczyciele p. Marlena i p. Kasia stworzyli wspaniałe prace plastyczne z jesiennymi liśćmi! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji pod linkiem!
"CZYTAM Z KLASĄ- lekturki spod chmurki"- EDYCJA V
DORADZTWO ZAWODOWE
GALERIA KLASY 2D
GALERIA KLASY 2B
ZAWODY MIEJSKIE W BADMINTONA
05.10.2023 r.
Dnia 2 października nasi uczniowie pokazali się z dobrej strony zajmując II miejsce w zawodach miejskich w badmintona. Zawody odbyły się w SP5. Uczniowie w grupie wygrali 3 mecze ulegając dopiero w finale Uczniowie dali z siebie wszystko na parkiecie.
Skład drużyny:
Maks Bosiacki
Antoni Klatt
Cezary KrampaGratulacje opiekun: Rafał Komorowski.
MIEJSKIE IGRZYSKA DZIECI
05.10.2023 r.
3 października w Szkole Podstawowej nr 5 zostały rozegrane Miejskie Igrzyska Dzieci dziewcząt w badmintonie. W zawodach wzięły udział następujące szkoły: SP1, SP2, SP5, SP7, SP10,SP11, SP12.
Nasze dziewczęta w składzie :
Maja Kaczyńska,
Viktoria Supernak,
Agata Wierzbicka,
Natalia Ormanin.zajęły IV MIEJSCE. Gratulacje :)
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM (październik,cz.1)
01.10.2023 r.
W październiku następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Życzymy, aby jesienne wieczory umilały nam książki,których nie mieliśmy jeszcze okazji przeczytać.Zachęcajmy również uczniów do rozsądnego zarządzania czasem podczas październikowych wieczorów.
2 poniedziałek
Międzynarodowy Dzień bez PrzemocyWarto sięgnąć do rozdziału Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy w szkołach: emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy, a także instytucjonalnej. Nauczmy dzieci porozumiewać się w sytuacjach rozbieżnych poglądów czy interesów bez użycia siły bądź innej formy przemocy (krzyku, obraźliwych słów), wykorzystując metodę Marshalla Rosenberga, opisaną w podręczniku Porozumienie bez przemocy.Proponujemy lekturę książki Szary Moniki Błądek nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też:Która to Malala? Renaty Piątkowskiej,a dla starszych uczniów - Siedem dni Eve Ainsworth, Chłopiec z latawcem - Khaleda Hosseiniego.
https://liblink.pl/73tz6NhKiF4 środa
Światowy Dzień ZwierzątJako lekturę wybierzmy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach.Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach polskich autorów, wydane przez Wydawnictwo Literatura. Miłą lekturą będzie też Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci Alfabet wśród zwierząt Katarzyny Marciniak oraz Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków. Dobrym wyborem będą również książki Adama Wajraka Lolek czy Wilki - na pewno spodobają się młodym słuchaczom poruszające historie opisanych zwierząt.Warto też poczytać uczniom znakomite książki nieco zapomnianych autorów, zamieszczone w pierwszej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom: Słoń Birara podróżnika Ferdynanda Ossendowskiego, o wielkiej przyjaźni chłopca i słonia, a także zabawne opowiadania wyjaśniające pochodzenie charakterystycznych cech afrykańskiej fauny Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego nadwornego doradcy Iwa Samby Mocnego autorstwa Kamila Giżyckiego.Znakomitymi książkami o tej tematyce, choć przewrotnie ujętej, są też: Pajęczyna CharlottyE.B. White oraz Minu Anne M. Schmidt - obie z drugiej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom. Zachęcamy do obejrzenia materiałów wideo na temat zwierząt,które dostępne są na stronie internetowej w zakładce XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach. Posłuchajmy takich pisarzy, znawców zwierząt oraz popularyzatorów książek jak:Łukasz Wierzbicki, Adam Wajrak, Dorota Sumińska, Małgorzata Kur, Pan Poeta, Marcin Kozioł, Urszula Kowalczuk, Dorota Koman.
https://liblink.pl/KbcFHNtWH36 piątek
Rocznica urodzin Marii DąbrowskiejMaria Dąbrowska (1889-1965) - powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka i tłumaczka,autorka dramatów historycznych, opowiadań dla dzieci i młodzieży. Zapoznajmy uczniów z życiorysem Marii Dąbrowskiej.
https://liblink.pl/NlYn82Ii3G7sobota
NOC BIBLIOTEK 2023Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.IX edycja akcji odbędzie się 7 października 2023 r. pod hasłem Absurd nie czytać.Noce Bibliotek zainicjowało i rozwija Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, współorganizatorami akcji są nasza Fundacja oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.Warto tego dnia wybrać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie (ul. J.Dąbrowskiego 6)16.00- spotkanie z Agnieszką Sladkowską (autorką książek o Franku Błyskawicy)18.00 - spotkanie z Tomaszem Betcherem (autorem powieści obyczajowych i historycznych)20.00 - zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem. Zaproponujmy uczniom odwiedzenie z rodzicami MEDIATEKI, gdzie będą mogli wypożyczyć gry i komiksy, posłuchać muzyki, pograć na konsoli lub w gry planszowe.
8 niedziela
Rocznica urodzin Jeana de la FontainJean de la Fontaine (1621-1695) - poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, jak i dzieci.
https://liblink.pl/GUjlF3E7B59 poniedziałek
Rocznica urodzin Agnieszki OsieckiejAgnieszka Osiecka (1936-1997) - poetka, autorka tekstów niezliczonych piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów adresowanych do dzieci, m.in. Dzień dobry, Eugeniuszu, Zaszumiało jesienią, Kolęda myszki.
14 sobota
Dzień Nauczyciela - Święto Edukacji NarodowejWszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia! Jednocześnie polecamy znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej, pedagoga, Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi. To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się. Dr Marzena Żylińska jest też autorką interaktywnych książek dla dzieci: Dzieciństwo to nie wyścigi oraz Między kijem a marchewką.
14 sobota
Ogólnopolskie Urodziny Książkowego MisiaKsiążki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Któż ich nie lubi? Dzieci z chęcią słuchają, a dorośli wspominają przypominając sobie beztroskie chwile z dzieciństwa. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino - niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek oraz dzieło Bronisławy Ostrowskiej Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie.
TAJEMNICE ZAKLĘTE W SŁOWNIKACH_LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO
29.09.2023 r.
Uczniowie z kl. 4a z ochotą bratają się z nowymi słowami. Dziś odkryli tajemnice zaklęte w słownikach. Dzięki znajomości alfabetu i żywej paginy mogą śmiało rywalizować ze sobą na czas w odszukiwanie wyrazów! Na koniec lekcji zdali podsumowujący egzamin, o czy świadczy las rąk
GALERIA KLASY 6B
29.09.2023 r.
Być jak Janko Muzykant! To był trop, którym na lekcji języka polskiego zostali poprowadzeniu uczniowe klasy 6 B w piątkowy poranek. Zajęcia odbyły się w przeszklonym parkuTak jak bohater lektury słuchano, czy w przyrodzie gra. A grały suche liście pod stopami, wiatr w koronach drzew… Potem odszukania odpowiednie fragmenty w lekturze i analizowano doświadczenia Janko i jego uczucia. Lekcję zakończono krótką medytacją
GALERIA KLASY 1E
29.09.2023 r.
JĘZYK POLSKI NA TRAWIE_4A
29.09.2023 r.
JĘZYK POLSKI NA TRAWIE?
Na leżąco i z zamkniętymi oczami?Taka lekcja zdarzyła się w klasie 4a! Uczniowie oglądali trawę, wąchali ją, dotykali jej oraz słuchali, co w niej piszczy. Uruchamiali zmysły, by potem na niej się rozmarzyć To był wstęp, by poznać treść wiersza „Dyzio Marzyciel”. Lekcję podsumowali biegiem na bieżni z okrzykami: „To była ciekawa lekcja”, „ Chcę tak więcej!” /H. B./
II MIEJSKA SPARTAKIADA DLA ZERÓWEK 🏆
28.09.2023 r.
W dniu 28.09.2023 roku odbyła się II Miejska Spartakiada dla zerówek.Swoją obecnością zaszczyciły nas grupy z następujących przedszkoli: Przedszkole Chatka Puchatka, Tęczowe Przedszkole, Przedszkole Niebieskie Migdały, Przedszkole Sióstr Miłosierdzia oraz nasza szkolna "0".
Spartakiadę otworzyła nasza Pani Dyrektor Iwona Kardasz, która przywitała naszych gości i zaprosiła do udziału w zabawie.
Przedszkolaki spędziły aktywnie czas pod czujnym okiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowali specjalnie dla nich konkurencje sportowe.
Nasi goście mogli poznać niektóre dyscypliny, dziedziny sportu jaką jest lekkoatletyka, a przy okazji aktywnie spędzić czas.
Na zakończenie dzieci przygotowały dla nas laurki oraz dostały pamiątkowe dyplomy dla grupy i słodkie niespodzianki.
Dziękujemy wszystkim przedszkolom za przybycie i świetną zabawę!
Zapraszamy na kolejną edycję za rok! :)
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE! 🌍🗺️
26.09.2023 r.
Podczas lekcji poznawaliśmy fakty o krajach Europy, ich kulturze i językach. Dowiedzieliśmy się, jak wiele ciekawych rzeczy można odkryć, gdy tylko otworzymy się na różnorodność kulturową naszego kontynentu.Nasi kreatywni uczniowie również włożyli dużo wysiłku w tworzenie flag europejskich państw!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego dnia. Mamy nadzieję, że ten dzień pozwolił Wam jeszcze bardziej docenić różnorodność języków i kultur Europy. Dzięki temu, stajemy się bardziej otwarci na świat!
19
- brak danych
Konkurs "Jemy warzywa i owoce"
Konkurs "Jemy owoce i warzywa " został rozstrzygnięty. Idea konkursu nawiązywała do uczestnictwa uczniów w Programie dla szkół - Owoce i warzywa w szkole oraz obchodów Światowego Dnia Żywności, który przypada 16 października i obejmuje następujące zagadnienia: prawidłowe odżywianie, niemarnowania żywności, dokonywanie racjonalnych zakupów, wykorzystywanie resztek produktów czy umiejętne dzielenia się żywnością. Te zagadnienia propagowane są w różnej formie, także w naszej szkole, w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO - JEMY OWOCE I WARZYWAKlasa I
I miejsce - Alan Kurowski 1b
II miejsce - Franciszek Jędrzejczyk 1b
II miejsce - Zuzanna Szarmach 1b
KLASA II
I miejsce - Anna Krauze 2a
II miejsce - Sandra Różycka 2d
III miejsce - Lena Koksa 2a
Wyróżnienie - Franciszek Rozenbajgier 2e
- Klaudia Krupińska 2d
- Mateusz Wojciechowski 2e
Klasa III
I miejsce - Oliwia Burczyk 3b
II miejsce - Natalia Wojciechowska 3c
III miejsce - Igor Lesiński 3b
Klasa IV
Wyróżnienie - Julita Zakrzewska 4c
Gratulujemy UCZESTNIKOM, zachęcamy do dalszej, twórczej aktywności!
Organizatorki - Mirosława Lech, Grażyna Giełdon
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie