- SELEKTYWNA ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH
- MIĘDZYNARODOWY PROJEKT LEKTURKI SPOD CHMURKI
- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNO- SPOŁECZNY ŚWIAT JAKIEGO NIE ZNAMY
- OGÓLNOPOLSKI PROGRAM - SZKOLNY KLUB SPORTOWY (SKS)
- OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CZERNIAKA
- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EkoMisja NIE MARNUJĘ
- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
- OGÓLNOPOLSKI PROGRAM - NOWY PROGRAM DLA SZKÓŁ
- OGÓLNOPOLSKI PROGRAM - BEZPIECZNY PUCHATEK
- SZKOLNY PROJEKT E jak ENTUZJAZM, E jak EDUKACJA
- SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY - POMAGAM
- SZKOLNY PROJEKT CHEMICZNY - TABLICA MENDELEJEWA
- PROJEKTY MATEMATYCZNE
- PROJEKTY POLONISTYCZNE
- WIRTUALNA ADOPCJA
- PROJEKT JĘZYKOWO - PLASTYCZNY : SZLAKIEM PO AZJI, KRAJACH ŚRÓDZIEMNOMORSKICH
- PROJEKT CHEMICZNY: NASZ SZKOLNY UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW
- INNOWACJA PEDAGOGICZNA : OLIMPIJCZYCY SĄ WŚRÓD NAS OD MAŁYCH KROKÓW DO WIELKICH SUKCESÓW
- PROJEKT ROCZNICOWY TCZEW
- ARCHIWUM
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOMW roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym - Wychowanie Przez Czytanie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Nad programem czuwa Fundacja "ACBXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom".
Fundacja ABCXXI promuje czytelnictwo oraz wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży poprzez zainaugurowaną w czerwcu 2001 roku kampanię "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM".Cele programu to:
- Wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych, takich jak: mądrość, odpowiedzialność, odwaga, optymizm, piękno, pokojowość, przyjaźń, przyzwoitość, wolność, życzliwość, samodyscyplina, solidarność, sprawiedliwość, szacunek, uczciwość.
- Propagowanie czytelnictwa.
- Umacnianie roli literatury jako kompasu moralnego i źródła inspiracji przy podejmowaniu życiowych decyzji.
- Wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego i umysłowego dzieci i młodzieży.
Do celów tych należy skutecznie dążyć poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom. Jest to- jak twierdzą organizatorzy- sposób nie tylko skuteczny, ale też przyjazny dziecku.
Kampania czytania z hasłem. "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!" jest adresowana do rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli.Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
- buduje więź z dzieckiem,
- doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
- rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
- poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i życiu.
Idee kampanii są już od kilku lat promowane w NASZEJ SZKOLE i wcielane w życie poprzez konkretne działania na poszczególnych etapach edukacyjnych.
W roku szkolnym 2020/2021- będącym dużym wyzwaniem dla wszystkich uczestników procesu dydaktycznego– czerpiemy również z dorobku oraz aktualnych propozycji fundacji. Najważniejszą z nich są OKAZJE DO CZYTANIA zawarte w KALENDARIUM wydarzeń na każdy miesiąc roku szkolnego. Wydarzenia te promujące konkretne wartości, które są motorem postaw i motywacji uczniów do przyswajania nowej wiedzy i umiejętności, do osiągania coraz lepszych rezultatów, wpisują się jednocześnie w Program Wychowawczo– Profilaktyczny szkoły. Nauczyciele, terapeuci realizują powyższe zadania uwzględniając potrzeby i możliwości konkretnego zespołu klasowego czy w ramach szkolnych projektów edukacyjnych.
Zachęcamy Rodziców do odwiedzenia strony www.calapolskaczytadzieciom.pl i zapoznania się ze ZŁOTĄ LISTĄ tytułów polecanych przez fundację z podziałem na kategorie wiekowe. Obecnie Złota Lista liczy ponad 350 tytułów– zarówno uznanych klasyków literatury polskiej i światowej, jak i nowości wydawniczych z ostatnich lat.
CZERWIEC 2021
1 wtorek Dzień Dziecka
Niech stanie się on Dniem Dziecka z Książką i wielkim świętem czytania dzieciom!
Czytajmy dzieciom - w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu z miłością przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie!
Przydatną do tego pomocą mogą być dwa tomy opowiadań pt. Gorzka czekolada, znakomite książki nagrodzone w Konkursie im. Astrid Lindgren lub książki ze Złotej Listy Fundacji.1 wtorek Rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego
Właśnie w Dniu Dziecka przyszedł na świat ks. Jan Twardowski (1915 - 2006) - poeta, autor wzruszających i pięknych tomów: Znaki ufności, Zeszyt w kratkę, Niebieskie okulary, Który stwarzasz jagody, Na osiołku, Patyki i patyczki, Nie bój się kochać, Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego.
15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znajdziecie w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów w Jubileuszowej 15-tomowej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom.2 środa Ósmy dzień XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
Program wydarzeń online:
10.00: Książka ze ZŁOTEJ DWUDZIESTKI:
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach - o książce opowiada Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Ambasadorka kampanii Cała Polska czyta dzieciom
11.00: Lubimy czytać polskich autorów! - Spotkanie z autorami opowiadań z tomu Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Cesarzem, Barbarą Kosmowską, Katarzyną Ryrych, Katarzyną Terechowicz.
Wszystkie wydarzenia oraz nagrania są udostępniane na Facebooku Fundacji, a następnie na stronie XX OTCD: link
3 czwartek Boże Ciało
Powyższe Święto i długi weekend, to wyjątkowy czas, by pobyć wspólnie razem z dzieckiem.
Inspiracji do wspólnego czytania mogą dostarczyć materiały z właśnie zakończonego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem Lubimy czytać polskich autorów!
Więcej -- link20 niedziela Rocznica urodzin Aleksandra Fredry
Aleksander Fredro (1793-1876) - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego - często nadal aktualnych i bardzo śmiesznych - komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.
21 poniedziałek Święto Muzyki
Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie - zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata!
Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu oraz wyrabianie pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki.
23 środa Dzień Ojca
Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich - szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Cathariny Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.
Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców nieobecnych, nie spełniających w zadawalającym stopniu swojej roli (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada...).Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie, poczytajmy książki np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz Zuzanny Orlińskiej.
A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.
25 piątek Koniec roku szkolnego 2020/2021
Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!
Zachęcamy rodziców czy wychowawców na koloniach, półkoloniach i obozach, by czytali dzieciom zabrane w tym celu i dostosowane do wieku książki.Oto pozycje, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:
Biała żyrafa Lauren ST. John
Lotnik Eoina Colfera
Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk
Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella
Afryka Kazika, Benedykt i Ja, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego
Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza
Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)
Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty StrzałkowskiejPolecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!
25 piątek Rocznica urodzin Georgea Orwella
George Orwell (1903-1950) - angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek - do przeczytania z nastolatkami - Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.
30 środa Rocznica urodzin Czesława Miłosza
Czesław Miłosz (1911-2004) - poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r. Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę Issy, Rodzinną Europę, Króla Popiela i inne wiersze, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.
MAJ 2021
1 maja /sobota/ Międzynarodowe Święto Pracy
Wyjaśnijmy dzieciom, jakie wydarzenie z przeszłości zostało upamiętnione poprzez coroczne honorowanie pracy. Porozmawiajmy o wartości pracy, o tym, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, a także o tym, że każda pożyteczna praca jest ważna i potrzebna. Porozmawiajmy z dziećmi o ich planach dotyczących przyszłego zajęcia. W jaki sposób i od kiedy trzeba się przygotowywać do niektórych profesji? Wskażmy je wspólnie. Poszukajmy też razem książek, w których występują przedstawiciele różnych zawodów.
3 maja /poniedziałek/ Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja
Święto obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990. Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisaną ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Poczytajmy z uczniami obecną Konstytucję naszego kraju i podyskutujmy nad różnymi jej zapisami - każdy obywatel powinien ją znać.
5 maja /środa/ Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ludzie niepełnosprawni są wśród nas i każdy z nich ma prawo do radości życia i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii. Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Tydzień Konstancji Olgi Masiuk, Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych Katarzyny Ryrych, Jabłko Apolejki Beaty Wróblewskiej, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.
5 maja /środa/ Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza
W tym roku przypada 175 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza (pseudonim literacki Litwos) - powieściopisarza i nowelisty, który przyszedł na świat 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Za całokształt swojej twórczości otrzymał w 1905 r. literacką Nagrodę Nobla. Zmarł w 1916 r. w Vevey w Szwajcarii. Książki pisarza nadal dostarczają wielkich emocji, warto do nich wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.
11 maja /wtorek/ Dzień Bez Śmiecenia
Dzień bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu Europejski Eko-Parlament Młodzieży. W naszym kraju obchodom święta patronuje Rekopol. Jest to jedyna w Polsce organizacja odzysku opakowań założona przez przedsiębiorców, którzy wprowadzają na nasz rynek produkty w opakowaniach.
W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku. To właśnie 11 maja w naszym kraju rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw regulujących m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.
Warto poświęcić lekcję na temat zanieczyszczenia środowiska, potrzeby segregacji śmieci, a przede wszystkim mniejszej ich produkcji, w tym o ruchu Zero śmieci. Przypomnijmy Książkę o śmieciach Stanisława Łubieńskiego. Każdy z nas powinien jednak obchodzić to święto przez cały rok.
8 - 15 maja /od soboty / Dzień Bibliotekarza, Inauguracja Tygodnia Bibliotek
Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja organizowana od lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja - w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Staramy się bić rekordy wypożyczania książek oraz uczestniczymy - zgodnie z zaleceniami - w imprezach szkolnych czy lokalnych.
Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta!
15 maja /sobota/ Międzynarodowy Dzień Rodzin
Święto ustanowione w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do rodzinnego czytania. Zaprezentujmy literackie przykłady rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath. Vestly, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.
Możemy też omówić trudności, z którymi borykają się rodziny, czytając książki nagrodzone w V Konkursie Literackim im. A. Lindgren organizowanym przez naszą Fundację: Lato na Rodos Katarzyny Ryrych, Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej, Gwiazda z pierwszego piętra Barbary Kosmowskiej, Tam, gdzie zawracają bociany Joanny Jagiełło.
18 maja /wtorek/ Międzynarodowy Dzień Muzeów
Święto ustanowione 28 maja 1977 roku w Moskwie, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Dla muzeów to doskonała okazja do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy. Co roku rada przygotowuje szereg propozycji związanych z międzynarodowym świętem /festyny, odczyty, wystawy, ekspozycje, konferencje/ oraz proponuje temat przewodni.
Od 1997 pod patronatem Rady Europy organizowana jest Noc Muzeów. W Polsce XVI odsłona Europejskiej Nocy Muzeów zmieni się w Weekend Muzeów 15 - 16 maja 2021 roku!
19 maja /środa/ Dzień Dobrych Uczynków
Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków wobec ludzi, zwierząt czy środowiska naturalnego. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz organizacji społecznych.
Zaplanujmy zrobienie dobrego uczynku także dla kogoś bliskiego - rodziców, babci, dziadka, koleżanki, kolegi. Niech jednak będzie to coś, co ucieszy tę osobę, a nie TYLKO nas samych!
Podczas tegorocznej akcji szczególnie zachęcamy młodzież szkolną do pomocy wybranej przez nich organizacji społecznej. Zachęcamy także organizacje do otwarcia się i poszukiwania sprzymierzeńców ich działań właśnie wśród młodzieży szkolnej. W tym znaczeniu nasza akcja promuje wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat.
Na stronie internetowej Fundacji Ekologicznej ARKA znajduje się lista proponowanych działań, jakie można podjąć w ramach akcji. Jednakże dowolność podejmowanych inicjatyw sprawia, że owa lista może zostać w każdej chwili poszerzona o nowe pomysły, nadsyłane przez zainteresowanych naszym świętem bezinteresowności. Także zachęcamy do przeczytania relacji z poprzednich naszych akcji, które mogą być dla Was inspiracją.
Przesyłajcie nam swoje dobre uczynki na FB lub mailem. Powstanie z nich wirtualna Księga Dobrych Uczynków.
21 maja /piątek/ Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej
Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju służy nie tylko przypomnieniu bogactwa światowej kultury, ale także podkreśleniu znaczącej roli dialogu międzykulturowego dla budowania pokojowych relacji między ludźmi i zrównoważonego rozwoju świata.
Proklamowany został rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 20 lutego 2003 roku. Obchody Dnia mają służyć mobilizacji rządów, instytucji kultury i uczestników życia społecznego do działań na rzecz promocji kultury, różnorodności i dziedzictwa kulturowego - zarówno materialnego, jak i niematerialnego, przemysłów artystycznych, dóbr i usług związanych z kulturą.
Nauczmy dzieci akceptacji, ale też szacunku i podziwu dla odmiennych kultur, które uzupełniają się i wzbogacają, nawzajem przenikając się, ale zarazem zachowując odrębność.
26 maja - 1 czerwca /środa - wtorek/
Rozpoczynamy Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem Lubimy czytać polskich autorów!
Zachęcamy do organizowania Inauguracji miejskich lub gminnych Tygodni Czytania - o ile będzie to możliwe - z zachowaniem reżimu sanitarnego - z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem wybranych utworów np. Lokomotywy Juliana Tuwima przez dzieci oraz nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów itp.
26 maja /środa/ Dzień Matki
To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę z życzeniami samych radości. Oprócz laurki mamy mogą otrzymać kopię wywiadu z dr. Rossem Campbellem Jak kochać dziecko? oraz zestaw kilku tytułów książek na temat mądrego wychowania z listy lektur polecanych przez Fundację dla dorosłych na stronie Złotej Listy.
27 maja /czwartek/ rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego
Ferdynand Antoni Ossendowski (1878-1945) - pisarz, publicysta i podróżnik. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka, której fabuła rozgrywa się w Indiach, została wznowiona po latach w ramach 23-tomowej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom, można ją znaleźć w wielu bibliotekach.KWIECIEŃ 2021
1 kwietnia - Prima Aprilis
To dzień zabawnych żartów, humoru, nabierania się nawzajem - przypomnijmy dzieciom, by były to żarty inteligentne, a nie złośliwe, które mogą sprawić komuś przykrość. Młodszym nastolatkom możemy przeczytać opowiadanie Pstryk Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada, tom 2, które pokazuje konsekwencje nieprzemyślanego dowcipu. Zachęcamy też do lektury rozdziału Szczęście, optymizm, humor z książki Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.
2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi. Zorganizujmy tego dnia on line niezwykłe spotkanie czytelnicze - Noc z Andersenem. Poczytajmy jego baśnie swoim uczniom.
4 kwietnia - Rocznica urodzin Václava Čtvrtka
Václav Čtvrtek (1911-1976) - pisarz czeski, twórca dobranocek i książek dla dzieci, autor wielu zabawnych i ciepłych opowieści o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Czytajmy je dzieciom, gdyż książki Čtvrtka pełne są wspaniałego, czeskiego humoru.
7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
Fraszka Jana Kochanowskiego Na zdrowie będzie znakomitym przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera: Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym. Porozmawiajmy z dziećmi o potrzebie wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie: o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze dla najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania?
Porozmawiajmy też z uczniami o zdrowiu emocjonalnym, o radzeniu sobie ze stresem, trudnymi uczuciami, o objawach depresji, o tym, do kogo się zwrócić, gdy czują się bezradni, samotni, nie widzą nadziei na rozwiązanie swoich problemów. Przygotujmy z uczniami tygodniowy Plan zdrowia - zaplanujmy codziennie jedno działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia. Niech to będzie gimnastyka, prawidłowa dieta, odpoczynek, relaksacja, a nawet odkładana wizyta u dentysty.
Porozmawiajmy też z uczniami o pracy i oddaniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, naukowców szukających nowych leków. Opowiedzmy im o zaangażowanej i bohaterskiej postawie lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic, którzy jako wolontariusze ratują ludzi w rejonach konfliktów zbrojnych, w czasie epidemii lub endemii, w bardzo biednych regionach świata. Zachęćmy dzieci do podzielenia się znanymi im historiami o medykach, którzy ocalili wiele ludzkich istnień. Może warto wysłać wspólną kartkę z podziękowaniem dla pracowników najbliższego szpitala, w tym właśnie czasie?
12 kwietnia - Dzień Czekolady
Czekoladowych książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Rolanda Dahla, Wojna czekoladowa Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie fundacyjne dwa tomy opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Smacznej lektury!
Ciekawostka - Światowy Dzień Czekolady przypada 7 lipca, jednak okazję do celebrowania mamy jeszcze 10 stycznia (Dzień Czekolady Gorzkiej), 28 lipca (Dzień Czekolady Mlecznej), 22 września (Dzień Czekolady Białej) oraz 7 czerwca (Dzień Lodów Czekoladowych). W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Wszyscy wielbiciele słodkiego przysmaku mają więc mnóstwo sposobności, by uczcić doskonałe odkrycie, jakim jest czekolada. Czemu oficjalne święto obchodzimy właśnie 7 lipca? Ten dzień uznany został za datę przywiezienia ziaren kakaowca do Europy. Ich odkrywcą i osobą odpowiedzialną za rozpowszechnienie był nie kto inny jak Krzysztof Kolumb. Przełomowy moment miał miejsce w XV wieku, jednak na tabliczkę czekolady musieliśmy jeszcze długo czekać.
14 kwietnia - Rocznica urodzin Danuty Wawiłow
Danuta Wawiłow (1942-1999) - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, piosenek - także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13 i inne. Piętnaście wierszy Danuty Wawiłow znajduje się w jubileuszowej kolekcji Cała Polska czyta dzieciom, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.
22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi
Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej - znakomitą lekturą dla młodszych czytelników będzie np. Drzewo Elizy Piotrowskiej oraz Pszczoły Piotra Sochy, pięknie ilustrowana quasi encyklopedia o tych pracowitych zapylaczach, tak ważnych dla przetrwania życia na Ziemi. Nieco starszym dzieciom przeczytajmy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Życie pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzew oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohllebena. Godne polecenia są też książki Olgi Ślepowrońskiej Klimatyczni oraz Rachel Ignotofsky Wspaniała PLANETA ZIEMIA i jej przyroda. Fascynującą opowieścią o planecie z perspektywy kosmosu jest książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, zorganizujmy z tej okazji wycieczki dzieci do lokalnych drukarni, omówmy temat: Jak powstaje książka? Wyjaśnijmy im też, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie.
Nowe media pozwalają nam także na kontakt online, który możemy znakomicie wykorzystać na czytanie. Organizujmy się w grupy i czytajmy dzieciom na przykład przez Skypea. Oto jeden z pomysłów: Codziennie inny rodzic czyta kilkorgu dzieciom zgromadzonym każde w swoim domu przed komputerem. Pozostali rodzice mają wtedy przynajmniej pół godziny na odpoczynek. Niech to będzie codzienny rytuał, zawsze o tej samej porze. Warto poprosić dzieci, by w dniu czytania np. o królewnach przygotowały korony, a w dniu czytania o dinozaurach - dinozaury z papieru, książki o dinozaurach czy dinozaury zabawki itp.
23 kwietnia - rocznica urodzin Evy Janikovszky
Eva Janikovszky (1926-2003) - pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę
23 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży
Porozmawiajmy o tym, co możemy zrobić, by okazać solidarność młodzieży o innym kolorze skóry, odmiennej religii, narodowości, w krajach gdzie toczą się wojny, panuje głód, gdzie dziewczynki nie mają możliwości edukacji. Poruszmy kwestię integracji młodych ludzi poprzez zachęcanie ich do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przedstawiania pomysłów i sugestii dotyczących problemów młodzieży w swoim i innych krajach.
23 kwietnia - Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych
Zwróćmy uwagę na sytuację zwierząt laboratoryjnych, na których testuje się leki czy kosmetyki. Do czytania nastolatkom polecamy wspaniałą, głęboką książkę Nie posiadamy się ze szczęścia Karen Joy Fowler o eksperymentalnym adoptowaniu szympansicy i wychowywaniu jej z własnymi dziećmi.
23 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Kolejna ważna lekcja na temat promocji zdrowia - jak hałas wpływa nie tylko na nasz słuch, ale także na zdrowie emocjonalne. Do listy zachowań prozdrowotnych dopiszmy: 20 minut ciszy dziennie.
W kwietniu rozpoczyna się na dobre okres wycieczek szkolnych. Nie wiemy, czy w tym roku epidemia nie zakłóci tego zwyczaju. Jeśli nie, zabierzmy dzieci i młodzież np. do muzeów i centrów sztuki współczesnej. Jako przygotowanie do odbioru tego rodzaju sztuki może posłużyć propozycja z naszej Złotej Listy, książka Sebastiana Cichockiego S.Z.T.U.K.A., czyli Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów ilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.
30 kwietnia - Urodziny Svena Nordqvista
Sven Nordqvist (ur. 1946) szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus o zażyłości starszego pana i jego kota, która znajduje się na naszej Złotej Liście.
MARZEC 2021
1 poniedziałek - Rozpoczynamy przygotowania do XX Jubileuszowego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
W 2021 r. OTCD odbędzie się w dniach 26 maja - 1 czerwca po hasłem Lubimy czytać polskich autorów! Prosimy liderów kampanii, bibliotekarzy i zainteresowanych nauczycieli o przygotowanie bogatego programu największego w kraju Święta Czytania Dzieciom!
3 środa - Międzynarodowy Dzień Pisarzy
Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club, założone w 1921r. w Londynie, polski oddział PEN Clubu założył Stefan Żeromski w 1925r. / pod nazwą Polski Klub Literacki PEN/, on także sprawował funkcję pierwszego prezesa. Stowarzyszenie jest świetną okazją do promowania czytelnictwa i poszerzania wiedzy na temat autorów. Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Zorganizujmy spotkanie dzieci z pisarzem lub dziennikarzem czy krytykiem literackim piszącymi o literaturze dziecięcej. Może napiszecie listy do ulubionych współczesnych pisarzy?
5 piątek - Rocznica urodzin Juliana Przybosia
Julian Przyboś (1901-1970) - najwybitniejszy poeta tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.
8 poniedziałek - Dzień Kobiet
Zróbmy z tej okazji wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety - będzie ich mnóstwo!
11 czwartek - Rocznica urodzin Janoscha
Janosch, właśc. Horst Eckert (ur. 1931 r.) - pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci o przygodach Misia i Tygryska (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb). Przeczytajmy dzieciom te zabawne opowieści!
13 sobota - Rocznica urodzin Jana Lechonia
Jan Lechoń (1899-1956) - poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor m.in. tomu wierszy Karmazynowy poemat.
14 niedziela - Rocznica urodzin Alberta Einsteina
Albert Einstein (1879-1955) - wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów - nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości - i podyskutujmy na temat ich przesłania.
21 niedziela - Światowy Dzień Poezji
Ustanowiony przez UNESCO w 1999r. Zachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji Cała Polska czyta dzieciom w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów. Warto też zorganizować wieczory poezji śpiewanej.
21 niedziela - Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
W tym dniu porozmawiajmy o szacunku dla innych ras. Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce oraz do książki Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Starszej młodzieży można polecić osadzoną w realiach Afganistanu znakomitą książkę Chłopiec z latawcem Khaleda Hosseiniego, w której mowa m.in. o nierównościach etnicznych i dyskryminacji na tym tle.
22 poniedziałek - Światowy Dzień Wody
Ważne święto ustanowione na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992 r. Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia, np.: W pustyni i w puszczy, Dar rzeki Fly, książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, np. Życie Pi Yanna Martella. W ramach edukacji ekologicznej wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody i jaki to ma związek z rosnącą produkcją przemysłową i konsumpcją. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Zróbmy spis możliwości wykorzystania zużytej wody. Jeśli jest bez detergentów, można podlać nią ogródek, można użyć wody po gotowaniu makaronu lub pierogów, do ugotowania zupy. Przeanalizujmy dane: ile wody zużywa się do wyprodukowania 1 kg mięsa, awokado itp.
Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado, wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.
25 czwartek - Rocznica urodzin Joanny Kulmowej
Joanna Kulmowa (1928-2018) - poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci.
Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Joanna Kulmowa dzieciom. Zbiór wierszy Co się komu śni, a nawet i nie śni został wpisany na Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację w kategorii Dla najmłodszych.
Uczyńmy ten dzień świętem Poetki! Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o Joannie Kulmowej: https://liblink.pl/DRDmQtz9OD
25 czwartek - Dzień Czytania Tolkiena
Święto organizowane przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 r., od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.
Warto zaproponować starszym klasom wspólne czytanie Tolkiena, a także porozmawiać o fenomenie pisarza, który spopularyzował powieść fantasy na całym świecie.
27 sobota - Międzynarodowy Dzień Teatru
Opowiedzmy dzieciom o teatrze, o tym, czym jest scena, proscenium, kulisy, aktor, reżyser, scenograf. Obejrzyjmy także przedstawienie teatralne online. Warto również przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Jana Brzechwy - Kopciuszek, Jaś i Małgosia czy Joanny Awgulowej z tomu Dziecko widzem i aktorem. Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka. A może sami napiszecie własną sztukę teatralną?
Koordynatorzy:
- Grażyna Giełdon