• OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EkoMisja NIE MARNUJĘ

•

Ogólnopolski projekt Federacji Polskich Banków Żywności, który wystartował w 2018 roku.

W związku z marnowaniem żywności w Polsce (około 8 kg na statystycznego ucznia w ciągu roku, co daje niechlubne V miejsce Polsce wśród krajów UE z ogólnym wynikiem 9 mln ton rocznie), do szkół trafił po raz II OGÓLNOPOLSKI  PROGRAM realizowany przez FEDERACJĘ POLSKICH BANKÓW ŻYWNOŚCI -  „EkoMisja - Nie Marnuję”.

W RAMACH TEGO PROJEKTU REALIZOWANO NASTĘPUJĄCE DZIAŁANIA:

PROJEKT „KLASA” - WARSZTATY DLA WYBRANYCH KLAS (około 100 uczniów, 4-5 klas 1–8).

W ramach tego projektu uczniowie klasy wraz z wychowawcą:

• wzięli udział w godzinnym szkoleniu przeprowadzonym przez edukatora z zewnątrz,
        • w grupach (wychowawca dzieli uczniów swej klasy na 4 grupy. Każda z grup w czasie godzin wychowawczych (2-3) lub godzin biologii, przyrody popracowała nad 4 zagadnieniami  (jedna grupa – jedno zagadnienie!); można było wykonać plakaty na dużych formatach, tworzyć wiersze, piosenki, scenki, prezentacje multimedialne – słowem: „POMYSŁOWOŚĆ” mile widziana.

Oto tematy projektów, które opracowywały grupy:

1. „Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę”. Dzieci /młodzież w trosce o planetę.
        2. „Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy”.
        3. „Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać”.
        4. „Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety”.

„EkoMisja”  to wieloaspektowe podejście do edukacji ekologicznej, czyli projekty uczniowskie, lekcje oraz aktywności realizowane w Szkolnych Klubach Niemarnowania.
        Druga edycja, którą skutecznie zakończyliśmy, dzięki działaniom wielu wychowawców,  w grudniu 2020 – rozpoczęła się prelekcją wprowadzającą pod koniec lutego 2020 roku, tuż przed zamknięciem szkół.

Kreatywne rozwiązywanie problemów, praca w grupie, wrażliwość na otaczającą rzeczywistość to kompetencje przyszłości, które warto rozwijać u dzieci jak najwcześniej.

Uczniowie w ramach projektu zrealizowali własne projekty uczniowskie. W „Projekcie Klasa” powstały makiety, prace plastyczne, pokazy mody czy filmiki opowiadające o tym, jak chronić planetę i jak może ona wyglądać za 100 lat, jeśli nie zmienimy naszego zachowania.

W szkole utworzony został  Szkolny Klub Niemarnowania – prowadzony przeze mnie - zajmujący się tematem segregacji odpadów, niemarnowaniem zasobów, w tym wody, energii czy jedzenia. W klubach m.in. dokarmiano ptaki w przygotowanych przez uczniów z rodzicami karmnikach, hodowano nasiona
        w uprawie hydroponicznej oraz miniszklarniach, odbywały się dyskusje nad tym, jak zmniejszyć ilość opakowań i wszechobecnych torebek foliowych. Powstały różne „stworki” z surowców wtórnych.

Naukę  poprzez  zabawę w grupie „0” zrealizowała pani Małgorzata Szymikowska, która zaangażowała się dobrowolnie w działania „EKOMISJI” i wraz z nauczycielem grupy - panią Karoliną Wlazłowiczzamieniła nasze przedszkolaki w Agentów i Agentki Banków Żywności, które uczyły się układać prawidłowo produkty w lodówkach.

Chciałabym podkreślić, że obecnie na stronie projektu „EkoMisja – NIE MARNUJĘ! znalazły się liczne materiały do pobrania.
        Nasi nauczyciele wraz z klasami doskonale poradzili sobie z poprowadzeniem zajęć on-line i przesłaniem materiałów bez tak wielu dodatkowych pomocy.

Chciałabym serdecznie podziękować za wielkie zaangażowanie , ukierunkowywanie i motywowanie uczniów - wychowawcom oraz nauczycielom wspomagającym:

• pani Dorocie Ceier z klasą 3 b,
        • pani Marii Jasionowskiej oraz Emilii Morawskiej z klasą 6 e
        • pani Marlenie Aniołek z klasą 6 c
        • pani Paulinie Hejnowskiej z klasą 7 c
        • pani Małgorzacie Ossowskiej z klasą 7 g
        • uczniom klasy 2 a, którzy aktywnie pracowali w projekcie oraz działali w SZKOLNYM  KLUBIE  NIEMARNOWANIA ,
        • a przede wszystkim pani Małgorzacie Szymikowskiej, która zaangażowała się w projekt z własnej woli oraz opracowała i przeprowadziła zajęcia dla grupy „0” wraz z panią Karoliną Wlazłowicz.

Wszystkie materiały zostały przekazane przedstawicielowi BANKU ŻYWNOŚCI panu Adamowi Plutowskiemu.

Za realizację projektu nasza szkoła
        otrzymała podziękowanie
        blender kielichowy na wyposażenie szkoły.

Koordynator projektu w SP nr 10:
        Dorota Jażdżewska – Rozum