SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W TCZEWIE W AKCJI EDUKACJI GLOBALNEJ Z PAH: RAZEM DLA LEPSZEGO ŚWIATA!
12.01.2024r.
Szkoła Podstawowa nr 10 w Tczewie uczestniczyła w akcji "Tydzień Edukacji Globalnej z PAH" w roku 2023. Uczniowie klas ósmych aktywnie angażowali się w zdobywanie wiedzy na temat problemów społecznych i humanitarnych.
Projekt historyczny - BohaterOn. Włącz historię!
08.01.2024 r.
We wrześniu uczniowie klas 4-8 naszej szkoły uczestniczyli w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Celem akcji jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W klasach młodszych przeprowadzono pogadankę o bohaterstwie powstańców i o tym w jaki sposób można być patriotą w naszych czasach.
Starsi uczniowie wysłuchali słuchowiska, następnie przedstawili wydarzenia na osi czasu. Przeprowadzono również pogadankę na temat roli dzieci w czasie Powstania Warszawskiego i funkcji, jaką wtedy pełnili a także niebezpieczeństw, jakie im zagrażały.
Uczniowie klas ósmych, pracując w grupach, tworzyli infografiki na podstawie filmu „Powstanie Warszawskie” z kanału You Tube „Co za historia”. Następnie przeprowadzona została dyskusja na temat roli Powstania Warszawskiego i losów powstańców.
Wszyscy chętni uczniowie tworzyli gry planszowe o powstaniu warszawskim i pisali listy z podziękowaniami dla uczestników Powstania Warszawskiego i zamieścili je w Internecie.
Koordynator projektu: Maria Jasionowska
GALERIA KLASY 6B
07.01.2024 r.
Wspomnień czar. Uczniowie klasy 6b wraz z opiekunami ostatni czwartek nauki w 2023 roku spędzili poza murami szkoły. Gdzie? W Fabryce Sztuk przy ul. Podmurnej odbyły się dwa warsztaty. Pierwszy to poznanie tradycji świąt Bożego Narodzenia i ich rodowodu, a drugi- manualne zaangażowanie w tworzenie świątecznego skrzata. Powstały dzieła. Następnie krótki spacer i kolejna atrakcja - Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. J. Dąbrowskiego i odkrywanie tajemnic multiteki!
To dopiero ciekawe miejsce… Może zajrzycie tam sami?
ZIMA, ZIMA, ZIMA ...
06.01.2024 r.
Każdy uczeń ma prawo odpłatnie zjeść obiad w szkole.
TYGODZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ POD HASŁEM "POKÓJ DLA PLANETY. PLANETA DLA POKOJU"
06.01.2024 r.
Uczniowie klas: 8 a, 8 b, 8 c podczas zajęć edb brali udział w Tygodniu Edukacji Globalnej pod hasłem „Pokój dla planety. Planeta dla pokoju”. W szkole została zorganizowana wystawa pod tytułem ”Wojna i pokój”
WOLONTARIAT_ZBIÓRKA NA 32 FINAŁ WOŚP/ PŁUCA PO PANDEMII
06.01.2024 r.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM (STYCZEŃ,2024)
05.01.2024 r.
4 stycznia
Rocznica urodzin LouisaBrailleaLouis Braille (1809-1852) - francuski twórca alfabetu dla niewidomych, nauczyciel w paryskim zakładzie dla ociemniałych.
https://liblink.pl/EcvGE8bhMY7 stycznia
Dzień DziwakaKogo nazywamy dziwakiem? Jaki jest wydźwięk tego słowa? Określamy tak często osobę różniącą się od nas. Czy inność jest zła, czy należy się jej obawiać lub ją piętnować? Prawdopodobnie każdy z nas czasami czuje się dziwakiem. Przypomnijmy, jak wielu uczonych, odkrywców, pisarzy czy artystów nazywano dziwakami ze względu na ich pasje, oddanie się w pełni swym zainteresowaniom, a przez to niedostrzeganie rzeczywistości. Słowami inni, dziwni bywają też określani ludzie niezwykle wrażliwi, wyglądający nietypowo, wywodzący się z innej kultury, mówiący obcym językiem, ubierający się inaczej lub kultywujący odmienne obyczaje, a także osoby z pewnymi deficytami intelektualnymi czy fizycznymi.Młodszym dzieciom przeczytajmy książki: Żółte kółka. Mam na imię Inna Elizy Piotrowskiej, Niebieską niedźwiedzicę Joanny M. Chmielewskiej,a starszym - opowiadanie Złomek Katarzyny Ryrych . Polecamy również wspólną lekturę Cudownego chłopaka R. J. Palacio.
https://liblink.pl/YHwoEtWaAD8 stycznia
Rocznica urodzin Kornela MakuszyńskiegoKornel Makuszyński (1884-1953) - prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci.
https://liblink.pl/o7Ny0mMhLfhttps://liblink.pl/rfgi9oDN4g9 stycznia
Urodziny Małgorzaty MusierowiczPrzeczytajmy wraz z naszymi nastolatkami książki z tego cyklu, co będzie także dla nas miłym przywołaniem klimatu kulturalnego z czasów młodości dziadków i być może niektórych rodziców.
https://liblink.pl/UJqJyQIWfv11 stycznia
Dzień WegetarianWyjaśnijmy dzieciom na czym polega wegetarianizm. Porozmawiajmy o różnych sposobach odżywiania się. Zastanówmy się nad wartościami odżywczymi roślin. Może uda się wspólnie z uczniami przygotować danie wegetariańskie?
https://liblink.pl/eBKysRUeg612 stycznia
Rocznica urodzin Jacka LondonaJack London (1876-1916) - pisarz amerykański, autor takich powieści jak: Zew krwi, Biały kieł, Martin Eden, Wilk morski i innych. Warto zapoznać nastolatków z tymi znakomitymi powieściami, łączącymi wielkie emocje i przygodę z wiedzą na temat życia zwierząt oraz postaw ludzi w skrajnie trudnych warunkach egzystencji.
18 stycznia
Rocznica urodzin Alana Aleksandra MilneAlan Aleksander Milne (1882-1956) - pisarz, poeta i dramaturg angielski, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, Wiersze dla Krzysia. Przeczytajmy je dzieciom i powiedzmy im, że zostały napisane dla synka autora, Krzysia. Przy okazji warto zwrócić uwagę na niezwykłe tłumaczenia tych książeczek przez Irenę Tuwim.Na lekcjach języka angielskiego spróbujmy przetłumaczyć ze słownikiem kilka zdań z Kubusia..., a potem przeczytajmy przekład Ireny Tuwim i porównajmy oba teksty. Będzie to znakomita zabawa!
https://liblink.pl/AtS151zr5R21 stycznia
Dzień BabciZ okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka przeczytajmy dzieciom książki w których występują postacie babć i dziadków: Wypożyczalnia babć Marii Czernik oraz Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinov.Zachęćmy uczniów, by wspólnie z dziadkami i babciami zrobili drzewa genealogiczne swoich rodzin, wykorzystując domowe fotografie.
https://liblink.pl/k3TPziokoS22 stycznia
Dzień DziadkaPiosenki dla dziadka:
https://liblink.pl/BljKoUjn17
https://liblink.pl/2xbhrd4yW023 stycznia
Dzień bez opakowań foliowychW ramach działań proekologicznych porozmawiajmy o zanieczyszczeniu środowiska, nadużywaniu opakowań jednorazowych, zaśmiecaniu mórz i oceanów. Obejrzyjmy film o zwierzętach morskich, które połykają opakowania, i o tym, jak bolesna jest ich śmierć, porozmawiajmy o tym, jak długo rozkładają się śmieci, jak przyczyniamy się do niszczenia naszej planety. Zastanówmy się, czym można zastąpić torebki foliowe i wprowadźmy zwyczaj ekologicznego pakowania drugich śniadań do szkoły.
29 stycznia
Urodziny Olgi TokarczukW rocznicę urodzin polskiej noblistki przeczytajmy ze starszymi uczniami fragmenty jej książek - np. Prawiek i inne czasy, Księgi Jakubowe, Opowiadania bizarne. Młodsze dzieci mogą rozpocząć poznawanie twórczości noblistki od krótkiego opowiadania Zagubiona dusza.
31 stycznia
Międzynarodowy Dzień PrzytulaniaMłodsze dzieci zachwycą się pewnie książką Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak Proszę mnie przytulić.Dorosłych i nastolatków zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z dr Rossem Campbellem, który pełen miłości dotyk rodzica, traktuje jako fundamentalny przekaz miłości i warunek zdrowia emocjonalnego dziecka
https://liblink.pl/Qe2o9GVmdr
- brak danych
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie