08.03.2023 r.
8 MARCA DZIEŃ KOBIET
LEKCJA MATEMATYKI W KLASIE 6B
08.03.2023 r.
Podczas lekcji matematyki uczniowie klasy 6b mogli doświadczyć niezwykłych doznań matematycznych. Zadania poświęcone bryłom odbywały się bowiem w wymiarze 3D. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi figur przestrzennych, oglądanemu przez okulary 3D, wielu uczniów inaczej dostrzegło matematyczne zawiłości. Warto nadmienić, że zajęcia nie tylko pomogły zrozumieć zależności w bryłach, ale były także znakomitą zabawą dla uczniów.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- MARZEC CZ.2
07.03.2023 r.
13 poniedziałek
Rocznica urodzin Jana LechoniaJan Lechoń (1899-1956) - poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor m.in. tomu wierszy Karmazynowy poemat.
https://liblink.pl/xiZITz1Nuy
https://liblink.pl/wtookX1yZbhttps://liblink.pl/lkmVjIT51F14 wtorek
Rocznica urodzin Alberta EinsteinaWyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.
Albert Einstein (1879-1955) - wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów - nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości - i podyskutujmy na temat ich przesłania.https://liblink.pl/dZT7fsiBKU
https://liblink.pl/imUHdpTVXb
https://liblink.pl/YgLzg9YxAH
https://liblink.pl/rF2WuKXBgA
https://liblink.pl/95lNvrgJXS /zakończenie na wesoło/
https://liblink.pl/oefbFvM6fU /wersja rysunkowa - polecam/21 wtorek
Światowy Dzień PoezjiZachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego Po schodach wierszy, a także pod redakcją Wiktora Woroszylskiego Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji Cała Polska czyta dzieciom w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów. Warto też zorganizować wieczory poezji śpiewanej.
https://liblink.pl/z5RdaRXKiShttps://liblink.pl/0BZ4zdSXYB
https://liblink.pl/0jrSWe9xjQ
https://liblink.pl/yTqiCcub15
https://liblink.pl/bUoAGUR9lF /sanah, Baczyński/
https://liblink.pl/7c5TOiP5Yp /sanah, Szymborska/21 wtorek
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją RasowąW tym dniu porozmawiajmy o szacunku dla ludzi różnych kultur i stron świata. Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce oraz do książki Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Młodzieży można polecić osadzoną w realiach Afganistanu znakomitą książkę Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego, w której mowa m.in. o nierównościach etnicznych i dyskryminacji, a także wstrząsający Wielki przypływ Jarosława Mikołajewskiego, opowiadający o tragedii uchodźców przypływających przez Morze Śródziemne do Europy.
https://liblink.pl/bCBDajXOBR
https://liblink.pl/v6IYjdqrbj /dla młodzieży/
https://liblink.pl/Mqalsvr6fs22 środa
Światowy Dzień WodyWażne święto ustanowione na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r.W ramach edukacji ekologicznej wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata brakuje wody i jaki to ma związek z rosnącą produkcją przemysłową i konsumpcją. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Zróbmy spis możliwości wykorzystania zużytej wody. Jeśli jest bez detergentów, można podlać nią ogródek, można użyć wody po gotowaniu makaronu lub pierogów do ugotowania zupy. Przeanalizujmy dane: ile wody zużywa się do wyprodukowania 1 kg mięsa, awokado itp.Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest dla bohaterów prawdziwym skarbem, np. książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, takie jak Życie Pi Yanna Martella. Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado, wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.
https://liblink.pl/Xuey6ceVSR /dla klasy 0 - 1/
https://liblink.pl/yiirvmqHfS
https://liblink.pl/FFOrZfDkcY25 sobota
Rocznica urodzin Joanny KulmowejJoanna Kulmowa (1928-2018) - poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci.Uczyńmy ten dzień świętem Poetki! Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o autorce.Dorobek poetycki i prozatorski Joanny Kulmowej obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Wielki Mały Król, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Joanna Kulmowa dzieciom.Zbiór wierszy Co się komu śni, a nawet i nie śni został wpisany na Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację w kategorii Dla najmłodszych.
https://liblink.pl/MdStLmsqmO
https://liblink.pl/rZfhXpmndI
https://liblink.pl/fuqjgpK9Ff /w filmie autorka, zakończenie się urywa, ale warto!/
https://liblink.pl/10WDsqB3Tp
https://liblink.pl/JQdxKTsDh725 sobota
Dzień Czytania TolkienaŚwięto organizowane przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 r., od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.Warto zaproponować starszym klasom wspólne czytanie Tolkiena, a także porozmawiać o fenomenie pisarza, który spopularyzował powieść fantasy na całym świecie.
https://liblink.pl/dJ7IvXcPWh
https://liblink.pl/7do4bYCcM2
https://liblink.pl/7hxeMoBqJE
https://liblink.pl/wqwnjJ5iWA
https://liblink.pl/HPpLsItHIV /życiorys/27 poniedziałek
Międzynarodowy Dzień TeatruOpowiedzmy dzieciom o teatrze, o tym co to scena, proscenium, kulisy, a także aktor, reżyser czy scenograf. Warto obejrzeć przedstawienie teatralne - na żywo lub online, a może również przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe utwory.Scenariusze inscenizacji znajdziemy np. w książkach Janiny Awgulowej Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka czy Hanny Warchałowskiej 40 scenariuszy przedstawień przedszkolnych i szkolnych na cały rok.A może sami napiszecie sztukę, którą potem wspólnie wystawicie?
https://liblink.pl/9n2EMMCmGp
https://liblink.pl/DqR6oYnWZ8
https://liblink.pl/BHA0hch426DODATEK
Zapraszamy na spotkanie onlineZmiana klimatudla uczniów klas I-III7 marca (wtorek) o godz. 12.00 na fundacyjnym fanpageu na Facebooku odbędzie się spotkanie na temat zmian klimatu adresowane do uczniów klas I-III. Jego uczestnikami będą autorzy opowiadań z serii OCALIMY ŚWIAT dr hab. Tomasz Samojlik i Rafał Witek oraz ekspert z Fundacji WWF Polska, Marcin Kowalczyk, Starszy Specjalista ds. Polityki Klimatycznej. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Stoparczyk.Spotkanie odbędzie się w ramach ekoprogramu z charakterem OCALIMY ŚWIAT i będzie dotyczyło zmian klimatycznych, jak również związanych z nimi zagrożeń. Autorzy Tomasz Samojlik i Rafał Witek opowiedzą o swoich opowiadaniach ze zbioru Oddech smoka, a Marcin Kowalczyk z Fundacji WWF Polska odpowie na pytania dzieci dotyczące zmian klimatu oraz polityki klimatycznej.Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu wszystkich uczniów z klas I-III!
SZKOLNY ETAP KOKURSU LEGEND POLSKICH DLA KLAS III
06.03.2023 r.
27 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 10 z OI w Tczewie przeprowadzono SZKOLNY KONKURS „SZLAKIEM POLSKICH LEGEND klas III”. W konkursie uczestniczyło 5 uczniów klasy 3 „a” i 3 „c”.
Uczniowie zajęli następujące miejsca:
I miejsce - Przemysław Jabłoński z klasy 3 „c”
II miejsce - Wiktor Szałachowski z klasy 3 „c”
III miejsce - Oliwier Grądziel z klasy 3 „a” i Agnieszka Noetzel z klasy 3 „c”
IV miejsce - Bartłomiej Jakubowski z klasy 3 „c”GRATULUJEMY !
Uczniowie: Przemysław Jabłoński, Wiktor Szałachowski z klasy 3 „c” oraz Agnieszka Noetzel z klasy 3 „c”, będą reprezentowali naszą szkołę w KONKURSIE REJONOWYM, który odbędzie się 23 marca 2023 r. w SP nr 89 w Gdańsku.
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli trud przygotowania do konkursu oraz wychowawcom - paniom Marzenie Bettin – Langowskiej i Małgorzacie Szymikowskiej.
Prowadząca „KOŁO LEGEND klas III”
Dorota Jażdżewska – Rozum
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA
03.03.2023 r.
Dnia 28 lutego w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. W kampanii wyborczej brało udział aż dziewięciu uczniów, z których wyłoniono w drodze głosowania naszego przedstawiciela.
Naszą szkołę będzie reprezentować Wiktoria Trela.Gratulujemy!!!
WARSZTATY KULINARNE KLASY VD W RESTAURACJI YOU"
03.03.2023 r.
Klasa Vd brała udział w WARSZTATACH KULINARNYCH w restauracji "You". Uczniowie samodzielnie przygotowali pizzę.
GRA PAŃSTWA - MIASTA
2.03.2023r.
Dnia 2 marca odbyły się rywalizacje międzyklasowe kultowej gry PAŃSTWA-MIASTA. Po dwóch godzinach zmagań zwycięzcami została klasa 8A.
Gratulacje :)
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- MARZEC cz.I
01.03.2023 r.
MARZEC 2023 r.
3 marca_ piątek
Międzynarodowy Dzień PisarzyPisarz
Dzień i noc mu nieraz minie
na pisaniu na maszynie.
Czasem też na komputerze
albo piórem na papierze.
Gdy pracuje, lubi ciszę,
wtedy łatwiej mu się pisze.
Opowieści tworzy nowe,
ma pomysłów pełną głowę.Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek obchodzimy 3 marca został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists - poeci, eseiści, powieściopisarze.
Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.Pisarz to osoba tworząca dzieła literackie - dramaty, poezję, prozę.
Pisarz jest w naszym kraju oficjalnie zarejestrowanym zawodem, związanym z tworzeniem literatury pięknej, a czasem również publicystyki. Pisarza nazywa się też literatem. W dawnej Polsce pisarz to był urzędnik zatrudniony w sądach, kancelarii i administracji, inaczej zwany sekretarzem lub notariuszem.
Zdaniem przedszkolaków pisarz to taka osoba, która pisze książki, nosi okulary i ma zawsze dużo długopisów.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza przedstawiamy kilka ciekawostek i anegdot o znanych twórcach literatury.
- Karol Dickens był miłośnikiem zwierząt, w tym zwłaszcza kruków. Posiadał także psy, kanarka, orła oraz kotkę, która towarzyszyła mu podczas pisania. Potrafiła wyczuć zmęczenie swojego opiekuna i łapką gasiła świecę, kiedy przychodziła pora na sen.
- J. R. R. Tolkien znał przeszło 30 języków, był bez wątpienia wybitnym poliglotą. Pisarz pisał na maszynie, posługując się tylko dwoma palcami wskazującymi. Autor Hobbita i Władcy Pierścieni nie lubił samochodów. Miał niejednokrotnie nieprzyjemne przygody podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. Bywało, że wymuszał pierwszeństwo jako pieszy na automobilistach.
- Hans Christian Andersen nazywał sam siebie brzydkim kaczątkiem, bo w istocie takie przypominał... Był wysoki, miał duże dłonie i stopy oraz nos, kościste ciało. Andersen cierpiał też na liczne fobie: bał się ciemności, cmentarzy i pochowania żywcem. Dlatego przy łóżku kładł zawsze karteczkę z dopiskiem Ja tylko wyglądam jak umarły. Podobnym strachem napawała go podróż statkiem, spóźnienie się na pociąg. Na dworcu był zawsze kilka godzin przed czasem. Pisarz panicznie bał się też ognia. Zawsze, nocując w hotelu, miał ze sobą linę, żeby, na wypadek pożaru, móc ewakuować się przez okno.
- J. K. Rowling w 1990 roku w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu wymyśliła Harryego Pottera, a na papierowej torebce, podczas lotu samolotem pisarka zapisała nazwy wszystkich domów Hogwartu. Inspiracją do stworzenia samochodu Weasleyów, występującego w Harrym Potterze i komnacie tajemnic, było auto jej najlepszej przyjaciółki Sean Harris - turkusowy Ford Anglia. Pierwszy tom cyklu o Harrym Potterze, Harry Potter i kamień filozoficzny, Rowling stworzyła na maszynie do pisania. Pisarka ma urodziny 31 lipca, czyli tego samego dnia, co Harry Potter.
- Pierwsza opowieść Astrid Lindgren ujrzała światło dzienne, kiedy przyszła autorka miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs literacki w lokalnej gazecie, w której nagrodą była publikacja.
- Bohaterką pierwszego wiersza, jaki napisał Jan Brzechwa, była jego siostra. Dostał wtedy od niej pierwsze honorarium autorskie - 50 kopiejek - żeby wiersza nikomu nie pokazywał. Kupił za to 10 ciastek i pióro do pisania nowych utworów poetyckich.
- René Goscinny, autor m.in. Asteriksa i Obeliksa oraz serii książek o Mikołajku, przeżył szczęśliwe dzieciństwo w Buenos Aires. W szkole był nazywany klasowym klaunem. W mieście Angoulême wzniesiono sześciometrowy i siedmiotonowy obelisk, na którego ścianach wykuto ponad 80 dymków z cytatami z komiksów autora.
- Lucy Maud Montgomery, pisząc Anię z Zielonego Wzgórza, nie planowała dalszych tomów czy całej dużej serii; miała powstać jedna książka. Jednak jej niebotyczny sukces sprawił, że pod naciskami wydawcy Montgomery napisała kolejne tomy.
- Antoine de Saint-Exupéry, autor Małego Księcia, od najmłodszych lat fascynował się lotnictwem. Do roweru przyczepiał skrzydła i wyobrażał sobie, że lata. Mając 21 lat, uzyskał kwalifikacje pilota cywilnego, a rok później wojskowego.
- Poeta Julian Tuwim miał znamię na lewym policzku. Kompleksy z tego powodu sprawiały, że pozwalał robić zdjęcia wyłącznie prawego profilu. Tuwim z powodu kłopotów w nauce matematyki powtarzał szóstą klasę gimnazjum.
- Mark Twain, autor m.in. Przygód Tomka Sawyera, jedną ze swoich córek wydał za Polaka nazwiskiem Kuryłowicz. Podczas uroczystości 70. urodzin Twaina, zapytano go, co zamierza teraz robić. Pisarz odparł: Resztę życia pragnę zajmować się moim ogrodem, a w wolnych chwilach będę się uczył poprawnie wymawiać nazwisko mojego zięcia.Pisarkom i pisarzom z okazji ich święta życzymy ciągle nowych inspiracji, docenienia i uznania krytyków, a przede wszystkim wiernych i kochających ich twórczość czytelników.
https://liblink.pl/q2sritrS0Y
https://liblink.pl/MXpH1U22QJ
https://liblink.pl/qcUkJDNf6d5 marca_niedziela
Rocznica urodzin Juliana PrzybosiaJulian Przyboś (1901-1970) - najwybitniejszy poeta tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.
https://liblink.pl/VQqSmYbiAf
https://liblink.pl/cqnHOPCdOr8 marca_ środa
Dzień Kobiet - Literatura jest kobietą!Zróbmy z tej okazji klasową lub biblioteczną wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety - będzie ich mnóstwo!Na naszą fundacyjną Złotą Listę zostały wpisane książki kilkudziesięciu znakomitych autorek, m.in:Liliany Bardijewskiej, Karen Blixen, Ivony Březinovej, Frances Hodgson Burnett, Iwony Chmielewskiej, Wandy Chotomskiej, Barbary Gawryluk, Doroty Gellner, Joanny Jagiełlo, Tove Jansson, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Barbary Kosmowskiej, Joanny Kulmowej, Astrid Lindgren, Gemmy Malley, Małgorzaty Musierowicz, Anny Onichimowskiej, Zuzanny Orlińskiej, Joanny Papuzińskiej, Renaty Piątkowskiej, Elizy Piotrowskiej, Katarzyny Ryrych, Małgorzaty Strzałkowskiej, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Yvette Żółtowskiej-Darskiej.Cóż to za bogactwo i cóż za różnorodność!Wszystkim twórczyniom składamy najserdeczniejsze życzenia!
https://liblink.pl/oDWdas7qCc
https://liblink.pl/N4rwGuY5lj
https://liblink.pl/1GxA4y21Y6
file:///C:/Users/Gra%C5%BCyna/Downloads/przykladowe-teksty-strofy-o-ko-1551598851.pdf11 marca_sobota
Rocznica urodzin JanoschaJanosch / Horst Eckert (ur. 1931 r.) - pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik. Najbardziej znany jest z długiej serii książek o przygodach Misia i Tygryska, które sam zilustrował - pierwszym tomem serii jest Ach, jak cudowna jest Panama, następnie Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś czy Idziemy po skarb.
Zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Koniecznie przeczytajmy dzieciom te zabawne opowieści!
https://liblink.pl/71WtmAGZQK
https://liblink.pl/CXkiEEa7Dy
https://liblink.pl/icJQqAM8Yx
- brak danych
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie