• ROK SZKOLNY 2019/2020

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          Akcja "Tczew na niebiesko dla autyzmu"  pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tczewa z dnia 2 kwietnia 2020 roku.

          Przedsięwzięcie to służy poszerzaniu świadomości społecznej i wyrażaniu solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Nasza szkoła włączyła się w organizację działań na rzecz osób z autyzmem. W ramach działań międzyszkolnych pierwotnie ustalono:

          1. Organizację II Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Na niebiesko dla Autyzmu”.
          2. Niebieski Marsz i Festyn pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tczewa.


          W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego II Edycja Marszu i Festynu na Niebiesko dla Autyzmu odbyła się w wersji wirtualnej.

          Akcja miała na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat potrzeb i problemów osób ze spektrum autyzmu, kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec osób z autyzmem, a także propagowanie wiedzy o autyzmie.

          W ramach tego wydarzenia odbyła się: 
          Akcja na Facebooku TCZEW NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU, która polegała na zrobieniu sobie w domu zdjęcia w niebieskim stroju, z niebieskimi rekwizytami lub zdjęcia domowych dekoracji przygotowanych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

          Kolejne działania to:
          Cykl wydarzeń w lokalnych mediach Poznaj autyzm i spróbuj zrozumieć, m.in. informacje w Telewizji Tetka, cotygodniowa audycja Zainspiruj się integracją w Radiu Tczew. Konferencje on-line dla nauczycieli. Warsztaty on-line dla dzieci z tczewskich placówek „Świecę na niebiesko”.
          Nasza szkoła przyłączyła się do udziału w tych wydarzeniach, aktywnie promując je w środowisku szkolnym i lokalnym.

          Szkolnym koordynatorem była pani Aleksandra Kubak.

          MÓW POPRAWNIE ...

          W naszej szkole już po raz trzeci obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W jego ramach przeprowadzono pogadanki o ważności polskiej mowy, jej poprawności. Pobawiliśmy się w quizie językowym. Spędziliśmy przerwy z książką, a zbędne w naszych domach woluminy można było przekazać na akcję planowaną w przyszłości pod hasłem „Wymienialnia książek”. Przygotowano również okolicznościową gazetkę.
          Tylko tyle i aż tyle! Pytanie jednego z uczniów: Kiedy będzie następny taki dzień? - jest podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w akcję organizatorek: p. M. Bagnuckiej, p. H. Brange, p. V. Głuszkowskiej, p. M. Ossowskie, p. H. Wachowskiej.

           

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          W dniach od 10 do 14 lutego 2020 roku braliśmy udział w europejskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem DZIAŁAJMY RAZEM. Przeprowadzone działania miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 
          Adresatami akcji byli wszyscy uczniowie klas I - VIII. Na informatyce, nauczyciele przedmiotu emitowali filmy i prowadzili zajęcia na podstawie scenariuszy z Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK. Zajęcia odbyły się zgodnie z harmonogramem.
          Podczas zajęć ogłoszony został konkurs na plakat promujący akcję - wyniki konkursu znajdują się w zakładce:
          SUKCESY UCZNIÓW SP10. Wykonane zostały gazetki ścienne na korytarzach.
          Informacje o inicjatywie i sprawozdanie z niej zostały umieszczone na www.saferinternet.pl.

          Koordynatorem akcji była: p. Paulina Hejnowska
           

          ŚWIATOWY DZIEŃ KOCIEWIA

          Światowy Dzień Kociewia, który w tym roku przypada 10 lutego 2020 roku celebrowaliśmy już od tygodnia. W sali 107 pani Ewa Hildebrandt z klasą 5d przygotowała wystawę regionalną, na której można było zobaczyć instrumenty ludowe, porcelanę, piękne serwety wyszywane haftem kociewskim, ozdoby, strój oraz przeróżne pamiątki charakteryzujące ten region. Na holu I piętra przygotowano gazetkę regionalną. Natomiast 6 lutego 2020 roku odbyła się uroczystość w świetlicy szkolnej. Gości powitano słowami: „Witom Was kochane Kociewiaki, bandzim dziś gadać po naszemu…”
          W trakcie spotkania, w którym uczestniczyła dyrekcja, nauczyciele oraz dzieci z klas I-VII można było dowiedzieć się jakie tereny  należą do Kociewia, jakie miasto jest jego stolicą i które atrakcje koniecznie należy zobaczyć. W trakcie prawie godzinnych występów zaprezentował się chór „Carpe Diem”, któremu przewodniczyła i na akordeonie akompaniowała pani Elwira Andraszewicz. Wykonał  on Hymn Kociewski oraz różne przyśpiewki. Prezentowane były wiersze oraz gadki w gwarze kociewskiej „Kuronek i kokoszka” oraz „Pinderinda przed zabawą” i inne. Uczniowie z klasy 5d wykonali taniec ludowy do piosenki „Czerwone jabłuszko”, który z dziećmi przygotowała pani Ewa Hildebrandt. Natomiast zespół „Samborowe Dzieci” przygotowany przez panią Ewę Litwińską zatańczył „Korkarza” w strojach ludowych. Swój debiut miała również akordeonistka z klasy 5d Julia Jachimowicz, która zagrała piosenkę „Mam chusteczkę haftowaną”. Pod koniec uroczystości goście poznali kilkadziesiąt słówek ze słowniczka kociewskiego. Wszystkie występy zostały nagrodzone licznymi brawami, a artyści aby się odwdzięczyć za liczne oklaski odśpiewali na pożegnanie piosenkę  gwarą „Do wjidzynia, zobaczynia dzianki za klaskanie….”
          Uroczystość odbyła się w bardzo miłej  atmosferze na tle pięknej dekoracji przygotowanej przez panie Iwonę Topolską i Elżbietę Kindler.


          Organizatorzy: p. Ewa Litwińska, p. Ewa Hildebrandt, p. Elwira Andraszewicz, p. Iwona Topolska, p. Elżbieta Kindler oraz klasy 5 g, 5 a,5 d, „Samborowe Dzieci” i chór ”Carpe Diem”

          FESTIWAL PIOSENKI ZIMOWEJ KLAS 0 - III

          Dzieci z klas 0 –III SP 10 w Tczewie uczestniczą w wielu różnorodnych przedsięwzięciach Samorządu Uczniowskiego „MALUCH”. W tym roku szkolnym, opiekunki samorządu ponownie zorganizowały cykliczny Festiwal Piosenki Zimowej, którego celem była możliwość prezentacji osiągnięć i zdolności uczniów oraz rozbudzenie uczucia radości i świetnej zabawy.
          W festiwalu brały udział wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej oraz oddział zerówki. Nauczycielki przygotowały dzieci do występów, ucząc je piosenek o tematyce zimowej oraz przygotowując stroje i układy choreograficzne dla występujących. I chociaż aura za oknem zupełnie nie przypominała obecnej pory roku, na szkolnej sali gimnastycznej było naprawdę zjawiskowo i zimowo. Były tam łyżwy, bałwanki, śnieżynki, były również dzieci pięknie prezentujące się w strojach góralskich wykonujące piosenkę „Z kopyta kulig rwie” oraz uczniowie w zimowych strojach ekologicznych. Wśród obecnych byli oczywiście wychowawcy, nauczyciele oraz pani wicedyrektor Ludmiła Schleser. 
          Występy dzieci, świetna zabawa oraz stroje uczniów, doskonale nawiązywały do tegorocznego hasła szkoły – ŻYJ ZDROWO, EKOLOGICZNIE I SPORTOWO.
          Po skończonej imprezie, w imieniu organizatorek  -  pani Janina Kordek oraz pani wicedyrektor Ludmiła Schleser  podziękowały wszystkim za wysiłek włożony w przygotowanie imprezy oraz wspaniałą atmosferę i zabawę.  
          Festiwal po raz kolejny okazał się wspaniałym przedsięwzięciem. Cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli. Uczestnicy mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności wokalne, a przy okazji świetnie się bawili. Padła również propozycja, by w przyszłości zorganizować podobny festiwal, lecz o tematyce wiosennej. Dzięki takim imprezom dzieci już od najmłodszych lat rozwijają wrażliwość muzyczną i nabierają pewności siebie, co na pewno zaowocuje w przyszłości.


          Organizatorem  imprezy był SAMORZĄD UCZNIOWSKI „MALUCH” .   
          Nad organizacją i przebiegiem balu czuwały p. Janina Kordek i Dorota Ceier.

           

          DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA DLA UCZNIÓW KLAS 0 - III

          Dnia 31 stycznia 2020 roku, w pierwszym tygodniu po tegorocznych feriach zimowych, dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III wspólnie bawiły się na balu przebierańców, który odbył się na sali gimnastycznej naszej szkoły.
          Karnawałowy wystrój sali, o który zadbała pani Sandra Danecka, wprowadził dzieci w wesoły nastrój oraz zachęcił do radosnej zabawy. Wkrótce też na sali zrobiło się kolorowo od postaci pojawiających się z różnych filmów, książek i bajek. Były wróżki, królewny, magicy, uczniowie Hogwartu, wśród nich kilka postaci Harry’ego Pottera, gwiazdorzy boisk piłkarskich, idole filmowi i muzyczni, a także spora grupa policjantów i zdrowych postaci warzyw – bawiły się brokuły i dynie oraz gruszki, których kolorowe i fantazyjne stroje, starannie przygotowane przez rodziców, bajecznie ubarwiły miejsce spotkania. To naprawdę był zjawiskowy karnawał rozmaitości! 
          Szkolną zabawę ponownie poprowadził „DJ Biedronka”, który w tym roku w ramach realizacji SZKOLNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO i zgodnie z tegorocznym hasłem szkoły: „ŻYJ ZDROWO, EKOLOGICZNIE I SPORTOWO”, wprowadzał do zabawy muzyczne akcenty związane z gimnastyką, ruchem i zdrowym odżywianiem.Przewodnicząca SU „MALUCH” pani Janina Kordek, zainicjowała wspólną zabawę ruchową do piosenki „Z poradnika młodego zielarza”. Później wspólne zabawy i pląsy odbywały się w rytmie tanecznych hitów. Radosna muzyka zachęcała do tańca nawet tych najbardziej wstydliwych. Atmosfera na balu sprzyjała zabawie, było miło i radośnie. W trakcie balu, w salach lekcyjnych można było posilić się słodkim poczęstunkiem i ugasić pragnienie po szalonej zabawie.
          Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuściły piękną salę balową. Szczęśliwe i pełne wrażeń, pod opieką rodziców wracały do domu.

          Organizatorem  imprezy był SAMORZĄD UCZNIOWSKI „MALUCH” .   
          Nad organizacją i przebiegiem balu czuwały p. Janina Kordek i Dorota Ceier

           

          OBCHODY STULECIA POWROTU TCZEWA DO POLSKI

          W dniu 30 stycznia 2020 roku uczniowie z klasy 5 a5 e wraz z opiekunami panią Elwirą Andraszewicz oraz panią Emilią Morawską reprezentowali naszą  szkołę na obchodach  stulecia  powrotu Tczewa  do Polski. Barwny korowód naszych uczniów przemaszerował ulicami miasta, przywitał gen. Józefa Hallera oraz uczestniczył w przygotowanych pokazach historycznych. Było to wyjątkowe wydarzenie oraz możliwość  uczestniczenia w żywej  lekcji historii, która  na długo  zapadnie dzieciom w pamięci. 

          Nasza szkoła  została doceniona  przez organizatorów i otrzymała wyróżnienie.

          LEKCJA PRZYRODY Z PANEM MARCINEM KOSTRZYŃSKIM

          27 stycznia 2020r.  w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem, który zajmuje się filmowaniem polskiej przyrody.
          Pan Marcin prowadzi swój kanał na YouTube pt.: „Marcin z lasu”, jest autorem wielu filmów – m.in. „Przyrodyjki, czyli o zwierzętach historyjka”, „Za kamerą” czy „Ekoblabla” oraz książki pt.: „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” (książka jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej).  
          W związku ze swoim zamiłowaniem do przyrody pan Marcin jest częstym gościem programu „Dzień Dobry TVN”, a za cykl programów „Dzika przyroda” otrzymał nagrodę ,,Popularyzator nauki” od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
          Uczniowie i nauczyciele biorący udział w spotkaniu byli pod wielkim wrażeniem opowiadań pana Marcina. Swoje opowieści wzbogacił o filmy przez siebie nakręcone w polskich lasach.

          Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzi naszą szkołę. 

          JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

          Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.
          W tym roku szkolnym  jasełka przygotowała klasa 1b pod opieką pań katechetek: pani Danuty Burczyk, Janiny Sobolewskiej oraz wychowawcy pani Janiny Kordek
          20 grudnia 2019 roku, mali aktorzy świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, aniołów oraz zwierząt zaproszonych do stajenki. To przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ nie było w nim ani pasterzy, ani Trzech Królów, nie było również Nowonarodzonego Dzieciątka…  Było natomiast dużo zwierząt, które zostały wybrane przez aniołów do godnego grona przyjaciół i opiekunów maleńkiego Jezusa.Były baranki, wół i osioł, żółw, pies, kret, paw i kogut. Przedstawienie rozpoczęło się występem utalentowanej uczennicy Anny Malickiej, która przepięknie zagrała na flecie kolędę „Lulajże Jezuniu”, wyciszając i wprowadzając w uroczysty nastrój licznie zgromadzoną społeczność uczniów klas młodszych, a także zaproszonych gości: panią wicedyrektor Ludmiłę Schleser oraz liczne grono pedagogiczne. 
          Spektakl, zawierający zarówno partie mówione, jak i śpiewane (widzowie mogli usłyszeć znane kolędy i włączyć się do wspólnego śpiewu), został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami. Przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu świąteczny i uroczysty  klimat. 
          Na zakończenie głos zabrała Pani wicedyrektor, która podziękowała małym wykonawcom i nauczycielom przygotowującym to świąteczne przedstawienie, a następnie złożyła wszystkim zebranym bożonarodzeniowe życzenia. 

           

          WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

          16 grudnia 2019 r. uczniowie z klasy 1d wraz z wychowawcami zorganizowali plastyczne warsztaty bożonarodzeniowe. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klasy 2d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tczewie. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zaproszonych gości oraz krótkiego przedstawienia w wykonaniu uczniów klasy 1d. Następnie wyświetlono i omówiono prezentację multimedialną związaną z tradycjami bożonarodzeniowymi. Organizatorzy warsztatów zapewnili uczestnikom potrzebne materiały plastyczne oraz instrukcje wykonania. Mali artyści przy dźwiękach kolęd i piosenek wykonywali ozdoby świąteczne: Mikołaja oraz Aniołka.  Na koniec dzieci rozwiązywały bożonarodzeniowe zagadki oraz zjadły słodkie niespodzianki. 
          Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za mile spędzony czas!

          PODARKI OD MIKOŁAJA 

          6 grudnia w Mikołajki nie zapomnieliśmy również o naszych pacjentach w tczewskim szpitalu. Akcja „Podaruj misia” organizowana przez Fundację „Mam Marzenie” dobiegła końca. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Co roku jest nas coraz więcej i więcej. Dziękujemy naszym uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców, a także SP nr 1. Radość pomagania i chęć podarowania uśmiechu jest coraz większa. Nie zapominamy, lecz przygotowujemy się co roku coraz bardziej, by podarować innym coś więcej niż symbolicznego misia…, bo przecież kiedy „śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

          Koordynatorka akcji: p. Marlena Falińska

          TURNIEJ ORTOGRAFICZNO - SPORTOWY                                         
          ,,Żyj zdrowo, ekologicznie i sportowo”

          Turniej ortograficzno-sportowy odbył się 4 grudnia na sali gimnastycznej i składał się z różnych konkurencji sprawnościowych i ortograficznych. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas czwartych, klasy V d i V e, klasy VI d, VI e i VI f oraz klasa VII d. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas czwartych i piątych, w drugiej turze klasy szóste i klasa siódma. Każda klasa przygotowała rymowane okrzyki i przyniosła transparenty związane z hasłem  tej imprezy.
          Z klas zostali oddelegowani uczniowie, których zadaniem było asystować swojej drużynie przy zadaniach z ortografii. Poszczególne drużyny zmieniały się, ponieważ każdy uczeń chciał spróbować swoich sił i je zaprezentować najlepiej jak potrafi. 
          Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie; pani dyrektor Joanna Krakowiak, pani Janina Sobolewska, pani Emilia Bochno, pani Ewa Hildebrandt, pani Beata Warsińska i pani Dorota Szulc. Praca jury polegała między innymi,  na sprawdzaniu zadań z trudnością ortograficzną. 
          Pani Ewelina Szczeblewska prowadziła punktację, pani Agnieszka Kumor zadbała o bezpieczeństwo rywalizujących grup, a pan Rafał Komorowski przeprowadził konkurencje sportowe dla klas czwartych i piątych. Wszystko się udało! 
          Turniej ortograficzno-sportowy dostarczył wszystkim wielu wrażeń, dlatego za rok zobaczymy się ponownie.

          Koordynator: p. Violetta Głuszkowska

          BEZPIECZNA DROGA

          2 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 0 - III.

          Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły.
          Podczas spotkania dzieci obejrzały film „Bezpieczna droga do szkoły” i omówiły jak zachować się na drodze i ścieżkach rowerowych. Przypomnieliśmy o obowiązku noszenia opasek i kamizelek odblaskowych po zmroku i numery alarmowe. Uczniowie wysłuchali wierszyków w wykonaniu dzieci z klasy zerowej. Najistotniejsze było jednak właściwe zachowanie na drogach, reagowanie na sygnalizację i znaki drogowe. Ćwiczyliśmy prawidłowy sposób przechodzenia przez przejście dla pieszych i prawidłowy sposób poruszania się poboczem, wzdłuż lewej strony jezdni. Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach, odpowiadali na pytania i zagadki. Na zakończenie  zajęć, klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. 
           /zdjęcia/

          Koordynatorki: p. Bożena Czerwińska, p. Janina Sobolewska

          AKCJA CHARYTATYWNA - PODARUJ MISIA

          Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w cudownej akcji organizowanej przez Fundację MAM MARZENIE.  W tym roku odwiedziliśmy Szpital Wojewódzki w Gdańsku.  Mieliśmy zaszczyt sprawić, aby na buziach małych i nieco większych pacjentów choć na chwilę zagościł uśmiech. Pragniemy z całego serca podziękować Wam - drodzy rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły oraz wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w naszą akcję. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku będziemy mogli brać udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu. A już niebawem przedstawiciele naszej Szkoły odwiedzą Nasz Tczewski Szpital.

          Koordynatorka akcji: p. Marlena Falińska

          THANKSGIVING DAY

          W ostatnim tygodniu listopada, podczas lekcji języka angielskiego, zostały przeprowadzone kolejne zajęcia kulturowe. Tym razem nasi uczniowie dowiedzieli się czym jest, tak ważne dla Amerykanów Święto Dziękczynienia obchodzone co roku w czwarty czwartek listopada. Jest to święto kultywujące więzi rodzinne, a także niezwykła okazja do wyrażania wdzięczności za wszystko co nas dobrego spotkało w życiu.

           

          JESIENNE POTYCZKI

          Dnia 18 listopada 2019 r. odbyły się Jesienne Potyczki dla klas III zgodnie z hasłem przewodnim szkoły: „Żyj zdrowo, ekologicznie, sportowo”. Chcąc zwrócić uwagę na to jak ważne dla naszego zdrowia jest odpowiednie odżywianie, sport i ekologiczny tryb życia przygotowano dla uczniów wiele ciekawych konkurencji. Pierwszym zadaniem było podzielenie produktów na te, które są korzystne i niekorzystne dla naszego zdrowia. Następnie uczestnicy przygotowywali przepisy na zdrową sałatkę owocową i warzywną.  W kolejnej konkurencji wszyscy uczniowie wykonali sekwencję ćwiczeń do piosenki ” Gimnastyka to fajna sprawa”. Następne zadanie dotyczyło wiedzy na temat różnych zachowań związanych ze zdrowiem i ekologią, uczestnicy odpowiadali na pytania podnosząc kartki w odpowiednim kolorze. Przerywnikiem pomiędzy konkurencjami było losowanie i rozwiązywanie zagadek. W ostatnim punkcie rywalizacji uczniowie zajęli się segregacją śmieci do odpowiednich pojemników. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i współpracą.

          Turniej przygotowały panie: Sławomira Szarmach, Izabela Szczodrowska, Aleksandra Kubak.

          II FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          14 listopada 2019 r. z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się II Festiwal Pieśni Patriotycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas tczewscy kombatanci pan Zenon Weiss oraz Jerzy Szlagowski, była nauczycielka historii pani Maria Madej, dyrekcja szkoły, rodzice, nauczyciele, absolwenci oraz uczniowie klas 0-VIII. Było to wydarzenie wyjątkowe bo prawie wszystkie klasy zaangażowały się w przedsięwzięcie. Na samym początku chór klas starszych "Carpe Diem" pod kierunkiem pani Elwiry Andraszewicz, chór klas młodszych "Smyki" pod kierunkiem pani Eweliny Szczeblewskiej oraz zespół taneczny Shaikers pod okiem instruktora pani Marleny Falinskiej zjednali siły i stworzyli patriotyczne widowisko wokalno - taneczne do pieśń "Koło mego ogródecka", a następnie klasy wraz z wychowawcami w barwnych strojach i przeróżnych choreografiach przez ponad 2 godziny prezentowały wybrane przez siebie pieśni.
          Wszyscy wykonawcy nagradzani byli gromkimi brawami. Na zakończenie pani dyrektor Iwona Kardasz podziękowała gościom za przybycie, nauczycielom i uczniom za duży wkład pracy w przygotowanie się do występu i zaprosiła w przyszłym roku na kolejny III Festiwal.

          Organizatorkami festiwalu były: pani Elwira Andraszewicz, pani Marlena Falińska i pani Katarzyna Wasielewska.

          PROJEKT "BEZPIECZNY PUCHATEK"

          Dnia 12 listopada 2019 r., w ramach projektu "Bezpieczny Puchatek" odbył się szkolny konkurs.
          W konkursie udział brali uczniowie klas pierwszych. Klasy reprezentowały dwuosobowe drużyny. 
          Pytania i zadania konkursowe dotyczyły następujących zagadnień:

          1. Bezpieczeństwo na drodze.
          2. Bezpieczeństwo w szkole i na wycieczce.
          3. Bezpieczeństwo w domu.
          4. Bezpieczeństwo w Internecie.
          5. Podstawy udzielania pierwszej pomocy.

          Dzieci wykazały się znaczną wiedzą dotyczącą omawianych zagadnień. Wszyscy poradzili sobie wspaniale i należą im się gratulacje.

          Wyniki konkursu znajdują się w zakładce SUKCESY UCZNIÓW SP10.

           

          Organizatorkami konkursu były: Joanna Łuczak i Grażyna Derowska.

           

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          ,,Choć jej granice znajdziesz na mapach,
          Ale o treści, co je wypełnia,
          Powie ci tylko księżyca pełnia
          I mgła nad łąką i liści zapach.”

          A.Słonimski ,, Polska”

          W dniu 12 listopada 2019 r. na apelu w naszej szkole świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności. Apel rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Państwowego. 11-ty listopada to wielka data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Przedstawiciele klasy V b i V e przybliżyli nam historię oraz recytowali wiersze. Przygotowali ich nasi nauczyciele historii pani Maria Jasionowska i pan Rafał Buda. Pokazali nam, co kojarzy się z Polską i patriotyzmem – tym dawnym i tym dzisiejszym.

          Warto się zastanowić nad naszą postawą wobec Ojczyzny , a także nad poszanowaniem daru wolności i niepodległości.
          Na zakończenie uroczystości uczniowie z radością zaśpiewali pieśń ,, Kocham Cię Polsko…”

           

          DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

          8 listopada 2019 r. w „Dniu Zdrowego Śniadania” uczniowie klas 0-VIII wspólnie z nauczycielami przygotowali oraz zjedli wartościowe śniadanie. 
          Wszystkie dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji, potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Na pięknie udekorowanych stołach pojawiły się sałatki owocowe, kolorowe kanapki, owocowe lub warzywne szaszłyki, świeżo wyciskane soki i koktajle owocowe oraz wiele innych smakołyków. W trakcie wykonywania zdrowego posiłku uczniowie dzielili się wiedzą na temat konieczności spożywania pierwszego śniadania oraz dowiedzieli się co trzeba jeść, by mieć siłę na całodzienną pracę i zabawę. Po przygotowaniu zdrowego śniadania i uporządkowaniu miejsc pracy nastąpiła degustacja przygotowanych posiłków. 

          Koordynatorkami akcji na terenie szkoły były:   
          p. Hildebrandt Magdalena, p. Góżańska - Wajcht Daria oraz p. Danecka Sandra.

          STACJA ZDROWIE

          Klub Przyjaciół Zdrowia w dniu 6 listopada 2019 r. zorganizował zajęcia w ramach promocji zdrowia pt.:”STACJA ZDROWIA”. Celem zajęć  było propagowanie wśród uczniów nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem oraz promowanie zdrowego stylu życia i higieny osobistej. Uczniowie klas 0-III wraz z nauczycielami wykonywali różne  zadania (podzielone na 6 stanowisk, o tematyce zdrowotnej). 
          Dla uczestników spotkania organizatorzy przygotowali okolicznościowe dyplomy.

          PAMPKIN DAY

          W ostatnim tygodniu października jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dyni. Uczniowie klas czwartych przygotowali przepiękne dynie, które samodzielnie wycinali oraz dekorowali tworząc najróżniejsze okazy, uświetniając tym samym wystawę. Uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach poświęconych kulturze krajów anglosaskich, poszerzając tym samym wiedzę na temat tradycji i obyczajów obchodzonych w tym okresie w Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w przedsięwzięciu i zapraszamy w już w przyszłym roku!

          BAL ŚWIĘTYCH I ANIOŁÓW

          Bal Świętych i Aniołów jest odpowiedzią i alternatywą na zabawy w Halloween. Wpisany w kalendarz imprez naszej szkoły odbył się
          29 października 2019 r. Uczestnikami balu byli uczniowie zerówki, klas pierwszych i przedszkolacy z ,,Akademii Krasnoludków’’. Dzieci przyszły na bal w przebraniach aniołów i świętych. Białe stroje, anielskie skrzydła i aureole wprowadziły uroczysty nastrój. W czasie balu dzieci bawiły się przy znanych utworach muzycznych, tworząc tańczący korowód świętych i aniołów.
          Gości z przedszkola poczęstowaliśmy zupą z dyni i pysznymi ciastkami.

          Przedszkolacy obejrzeli wystawę o Aniołach, którą wspólnie z uczniami klasy II c przygotowały panie: Kasia i Violetta, oraz pani Danusia -katechetka.

          Bal Aniołów i Świętych spodobał się uczniom, więc już teraz myślą o zabawie w przyszłym roku.

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          Dnia 11 października 2019 r. obyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.To szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. 
          Akademia rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów klasy 6 G, którzy przedstawili życie szkolne, czyli dwie scenki lekcyjne: matematykę i język polski. Brawurowo wcieliła się w rolę rozśpiewanej i roztańczonej nauczycielki języka polskiego Małgosia Sykut z kl. 5 F, która rozbawiła wszystkich do łez. Natomiast matematyka w rytmie rock and roll zagrał Wojtek Borys z kl. 5 A. Występ urozmaiciły nauczycielki, które zagrały siebie podczas dyżuru oraz uczennicę niespodziewanie wywołaną do tablicy przez surowego nauczyciela matematyki. Zgromadzeni obejrzeli również film z przesłaniem nagrany przez uczniów klasy 6 G na temat tolerancji i szacunku.
          Podczas spotkania pani Dyrektor Iwona Kardasz życzyła wszystkim pracownikom szkoły wiele wytrwałości oraz wyraziła wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie i  troskę o dobro wychowanków. Wyróżniającym się nauczycielom wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. 
          Na końcu pani Dyrektor podziękowała młodym artystom i nauczycielom za przygotowanie akademii. 

          Ogromne brawa należą się szkolnemu chórowi „Carpe diem” pod batutą pani Elwiry Andraszewicz. Uroczystość przygotowały panie: Małgorzata Ossowska, Anetta Budzinska oraz Marlena Falińska.

          PASOWANIE DLA ŚWIETLICZAKA

          W piątek 18 października 2019 r., w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów na ŚWIETLICZAKA. Uroczystość, jak co roku, przygotowana była przez wychowawczynie świetlicy naszej szkoły. Zaproszone zostały klasy: I a, I b, I c, I d z wychowawczyniami, a uroczystość uświetniła swoją osobą pani dyrektor. Uczniowie klas pierwszych dopingowali swoich kolegów i koleżanki, które brały udział w licznych konkurencjach, wymagających wiedzy, znajomości regulaminu świetlicy, umiejętności i sprytu, a nawiązywały tematycznie do tegorocznego hasła szkoły: Żyj zdrowo, ekologicznie i sportowo. Pani dyrektor zatwierdziła gotowość uczniów i pasowała pierwszoklasistów na nowych Świetliczaków. Uczniowie otrzymali dyplomy i słodki poczęstunek dla całej klasy. Konkurencje sprawiły wszystkim wiele przyjemności i satysfakcji uczestnikom, którzy zapewne w przyszłym roku będą pomagali następnym pierwszoklasistom wstąpić w szeregi naszej grupy świetlicowej.
           

          TURNIEJ SPORTOWY KLAS INTEGRACYJNYCH 

          W dniu 9 października 2019 roku odbył się Turniej Sportowy dla klas integracyjnych. W zmaganiach brali udział uczniowie z klas I - III oraz zaproszeni goście ze SSP Nr 2 w Tczewie. Uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych angażujących wszystkich uczestników. Zmaganiom towarzyszyło wiele uśmiechu i radości.

          Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie gratulujemy!!!
           

          ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          Dnia 4 października 2019 r. w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W pierwszym etapie nauczyciele matematyki przeprowadzili klasowe eliminacje w wyniku, których spośród uczniów klas IV - VIII wyłoniono 76 ekspertów tabliczki mnożenia. W drugim etapie eksperci przystąpili do walki o CERTYFIKAT. 

          CERTYFIKAT EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA OTRZYMALI:

          • z klas IV - Hanna Kowalska i Wojciech Sibiga;
          • z klas V - Dariusz Wrońśki i Wojciech Lica;
          • z klas VI - Agata Grubek, Maksymilian Sadowski, Franciszek Szczepiński, Bruno Stubba, Michał Ziółkowski, Juliusz Wechterowicz oraz Anna Piotrowska;
          • z klasy VII - Amelia Zakrzewska; z klas VIII Dominik Burdzicki i Oskar Bochenek.

           

          ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          Dnia 27 września 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie, odbyła się bardzo wyjątkowa i ważna uroczystość. W poczet społeczności uczniowskiej naszej szkoły przyjęto pierwszoklasistów czterech klas. Na uroczystość przybyli odświętnie ubrani uczniowie wraz z wychowawczyniami i rodzicami, a także pani wicedyrektor Joanna Krakowiak, pani wicedyrektor Ludmiła Schleser, grono pedagogiczne, przedstawiciele Rady Rodziców oraz opiekunka Samorządu Uczniowskiego „Maluch” z delegacjami uczniów klas IV. O całościową oprawę święta zadbał Samorząd Uczniowski „Maluch” pod kierunkiem p. Janiny Kordek, która prowadziła całą uroczystość razem z konferansjerami z klasy czwartej. W ubiegłym roku Plastuś, bohater książek dla dzieci, wspierał pierwszoklasistów w tym ważnym dla nich dniu i sprawdzał ich gotowość do wkroczenia w nowy etap edukacji. W tym roku na uroczystości pojawiła się Pszczółka, która zachęcała uczniów do pracowitości i obowiązkowości. Nikt nie zawiódł się na dzielnych pierwszakach, które już od początku roku szkolnego przygotowywały się do tej uroczystości. Uczyły się tekstów piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Pod okiem swoich pań wychowawczyń dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Równie pięknie, chóralnie wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", który towarzyszył już wielu pokoleniom polskich dzieci. Po występach, pani wicedyrektor Ludmiła Schleser stwierdziła, że dzieci  zasłużyły na przyjęcie w poczet uczniów.  I tu nastąpił ten najważniejszy moment - pierwszaki złożyły przysięgę ślubowania na sztandar szkoły. Następnie panie wicedyrektor Joanna Krakowiak i Ludmiła Schleser słowami: "Pasuję Cię na ucznia…" dokonały symbolicznego pasowania.  Po głównej ceremonii, również rodzice pierwszoklasistów złożyli przysięgę, że będą współpracować ze szkołą, będą pomagać i wspierać  swoje dzieci w każdej sytuacji oraz wysłuchali listu adresowanego do nich przez dzieci. Na zakończenie pani wicedyrektor i opiekunka Samorządu Uczniowskiego życzyły pierwszakom sukcesów w nauce i podziękowały wszystkim za przybycie. Pozostało jeszcze zrobienie pamiątkowych zdjęć, po czym dzieci udały się z rodzicami i wychowawcami do swoich sal, gdzie własnoręcznie przypieczętowały  przynależność do braci uczniowskiej na "Akcie Ślubowania". Z rąk wychowawców otrzymały również dyplomy ślubowania i legitymacje szkolne, a  dumni rodzice wręczyli swoim pociechom "rożki obfitości" wypełnione słodkościami. Ten dzień, pełen emocji, na długo pozostanie w pamięci pierwszaków.

          ŚWIĘTO NASZEGO PATRONA

          Coroczne Święto Szkoły obchodzono 27 września pt. "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Rok 2019 jest szczególny- 80 rocznica wybuchu II wojny światowej i w związku z tym taka sama data śmierci Patrona - płk. St. Dąbka. Uczczono te ważne i tragiczne wydarzenia akademią przygotowaną przez kl. 6 b, 2 a, chór "Carpe diem" pod opieką Hanny Brange, Doroty Protasiuk i Elwiry Andraszewicz. Podczas uroczystości przekazano wiedzę historyczną, wzywano bohaterów wojny do apelu poległych, deklamowano piękne wiersze oraz śpiewano okolicznościowe pieśni. Aby podkreślić dramatyzm tamtych wydarzeń, zastosowano specjalne efekty akustyczne- wybuch bomb i wystrzały karabinów oraz wyświetlano przygotowane przez uczniów, w ramach konkursu historycznego, prezentacje multimedialne. Niech nasze spotkanie będzie przestrogą przed okrucieństwem wojny!

          BEZPIECZNY PRZEJAZD

          Dnia 20 września 2019 r. w naszej szkole w  ramach kampanii Bezpieczny Przejazd odbyło się spotkanie z przedstawicielem PKP Polskich Linii Kolejowych.

                  
          Podstawowymi  założeniami  kampanii jest:

          • podnoszenie świadomości  zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych;
          • zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego;
          • minimalizacja liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowi ludzi na przejazdach kolejowo – drogowych oraz terenach kolejowych;
          • kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.

          Podczas spotkania edukacyjnego dzieci poznały podstawowe zasady przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznały znaki drogowe, a także dowiedziały się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Po zajęciach uczniowie otrzymali zeszyty edukacyjne oraz kolorowankę.

          SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019

          20 września 2019 roku odbyła się kolejna akcja sprzątania ulic Tczewa. Celem tegorocznej edycji pod hasłem: "ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY" jest podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i zaczniemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, który "zamrażamy" w odpadach. Równie ważna dla naszego środowiska jest oszczędność energii i wody.

          W akcji udział brali uczniowie z klas IV - VIII - łącznie udało im się zebrać 42 worki ze śmieciami. Najwięcej odpadów zebraliśmy przy ulicy J. Kusocińskiego, która przylega do Stadionu Miejskiego. Poza tym uczniowie zauważyli, że wzdłuż ulicy Bałdowskiej i ulicy 30 Stycznia nie ma koszy na śmieci. 

          Koordynatorem akcji była: pani Paulina Hejnowska

          INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          Po dwóch miesiącach wypoczynku, czas wakacyjnej laby dobiegł końca i nadeszła pora powrotu do szkolnych ławek. Dnia 2 września 2019 roku już po raz 51 uroczyście zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny w naszej placówce. Łącznie naukę w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęło 646 uczniów w 32 oddziałach. Dołączyło do naszej społeczności dwoje nauczycieli -  p. Magdalena Jaworska /nauczyciel języka angielskiego oraz muzyki/ i p. Krzysztof Bejgrowicz /nauczyciel wychowania fizycznego/. Oficjalnego rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego dokonała p. dyrektor Iwona Kardasz, witając wszystkich uczniów, a szczególnie tych, rozpoczynających naukę w oddziale przedszkolnym lub w klasie pierwszej. Dla nich to początek zupełnie czegoś nowego. Życzymy im, ale również pozostałym uczniom oraz pracownikom, samych radosnych i spokojnych dni. Niech wspólny wysiłek okaże się satysfakcjonującą przygodą, spełni wszystkie postanowienia, cele i oczekiwania. /ZDJĘCIA.../

          PÓŁKOLONIE 2019

          W dniach 24.06 - 05.07.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie były zorganizowane półkolonie, pod hasłem ”Bezpieczne wakacje”. Uczestniczyło w nich 62 dzieci. Zajęcia prowadzone były w czterech grupach (w tym dwie grupy integracyjne). Pracowało 6 opiekunów, kierownik półkolonii oraz pracownicy kuchni i obsługi. Wiele radości i wrażeń dostarczyły uczestnikom wycieczki rekreacyjno-turystyczne. Dzieci były w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, gdzie zwiedziły wystawę interaktywną “Ludzie, statki, porty”. Jeździły konno i smażyły kiełbaski w Stadninie koni w Turzy oraz odwiedziły zrekonstruowaną osadę średniowieczną w Owidzu. Zorganizowano również dwa wyjścia do kina Helios na seanse: “Liliana Pędziwiatr” oraz “Sekretne życie zwierząt domowych”. Młodsze grupy bawiły się w Świecie Zabaw "Honolulu”, a starsze grupy w “Funday”. Dla nich były również zorganizowane zabawy na krytym basenie. Dużym powodzeniem cieszyły się także zajęcia plastyczne w Fabryce Sztuk, spacer po Tczewie z przewodnikiem, jak i zabawy na dziedzińcu oraz zajęcia koszykówki na boisku szkolnym. Ponadto dla uczestników półkolonii przygotowano edukacyjne zajęcia "ABC ratownictwa", podczas których miały okazję poznać zasady zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. W ostatnim dniu półkolonii został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ”Bezpieczne wakacje”. Laureaci  otrzymali nagrody w postaci gier planszowych. Natomiast wszyscy uczestnicy półkolonii na pożegnanie otrzymali drobne upominki w postaci artykułów szkolnych. Kierownikiem półkolonii była p. Karolina Wlazłowicz. /zdjęcia.../